Klaipėdietei Violetai Birškienei (62 m.) teko kelis kartus iš gimdos šalinti polipus. Komplikacijos ir vėžio tikimybė medikus paskatino atlikti gimdos išėmimo operaciją. Moteris daugiau nebesiskundžia netikėtu kraujavimu ir yra rami dėl ateities.
© Shutterstock nuotr.

Kai Violetai netikėtai pakilo aukšta temperatūra ir ėmė kamuoti ūmus pilvo skausmas, moteris nieko nelaukusi nuėjo pas ginekologę, kad išsiaiškintų simptomų priežastį. Paaiškėjo, kad gimdoje išaugo polipas ir jį reikėjo pašalinti.

Praėjus pusmečiui po procedūros V. Birškienė vėl ėmė kraujuoti, nors mėnesinių nebeturėjo jau seniai. Nuskubėjusi pas ginekologę sužinojo, kad išoperuotas polipas ataugo. Gydytoja dar kartą pacientei hiteroskopijos būdu pašalino gimdos darinį. „Procedūra ilgai netruko, tą pačią dieną jau galėjau keliauti namo. Tiesiog nerimavau, kad per tokį trumpą laiką du kartus gavau narkozę. Kiek žinau, tai kenkia sveikatai“, – sakė Violeta.

Tačiau polipas atsinaujino trečią kartą. Specialistei dar sykį patikrinus pacientės gimdą kiaušidėje buvo aptikta cista. Dėl nuolatinio polipo atsinaujinimo ir papildomų pakitimų buvo nuspręsta visiškai pašalinti gimdą. Tai padaryti paskatino ir siekis užkirsti kelią vėžiui, kadangi vyresnėms moterims polipai yra linkę supyktybėti.

„Labiausiai bijojau vėžio, nes mano šeimoje daug mirčių dėl onkologinių ligų. O gimdos vėžiu sirgo mano teta. Aš pati norėjau, kad man pašalintų gimdą, nes tikrai neketinau rizikuoti sveikata ir gyvybe“, – atviravo V. Birškienė.

Violetos ligos atvejis yra išskirtinis tuo, kad dėl polipų gimda pašalinama gana retai. Gydytojai siekė atlikti mažiausios intervencijos reikalaujančią operaciją, bet dėl komplikacijų to padaryti nepavyko ir gimda privalėjo būti išimta.

Po gimdos išėmimo operacijos klaipėdietė atsigavo itin greitai ir jautėsi kur kas geriau. „Labai norėčiau pasakyti ačiū visiems, kurie manimi rūpinosi. Ypač dėkoju Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ginekologijos skyriaus vedėjui Algimantui Fabijonavičiui, kuris sėkmingai mane išoperavo. Taip pat ginekologei Gedai Holcmann“, – už medikų pagalbą dėkojo Violeta.

Violeta Birškienė
Violeta Birškienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Interviu

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Dienos chirurgijos centro gydytoja ginekologė Geda Holcmann:

– Kokie pagrindiniai gimdos polipo sukeliami simptomai?

– Pagrindinis simptomas – vaisingo amžiaus moterims mėnesinės pasidaro gausios ir skausmingos, atsiranda kraujavimai tarp mėnesinių, neaiškios gleivės. Norinti pastoti moteris gali net susidurti su nevaisingumo problemomis. O pacientėms, kurioms mėnesinės pasibaigusios, būdingas netikėtas kraujavimas. Vyresnėms moterims skausmas nėra dažnas palydovas.

Dažnai polipų atsiradimo priežastys lieka neaiškios. Taip gali nutikti po gimdos operacijų, gimdymo, tai susiję ir su nėštumo nutraukimu. Įtaką polipų atsiradimui daro ligos, susijusios su hormonų pertekliumi, nutukimas, cukraligė, visą gyvenimą buvusios gausios ir nereguliarios mėnesines. Polipai kai kurioms moterims gali nesukelti jokių simptomų, nes jie ne visada supiktybėja. Moteris gali ir nieko nežinoti, kol šie dariniai patys apie save nepraneš.

– Kokiu būdu polipai yra šalinami iš moters gimdos?

– Paprastai polipai šalinami hiteroskopijos metu – tai operacija, kai per gimdos kaklelį yra įvedama nedidelė kamera. Pirmiausia diagnozuojame, apžiūrime gimdos ertmę, o vėliau šaliname visus radinius. Tai galima padaryti paprastais ginekologiniais instrumentais: kiuretėmis, žirklutėmis, žnyplėmis, sudėtingesniu atveju – rezektoskopu.

Pacientei duodama narkozė, nes procedūros metu praplečiamas gimdos kaklelis, o tai pernelyg skausminga. Dienos chirurgijos centre įprastai moteris ryte paruošiama procedūrai ir jeigu viskas gerai, po pietų jau gali keliauti namo.

O kada būtina gimdos išėmimo operacija?

– Kai nepavyksta visiškai pašalinti darinio, imame biopsiją, kad laboratorijoje galėtume ištirti, ar polipas yra piktybinis. Jeigu yra požymių, kad ląstelės linkusios piktybėti, tuomet šaliname gimdą. Jeigu polipas tokioje vietoje, kad jo nepavyksta pašalinti įprastu būdu, jis verčia moterį stipriai kraujuoti mėnesinių metu, tada taip pat reikia šalinti gimdą.

Jeigu polipas linkęs ataugti, tokiu atveju irgi darome šią operaciją. Anksčiau, kai neturėjome priemonių, vienintelė išeitis būdavo išimti gimdą. Dabar dažniausiai stengiamės pašalinti tik polipą. Išoperuoti gimdą tikrai nėra geriausias pasirinkimas, nes tai – didelė intervencija. Jeigu kiaušidės sveikos, jos paliekamos, nes ten yra hormonų sankaupa. Po tokios operacijos reikia mažiausiai mėnesio atsigauti.

Ar visi polipai linkę supiktybėti?

– Mes visą laiką pabrėžiame profilaktinius patikrinimus. Ypač tai svarbu moterims, kurioms jau pasibaigusios mėnesinės. Tuo labiau skatiname tikrintis, jeigu giminės moteriškoje linijoje yra buvę onkologinių ginekologinių ligų. Profilaktika taip pat svarbi toms moterims, kurios turėjo gausias mėnesines, jos prasidėjo labai anksti ir baigėsi labai vėlai.

Kartais polipas būna atsitiktinis radinys ir pastebime, kad tai – vėžio pradžia. Tuomet ramybės dėlei jį išoperuojame. Jeigu moteriai jau būtų prasidėjęs kraujavimas, vėlesnis gydymas gali būti ne visada sėkmingas. Paprastai polipas yra gerybinis darinys, bet pasibaigus moters mėnesinėms jis turi polinkį supiktybėti. Dėl to jį šalinime net nepasireiškus grėsmingiems požymiams.

Apibrėžimas

Gimdos polipas – tai gimdos ertmėje augantis darinys. Jį sudaro kojytė su kraujagyslėmis ir apvalios formos išaugėlė. Polipai dažniausiai būdingi moterims, kurioms daugiau nei keturiasdešimt metų, arba pasibaigus mėnesinėms.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aplankiusi populiarų kurortą, nuomonę apie poilsį Turkijoje pakeitė jau po pirmos dienos (1)

Apie Turkiją teko skaityti galybę atsiliepimų, tačiau niekada ten nesilankiau. Stebėjau vis...

Kontracepcija jau ne tik moterų reikalas: gydytojas papasakojo apie priemonę, kurią mažai kas žino

Norint išvengti neplanuoto nėštumo , nemaža dalis moterų pasiryžta visą likusį gyvenimą...

Prabangus Panevėžyje statomo namo interjeras pranoksta net Vilnių ir Kauną (83)

Lietuviai vis labiau trokšta savo namuose modernios klasikos, kuri pabrėžtų ne tik...

Planuoja paskatinti lietuvius gimdyti daugiau vaikų: ant stalo gula ir mokestinės lengvatos (299)

Vyriausybė trečiadienį pritarė planui, kuriame numatytomis priemonėmis be kitko planuojama...

Vilniuje pavalgyti už 23 eurus nusidriekė eilės: žmonės nebetilpo (206)

Sostinėje trečius metus iš eilės įvykęs „Vilnius Gastro Masters“ gastronomijos renginys...

Edita Mildažytė: nemoku gyventi viena (29)

Niekada ir nemokėjo – atvirai prisipažįsta charizmatiškoji televizijos laidų vedėja Edita...

Prakalbino tris „Vagner“ vadus: Putinas ką tik paaiškino, kad reikia ruoštis (1183)

Sirijoje kovojantys samdomi rusų kariai tvirtina, kad šioje šalyje jie yra ne tam, kad užsidirbtų...

Naktį Vilniuje girto „CityBee“ vairuotojo sukeltoje avarijoje žuvo mergina (650)

Sekmadienio naktį, 4.17 val., Vilniuje, prie Laisvės ir Pilaitės prospektų sankryžos susidūrė...

Saugirdas Vaitulionis prisipažino: mano tėvai turėjo apsiginkluoti kantrybe (61)

Nors komunikacijos specialistas Saugirdas Vaitulionis savų atžalų dar neturi, neslepia, jog aukle...

Vilnietė kaip reikiant įstrigo: butą užėmusi šeima nemoka nei nuomos, nei komunalinių (839)

Buto nuomininkai dažnai tampa it loterija: arba pasiseks, arba ne. Vilnietė Vaida Vaitkevičiūtė...