aA
Ar naudojate Jūros vandenį nosies plovimui? Šį klausimą dažniausiai išgirsite vaistinėje ar gydytojo konsultacijos metu. Juk geras patarimas gali būti itin vertingas slogos gydymui, o tam tikrais atvejais ir gali padėti išvengti sunkesnių sveikatos sutrikimų apsisaugant nuo galimų slogos komplikacijų.
Higiena: ką pamirštame dažniausiai?
© Shutterstock nuotr.

Kas yra jūros vanduo nosies gleivinės priežiūrai, kodėl jis skiriamas, bei kada jį tikslinga naudoti? Šie klausimai turi būti svarbiausi, kadangi vasitininko ar gydytojo praktikoje sveikatos priežiūros priemonių ar vaistų rekomendacijos turi būti pagrįstos nauda paciento sveikatai.

Visi žinome, jog virusinė sloga tiek vaikams, tiek suaugusiems pasitaiko dažniau šaltuoju metų laiku. Slogos gydymas yra palaipsnis procesas, kadangi slogos eiga esant virusiniam viršutinių kvėpavimo takų uždegimui yra palaipsnė. Ką tai reiškia? Suaugusiam sloga gali trukti iki savaitės, tuo tarpu vaikai serga dažniau ir ilgiau, bei kompikacijų rizika didesnė.

Pradžioje nosies gleivinė paburksta, parausta, peršti. Tai gali trukti iki 3 dienų. Po to, dėl organizmo imumninės sistemos veiklos suaktyvėjimo, atsiranda skaidrios išskyros, nosies užgulimas laikosi.

Sekretas gali tirštėti ir dar labiau pabloginti kvėpavimą pro nosį. Šioje stadijoje yra taip vadinamas „lūžio taškas“ kuomet sloga mažėja ir išnyksta, arba vystosi slogos komplikacija (pvz.: vidurinės ausies uždegimas, rinosinusitas, apatinių kvėpavimo takų uždegimas). Dėl imuninės sistemos vystymosi amžinių ypatumų slogų komplikacijos dažniau pasitaiko ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams nei suaugusiems.

Kas yra jūros vanduo nosies plovimui?

Vaistinėje galima išsirinkti įvairių nosies gleivinės priežiūrai skirtų jūros vandenų. Įpurškiamo jūros vandens srovė praplauna nosies ertmėje esančias gleives ir sudrėkina. Yra naudojamas izotoninis ar hipertoninis jūros vanduo, kurie skiriasi pagal savo druskos koncentraciją ir indikacijas.

Pavyzdžiui, izotoninio jūros vandens druskingumas yra 0,9 proc., kaip ir nosies gleivinės ir tokiu jūros vandeniu atliekmas mechaninis nosies gleivių išplovimas. Tuo tarpu stipriausias hipertoninis jūros vanduo sieka 2,6% ir dėl osmosinio slėgio skirtumų tarp jūros vandens ir nosies gleivinės ne tik praplauna susikaupusias gleives, bet ir sumažina gleivinės paburkimą ūminės slogos metu. Jūros vanduo – tai natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą, drėkinanti jautrią nosies gleivinę, sauganti viršutnių kvėpavimo takų sistemą. Slogos metu jūros vanduo yra naudojamas vaikams, suaugusiems ir nėštumo metu. Naudojimas nesukelia pripratimo.

Kodėl jūros vanduo yra naudojamos slogos metu?

Slogos gydymas yra parenkamas atitinkamai pagal slogos simptomus. Kaip pavyzdys: jei yra nosies užgulimas – tikslinga mažinti gleivinės paburkimą, jei yra gausi skaidri sekrecija – naudojamos priemonės mažinti nosies gleivinės sekrecijai, o esant tirštam sekretui, kurį sunku išpūsti ar ištraukti – naudojamos gleives skystinančios priemonės.

Slogos komplikacijų gydymas reikalauja daugiau atidumo, papildomos gydytojo priežiūros. Apie slogų komplikacijas galima kalbėti daug, tačiau šio straipsnio tikslas yra patarimai, kaip apsisaugoti ar sumažinti slogos komplkacijas. Be visiems žinomų liaudies patarimų, nosies gleivinės plovimas yra nuo seno žmonėms žinomas slogos gydymo būdas. Praplaunant susikaupusį sekretą nosies landose, sumažinama virusinio užkrato tikimybė įsitvirtinti, virusui daugintis ir sukelti vietinį uždegimą.

Be to, jūros vanduo drėkina nosies gleivinę, mažina paburkimą, suskystina ir padeda išvalyti tirštas gleives, kurios trukdo kvėpavimui.

Kada pradėti nosies plovimą jūros vandeniu?

Jei liga pasireiškia nosies užgulimu, sekrecija ar perštėjimu nosiaryklėje, tikslinga pradėti nosies gleivinės plovimą. Ypač tai rekomenduojama mažesniems vaikams, kurių virusinės slogos komplikacijų (ūminio ausų uždegimo, tonzilito, bronchito) rizika yra didesnė nei suaugusiųjų dėl nepakankamos imuninės sistemos ar paprasčiausiai dėl nemokėjimo išpūsti nosies sekreto.

Dar reikėtų paminėti, jog, skirtingai nei izotoninis, hipertoninis druskos tirpalas ne tik praplauna nosies gleivinę, tačiau ir veikia panašiai kaip vietinis „dekongestantas“.

Dėl osmosinio slėgio skirtumų, hipertoninis druskos tirpalas, sutraukdamas nosies gleivinę, palengvina nosies kvėpavimo funkciją. Todėl, pradinėje stadijoje, ūminės virusinės slogos gydymą tikslinga pradėti nuo hipertoninio druskos tirpalo ir, tik tuomet, jei kvėpavimas nepagerėja, atsiranda slogos komplikacijų požymiai, spręsti del papildomo dekongestantų skyrimo.

Reikia nepamiršti, jog, per ilgai nepertraukiamai naudojant vietiškai purškiamus dekongestantus, didėja tikimybė susirgti medikamentine sloga. Tuo tarpu jūros vanduo gali būti naudojamas visos slogos trukmės ar net slogos komplikacijų gydymo eigoje.

medguru.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Šios šalies pavyzdys pasaulyje aptarinėjamas kone plačiausiai: švedų strategija turėjo rimtų argumentų pasirinkimą lemia 3 faktoriai (62)

Pagal Oksfordo universiteto sukurtą Vyriausybių priemonių griežtumo indeksą, leidžiantį...

„Aukso amžius“ baigėsi: per karantiną šimtus darbuotojų įdarbinusios įmonės dalies jų atsisako (28)

Nors kovo 16-ąją šalyje įvestas karantinas dėl staigiai išaugusios paklausos drastiškai augino...

Eurolyga COVID-19 apkasuose: laisvai stumdomas kalendorius ir komandos-legionierės

Pustrečio mėnesio galimybių pratęsti sezoną ieškojusi Eurolyga jų taip ir nesurado. Dabar...

Ekonomistai: atsivėrus ekonomikoms, atsiras įvairiausių naujų darbų (8)

Termoskenavimo specialistai Jutoje ir Merilende. Kontaktų atsekėjai San Fransiske. Dezinfekuotojai...

The Economist

Politinio karo ginklai: Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos

Kaip klostėsi ir kito Rusijos ir Vakarų šalių politinės kovos.

Lietuvoje mokytoju dirbantis prancūzas įvardijo klaidą, kurią daro daugelis: papasakojo, kaip savo vaikus auklėja prancūzai (4)

Tinkamas vaikų auklėjimas nuolat išlieka visuomenės ir ypač tėvų dėmesio centre. Tėvai...

4 ženklai, bylojantys apie suprastėjusį regėjimą (1)

Šiuo metu dar daugiau naudojamės išmaniosiomis technologijomis, o tai tikrai nėra naudinga mūsų...

Dar vienas būdas kontroliuoti darbuotoją: JAV kompanijos naudojasi be skrupulų, lietuviams teisininkė pataria to nedaryti (2)

Statistika rodo, kad per dieną realiai dirbame 2 val. ir 53 min. Nesunku įsivaizduoti, kaip šie...

Kaip sunokinti avokadą per 10 minučių

Avokadus geriausia nokinti namuose. Neverta pirkti jų parduotuvėje minkštų dėl dviejų...

Daugeliui nematomas intymumo koordinatorių darbas per filmavimus turi net savo protokolą: anksčiau aktoriams galiojo tik viena taisyklė (11)

Alicia Rodis įžengia į filmavimo aikštelę Niujorke turėdama misiją: ji prižiūri vieno...

|Maža didelių žinių kaina