aA
Nusprendžiau vartoti kontraceptines tabletes, kad apsisaugočiau nuo neplanuoto nėštumo. Taip pat domiuosi galimybe tablečių pagalba panaikinti mėnesines, tačiau esu girdėjusi, kad reikia būtinai daryti septynių dienų tarpą tarp vartojimo, kad išsivalytų organizmas. Ar tai tiesa?
Julija, 23 metai
Kontraceptinės tabletės
Kontraceptinės tabletės
© Shutterstock

Kaip tai veikia?

Kontraceptinių tablečių pakuotėse paprastai yra dvidešimt viena aktyvi tabletė. Vadinasi, kiekvieną mėnesį tris savaites vartojamos hormonų turinčios tabletės, paskutinę savaitę daroma pertrauka.

Paskutiniąją savaitę, nutraukus vartojimą, tradiciškai atsiranda kraujavimas. Hormonų sumažėjimas verčia organizmą išleisti kraują iš gimdos gleivinės, o tai panašus procesas į menstruacijas. Skirtumas tik tas, kad gleivinė nestorėja kiekvieną mėnesį.

Jei nuspręsite toliau vartoti kontraceptines tabletes, išvengsite mėnesinių. Hormonų lygiui nepasikeitus, JAV Nacionalinio sveikatos instituto tyrimo duomenimis, organizmas išlieka toks pats, koks buvo. Vis dėlto, kai kurioms moterims gali pasitaikyti nedidelis kraujavimas.

Ar tai natūralu?

Gyvenimas be mėnesinių: gydytojos tvirtina, kad tai nėra kenksminga organizmui
© Shutterstock


Iš tiesų nėra jokios biologinės priežasties kiekvieną mėnesį turėti menstruacijas. Taip, tai gali būti geros bendros sveikatos rodiklis, tačiau jų sustabdymas neturėtų būti vertinamas kaip nenatūralus dalykas.

Verta atsiminti ir tai, kad vartojant hormoninę kontracepciją, ketvirtąją savaitę pasirodantis kraujas yra vartojimo nutraukimo pasekmė, o ne menstruacijos, kurios jau yra sustabdytos. Duodamas interviu Delfi portalui gydytojas akušeris ginekologas Heraldas Stankevičius paaiškina septynių dienų atsiradimo istoriją: „Kai Gregory Pincus sukūrė kombinuotą geriamąją kontracepciją, 1959 m. aprobavo ir paleido į rinką, taisyklė buvo tokia – 21 dieną geriamos tabletės, o 7 dienos – „tuščios“, kad jų metu įvyktų pseudomenstruacijos. Tai buvo padaryta labiau dėl noro įtikti Romos katalikų bažnyčiai, tikintis, kad kontracepcija atrodys fiziologiškesnė ir bus priimta bei adaptuota kovoje prieš abortus, bet tai, beje, ir neįvyko.“

2014 m. JAV Nacionalinio sveikatos instituto tyrimų apžvalga parodė, kad menstruacijų sustabdymas naudojant kontraceptikus yra saugus. Kai kurie gydytojai net teigia, kad mėnesines galima slopinti ir ilgą laiką, tačiau šiuo klausimu išsamūs tyrimai nėra atlikti.

Komentaras

Aurėja Trunovė, Aivara Urbutė
Aurėja Trunovė, Aivara Urbutė
© DELFI / Andrius Ufartas


Projekto „Žemiau bambos“ įkūrėjos, Kopenhagos universiteto gydytoja doktorantė Aivara Urbutė (dešinėje) bei LSMUL Kauno klinikų akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė Aurėja Trunovė:

– Mitas, kad vartojant kontraceptines tabletes kiekvieno ciklo metu būtina daryti septynių dienų pertrauką. Jūs galite drąsiai vartoti kontraceptines tabletes be pertraukos. Gali būti smagu atsikratyti mėnesinių ir tai nėra kenksminga organizmui. Taip gali būti ir lengviau nepamiršti laiku išgerti tabletės.

Sudėtinės kontraceptinės tabletės ne tik padeda atsisakyti menstruacijų ir išvengti nepageidaujamo nėštumo, bet jos naudojamos ir menoragijai (gausių mėnesinių), dismenorėjai (skausmingų mėnesinių) bei endometriozei gydyti. Taip pat jų vartojimas susijęs su mažesne endometriumo bei kiaušidžių vėžio rizika.

Nepaisant visų privalumų, sudėtinės kontraceptinės tabletės turi ir gerai žinomų trūkumų. Yra įrodyta, kad jos gali sukelti trombozę.

Lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas veikia ne tik menstruacijų ciklą, bet ir nuotaiką bei elgesį. Klinikinėje praktikoje jau kurį laiką žinoma, jog ne visos moterys vienodai toleruoja hormoninę kontracepciją dėl jos poveikio nuotaikai.

Naujausi populiacijos tyrimai Danijoje ir Švedijoje parodė, jog pirmaisiais 3–6 mėnesiais yra didesnė rizika depresijai vartojant hormoninę kontracepciją nei jos nevartojant. Taip pat teigiama, kad didžiausia rizika vartojant preparatus su gestagenais. Kalbant skaičiais – maždaug penkiasdešimt iš dešimties tūkstančių vartotojų per metus gali susirgti depresija. Kadangi šie tyrimai tik stebėjimo tipo, negalima teigti, jog hormoninė kontracepcija sukėlė depresiją, nes nežinoma, ar depresija kai kurioms neprasidėtų ir nevartojant.

Tyrimai šioje srityje tęsiasi toliau, tačiau dabar svarbiausia renkantis kontracepcijos būdą su gydytoju aptarti galimus poveikius psichikai, ypač jei turite polinkį nuotaikos pokyčiams ar jaučiate stresą, patyrėte sunkių išgyvenimų.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.5200

Top naujienos

Europa įvaryta į kampą: tenka rinktis iš dviejų blogybių, akys vėl nukreiptos į branduolinę energiją

Europos Sąjunga yra užsibrėžusi iki 2050 m. tapti klimatui neutralia erdve, tačiau priemonės...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! perspėjama, kad rusai rengia specialią operaciją „Azovstal“

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

Vilniaus oro uoste pasitikta iš Turino sugrįžusi Monika Liu: savo tikslą pateisinau su kaupu (1)

Lietuvai 14-tą vietą „Eurovizijoje“ padovanojusi Monika Liu 12 valandą nakties nusileido...

Ar reikia naikinti papilomas ir apie kokį virusą jos praneša? (1)

Tikriausiai sunku būtų rasti žmogų, neturintį ant kūno nė vienos papilomos. Kai kurie jų turi...

Šeimos marše dalyvavusi moteris pasibaisėjo: kaip galima viešai sakyti tokius dalykus! (2)

Papasakosiu, kaip atrodo renginys, apie kurį susiformavę tiek daug skirtingų nuomonių. Deja,...

NBA sostas – laisvas: Giannio sezonas baigtas, Luka ištempė saviškius

Lemiamose septintosiose NBA konferencijų pusfinalių rungtynėse titulą gynęs Milvokio...

Marso paviršių tirianti įranga užfiksavo iki šiol neregėtus signalus: NASA astronomus apstulbino jų stiprumas

NASA zondas „InSight“ Marse užfiksavo stipriausią kada nors kitoje planetoje įvykusį žemės...

Kraupi avarija Vilniuje: medikai uždraudė vairuoti, bet sėdo prie taksi vairo ir pražudė dvi moteris (4)

Nors dėl sveikatos būklės medikai buvo uždraudę sėstis prie vairo, tačiau tai 61 metų...

Delfi PliusKalbino Kristina Ciparytė, parengė Gabrielė Grinkaitė, laida „Delfi rytas“

Profesorė papasakojo, kokie žmonės turi didelę riziką susirgti nepagydoma širdies liga – pirmieji simptomai visai nekalti (1)

64 milijonai pasaulyje, apie 15 milijonų Europoje ir apie 130 000 Lietuvoje – štai tiek žmonių...