aA
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai šiuo metu atlieka vieną iš pirmųjų metų darbų – spygliuočių medžių kankorėžių rinkimą ir aižymą, kuris vykdomas vienintelėje Lietuvoje – Dubravos medelyno kankorėžių aižykloje. Miškininkai paaiškina sudėtingą kankorėžių aižymo procesą, teigiama Valstybinių miškų urėdijos pranešime spaudai.
Konkorėžiai VMU nuotr.
Konkorėžiai VMU nuotr.

Į aižyklą atvežami kankorėžiai iš įvairiuose šalies regionuose esančių sėklinių plantacijų, genetinių draustinių ir sėklinių medynų. Šiais metais miškininkai renka tik paprastosios pušies kankorėžius, nes kitoms medžių rūšims šiemet – ne derliaus metai.

„Šiuo metu esame surinkę apie 6 tonas pušies kankorėžių ir išaižę apie 50 kg sėklų. Vidutinė sėklų išeiga nuo išaižyto kiekio – 1 proc. Šie metai nėra labai derlingi, renkame tik paprastosios pušies kankorėžius, kurių turėsime apie 20 t. Planuojame, kad aižymo darbus pabaigsime vasario mėnesį. Šiuo metu vyksta sėklų kokybės tyrimai, kuriuos atlieka Valstybinė miškų tarnyba, kai iš tam tikro kiekio sėklų ištiriama jų būklė, vertinamas sėklų švarumas, gyvybingumas, taip pat ar jos nebuvo pažeistos kenkėjų bei ligų. Rudens ir žiemos sezono staigūs temperatūros svyravimai ir kiti abiotiniai veiksniai galėjo padaryti neigiamą poveikį sėkloms. Kol kas laukiame rezultatų”, – sako VMU Dubravos medelyno vadovas Vytautas Grunskis.

Iš viso Valstybinių miškų urėdija prižiūri 36 paprastosios pušies plantacijas, kurios užima 230 ha plotą. Šiais metais miškininkai kankorėžius renka 12-oje plantacijų ir 5-iuose paprastosios pušies genetiniuose draustiniuose, kurie išsidėstę visuose šalies regionuose – Aukštaitijoje, Žemaitijoje, Suvalkijoje ir Dzūkijoje.

Į aižyklą atvežti kankorėžiai pirmiausiai yra džiovinami, mechaniškai apdorojami specialiuose būgnuose, kad sėklos atsiskirtų nuo kankorėžio. Tai gana sudėtingas ir įdomus procesas, užtrunkantis nuo dviejų dienų iki kelių savaičių. Surinktoms sėkloms yra pašalinami sparneliai, jos išvalomos bei išdžiovinamos iki nustatyto drėgnumo, kad būtų tinkamos laikyti Miško sėklų sandėlyje-šaldytuve. Čia sėklos laikomos optimaliomis sąlygomis, saugomos ne vienerius metus, kad išlaikytų savo daigumą, gyvybingumą ir kitas sėklai sudygti reikalingas savybes.

„Sėklų rezervas sandėlyje-šaldytuve laikomas tam, jei miško medžiai nederėtų kelis metus, miškų urėdijos medelynai turėtų ką sėti ir kasmet galėtų išauginti reikiamą medelių kiekį valstybiniams ir privatiems miškams įveisti ir atkurti. Sėklų rezerve, priklausomai nuo medžių rūšies, sėklų saugoma 2-10 metų į priekį“, – sako VMU Miško sėklų ir sodmenų skyriaus specialistas Renatas Plačiakis.

Konkorėžiai VMU nuotr.
Konkorėžiai VMU nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos Dubravos aižyklos Miško sėklų sandėlyje-šaldytuve laikomos sėklos, surinktos iš sėklinių plantacijų, kurios dažniausiai įveisiamos kiekviename kilmės rajone iš geriausių medžių klonų. „Jos papildomai formuojamos, medžiai genimi, taip skatinant dažniau ir gausiau derėti bei kad būtų kuo paprasčiau kankorėžius surinkti. Jei medžiai aukštesni – renkama iš bokštelių“, – pasakoja VMU Dubravos medelyno vadovas Vytautas Grunskis.

Šiemet šalies miškus papildys mūsų kraštams neįprastas, tačiau pietų ir vidurio Europoje dažnai sutinkamas medis – paprastasis bukas. Dar ne taip seniai mokslininkai buvo nustatę, kad šio medžio šiaurinė riba baigiasi pietų Lietuvoje. Tačiau šiltėjant klimatui, bukų augimo arealas užima vis didesnę Lietuvos dalį. Rudenį Valstybinių miškų urėdijos miškininkai rinko šio medžio sėklas, o joms sudygus, pavasarį, sodins apie 100 tūkst. buko sodinukų.

Iš paruoštų genetiškai vertingų sėklų Valstybinių miškų urėdijos medelynai kasmet užaugina apie 50 mln. kokybiškų sėjinukų ir sodinukų, iš kurių apie 30 mln. panaudojama miškų urėdijos valdomiems miškams atkurti ir įveisti, o likusi dalis parduodama Lietuvos ar užsienio pirkėjams.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.8333

[Delfi trumpai] Lietuvos gamtininkai užfiksavo nepaprastą gyvūną: tokį greičiau pamatysi tik filme (2)

Gamta niekada nenustoja stebinti. Štai gamtininkai, atrodo, dirbo įprastą darbą – skaičiavo...

Nustebsite, kokie kiškiai yra iš tiesų: apie juos žinome tikrai ne viską

Pagal Rytų kalendorių 2023 metai įvardijami kaip Vandens kiškio metai. O ką žinote apie...

[Delfi trumpai] Lesalo paukščiams palikusi vilnietė nepatikėjo tuo, ką išvydo pro daugiabučio langą: vaišes kirto nelauktas svečias (3)

„Atsirado naujas paukščiukas. Gal čia naminė ir pas kažką pabėgo?“, – klausė Vilniuje,...

Viktorija Dačinskaitė

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, ką ši žiema išduoda apie būsimą pavasarį ir kada jo tikėtis: neapsigaukime (1)

Nors iki kalendorinio pavasario – tik vos mažiau nei mėnuo, šis metų laikas, ko gero, yra...

Kviečia aplankyti išskirtinį mišką Lietuvoje: šiuo metu vaizdas kerintis

Skubėkite aplankyti Salako pažintinį taką, kuris yra Gražutės regioniniame parke . Tai vienas...

Top naujienos

Gentvilas: skambutis tikriausiai buvo ne apie orą Čilėje iš valdančiųjų – raginimai atsakyti į klausimus (33)

Prieš ketvirtadienį Seime laukiantį išbandymą valdantiesiems, žibalo į ugnį įpylė žinia,...

Sodų gyventojams švinta viltis: siūloma nauja tvarka palengvintų gatvių tvarkymą atsirastų galimybė atgauti lėšas

Prastą gatvių būklę kenčiantiems sodų bendrijų gyventojams švinta viltis. Susisiekimo...

Karas Ukrainoje. Zelenskis atvyko į JK: skelbiama, kad Sunakas turi gerų žinių prieš naują puolimą – karo tinklaraštininkų įspėjimas Rusijai (1)

Į atsargą išėjęs generolas leitenantas Benas Hodgesas , buvęs JAV kariuomenės Europoje vadas,...

Po konservatorės prisipažinimo – kalbos apie gresiančią apkaltą: ciniško melo grandinėlė vyniojasi (49)

Į savo melų pinkles įsipainioję valdantieji elgiasi lyg būtų aptemusio proto ir veiktų...

Estijos žvalgybos vadas: jei Ukraina pralaimės, laukia katastrofa

Estijos užsienio žvalgybos departamento vadovas Kaupo Rosinas davė išsamų interviu leidiniui...

Verslas PliusJulija Leimonė

Kėdainietė Ugnė savo verslą įkūrė būdama vos 15-os: pirmąją kolekciją pardavė per dvi dienas

Būdama vos 15-os metų, Ugnė jau turėjo savo verslo idėją. Papasakojusi apie ją savo sesei ir...

Dingusio penkiolikmečio paieška Vilniuje – savanoriai eina naujais maršrutais ir tikrina seniau apžiūrėtas vietas (2)

Dingusi paauglio paieškos tęsiamos. Savanoriai informuoja, kad nuo 12 val. organizuojama koordinuota...

Žurnalistų atliktas tyrimas parodė baisią tiesą: Lietuvoje nelegaliai atsikratoma tūkstančiais tonų atliekų

Vakar visuomenei buvo pristatytas žurnalistinis aplinkosauginis tyrimas apie nelegalų atliekų...

Mirė rusų sadistas Manguševas (8)

Sunkiai sužeistas į galvą mirė rusų sadistas Igoris Manguševas. Informacija apie tai pasirodė...