aA
Naujas tyrimas parodė – priešingai paplitusiai nuomonei, naudojimasis socialiniais tinklais gali sumažinti vyresniems žmonėms depresijos, nerimo sindromo riziką.
Brandi moteris naršo internete
© Shutterstock

Pastaraisiais metais dėl įvairių priežasčių, įskaitant 2016 m. rinkimus ir duomenų nutekėjimą, feisbuko reputacija suprastėjo. Be to, tyrimai atskleidė, kad socialinės medijos sukelia psichologinį stresą, vienišumo pojūtį ir depresiją, informuoja medicalnewstoday.com. Pvz., 2019 m. tyrimo duomenimis, nustojus naudoti feisbuku, pagerėja savijauta.

2018 m. tyrimo apie socialinių medijų poveikį duomenimis, apribojus naudojimąsi feisbuku iki pusvalandžio per dieną, pagerėja paskutinio kurso studentų psichinė sveikata.

Mičigano universiteto Ist Lansinge (JAV) medijų ir informatikos profesorius Keithas Hamptonas tyrė feisbuko poveikį suaugusiems žmonėms, siekdamas patikrinti teiginį, kad socialiniai tinklalapiai prisideda prie psichinės sveikatos krizės Amerikoje. Jo tyrimo rezultatai aprašyti žurnale „Journal of Computer-Mediated Communication“.

JAV Nacionalinio psichinės sveikatos instituto duomenimis, beveik 50 mln. amerikiečių turi psichikos sutrikimų – pvz., serga įvairaus lygio depresija, nerimo sindromu.

Feisbuko poveikis vyresniems žmonėms

K. Hamptonas įsitikinęs – ankstesni tyrimai apie socialinių medijų poveikį koncentravosi tik į studentus ir kt. jaunus žmones. Daugelis tokio amžiaus žmonių patiria įvairių emocinių sunkumų – būtent pastarieji, o ne vien naudojimasis socialiniais tinklalapiais galėjo turėti įtakos tyrimų rezultatams.

„Jei paimtume fragmentinę informaciją apie jaunų žmonių nerimą ir sakytume, kad visai kartai kyla grėsmė dėl socialinių medijų, ignoruotume vertus dėmesio socialinius pokyčius, kaip antai, didžiulį recesijos poveikį, vieną vaiką auginančių šeimų pagausėjimą, vyresnius, atsargesnius tėvus, tai, kad daugiau vaikų lanko koledžą, kad daugėja studentų skolų“, – sakė profesorius.

Profesorius K. Hamptonas turėjo prieigą prie duomenų apie 2015 ir 2016 m. Pajamų dinamikos tyrime (angl. PSID) dalyvavusius suaugusius žmones (tai – pasaulyje ilgiausiai trunkantis tokio pobūdžio tyrimas). Dalį klausimų tiriamiesiems sudarė ir klausimai apie socialinius tinklalapius ir jų poveikį psichikai.

Dėl unikalios PSID tyrimo struktūros buvo įmanoma analizuoti santykius tarp šeimos narių. 2015 ir 2016 m. į tiuos klausimus atsakė iš viso 5 129 žmonės, iš jų 3 790 turėjo šeimos narių, kurie dalyvavo tyrime.

K. Hamptonas turėjo progą patyrinėti su socialiniu priežastingumu susijusią hipotezę, kuri, jo nuomone, ankstesniuose tyrimuose ignoruota. Socialinis priežastingumas atsižvelgia į visus socialinius veiksnius, kurie nepavaldūs individų kontrolei ir kurie gali turėti įtakos individų psichinei sveikatai, kaip antai, žemesnis socialinis statusas.

Tyrimai parodė, kad 63 proc. socialinių tinklalapių naudotojų mažesnė psichinės sveikatos sutrikimų, kaip antai nerimo, depresijos, rizika, nei tiems, kurie nesinaudoja socialiniais tinklalapiais. K. Hamptono nuomone, taip yra todėl, kad socialiniai tinklalapiai suteikia galimybių palaikyti ryšį su toliau gyvenančiais giminaičiais, domėtis su sveikata susijusia informacija.

Psichologinis stresas ir socialiniai veiksniai

Tyrimo dalyvių klausė, ar jie dažnai naudojasi komunikacijų technologijomis. Buvo galimi penki atsakymų variantai: kiekvieną dieną, kelis kartus per savaitę, kartą per savaitę, rečiau nei kartą per savaitę, niekada.

Tiriamieji taip pat atsakė į klausimus apie savo psichinę sveikatą (ar nepatiria psichologinio streso ir kt.). Ir šios srities galimi atsakymai buvo penki – pradedant „nuolat“, baigiant „niekada“.
Kaip parodė tyrimo rezultatai, tam tikros suaugusiųjų grupės patiria stipresnį psichologinį stresą. Tai – moterys, juodaodžiai ar afroamerikiečiai, Pietų Amerikos gyventojai. Stresui įtakos turi ir mažesnis išsilavinimas, nestabili gyvenamoji padėtis, buvimas nesusituokus.

Paaiškėjo, kad žmonių psichinei sveikatai turi įtakos šeimos narių patiriamas psichologinis stresas, jei abu naudojasi tuo pačiu socialiniu tinklalapiu.

Komunikacijos technologijų poveikis skiriasi, priklausomai nuo komunikacijų platformos ir naudojimosi ja masto.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniuje surado ypatingą gatvę: taip, kaip žmonės ten gyvena turi pamatyti visa Lietuva (92)

Kaimynas kaimynui ne akmenį į langą meta, o komplimentą pasako. Kaimynas kaimynui ne skundą...

„Artėja paskutiniojo teismo diena“: gyventojus išgąsdino žaibiškai užtemęs miestas (47)

Dėl didžiausių atogrąžų miškų gaisrų Brazilijos istorijoje viename mieste sutemo 15 val., nes...

Verslo įtakingiausieji: politikų ciniškumas kartais pritrenkia (112)

Trečiadienį DELFI paskelbė įtakingiausių Lietuvos verslininkų ir ekonomistų sąrašą. Laidoje...

Puikus virškinimas, saldus miegas ir rami nervų sistema: išbandykite 3 ingredientų kokteilį (16)

Bananų ir cinamono kokteilis akimirksniu atgaivins organizmą ir pastatys ant kojų peršalus!

FIBA atnaujintame pasaulio čempionato pajėgumo reitinge – Lietuvos rinktinės šuolis aukštyn (76)

Prieš pasaulio krepšinio čempionatą FIBA skelbia jau antrą „FIBA 2019“ turnyro dalyvių...

Veidrodinė ministerija Kaune: išvadino akių dūmimu, bet darbuotojai atgal į sostinę nebenori (31)

Balandžio pradžioje atidaryta vadinamoji veidrodinė Žemės ūkio ministerija Kaune.

Stebuklingoje Graikijos vietoje atostogavusi Vaida Skaisgirė dalijasi pavydą keliančiais kadrais (97)

Neseniai Graikijoje esančioje Mikonos saloje su sūnumi atostogavusi Vaida Skaisgirė socialiniame...

Ar seksas lėktuve yra nelegalus ir ar galima už tai sulaukti bausmės? (20)

„Mylios aukščio klubas“ – taip kartais apibūdinami žmonės, kurie yra mylėjęsi lėktuve....

Įspėja, kas nutiktų, jei tarp JAV ir Rusijos kiltų karas: Žemę ištiktų branduolinė žiema (31)

Mokslininkai atliko simuliacijas ir skelbia oficialius rezultatus: net ir šiandien branduolinis...

Sužinoję, kas mano vyras, giminės puolė atkalbinėti: teko priimti drastišką sprendimą (69)

Dar eidama į mokyklą pradėjau susitikinėti su vaikinu, su kuriuo siejau ateitį. Tik baigus...