aA
Brakonierių ir gamtą saugančių visuomenininkų priešprieša pamaryje pasiekė apogėjų. Į dviejų nesutaikomų priešų kovą dėl galimo fizinio smurto ir svetimo turto niokojimo teko įsikišti Klaipėdos rajono policininkams. Tyrimo metu paaiškės, ar, vedami gerų tikslų, aplinkosaugininkai nepažeidė įstatymų ir patys netapo nusikaltėliais.
Brakonieriai „Vakarų ekspreso“  nuotr.
Brakonieriai „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Šių metų sausį prie Vilhelmo kanalo jau ne pirmą kartą įvykęs gerai žinomų pamario brakonierių ir visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ narių susitikimas baigėsi policijos pradėtais dviem ikiteisminiais tyrimais.

Jei pasitvirtins įtarimai, baudžiamoji atsakomybė ir teistumas gali grėsti abiem pusėm.

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai, kurių dėka ši istorija neliks be teisinio įvertinimo, savo verdiktą jau paskelbė.

Išdavė pirkėja

Antrąją šio sausio savaitę Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos (GGAI) pareigūnai surengė reidą Klaipėdos rajone. Stebėta, ar draudžiamu metu ir draudžiamais žvejybos įrankiais negaudomos nėgės.

Įtarimą sukėlęs automobilis sustabdytas Lankupių kaime. Jį vairavusi moteris vežė 23 nėges. Apklausiama ji neslėpė, kur ir iš ko pirko šiais žuvis.

Brakonieriai greitai sulaikyti, rasti ir upėje pastatyti draudžiami žvejybos įrankiai. Juos ištraukus, rastos dar penkios nėgės.

„Nėginės gaudyklės – draudžiamas ne mėgėjų žvejybos įrankis. Su šiuo įrankiu, kaip ir tinklais, sugaunama daug žuvų ir taip padaroma didelė žala žuvų ištekliams“, – patikino Klaipėdos GGAI viršininkas Vitalis Marozas.

Trys įkliuvę vietos gyventojai yra gerai žinomi aplinkosaugininkams, ne kartą bausti už brakonieriavimą.

Brakonieriai „Vakarų ekspreso“  nuotr.
Brakonieriai „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Už neteisėtą žvejybą pažeidėjams gresia baudos iki 300 eurų su neleistinų žvejybos įrankių konfiskacija ir teks atlyginti žalą žuvų ištekliams – 420 eurų.

Du iš šios brakonierių trijulės su 44 pagautomis nėgėmis įkliuvo ir sausio 2-ąją. Gamtai padaryta žala įvertinta 660 eurų.

„Primename, kad aplinkosaugininkai turi teisę sustabdyti ir apžiūrėti įtariamų asmenų transporto priemones, kad būtų užkirstas kelias aplinkos apsaugos įstatymų pažeidimams.

Tai pat svarbu nepamiršti, kad sustabdyti asmenys privalo sudaryti visas sąlygas, būtinas aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams aplinkos apsaugos valstybinei kontrolei vykdyti. Kitu atveju - gresia baudos iki 780 eurų“, – sakė Klaipėdos GGAI pareigūnas Mindaugas Salys.

Šiuo metu upinių nėgių žvejyba draudžiama. Šias žuvis bus leidžiama žvejoti nuo balandžio 1 d. iki balandžio 30 d. ir nuo birželio 1 d. iki gruodžio 31 d.

Paragino netylėti

Įkliuvę brakonieriai ne tik parodė, kur sumerkė draudžiamus žvejybos įrankius, bet ir pasakojo apie naktinį susitikimą su, jų teigimu, „Lašišos dienoraščio“ aktyvistais.

Įtarę, kad galėjo būti pažeisti įstatymai ir net padarytas smurtinis nusikaltimas, aplinkosaugininkai jiems patarė kreiptis į teisėsaugininkus.

Brakonieriai „Vakarų ekspreso“  nuotr.
Brakonieriai „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Sulaukę oficialaus pareiškimo, Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo.

Elgėsi kaip sadistai

Sausio 12-osios naktį prie Vilhelmo kanalo, Lankupių kaimo ribose, nukentėjo 23 ir 28 metų vyrai. Brakonierius užpuolė trys veidus po kaklaskarėmis slėpę asmenys.

Jie vyrus neva ne tik sumušė ir grasino į pistoletą panašiu daiktu. Surištomis rankomis įmetė į šaltą vandenį, paėmė telefonus, kuriuos išmetė laukuose, bei atėmę batus į namus liepė eiti basomis.

Lyg to dar būtų maža, užpuolikai neva spardė brakonierių genitalijas ir privertė suvalgyti po gyvą nėgę.

Nukentėjusiųjų teigimu, tai galėjo padaryti „Lašišos dienoraščio“ savanoriai.

Vieną atpažino

Įvertinę surinktus duomenis, policijos kriminalistai nustatė vieną brakonierius galėjusį „paauklėti“ asmenį. Galimai smurtavo 28 metų vyras.

Pasak Klaipėdos rajono policijos komisariato pareigūnų, šiuo metu dar baigiama vykdyti apklausas. Tik po jų bus nustatyta, kokia yra minėto asmens procesinė padėtis.

Kol kas daugiau šio mįslingo nusikaltimo detalių pajūrio teisėsaugininkai neatskleidžia.

Skolingi neliko

Jau kitą dieną (sausio 13 d.) į Klaipėdos apskrities VPK kreipėsi ir visuomeninės gamtos apsaugos asociacijos „Lašišos dienoraštis“ atstovas.

Jis pranešė, kad yra sudaužyta vaizdo stebėjimo kamera, kuri buvo įrengta prie vandens telkinio Lankupių kaime. Padaryta žala įvertinta 433 eurais ir 33 centais.

Įtariama, kad kamerą galėjo sudaužyti gerai aplinkosaugininkams žinomi vietos brakonieriai. Tie patys, kurie „Lašišos dienoraščio“ savanorių ir buvo du kartus sulaikyti prie Vilhelmo kanalo neteisėtai su gaudyklėmis gaudę nėges, o po to visuomenininkus apkaltino smurtu.

Klaipėdos rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl svetimo turto sunaikinimo ar sugadinimo.

Klaipėdos apskrities VPK atstovė Andromeda Grauslienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad du šį nusikaltimą galėję padaryti asmenys yra nustatyti. Šiuo metu vyksta jų apklausos.

Kaltinimus neigia

Brakonierių teigimu, prieš juos naktį galėjo smurtauti tik „Lašišos dienoraščio“ savanoriai. Ir net konkrečiai įvardijo vieną jų – klaipėdietį Povilą Bekerį.

Kalbėdamas su „Vakarų ekspresu“ jaunas vyras tikino, kad apie iš piršto laužtus kerštaujančių brakonierių kaltinimus kol kas žino tik iš neoficialių šaltinių.

„Esu šoke. Nieko negaliu pasakyti, nes nieko nežinau. Tik tiek, kiek pasirodė informacijos viešojoje erdvėje. Dar ir brakonierius sučiupę aplinkosaugininkai, su kuriais mes bendradarbiaujame, prasitarė, kad šie rašys pareiškimą policijai.

Pareigūnai su manimi dar nekalbėjo ir jokios apklausos nebuvo. Buvau vieną kartą iškviestas atvykti į Gargždus, Klaipėdos rajono policijos komisariatą. Tačiau likus kelioms valandoms paskambino ir apklausą atidėjo.

Žinau, kad vyksta ikiteisminis tyrimas, tačiau jokių oficialių kaltinimų nemačiau ir negirdėjau.

Ir pats norėčiau su jais susipažinti, nes visa tai man yra kaip žaibas iš giedro dangaus. Todėl nelabai ką galiu ir pakomentuoti.

Aš net nežinau, kas ir kuo mane kaltina. Manau, kad tai yra brakonierių, kuriuos ne kartą padėjome aplinkosaugininkams sulaikyti, kerštas“, – traukė pečiais P. Bekeris.

Kartu su kolegomis iš „Lašišos dienoraščio“, klaipėdietis su brakonieriais kovoja jau septynerius metus ir per tą laiką neva nė karto nekilo smurtu pasibaigusio konflikto.

„Žodinių grasinimų iš brakonierių sulaukiame visada. Tačiau niekada nėra nutikę taip, kad viskas pasibaigtų smurtu. Visada kviečiame aplinkosaugininkus arba policininkus, kartais visus juos kartu. Aš asmeniškai pirmą kartą esu apkaltintas smurtu.

Tuos brakonierius, kurie, kaip manau, ir parašė pareiškimą policijai, mes du kartus sulaikėme neteisėtai Vilhelmo kanale gaudant nėges. Iškvietėme aplinkosaugininkus ir policininkus. Šie brakonieriai jau prisipažino, kad sudaužė mūsų vaizdo kamerą. O po to ėmė ir pasakė, kad aš neva juos sumušiau.

Dabar sėdžiu ir laukiu iškvietimų į policiją dėl dviejų ikiteisminių tyrimų. Vienas - dėl sudaužytos mano vaizdo kameros, kitas - dėl kaltinimų smurtu", – sakė P. Bekeris.

Vietinių versliukas

„Lašišos dienoraščio“ atstovas tikina, kad brakonieriavimas Vilhelmo kanale yra vietinių „biznis“.

„Brakonieriai tiek mums, tiek aplinkosaugininkams yra gerai žinomi. Jie yra susibūrę į tris atskiras grupuotes ir brakonieriauja prie kanalo šliuzų.

Ir kad ir kaip būtų gaila, brakonierių nemažėja, nes jiems tai apsimoka finansiškai. Kalbėjo, kad tarpušvenčiu, tarp Kalėdų ir Naujųjų metų, Latvijoje už kilogramą nėgių buvo galima gauti net iki 40 eurų. Dabar kaina siekia apie 10 eurų.

Kartą sugauti brakonieriai iš karto sumokėjo pusę jiems skirtos 6 000 eurų baudos, o likusius pinigus dalimis. Tad pažeidinėti įstatymus ir daryti žalą gamtai apsimoka“, – liūdnai konstatavo P. Bekeris.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.9200

Viskas, ką reikia žinoti norintiems tekinti sulą: taisyklės, kurios padės išvengti baudos

Prasidėjus pavasariui ir atšilus orui prasideda sulos mėgėjų sezonas. Aplinkos apsaugos...

Parengė Viktorija Dačinskaitė

Dažniausi kambarinių augalų kenkėjai: kaip jų neužveisti ir ką daryti jei atsirado

Kad kambariniai augalai gerai augtų ir būtų sveiki, vien tinkamai prižiūrėti nepakaks. Labai...

Brakonierių sodyboje rastų tinklų ilgis – pusė kilometro: laukia nemalonumai

Gyvosios gamtos apsaugos departamento Alytaus gyvosios gamtos apsaugos skyriaus pareigūnų nustatyti...

Prasideda žuvų neršto ir migracijos laikotarpis: įvedami tam tikri draudimai gyventojams

Žemės savininkai, norintys savo teritorijoje susitvarkyti vandens telkinių pakrantes, turėtų...

Į pajūrį sugužėjo gintarų gaudytojai: tarp laimikių – ne tik lietuviško aukso grynuoliai, bet ir tikros keistenybės

Vos prašvitus, nuo penktadienio ryto į pliažą Pirmojoje Melnragėje ėmė rinktis žmonės,...

Top naujienos

Šaltiniai Kremliuje – apie itin netikėtą Vakarų sprendimą: žlunga Putino planai papildyta (7)

Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) sprendimą išduoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Išryškėjęs Vilniaus žemėlapis: kokius politikus sostinėje rinko mikrorajonai (20)

Kova dėl sostinės mero kėdės baigėsi konservatoriaus Valdo Benkunsko pergale. Vis dėlto jo...

Prabilo apie Lietuvą galintį pažeminti sprendimą: jau teko imtis veiksmų (14)

Baltarusijos opozicijos politikas Pavelas Latuška teigia dar prieš kelis mėnesius žinojęs apie...

Gražuliui liūdnos dienos: startavo jo apkaltos procedūra (2)

Seimo valdančiųjų iniciatyva Seime startavo Mišrios Seimo narių grupės nario Petro Gražulio...

Bloomberg News

Ekspertas: Rusija sėdi ant tiksinčios bombos – svarbu, ką pasakys Xi Jinpingas

Kinija Xi Jinpingo kelionę į Maskvą šią savaitę pavadino „draugystės kelione“. Derybos...

Pristatyta mokesčių reforma: individualiai dirbančių laukia mokesčių didinimas, atsisakoma populiarios lengvatos papildyta (112)

Po ilgos tylos antradienio rytą finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje...

Rūta Vanagaitė

Psichiatru Lukiškėse dirbęs Aleksandras papasakojo, kas vykdavo už aklinų sienų: vienas įvykis įsiminė visam gyvenimui

Pragaro vartai pačioje Vilniaus širdyje. Kalėjimas, kurio nebeliko. Bet jis buvo ištisus 115...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: laukia kritinis pusmetis – ir ne tik Ukrainai Ukraina po atakų Kryme: okupantams jau laikas išvykti (2)

Sprogimas Džankojaus mieste, Kryme, naktį į antradienį sunaikino Rusijos „Kalibr“ kruizines...

Lietuvio eksperimentas Vienoje: ar didelėmis kainomis garsėjančioje Austrijos sostinėje įmanoma pigiai pakeliauti?

Kai būna visokios lėktuvų bilietų akcijos aš mėgstu prisipirkti skrydžių bent pusei metų į...