aA
Erekcija yra vyro tiek fizinės, tiek psichinės sveikatos atspindys. Jeigu ji gera, vadinasi gerai ir su kraujagyslėmis, ir su psichika, emocijomis, streso valdymu“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės, Kauno klinikų chirurgas urologas med. m. dr. Stasys Auškalnis, kuris dalijasi patarimais, kaip vyrams išsaugoti bei pagerinti savo lytinį gyvenimą.
Impotencija
Impotencija
© Shutterstock

Vyrams derėtų į savo pirkinių krepšius dažniau įsimesti šviežių pomidorų, kavinėse vietoj alaus užsisakyti ekologiškų pomidorų sulčių, rinktis natūralius pomidorų padažus, nes jose yra likopeno. Daugiausia likopeno yra pomidorų odelėje, arbūzuose, raudonuosiuose pipiruose. Pomidorų neužteks, jei lydės žalingi įpročiai, mažas fizinis krūvis, netinkama mityba ar psichologinės problemos. Vitaminų trūkumas taip pat gali stipriai įtakoti vyrų erekciją, tad vyrams patariama ne tik sveikiau gyventi, bet ir užtikrinti, kad jų netrūktų. Štai gulsčiąją ragužę ir peruvinę pipirnę jau seniai atrado vyrai, norintys iš esmės pagerinti savo seksualinį potraukį, aktyvumą ir energiją.

Lietuvių vyrų santūrumas po truputį dingsta

Dažniausiai dėl erekcijos sutrikimo į urologus kreipiasi vyresni vyrai. Neretai turintys puokštes gretutinių ligų, apie kurias jie gali nė neįtarti. Jaunimas ateina rečiau, bet atėjęs labai aktyviai ir nuodugniai teiraujasi patarimų, kaip pagerinti savo lytinį gyvenimą.

„Jaučiasi, kad Lietuvos vyrai keičiasi, yra daugiau informacijos šaltinių šia tema, tad tobulėjimas šioje srityje yra. Visgi pastebime, kad to lietuviško santūrumo vis dar likę nemažai, vyrai bijo kalbėti intymiomis temomis, taipogi per mažai rūpinasi savo sveikata. Rūkymas, alkoholio vartojimas, mažas aktyvumas, nutukimas. Viskas, kas kenkia širdžiai, kenkia tiesiogiai ir erekcijai. Sveika gyvensena yra svarbiausia šios ligos prevencija“, – sako S. Auškalnis.

„Erektilinė disfunkcija (ED), kuomet yra nuolatinis arba pasikartojantis negalėjimas išlaikyti ar pasiekti erekciją, pakankamą lytiniams santykiams, yra rimta sveikatos problema ir dažnai yra gretutinių ligų pradinis požymis“, – perspėja Onkourologijos sektoriaus vadovas.

Erekcijos sutrikimai pagal kilmę yra trijų rūšių. Dažniausiai nustatoma organinė kilmė, kuomet yra organinės, medicininės priežastys, tuomet psichogeninė – tai yra baimė, nerimas, stresas ir trečioji yra mišri.

Sutrikusi erekcija gali reikšti artėjantį infarktą

Vyresnio amžiaus vyriškiai erekcijos sutrikimus neretai nurašo savo amžiui – ne visada pavyksta, ne visada norisi. Tai natūralu. Tačiau būtent vyresniame amžiuje, pajutus pirmuosius erekcijos sutrikimo požymius, visgi reiktų atidžiau suklusti. „Erekcijos sutrikimas yra pirmas skambutis vyrui, kad kažkas negerai yra su kraujagyslėmis. Tai gali signalizuoti artėjantį infarktą ar insultą. Tai taip pat gali būti nenustatytas cukrinis diabetas, padidintas kraujospūdis, problemos su skydliauke“, – sako urologas.

Pati dažniausia erektilinės disfunkcijos kilmė – kraujagyslinė, kuomet sutrikusi kraujotaka. Šios problemos sudaro net 70 proc. visų organinės kilmės priežasčių. Kitos priežastys yra medikamentinės ir erekcijos sutrikimai po buvusių prostatos, dubens, pilvo operacijų po 10 proc., taip pat neurologinės (5 proc.), endokrinoliginės (pvz. lytinio hormono – testosterono trūkumas) (4 proc.) bei sukeltos dėl traumos (1 proc.). „Dažniausia priežastis, sutrikdanti kraujotaką yra aterosklerozė. Ji vystosi su amžiumi dėl gyvenimo būdo, besaikio alkoholio vartojimo, rūkymo, mažo fizinio aktyvumo, netinkamos mitybos, padidėjusio arterinio kraujospūdžio“, – sako S. Auškalnis.

Sumažėjusiam kraujagyslių sprindžiui, pažeistam dėl aterosklerozės, tuo pačiu padidėjusiam kraujospūdžiui gydyti yra skiriami vaistai.

„Tam tikros vaistų grupės taip pat gali pabloginti erekciją. Tai yra kaip uždaras ratas – yra priežastis, liga, kuri yra susijusi su erektiline disfunkcija ir tai ligai gydyti vaistai taip pat dar pablogina erekciją. Iš šios padėties nėra lengva ištrūkti. Reikia žiūrėti į tai kompleksiškai – pirmiausia ir svarbiausia reikia keisti savo gyvenseną, taip pat svarbu nebijoti savo problemas išsakyti urologui, taipogi kardiologui, nes jie žino vaistų poveikius, ligų išsivystymo mechanizmus“, – pataria urologas.

Pasak S. Auškalnio, antidepresantai, neurologiniai vaistai taip pat gali pabloginti erekciją.

Amžinas klausimas – kaip pagerinti erekciją? Pataria urologas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Jauniems vyrams erekcija sutrinka dėl psichologinių priežasčių

95 proc. visų erekcijos bėdų atsiranda vyresniame amžiuje – nuo 45 –50 metų. Jauną žmogų taip pat kankina erekcijos sutrikimai, bet jie dažniausiai būna psichologinio pobūdžio. Tai yra stresas, išsekimas darbe, pirmieji lytiniai santykiai, nesutarimai su partnere.

„Jeigu partnerė pasijuokė, kad kažkas negerai ar nepavyko, tuomet vyras sekso metu nebegalvos nei apie partnerę, nei apie tą ypatingą momentą. Jis galvos: „ar man pavyks“. O kai taip galvos, tai gali ir nepavykti. Tuomet atsiranda dar didesnis stresas ir vėl prasideda uždaras ratas. Jeigu partnerė nesupranta, nepaguodžia, nenuramina, nepalaiko, tai tam jaunam vyrui tikrai sunku“, – sako S. Auškalnis.

Pasak gydytojo, yra ir kitas labai svarbus lytinio gyvenimo trikdis, ypač jauname amžiuje – tai priešlaikinė ejakuliacija, kuomet per greitai išsilieja sėkla. Kai ši problema pradeda trukdyti poros santykiams, reikia ieškoti pagalbos.

„Jeigu yra vienas kitą gerbiančių žmonių pora ir jeigu jie nori turėti vienas kitą, jie pataria vienas kitam, kaip elgtis, kas yra gerai, o kas ne. Geri lytiniai santykiai taip pat yra menas, kurio mokomės visą gyvenimą. Jeigu erekcijos problemos pradeda trukdyti poros santykiams, tuomet jau reikia kreiptis į psichologus, psichiatrus, urologus, kurie visi kartu padeda spręsti iškilusias problemas. Bet reikia suprasti, kad, kuomet yra psichologinės problemos, ypač pradžioje lytinio gyvenimo – pirmiausiai reikia kalbėtis su partneriu, reikia kartu ieškoti sprendimų ir pagalbos. Tas užtrunka laiko, tam reikia abipusio supratingumo ir tikros partnerystės“, – įsitikinęs gydytojas.

Dažniausiai vyrų užduodami klausimai urologui

Gydytojas paneigia paplitusį mitą, kad italai, graikai, ispanai ar kiti mačo vadinami vyrai yra pajėgesni lovoje. Tai daugiau lemia charakterio bruožai, mokėjimas gražiai kalbėti, lepinti ar labiau rūpintis savo moterimi.

„Vyrai neretai klausia, ar gali važinėti dviračiais. Atsakymas yra paprastas – jeigu tai nėra profesionalus, alinantis sportas, dviratis nepakenks. Minti pedalais nepatariame po chirurginio prostatos gydymo ar jeigu yra ūmi būklė – prostatos uždegimas“, – teigia gydytojas.

Vyro lytinės sveikatos vienas iš kriterijų yra spermos kokybė. Pasak S. Auškalnio, apvaisinimo metu turi būti ne tik gera erekcija, bet ir gera spermos kokybė, kuri priklauso nuo daugelio dalykų – svarbiausia – nuo gyvensenos būdo, žalingų įpročių, gretutinių ligų (nutukimo, Cukrinio diabeto, endokrinologinių ligų), vitaminų trūkumo – D, C. Svarbus cinkas, selenas, kofermentas Q 10.

Kitas svarbus dalykas – nesutrikusi vyro termoreguliacija. Kokybiškai spermos gamybai sėklidėse kokybiški svarbu vengti apspaustų, sintetinių apatinių, vengti traumų, lytiškai plintančių infekcijų. Neturėti įpročio dirbant laikyti kompiuterius aukščiau savo kelių, geriau pasirinkti ergonominę vietą. Tėvams urologas rekomenduoja, kaip įmanoma greičiau atsisakyti sauskelnių nešiojimo savo sūnums.

Vyrams įdomu, ar erektilinei disfunkcijai kenkia kmynai, petražolės. Gydytojas sako, kad aiškių įrodymų, kad kenkia – nėra, o visur galioja sveiko proto taisyklė – saikingas jų vartojimas tikrai nepakenks. Tik nereikėtų jokiu būdu piktnaudžiauti alkoholiu. Nuolatinis alkoholio vartojimas yra rizikos faktorius daugelio dalykų – pradedant nuo priklausomybės, aterosklerozės išsivystymui ar kepenų funkcijos sutrikimams, baigiant psichologėmis ir šeimos problemomis. Visos šios gretutinės ligos kenkia ir erekcijai, ją slopina.

Rūkymas yra vienas iš erekcijos priešų. „Jeigu vyrai rūko elektronines cigaretes, jiems atrodo, kad jos nekenksmingos. Deja, tai nereiškia, kad jos nekenkia – tikrąjį poveikį sužinosime po kelių dešimčių metų, bet šiandien tai yra dar vienas žalingas įprotis, kuris turės įtakos erekcijos sutrikimų išsivystymui “, – sako S. Auškalnis.

Gyvenimo būdą keisti sunkiausia, bet būtina

„Jei nenorima keisti gyvenimo būdo, gydytojams – tiek urologams, tiek psichologams ar kardiologams, padėti įveikti problemas, tarp jų ir erekcijos sutrikimus, yra gerokai sunkiau. Suprantama, kad ėjimas link sveiko gyvenimo būdo nėra lengvas kelias, bet kuomet sveika gyvensena tampa įpročiu, tuomet jos pasekmės sveikatai yra akivaizdžiai gerinančios paties gyvenimo kokybę“, – įsitikinęs urologas.

Pasak S. Auškalnio, sveikas, be žalingų įpročių, fiziškai aktyvus vyras gali būti pajėgesnis ir lovoje, nei dvidešimt metų jaunesnis, kuris mėgsta pakilnoti taurelę, valgo nesveiką maistą ar tingi pajudėti: „Jeigu kūnas vargsta nuo fizinio krūvio, ilsisi galva. Įrodyta, kad fizinis krūvis gerina psichologinę savijautą, mažina stresą, gerina nuotaiką ir yra viena iš ypatingai svarbių priemonių lėtinių ligų (aterosklerozės, cukrinio diabeto, onkologinių ligų) prevencijai. Taip pat įrodyta, kad viršsvoris yra dažniau susijęs su mažesne vyriško lytinio hormono testosterono koncentracija, kas gali taip pat sutrikdyti erekciją. Išvada – nėra ligų, nereikia vaistų – gera erekcija!“.

Norint sustiprinti erekciją organizmui reikia konkrečių medžiagų

Prostatos „sveikata“ yra labai svarbi sąlyga, kad būtų gera erekcija. Likopenas, kurio gausu pomidorų odelėse, arbūzuose, raudonuosiuose pipiruose, pasak urologo, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir, kai kuriais duomenimis, profilaktiniu poveikiu prieš prostatos vėžį.

„Savo klinikinėje praktikoje sulaukiu labai daug klausimų dėl natūraliosios medicinos, maisto papildų vartojimo įtakos erekcijos gerinimui, ypač pradiniame erekcijos sutrikimų gydymo etape, nes tai šiuo metu žmonėms yra itin patrauklu. Yra duomenų, kad kai kurios natūralios medžiagos gali pasižymėti erekciją, potraukį gerinančiu veikimu. Pavyzdžiui, ženšenio preparatai gerinantys bendrą organizmo tonusą, energijos lygį, gali netiesiogiai pagerinti erekciją“, – sako gydytojas.

Norint suaktyvinti erekciją, pasak urologo, pomidorų gali neužtekti. Patartina vartoti papildus, kuriuose gausu aktyvių erekciją stimuliuojančių medžiagų. Jų pasirinkimo šiai dienai vaistinėse yra tikrai nemažai. Nemėgstantiems kapsulių, yra skysto pavidalo formų, į kurias įeina reikalinga dienos norma.

Šiandien Lietuvoje yra kritinė masė vyrų, kuriems trūksta vitamino D, tad šis vitaminas taip pat turėtų įeiti į papildo sudėtį. Kitos svarbios medžiagos yra tribulus terrestris (liet. – gulsčioji ragužė) – žolės ekstrakte esantis protodioscinas padidina testosterono gamybą. Peruvinės pipirnės preparatai plačiai vartojami Pietų Amerikoje, pagerinantys seksualinį potraukį, padedantys palaikyti natūralų seksualinį aktyvumą ir energiją.

Vyrams labai svarbi ir pantoteno rūgštis (vitaminas B5). Būti aktyviam ir pajėgiam lovoje ar tiesiog gerai, kokybiškai jaustis reikia amino rūgščių. Viena iš natūraliausių yra taurinas. Juk neturint vidinės energijos, jėgų ar nuotaikos, ir tos erekcijos nebus iš ko paimti.

„Apibendrinant, vyrui, ne tik pajutusiam, kad erekcija sutrikusi, bet ir apskritai kasdien reiktų rūpintis savo sveikata, lytiniu gyvenimu, nuo kurio kokybės priklauso ir šeiminiai santykiai. Nėra vienos auksinės tabletės, kurią suvartojus, vyras taps visada lytiškai aktyvus bei pagerės erekcija. Kompleksinės priemonės, tarp jų partnerio dėmesys bei meilė, padės vyrui kuo ilgiau išlaikyti bei pagerinti pilnavertį lytinį gyvenimą“, – įsitikinęs S. Auškalnis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
4.5156

Top naujienos

Vladimiras Laučius

Ukrainos politologas: Kyjivas žino, kaip atsakytų į branduolinį smūgį (1)

Ukrainos kariuomenėje tarnaujantis politologas Viktoras Andrusivas paaiškino, kas laukia Rusijos,...

Verslas PliusVytautas Budzinauskas

Paaiškino, ar verta rinktis taupią techniką: išlošiama ne visada

Europai pasineriant į taupymo vajų vienas iš dažniau skambančių patarimų yra pakeisti buitinę...

Žalimas: po Putino sprendimo Vakarams atrištos rankos panaudoti karinę jėgą papildyta (36)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas aneksuoti Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir...

Karas Ukrainoje. Putinas pasirašė dar vieną dekretą dėl šauktinių Pažeminimas Putinui: Rusijos pajėgos sprunka iš Lymano

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

Savaitgalį – kontrastingi orai: pasakė, kuriame regione bus šilčiausia

Šeštadienį šalyje orai numatomi gana kontrastingi. Kiek ryčiau Lietuvos keliaus nedidelis...

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Julija Jegorova

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Jasikevičiui – niuksas ir čempionato starte: paskutinę viltį nubraukė Jokubaičio klaida

Ispanijos vicečempionė „ Barcelona “ nesėkmingai pradėjo naują ACB lygos sezoną, išvykoje...

Po Ukrainos prašymo dėl NATO – ciniškas Zacharovos komentaras (26)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pakomentavo Ukrainos...

Putinas nori kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje? Ždanovas įvardijo tikslią datą (5)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui buvo nustatytas sąlyginis terminas iki lapkričio 15 d....

Užsidaro 18 metų veikusi šeimos kavinė: norint išsilaikyti, dienos pietų kainą tektų kelti iki 60 eurų (31)

Kelmėje savo veiklą sustabdė daugiau nei 18 metų veikusi šeimos kavinė. Anot savininkės,...