Dažnai pasitaikanti pūslelinė (Herpes virusas) nėra tokia nekalta ir nepavojinga liga, kaip gali atrodyti. Pasak Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovo prof. Rimanto Kėvalo, Herpes virusas gali patekti ant galvos smegenų ir sukelti virusinės kilmės encefalitą.
© Shutterstock nuotr.

Būtent nuo šios ligos pirmąją naujųjų metų dieną mirė Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos moksleivė Rugilė D. (17 m.).

Iš Alytaus pacientė į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninę Kauno klinikas buvo pervežta komos būsenos. Jai atlikti reikalingi tyrimai, kurie nepatvirtino meningokokinės ar kitos bakterinės infekcijos, taip pat nenustatytas gripo virusas. Merginai buvo taikytas intensyvus gydymas vaistais. Dėl progresuojančio galvos smegenų burkimo skubiai atlikta neurochirurginė operacija.

Medikai iki antradienio kovojo dėl pacientės gyvybės, tačiau mergina taip ir neatgavo sąmonės, pirmąją Naujųjų metų dieną užgeso jos gyvybė. Virusinė infekcija suardė galvos smegenų struktūrą ir pažeidė gyvybiškai svarbius centrus galvos smegenyse. Atlikus skrodimą, rastos visiškai suirusios galvos smegenys.

Manoma, kad encefalitą (galvos smegenų uždegimą) galėjo sukelti Herpes virusas, kurį veikiantys priešvirusiniai vaistai skirti nuo pat ligos pradžios Alytuje. Tačiau ligą galėjo sukelti ir bet kuris kitas iš kelių šimtų egzistuojančių virusų, kuriems specifinio gydymo pasaulyje nėra.

Miršta apie trisdešimt procentų

Kaip teigia prof. Rimantas Kėvalas, Herpes virusas puola nusilpusį imunitetą turinčius žmones ir dažniausiai pasireiškia iškilusiomis skausmingomis pūslelėmis įvairiose paviršinėse kūno vietose. Atvejų, kai virusas persikelia į galvos smegenis, pasitaiko vos keliems pacientams per metus. Deja, bet dėl virusinės kilmės encefalito mirčių yra buvę ir daugiau. Pasak specialisto, mirštamumas vidutiniškai siekia apie dvidešimt trisdešimt procentų.

„Užbėgti šiam virusui už akių nėra jokių priemonių, galimybių. Virusinės kilmės encefalitas arba galvos smegenų uždegimas yra labai rimta ir gyvybei pavojinga liga. Atsiranda tokie simptomai, kaip karščiavimas, galvos smegenų funkcijų sutrikimas, pasireiškia vangumas, sąmonės netekimas, vaikus gali užklupti traukuliai ir kita neurologinė simptomatika. Svarbu nedelsiant kreiptis į medikus“, – ligos požymius įvardija klinikos vadovas.

Užteko vienos valandos

Prof. R. Kėvalo teigimu, encefalitą gali sukelti ir bet kuris kitas iš kelių šimtų egzistuojančių virusų. Tačiau gydymas yra tik prieš herpinį encefalitą. Prieš visus kitus virusus taikomas tik simptominis gydymas.

„Minėta liga yra nenuspėjama, gali žaibiškai progresuoti ir sukelti mirtį, tačiau galima ją ir visiškai išgydyti. Esant žaibiškai ligos formai, virusas smegenis gali „suvalgyti“ maždaug per valandą, kaip šiuo atveju ir nutiko gimnazistei“, – apie ligos klastingumą pasakoja profesorius.

Pasak klinikos vadovo, herpes virusą nešiojasi kiekvienas žmogus, tačiau jis pasireiškia ne visiems. Šio viruso sukeltas galvos smegenų uždegimas nėra užkrečiamas. Tačiau pūsleline, atsiradusia ant kūno, paprastai galima užsikrėsti per itin artimą kontaktą (bučinius, seiles) arba čiaudint, kosint, spjaudantis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (118)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (79)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Dar 12 nacionalinės „Eurovizijos“ dalyvių rungėsi dėl jūsų simpatijų: pusei jau užtrenktos durys (124)

Pirmasis eurovizinių atrankų etapas jau praeityje – iš pusšimčio dalyvių liko vos 24....

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (58)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (23)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (671)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...

Deivydas Praspaliauskas atskleidė tobulos sriubos virimo būdą (73)

DELFI Maistas svečiavosi pas šefą Deivydą Praspaliauską restorane „Amandus“, kur virtuvės...

Lėktuvuose tarp keleivių sėdintys pilotai įsidėmi tai, ko mes nė nepastebime (33)

Keliones lėktuvu daugelis sieja su puikia proga netrikdomai pasnausti, padirbėti, paskaityti knygą...

Įsirenginėjantiems būstą – būtiniausių pirkinių sąrašas (3)

Apstatyti tuščią butą gali būti sunki užduotis, ypač jei keliatės į nuosavą būstą pirmą...

Užtvindytame Meksikos urve rasti kaulai keičia tai, ką žinojome apie žmonijos istoriją (19)

Atokiose Meksikos džiunglėse esančio užtvindyto urvo gelmėse archeologai aptiko netikėtą...