aA
Nors vasara dažnam žada pramogų gamtoje, vakarų prie laužo su gardžiais kepsniais, gydytojai traumatologai sako, kad neretai tokie malonumai virsta nelaimingu atsitikimu. „Ne tik per neatsargumą, bet ir per nežinojimą, kepsninėse rusenanti liepsna gali bematant įsiplieksti“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus.
Degus skystis
Degus skystis
© Shutterstock

Degieji skysčiai – pavojingi

Gydytojas įspėja, kad didžiausią riziką būti sužalotiems atviros liepsnos sukelia plastikiniuose buteliuose pardavinėjami degieji skysčiai. Mat retas kuris skaito naudojimosi instrukciją, todėl pila skystį tiesiai ant degančios liepsnos.

„Kategoriškai nerekomenduoju naudoti degiųjų skysčių, o ypač supiltų į plastikinius butelius. Visiems kyla pagunda jį purškiant stipriau paspausti, o šis suspaustas įtraukia į save oro kartu su liepsna. Toks butelis tuomet sprogsta rankose užliepsnodamas visą kūną“, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas V. Vaitkus ir patikina, kad tokių atvejų pasitaiko dažnai.

„Jei galėčiau, uždrausčiau degiųjų skysčių plastikiniuose buteliuose prekybą. Labai gaila tokių pacientų, nuo liepsnos nukenčia dažniausiai jauni žmonės, randai pasilieka visam gyvenimui. Nors etiketėse įspėjama pilti skystį tik ant anglių, užpylus palaukti kelias minutes, o tik tada uždegti, kažin ar kas skaito ir tai žino. Kol nedirbau su nudegimais ir pats to nežinojau – degiuosius skysčius naudojau kaip ir daugelis. Taigi, gyveni ant ugnikalnio ir nežinai, kada jis išsiverš. Visai kas kita – kieti, stikliniai buteliai“, – pasakoja V.Vaitkus.

Pirmoji pagalba

Nudegimų gydytojas griežtai nerekomenduoja „gydyti“ liaudiškais metodais – ant žaizdos tepamas aliejus, druska, varškė ar kiti pieno produktai neskatina sugyti žaizdų. Geriausia pirmoji pagalba – tekantis šaltas vanduo.

„Po vandens srove reikėtų palaikyti žaizdą apie dvidešimt minučių. Tuomet nudegimo gylis sumažės vienu procentu. Taip pat svarbu ant odos susidariusių pūslių nepradurti, o jei šios suplyšta – odos nenuimti bent parą laiko“, – sako V.Vaitkus

Vytautas Vaitkus
Vytautas Vaitkus

Gydytojas aiškina, kad delno dydžio nudegimo plotas jau vertinamas kaip smarkus. Tačiau, jei pažeistoje vietoje aptinkama susprogusių pūslių, tai – gilus nudegimas, dėl kurio rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad šis paskirtų specializuotą tepalą.

„Specialios šaldomosios purškiamos putos tik dar labiau pakenkia nudegusiai odai, nes sudirgina ir taip nukentėjusią odą. Čia padėti gali profesionalūs, medicininiai tepalai“, – sako V.Vaitkus, paklaustas, kas gali padėti išvengti gilių randų susidarymo.

Lazerio pagalba

Gilius odos nudegimo randus, anot gydytojo, panaikinti gali padėti tik plastikos chirurgų įsikišimas. Mat specializuoti tepalai tik sumažins žymes, ar padės sugyti smulkiems odos pažeidimams.
„Kas atsitiko, jau tas atsitiko. Padėti išnaikinti nelaimių paliktus pėdsakus padės tik lazeris. Odos randai šalinami šlifuojant odą, tačiau jei reikalinga persodinti odą, pasekmes tokia trauma vis tiek palieka“, – apgailestauja medikas.

Nudegimai skirstomi keturis laipsnius

I laipsnio. Paviršinio odos sluoksnio (epidermio) pažeidimas. Nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda. Skausmas yra mažas arba vidutinis.

II laipsnio. Epidermio ir gilesnio odos sluoksnio (dermos) pažeidimas. Gali būti viršutinio arba apatinio dermos sluoksnio pažeidimas. Gali atsirasti pūslės, pilnos skaidraus ar drumsto skysčio, gali sutrūkti. Negalima pūslių spausti ar pradurti, galimas audinių užkrėtimas nešvarumais, bakterijomis, gali prasidėti infekcinis uždegimas. Sukeliamas didelis skausmas.

III laipsnio.
Apima epidermio, dermos ir hipodermos sluoksnius. Kinta pažeidimo spalva nuo baltos iki rudos. Pažeidimas yra gilus, drėgnas, skausmingas.

IV laipsnio.
Apima visus odos sluoksnius, gali apimti ir fascijas, raumenis ar kaulus. Šie nudegimai yra rudo atspalvio, drėgni, beveik neskausmingi.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Top naujienos

Viena šeima įsisuko į nelaimių karuselę: po senelių laidotuvių neteko ir namų (6)

Antradienio naktį Šalčininkų r. Gerviškių seniūnijai priklausančiame Gudelių kaime nutiko...

Per pandemiją įkūrė verslą, kuris sulaukė didžiulės sėkmės: dabar net riboją gamybą, kad išlaikytų kokybę (86)

Tautvydo ir Arūnės Švenčionių „Obels dūmas“ – per pandemiją įkurtas šeimos verslas....

Nuo skersinio kritęs Tvorogalas nevyniojo žodžių į vatą: noriu pamiršti tai, pailsėti nuo gimnastikos specialiai „Delfi“ iš Tokijo (2)

2019-ųjų Europos žaidynių ir 2020-ųjų Europos čempionas pratimuose ant skersinio Robertas...

Nustebusio Rapšio apmaudas: sunku pasakyti, kodėl taip nutiko specialiai „Delfi“ iš Tokijo (101)

Pirmasis iš Lietuvos plaukikų į Tokijo baseiną šokęs Danas Rapšys 400 m plaukimo laisvu...

Šešis šimtukus už egzaminus gavęs panevėžietis rinksis studijas prestižiniame universitete (29)

Nors Nacionalinė švietimo agentūra paskutiniųjų valstybinių brandos egzaminų – istorijos,...

Niūrias nuotaikas pataisęs Šidlauskas prognozavo rekordus: vėsus, geras baseinas vėliavnešys krimtosi dėl klaidų ir perdegimo (17)

Pirmieji Lietuvos plaukikų startai Tokijo olimpinėse žaidynėse nepradžiugino. 400 m laisvu...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Milijonais skaičiuojamas vienos sėkmingiausių Lietuvos manekenių turtas ir Povilaičio namas Palangoje

Julijos Steponavičiūtės gyvenimo istorija – vaikystė be mamos, neregėta sėkmė modelių...

Kuodis siūlo nesiskiepijantiems pateikti sąskaitą už gydymą: draudimas skirtas protingiems žmonėms, bet ne visoms nesąmonėms (1044)

Ekonomistas, Vilniaus universiteto profesorius Raimondas Kuodis siūlo privačiame draudime taikomus...

Viktorijos ir Lauryno Suodaičių vestuvėse koncertavo net trys ryškiausios žvaigždės, o šventę kūrė savo srities profesionalai

Penktadienį nuaidėjo pramogų pasaulyje šiuo metu bene populiariausios poros – Viktorijos Siegel...

Rusnė Valatkaitė | D+

Vaida Kurpienė patarė, kaip sustabdyti svorio augimą po 50-ties: įvardijo daugelio daromą klaidą, dėl kurios kaupiasi riebalai

Dauguma žmonių įsitikinę, kad spartus svorio augimas su amžiumi – neišvengiamas procesas....