aA
Visame pasaulyje augančios kainos nebuvo kliūtis augti elektronikos rinkai. Kiekvieno europiečio namuose elektronikos prietaisų daugėjo, Lietuvos gyventojai nebuvo išimtis. Vis dėlto ne tik mūsų šalies, bet ir kitų aukšto išsivystymo bei pragyvenimo šalių gyventojų dalis ir toliau nežino, kur dėti elektronikos atliekas, kurių kiekiai visame pasaulyje, palyginti su kitomis atliekomis, auga sparčiausiai, praneša Elektronikos platintojų asociacija.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Europiečio namuose – 11 nenaudojamų ar sugedusių prietaisų

„Daugelis dažniausiai girdime apie plastiko atliekų problemas. Ir tai yra suprantama, nes su jomis mes savo namuose susiduriame kasdien. Tačiau greičiausiai auga ne plastiko atliekos, o elektronikos atliekos. Dar blogiau – daugybė žmonių pasaulyje vis dar nežino, kur dėti tokias atliekas. Elektros ir elektronikos įrangos atliekų (WEEE Forum) forumo duomenimis, vidutiniame namų ūkyje Europoje yra 11 nebenaudojamų arba sugedusių daiktų. Kiekvienam gyventojui tenka iki penkių kilogramų nenaudojamų elektros ir elektronikos gaminių“, – sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Elektronikos atliekos
Elektronikos atliekos
© Shutterstock

Ji taip pat pastebi, kad ir Lietuvos gyventojams kur kas labiau sekasi elektronikos įrangą pirkti nei šalinti namuose besikaupiančias elektronikos atliekas. „Praėjusiais metais mūsų asociacijos inicijuota apklausa parodė, kad pusė šalies gyventojų įsigijo smulkiosios elektronikos prietaisų, kurių nenaudojo – jie tik užėmė vietą namuose. Be to, net 38 proc. gyventojų sugedusius prietaisus kaupia sandėliukuose ir spintelėse“, – teigia L. Jurevičienė.

Perdirbta tona elektronikos atliekų – 2 tonomis CO2 mažiau

EPA projektų vadovė taip pat atkreipia dėmesį, kad per pandemiją, o ypač praėjusiais metais, daugelio elektronikos prietaisų paklausa – gamintojams nesitikint – sparčiai augo. Rinkos tyrimų agentūros GWI duomenimis, vartotojų meilė elektronikai lėtėjimo požymių nerodo. Nuo 2018 m. daugėjo vartotojų Europoje ir Šiaurės Amerikoje, turinčių 3 ar daugiau elektronikos prietaisų. Per tą patį laikotarpį net 56 proc. padaugėjo žmonių, turinčių 6 ar daugiau prietaisų. Neatsitiktinai rinkoje buvo stebima vienų iš esminių elektronikos įrangos komponentų – lustų – krizė, dėl lustų trūkumo ėmė trūkti kai kurių gaminių, pasiūla nebegalėjo tenkinti paklausos.

Elektronikos atliekų dėžės
Elektronikos atliekų dėžės
© AM nuotr.

Augant elektronikos rinkai prognozuojamas ir elektronikos atliekų augimas. WEEE forumo duomenimis, elektronikos atliekų kiekiai pasaulyje augs po 4 proc. kiekvienais metais ir 2030 metais pasieks 74 milijonus tonų. Tuo tarpu yra žinoma, kad 2019 m. tik šiek tiek daugiau nei 17 proc. elektronikos atliekų buvo tinkamai sutvarkyta ir perdirbta. O juk kiekviena perdirbta elektronikos atliekų tona padeda išvengti maždaug dviejų tonų CO2 išmetimų, vienoje tonoje išmestų mobiliųjų telefonų yra daugiau aukso nei aukso rūdos tonoje.

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė įvardijo ir pagrindinius žingsnius, kuriais galėtume mažinti elektronikos atliekų kiekį bei prisidėti prie tvaraus atliekų perdirbimo:

  • Įvertinkite, kokio prietaiso ar įrangos jums tikrai reikia. Inžinieriai ir dizaineriai kuria vis išmanesnius prietaisus, jiems suteikia vis naujų funkcijų. Tačiau galimybės, kurios mus sužavi, dažnai neranda vietos mūsų namuose ar įprastoje dienotvarkėje.
  • Pasidomėkite galimybe prietaisą ar įrangą taisyti ir perdirbti jo atliekas. Siekdami „žalumo“ ir įgyvendindami socialinės atsakomybės principus, kai kurie gamintojai skiria tam didesnį dėmesį nei jų konkurentai.
  • Taisykite. Jei prietaisas ar įranga sugedo ir jų remontas neviršija 50 proc. naujo daikto kainos – kreipkitės į remonto meistrus.
  • Dovanokite. Jei matote, kad elektronika nerado vietos jūsų namuose ar dienotvarkėje, jos vietą užėmė kitas panašus daiktas, padovanokite šį daiktą savo artimiesiems ar mažiau pasiturintiems asmenims. Jei tai kompiuteris – sunaikinkite kietąjį diską, kad apsaugotumėte duomenis, jei telefonas – nustatykite gamyklinius parametrus.
  • Parduokite. Į kitas rankas pakliuvęs jums nereikalingas daiktas kitiems gali net labai praversti. Šiuo atveju irgi teks pasirūpinti skaitmeninio įrenginio duomenų apsauga.
  • Išmeskite į specialųjį konteinerį. Smulkiosioms atliekoms skirtus konteinerius galite rasti šalies prekybos centruose, bibliotekose, specializuotose parduotuvėse, kitose kultūros ir švietimo įstaigose. Nepamirškite duomenų apsaugos priemonių. Prieš išmesdami prietaisą išimkite iš jo baterijas – joms yra skirti atskiri konteineriai ar juose esantys skyriai.
  • Didelių gabaritų elektronikos atliekas perduokite įgaliotiems surinkėjams. Pastarieji apie šias nemokamas paslaugas skelbiasi savo interneto svetainėse, kuriose galima nuotoliniu būdu užsisakyti atliekų išvežimą. Stambiagabaričių atliekų aikštelės bei jose esančios talpos mūsų šalyje taip pat priklauso įgaliotiems surinkėjams.


„Pasitaiko, kad sugedusi elektronikos įranga ar baterijos laikomos lauko sandėliukuose, drėgnuose rūsiuose. Tai yra elektronikai netinkamos sąlygos, kuriose gali prasidėti įvairios įrangoje esančių cheminių medžiagų reakcijos. Tokie daiktai taps jūsų ir jūsų artimiesiems bei aplinkai kenksmingais teršalais. Tuo tarpu mūsų nemokamą stambiagabaritės elektronikos atliekų išvežimo paslaugą galite užsisakyti paskambinę mums telefonu +370 695 55111 arba užsiregistravę www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą“, – pabrėžia L. Jurevičienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

3 dažniausios klaidos tvarkant atliekas žiemą: štai, ką turėtumėte prisiminti

Šaltuoju sezonu gyventojai ir atliekų vežėjai susiduria su sunkumais. Paspaudus didesniam...

Tikras akibrokštas: susimoka užstatą, bet pakuotes vis tiek meta į konteinerius (1)

Lietuvoje beveik 6 metus veikianti gėrimų pakuočių užstato sistema pasaulyje pristatoma kaip...

Pasakė, kodėl taromatas gali nepriimti gėrimo pakuotės ir kaip atgauti užstatą: reikia atsiminti vieną dalyką (3)

Per beveik šešerius metus, kai Lietuvoje veikia užstato sistema, gyventojai grąžino per 3,4 mlrd....

Sukūrė alternatyvą vienkartiniam plastikiniam maišeliui: panaudojo netikėtą medžiagą (2)

Plastikinių maišelių istorija skaičiuojama nuo 1965 metų, kai juos išrado vienos Švedijos...

Taisyti ar pirkti naują – štai kur klausimas: pasirinkti turėtų būti nesunku (1)

Daugelis iš mūsų yra įpratę kaupti ar išmesti senus elektros ir elektroninius įrenginius,...

Top naujienos

Ar po valdančiųjų fiasko Seime laukia dar vienas Šimonytės ultimatumas: dauguma nėra tvirta

Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų vakcinacijos. Pataisas inicijavo...

Ukrainiečių žurnalistas apie situaciją dėl Rusijos: dabar viskas kaip ant delno (66)

Karai ne veltui lyginami su epidemijomis. Žmonės gana panašiai į juos reaguoja. Visi pamena...

Pasipylė skundai dėl šauktinių – paskola bankui ir vadovaujančios pareigos ne priežastis atidėti tarnybą (141)

Pasipylė skundai dėl šauktinių. Įmonės skundžiasi, kad Lietuvoje trūkstant darbuotojų, į...

Lietuvius užgriuvo tvarumo banga: populiariausių daugkartinių gaminių, padedančių sutaupyti, sąrašas (11)

Jau tikriausiai pastebėjote, kad kavinėje užsakant gėrimą, kuris įprastai geriamas su...

Kuria unikalų planą: senstelėjusius automobilius atnaujins ir grąžins į rinką, kad būtų naudojami kuo ilgiau (18)

Burnastone, kur gaminami „ Toyota Corolla “ hečbekai ir universalai, siekiama dar labiau...

Lietuvą aplankė rekordinis laimėjimas – vilnietis loterijoje susižėrė 24 mln. Eur (12)

Penktadienio vakarą Lietuvą sudrebino rekordas – „Eurojackpot“ žaidėjas iš Vilniaus, kartu...

Violeta Repčenkaitė apie kritiką jai: ko ji gali mokyti kitas, pati triskart išsiskyrusi (13)

Maltoje jau nieko nebestebina vaizdas, kai būrelis moterų įspūdingiausiose salos vietose pasitinka...

D+ Lauryna Vireliūnaitė

Būsimos Skvernelio partijos pavadinimą galėjo lemti netikėta aplinkybė (17)

Sausio pabaigoje naujos partijos steigimą planuojantis Saulius Skvernelis su bendražygiais...

Dėl profesijos vilnietė atsidūrė iš pirmo žvilgsnio tobuloje praktikos vietoje – tik paskui suprato, kaip klydo

Dar būdama maža svajojau tūrėti savo ūkį , tačiau tiek artimieji, tiek draugai sakydavo, kad...

Jonas Nainys nusirėžė kurį laiką puoselėtus ilgus plaukus: fanai lepina komplimentais, giria atjaunėjus (14)

Didžėjus, muzikos prodiuseris Jonas Nainys -Jovani atsisveikino su pamėgtu įvaizdžiu. Sėdęs į...