Yra paplitusi klaidinga nuomonė, kad įvairiaspalvė dedervinė – liga, kurią sukelia saulė. Tačiau yra atvirkščiai. Sergant šia liga ant odos gyvenantys mikrobai sukelia lokalų uždegimą – odoje susidaro gelsvai rausvos, rusvai rausvos dėmelės šerpetojančiu paviršiumi. Pasikaitinus saulėje šie mikrobai žūsta, tačiau kartu sunaikinamas ir pigmentas.

Ant odos pastebėjus keistas dėmeles galima įtarti, kad tai – tiesiog persikaitinimo saulėje pasekmė.

Pasirodo, dėl to dažnai kalta gali būti įvairiaspalvė dedervinė, vadinamasis paplūdimio grybelis.

Pataria specialistė

Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

– Yra paplitusi klaidinga nuomonė, kad įvairiaspalvė dedervinė – liga, kurią sukelia saulė. Tačiau yra atvirkščiai. Sergant šia liga ant odos gyvenantys mikrobai sukelia lokalų uždegimą – odoje (dažniausia ant nugaros, kaklo arba krūtinės) susidaro gelsvai rausvos, rusvai rausvos dėmelės šerpetojančiu paviršiumi. Pasikaitinus saulėje šie mikrobai žūsta, tačiau kartu sunaikinamas ir pigmentas. Todėl po pirmųjų saulės vonių sveikoji oda lengvai paruduoja, o dėmelės lieka baltos.

Liga linkusi kartotis, todėl ne vienas žino, kad norint išvengti tokio estetiškai nemalonaus vaizdo prieš atidarant deginimosi sezoną pirmiausia reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Pasitepus specialiais vaistais, šios dėmelės nušerpetoja ir ant baltos nenudegusios odos jų beveik ir nebesimato. O tada saikingai pasideginti netgi rekomenduojama – saulė užbaigia gydymo procesą. Kitu atveju, kai į gydytoją kreipiamasi jau pasideginus, su tokia „išmarginta“ oda teks būti visą vasarą.

Įvairiaspalvė dedervinė realiai daugiau ir sukelia tik estetinį diskomfortą ir yra lengvai pagydoma. Nors teoriškai tai yra užkrečiama liga, ja serga tam tikrą odą turintys asmenys. Riziką užsikrėsti lemia individualūs veiksniai – imunitetas, mitybos įpročiai, prakaitavimo gausumas (jį gali skatinti tiek atitinkamas darbas, tiek sintetiniai drabužiai).

Verta žinoti

Įvairiaspalvę dedervinę sukelia grybelis malassezia furfur, kuris dauginasi paviršiniame odos sluoksnyje – dėl to atsiranda apvalios, 10 centų monetos arba lašo dydžio baltos arba rusvos dėmelės.

Paprastai išberia krūtinę, kaklą, liemenį, pažastų sritį. Iš pradžių atsiranda viena kita dėmelė, tačiau vėliau jos gali susijungti į delno dydžio plotą, o aplink dauginasi naujos dėmelės.

Didžiausia rizika užsikrėsti yra antsvorį turintiems žmonėms, daug prakaituojantiems, taip pat tiems, kurių imunitetas nusilpęs, sergantieji lėtinėmis ligomis.

Svarbu

Paplūdimio grybelį galima supainioti su baltme, kurios metu žūva melaniną gaminančios ląstelės arba dėl kažkokių priežasčių jos nebegamina melanino. Taip pat įvairiaspalvę dedervinę galima supainioti su vaistų sukelta alergija, augalų padarytomis dėmėmis.