aA
Kol mes visi įdėmiai sekėme orų prognozes, kada gi pagaliau ateis tikrasis pavasaris, dairėmės į kiaušinių kainas ir skaičiavome, ką galėsime sau leisti padėti Šv.Velykų stalo, o žalieji buvo užsiėmę kova prieš skalūnų dujų žvalgybą, Seimo ekonomikos komitete be ypatingo susidomėjimo palaimintos ir Seimui pristatytos Miškų įstatymo pataisos, leisiančios savivaldybėms keisti miško žemės paskirtį.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius, M.Sadauskaitės nuotr.
Romas Sadauskas-Kvietkevičius, M.Sadauskaitės nuotr.

Pradžiai turbūt derėtų paaiškinti, kad miškas yra ne šiaip vieta, kur auga medžiai ir kartais galima rasti panašių į valgomus grybų, o toks žemės sklypas, kuris Valstybinės įmonės Registrų centro duomenų bazėje užregistruotas kaip miško paskirties. Ir ta paskirtis gali būti keičiama tik labai išimtiniais atvejais, ko gero netgi sudėtingiau, negu užsieniečiams suteikiama Lietuvos Respublikos pilietybė. Savivaldybėms tokios teisės iki šiol galiojančiame įstatyme išvis nebuvo numatytos, kas daugmaž sėkmingai saugojo valstybinius priemiesčių miškus ir miestų parkus nuo vietos politikų svajonių juos paversti gyvenamųjų namų kvartalais.

Jei savivaldybėms išties taip reiktų žemės statyboms, juk bet kada galėtų nusipirkti jos iš vietos gyventojų už rinkos kainą.
R. Sadauskas-Kvietkevičius

Naujosios pataisos teisę mišką paversti kuo nors kitu suteiktų 6 savivaldybėms, kurių miškingumas yra didesnis nei 50 proc., o labiausiai jos rūpi Varėnos rajonui ir Druskininkams, įsikūrusiems ant sausais pušynėliais apaugusių žemyninių kopų – kraštui nuo seno vadinamam Šiline Dzūkija.
,,Dalis šių savivaldybių tampa miško įkaitais, išnaudojusios visas galimybes plėstis miestų teritorijose esančiose ne miško žemėse, jos neturi galimybės plėstis net miestų teritorijose esančių miškų sąskaita,"- gudravo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas A. Salamakinas.

O mes imkim ir patikrinkime jo žodžius. Tik viename nekilnojamojo turto skelbimų portale ,,Aruodas" šiuo metu siūlomi įsigyti 122 mažaukštės gyvenamosios statybos arba žemės ūkio (pastaroji, atlikus detaliojo planavimo procedūras, nesunkiai gali būti pakeista) paskirties sklypai. Varėnos rajone - 80. Kam reikia, tas nusiperka ir pasistato. Nuo sovietmečio pabaigos rajonų vietinė valdžia pati gyvenamųjų kvartalų statybomis neužsiima ir labai abejotina, kad artimiausiu metu sugalvotų konkuruoti su nekilnojamojo turto plėtros kompanijomis. Kodėl gi jai staiga prireikė galių versti miškus statybomis tinkamais sklypais?

Pasidairę po klestinčiu kartais vadinamą Druskininkų kurortą, tikrai nesunkiai pastebėsime apleistus savivaldybei priklausančios ,,Nemuno“ sanatorijos pastatus, nes tokio griozdo, gąsdinančio miesto svečius išdaužytais langais ir trupančiomis sienomis, nepastebėti tiesiog neįmanoma. O vietos gyventojai nesunkiai išvardintų dar ne vieną apleistą objektą, kuriam vietinei valdžiai ar privatiems šeimininkams niekaip nesiseka rasti investuotojų. ,,Nemuną“ jau buvo beapsiimantis gelbėti ,,Snoro“ bankas, bet ketinimų protokolas Druskininkuose pasirašytas tą pačią dieną, kai Lietuvos bankas sustabdė jo veiklą. Todėl veikliajam Ričardui Malinauskui visai nebūtina nušnioti kelių šimtų hektarų pušynų, norint dar kartą pademonstruoti savo gebėjimus prisivilioti investuotojus.

Kol žalieji buvo užsiėmę kova prieš skalūnų dujų žvalgybą, Seimo ekonomikos komitete be ypatingo susidomėjimo palaimintos ir Seimui pristatytos Miškų įstatymo pataisos, leisiančios savivaldybėms keisti miško žemės paskirtį.
R. Sadauskas-Kvietkevičius

Varėnos rajono savivaldybė dar 2011 m. įkliuvo neteisėtai iškirtusi tariamai vėtros nuniokotą mišką, kurio vietoje ketino įrengti hipodromą, o dėl Druskininkų mero savavališkai užsitverto 25 arų valstybinės žemės sklypo aną savaitę ,,Žinių radijo" eteryje teisintis teko net ir šimtadienį švenčiančiam Premjerui Algirdui Butkevičiui. Čia gal visai tiktų priminti, kad Druskininkų slidinėjimo trasa įrengta pakoregavus tai yra pastūmus tolyn Avirės hidrografinio draustinio ribas, o dar seniau net ir anuometinio Prezidento Valdo Adamkaus įsikišimas nesustabdė pušų kirtimo, kai Druskininkų valdžia sumanė miško vietoje leisti statyti degalinę.

Tokiais, švelniai tariant, ne itin bičiuliškais santykiais su miškais pagarsėjusiems politikams dabar atrišamos rankos juos versti sklypais kiek akys užmato. Be jokios abejonės, tai leis šiek tiek papildyti ne taip jau linksmai atrodančius vietinius biudžetus, pamaloninti vieną-kitą širdžiai mielesnį nekilnojamojo turto vystytoją.

Druskininkų apylinkių miškų oras, drauge su mineraliniu vandeniu bei gydomuoju purvu, minimas kaip svarbiausias kurorto gydomasis veiksnys. Varėna išvis kam nors įdomi tik dėl savo miškų ir archaiško tarpumiškų kaimų paveldo. Pakanka pasižiūrėti, kaip skiriasi sodybų kainos miškingose Merkinės bei Marcinkonių apylinkėse ir kur nors plynuose laukuose prie Panočių ar Žilinų. Ar tikrai riebesnė biudžeto eilutė pašalpoms ar vietos politikų savireklamai nemokamai dalinamuose leidiniuose verta, kad iš būsimų kartų atimtumėm tai, ką Dzūkijoje turime vertingiausia? O jei savivaldybėms išties taip reiktų žemės statyboms, juk bet kada galėtų nusipirkti jos iš vietos gyventojų už rinkos kainą.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (12)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (34)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Top naujienos

Kur, kaip ir už kiek galima privačiai išsitirti dėl COVID-19? (146)

Užsiregistruoti koronaviruso tyrimams į mobiliuosius punktus ir po to sulaukti atsakymo gali...

Lietuvė jau septynerius metus su šeima gyvena Ruandoje: papasakojo, kaip čia auginami vaikai ir kodėl ši šalis tapo jos namais (30)

Sutikite, kad susidūrimas su lietuviu Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje ar netgi tokioje tolimoje...

Žmonės patraukė gyventi į naujai statomus kaimus, tačiau galima ir labai skaudžiai suklysti ką būtina įvertinti bėgant iš miesto (113)

Gerėjant pragyvenimo lygiui žmonės iš miestų patraukė gyventi į priemiesčius ir netgi netoli...

Kasiulevičius palaiko mokytojų prašymą: tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą (376)

Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius...

Siūlo Seime kurti „auksinio balso frakciją“: pretenduotų ir į postus (45)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis parlamentaras...

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Jonavoje gimstančios medžiagos žavi ne tik vietinius: hercogienės vilkėta suknelė padės metus baigti be nuostolių

Dešimtį kilometrų besidriekiantys lino audiniai – tokius įspūdingus kiekius baltos lino...

Laisvės frakcija dėl Valkiūno žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (60)

Reaguodama į Seimo nario Valdemaro Valkiūno žeminančius žodžius, išsakytus iš Seimo tribūnos,...

„Bloomberg“ apžvalgininkas: oro linijos uždirba iš visko, išskyrus bilietus

Rusenant viltims, kad oro transporto bendrovių pragaištingas sezonas kada nors baigsis, oro linijų...

Baleto režisierė Marija Simona Šimulynaitė: sakydavau sau, kad jau beveik trisdešimt, o vis tik meilužiai, meilužiai (13)

Kada geriausias laikas tuoktis? Ir kaip rasti tą savo išrinktąjį? Ar mums turi įtakos artimųjų...

|Maža didelių žinių kaina