Juk žmonės ne šiaip jau kasmet ją taip atkakliai padega. Tad mūsų savaitraščio skaitytojų dėmesiui – dvi kontraversiškos šios reiškinio nuomonės.

Pozicija pirmoji (gamtosaugininkų): jokių sausos žolės deginimų

Neseniai redakcija gavo spaudos pranešimą – raginimą – atsišaukimą iš Aplinkos ministerijos. Aplinkosaugininkai kreipiasi į visus gyventojus: nepraeikite pro šalį, pamatę degančią žolę ir pasistenkite užgesinti ugnį, kad ji neišplistų. Nedideliame plote liepsnas lengvai galima užgesinti plakant šakomis ir trypiant kojomis. Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu. Matant, kad ugnies nepavyks pažaboti, reikia nedelsiant kviesti ugniagesius telefonu 112.

Galima suprasti gamtosaugininkus ir ugniagesius: vien per vieną balandžio savaitgalį šalyje kilo 225 žolės gaisrai, liepsnos siautė 428 ha plote. Nuo ugnies daugiausia nukentėjo Vilniaus apskrities (įsidėmėkite šį regioną – apie tai eis kalba kitoje nuomonėje) pievos. Nuo šių metų pradžios gaisrininkams jau daugiau kaip 1 400 kartų teko skubėti į degančius laukus, kur liepsnos nusiaubė daugiau kaip 3 tūkstančius hektarų žemės.
Citata
Pareigūnai pernai išaiškino 125 žolę padegusius asmenis. Jiems skirta daugiau kaip 3,3 tūkst. litų baudų. Pažeidėjai atlygino daugiau kaip 8 tūkst. litų žalą aplinkai.

Ugnies nuniokoti didžiuliai pievų plotai – skaudžios gamtos žaizdos. Kiekvieną pavasarį Lietuvoje tyčia padegama šimtai hektarų pernykštės nenušienautos žolės. Piktadariams nė motais, kad deginti žolę – tai nusikaltimas gamtai. Ugnyje žūsta vabzdžiai, voragyviai, ropliai, žolėje ant žemės perinčių paukščių lizdai su dėtimis, smulkioji fauna, teršiama atmosfera. Nuo liepsnojančios žolės liepsnos neretai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus. Tokie gaisrai kelia pavojų ir pačių žmonių saugumui. Per pastaruosius penkerius metus žolės gaisrų metu žuvo 8 gyventojai.

Už žolės deginimą numatyta administracinė atsakomybė – bauda nuo 200 iki 1000 litų. Jeigu pažeidėjas nepilnametis, baudžiami jo tėvai. Numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių pastebėję, kad jų žemėje dega žolė. Jie gali būti baudžiami nuo 100 iki 600 litų baudomis.

Nors ir nelengva nustatyti padegėjus, kaip sakė Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūros Avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjas Gediminas Markauskas, aplinkos apsaugos pareigūnai pernai išaiškino 125 žolę padegusius asmenis. Jiems skirta daugiau kaip 3,3 tūkst. litų baudų. Pažeidėjai atlygino daugiau kaip 8 tūkst. litų žalą aplinkai. Šiemet jau nustatyta 12 padegėjų.

Žodžiu, Aplinkos ministerijos (ir ugniagesių, taipogi) pozicija yra daugiau nei aiški: jokių deginimų. Net ir pernykštės žolės. Kaip dėl ekologinių (žūsta gyviai – gyvūnai ir etc.), taip ir dėl mūsų pačių saugumo sumetimų – žūsta, pasirodo, ir patys tos sausos žolės degintojai.

O rašytojas – priešingai: deginkime žolę, tik – atsargiai

Specialiai šia tema redakcijoje apsilankęs rašytojas Romas Sadauskas laikosi kitos ugnies stulpo pusės: kasmet pernykštę pavasarinę žolę deginti galima. Tik, aišku, laikantis saugumo priemonių. Ir pabėrė mums ant redakcijos stalų visą seriją argumentų.


Pirmasis:
tą perdžiūvusią pernykštę žolę degino ir iki šiol degina kai kurios Europos šalys, pvz., Vokietija ar Šveicarija. O jau ką ką, bet šveicarus apkaltinti gamtos nesaugojimu būtų labai sunku. O pasirodo: tie slėnių gyventojai kasmet nudegina priekalnių pievas. Ir pirma žolė greičiau išlenda, ir dirva pasitręšia.

Citata
Nuo šių metų pradžios gaisrininkams jau daugiau kaip 1 400 kartų teko skubėti į degančius laukus, kur liepsnos nusiaubė daugiau kaip 3 tūkstančius hektarų žemės.

Antrasis: pasirodo, prieš karą toks užsieniuose agronomijos mokslus baigęs Stanislovas Biržiška net buvo parengęs knygelę „Apie namų žolių deginimą“. Deja, 1940 metų įvykiai sutrukdė ją išleisti. O juk tokių idėjų šis agronomas prisirankiojo ne kur kitur, o Europos aukštosiose mokyklose. Toje knygelėje agronomas ir buvo išdėstęs užsienyje sukauptą patirtį; kaip saugiai deginti tą pavasarinę žolę.

Trečiasis: deginant tokią žolę, pirmiausiai sudega įvairių piktžolių ūgliai (nes piktžolės pavasarį išlenda pačios pirmosios), įvairūs parazitai bei kenkėjai. Kamanėms tai nė kiek nekenkia: jų lizdai pakankamai giliai po žeme. Sakote, laukų liepsnose sudega maži kiškučiai ar stirnaitės? O gal juos išnaikina siaubingai išplitusios lapės (nes už jų kailį medžiotojams nieko nebemokama) bei gaujos benamių šunų (juos medžioti – taipogi jokios naudos, o vargo – daug)? O sudegusios žolės pelenais pasitręšia dirva ir nauji augalai suželia žymiai greičiau.

Ketvirtasis: tokios „erezijos“ gyvos Europoje ir po karo. Pats R.Sadauskas 1979 – 1983 metais studijavo Prahos aukštojoje ekologijos mokykloje. Studijų metu buvo net specialus 10 valandų kursas – „Ugnies žemdirbystė“. Iš esmės pavasarinės žolės deginimas - tai tolimas lydiminės žemdirbystės aidas. Tik anuomet, prieš kelis tūkstančius metų, mūsų protėviai (kaip ir kitų europiečių protėviai), akmeniniais kirvukai iškirsdavo miško plotą ir vėliau jį sudegindavo. Po dviejų – trijų metų sėjos nualintą lauką apleisdavo ir kirsdavo naują miško plotą. Tad tai kas buvo daroma per tūkstančius metų iki pat 20 amžiaus antrosios pusės – neįmanoma taip lengvai išmušti net galingai gamtosaugininkų armijai.


Penktasis
: deginant žolę, būtina laikytis bent dviejų reikalavimų: arba numatomą deginti lauką aparti, arba, deginant budėti, dar pasistačius talpų su vandeniu. O ten, kur tvarkomasi ūkiškai, žolė ir nudeginam tvarkingai, be gaisrų. Jie dažniausiai kyla Vilniaus rajone, kur n+k tautiečių persikėlė žemę, jos, aišku, neapdirba, o dar tikisi ir pasipelnyti iš ES išmokų. Štai čia tokie žolės deginimai ir baigiasi neretai liūdnai.

Ir šeštasis: rašytojas teigia labai norinti susipažinti su beapeliaciniais moksliniais tyrimais, kurių išvados kalbėtų pačios už save: taip, žolės deginimas kenkia gamtai. Bet juk, primena redakcijos svečias, bent jau vidurio europinėje juostoje dar iki pasirodant žmonėms gaisrai šimtus tūkstančių metų buvo vienas svarbiausių gamtos savireguliacijos elementų. 
Citata
Perdžiūvusią pernykštę žolę degino ir iki šiol degina kai kurios Europos šalys, pvz., Vokietija ar Šveicarija. O jau ką ką, bet šveicarus apkaltinti gamtos nesaugojimu būtų labai sunku. Pasirodo: tie slėnių gyventojai kasmet nudegina priekalnių pievas.

Žaibų padegti miškų plotai išdegdavo, o ten sudygdavo ir vėliau suaugdavo nauji miškai. Niekur – nei Europoje, nei Sibire – nėra miškų plotų, kur medžiai augtų vos ne tūkstantį metų. Anksčiau ar vėliau ugnis pelenais paverčia visa, kas yra ant miško paklotės (įskaitant ir ją) ir – po to seka naujas gamtos atgimimo seansas. Vėliau tai, matyt, nusižiūrėjęs iš motinos gamtos, ėmė daryti pirmykštis žmogus. Ir ką, akmens ar bronzos amžiaus žmonės padarė labai jau didelę žalą gamtai? O jei kas tai ir pripažįsta, tas turėtų tuomet neigti ir visą homo erectus vystimosi eigą: be to deginimo nebūtų ir mūsų, skaitančių šį savaitraštį.

Tad baigdamas savo argumentus Romas Sadauskas kreipiasi į kitoje ugnies pusėje esančius oponentus: diskutuokime ta tema, bet, remdamiesi argumentais, o ne užpilant oponentus (esamus bei menamus) ištisa lavina gamtosauginių imperatyvų. Iš kurių vienas kartojamas kaip užkeikimas: „Žolės deginti – negalima“. Bet juk nuo to niekas nesikeičia: kasmet – ir masiškai – laukuose ir toliau deginama pernykštė žolė. Tai kiek dar kovosime su ugnies malūnais, kaip tas ispanų svajotojas, baigdamas klausia rašytojas ir laukia argumentų iš oponentų pusės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (71)