Kita vertus, sutuoktuvės per daug vėlai irgi didina skyrybų riziką, teigia Utos universiteto sociologas Nicholasas Wolfingeris. Jis atliko tyrimą ir padarė išvadą, kad rizika išsiskirti mažesnė susituokusiems artėjant 30-iai arba įkopus į ketvirtą dešimtmetį. Na o tiems, kurie tuokiasi beveik sulaukę keturiasdešimties, skyrybų rizika stipriai padidėja.

Susituokti tam tikro amžiaus

„Daug metų manyta – kuo ilgiau laukiama, neskubama tuoktis, tuo geriau, – rašė N. Wolfingeris. – Taip buvo todėl, kad tikėta – amžius kurti šeimą ir skyrybų rizika stipriai susiję, kuo vyresnis esi, tuo mažesnė skyrybų tikimybė. Nors susituokusiems paaugliams skyrybų rizika didesnė nei suaugusiems, neseniai atlikęs tam tikrų duomenų analizę pamačiau – tie, kas susituokia įžengę į ketvirtą dešimtį dažniau skiriasi nei te, kurie susituokia baigiantis trečiai dešimčiai.“

N. Wolfingeris pridūrė, kad jo duomenys prieštarauja anksčiau paplitusiai nuomonei, kad vėlyvos santuokos patvaresnės. Jo tyrimas akcentuoja – susituokus vėliau nei 32-ejų, skyrybų rizika didėja.

„Kas buvo teisybė dešimtmečius, dabar nebeatitinka realybės, – rašė jis. – Mano tyrimų analizė rodo – po 32-ejų kiekvieni metai didina skyrybų riziką 11 proc. Na o dar vėliau skyrybų tikimybė kasmet didėja 5 proc.“

Peršasi išvada – per anksti tuoktis rizikinga, bet ne mažesnė rizika – tuoktis per vėlai.
Sociologas N. Wolfingeris nepateikė aiškaus atsakymo, kodėl beveik sulaukusių 40-ies žmonių santuoka dažnai būna nepatvari, bet įtarė – tokio amžiaus žmonės iš tiesų nė neturėjo per didelio noro kurti šeimos.

„Manyčiau, kad žmonės, kuriantys šeimą artėjant 40 m., iš tiesų nėra nusiteikę kurti laimingą santuoką. Kai kure žmonės būna labai vaidingi, tokie visada turi asmeninių santykių sunkumų. Taigi jie atidėlioja santuoką, o laba dažnai todėl, kad neranda tokių, kurie norėtų su jais tuoktis. Kai tokie žmonės susituokia, jų santuokai automatiškai kyla grėsmė. Na o apibendrintai, besituokiantieji vėliau susiduria su tam tikra prasme atsijotais partneriais, iki šiol nesukūrusiais šeimos“, – svarsto sociologas.

Jaunų žmonių santuoka

O kas būtų, jei į viską numoję ranką susituoktumėte labai jauni? Tokį klausimą užduoda Kate Figes, kuri apklausė apie 100 porų ir parašė knygą „Poros. Tiesa.“

K. Figes teigimu, jaunų žmonių santuokos patvarumas priklauso nuo priežasties, dėl kurios jie tuokiasi.

„Jei jie nori didelio baliaus, pabūti dėmesio centre, romantizuoja savo pusės radimą arba nori super saugumo, kurį neva suteikia santuoka, juos gali ištikti stiprus šokas, o po jo bus greitos skyrybos, – sakė ji. – Kita vertus, yra žmonių, kurie susituokia su mylimuoju ar mylimąja nuo vaikystės laikų arba iš universiteto laikų. Jie kartu suauga.“

Kitos skyrybų priežastys

Pernai du akademikai iš Emorio universiteto atliko tyrimą „Deimantas visiems laikams ir kitos pasakos: ryšys tarp išlaidų vestuvėms ir santuokos trukmės“ ir padarė išvadą – ilgas draugystės, pasimatymų laikotarpis yra ilgalaikės santuokos garantas. Tiems, kas draugavo mažiau nei metus, skyrybų grėsmė žymiai padidėja.