„Pastebima, kad žmonėms vis dar paprasčiau statybinėmis atliekomis atsikratyti jas išmetant į komunalinių atliekų konteinerius ar paliekant šalia. Dar blogiau, kai jomis atsikratoma miškuose ar pamiškėse“, – teigia Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vedėja Jurgita Malskaitienė.
Ji pastebi, kad dalis remonto ir statybų metu susidarančių atliekų yra pavojingos žmonių sveikatai, be to, teršia aplinką.
„Panaudoti teptukai, klijų, lakų likučiai, dažai ir kitos priemonės bei medžiagos, naudojamos remontuojant būstą, yra labai taršios. Netgi ir drabužiai, kurie yra su dažų likučiais, gali būti kenksmingi, nes irdami jie gali užteršti gruntą“, – sako J. Malskaitienė.
Primename, kad kiekviena pakuotė žymima simboliais, nurodančiais pavojingumą, aplinkai keliamą grėsmę, toksiškumą, degumą ir kitus elementus.
Susidariusias įvairias atliekas reikia perduoti tokias atliekas tvarkyti turintiems teisę atliekų tvarkytojams ar pristatyti į specialias savivaldybių įrengtas atliekų priėmimo ir laikinojo saugojimo aikšteles.
J. Malskaitienė pažymi, kad statybų metu susidariusios atliekos atliekų tvarkytojams turi būti perduotos tinkamai paruoštos, sudėtos į sandarias talpas ar maišus.
O, kad būtų lengviau prisiminti, dalijamės 11 punktų, kaip tinkamai tvarkyti statybos, remonto ir griovimo atliekas:
- Betonas, plytos, mineralinė, akmens ir stiklo vata, gipso, izoliacinės, statybinės medžiagos, ruberoidas, plastikas, stiklas, popierius iš statybų, sukietėję dažai, lakai, dažyti, lakuoti paviršiai, čerpių ir keramikos gaminiai, šiferis, putų polistirolas, dujų silikato, betoniniai, keremzitbetonio, silikatiniai blokeliai, linoleumas, grindų dangos, mediena iš statybų, namų ūkio santechnikos įrenginiai (vonios, kriauklės, praustuvai ir kt.) turi būti priduoti tokias atliekas tvarkančioms įmonėms arba į atliekų surinkimo aikšteles.
- Gyventojai buityje, soduose, ūkiuose ir kitur susidarančias atliekas privalo rūšiuoti jų susidarymo vietoje savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklėse nustatyta tvarka. Taip pat naudotis savivaldybės organizuojamomis komunalinių atliekų tvarkymo sistemomis.
- Savivaldybės, neimdamos papildomo mokesčio, išskyrus nustatytą vietinę rinkliavą ar kitą įmoką už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą, turi užtikrinti galimybę atiduoti buityje susidarančias pavojingąsias, statybos ir griovimo atliekas, baldų, elektros ir elektroninės įrangos, naudotų padangų ir kitas komunalines atliekas, apvažiuodamos ne mažiau kaip 2 kartus per metus.
- Atliekų tvarkytojai ir savivaldybės, komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratoriai turi reguliariai informuoti atliekų turėtojus apie datą, laiką ir vietą, kai bus surenkamos buityje susidariusios stambiosios komunalinės atliekos, įskaitant pavojingąsias atliekas.
- Gyventojai gali kreiptis žodžiu ir raštu dėl susidariusių stambiųjų komunalinių atliekų surinkimo papildomos paslaugos. Tokia paslauga už papildomą mokestį turi būti suteikta ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo kreipimosi dienos, apie tai iš anksto informavus besikreipiantį atliekų turėtoją.
- Stambiųjų atliekų surinkimas iš gyventojų vykdomas apvažiuojant. Organizuojama 2 kartus per metus.
- Šiuo metu Lietuvoje veikia 98 stambiųjų atliekų surinkimo aikštelės. Tokių aikštelių adresus, telefonus ir darbo laiką galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros interneto svetainėje: https://aaa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/atliekos/atlieku-tvarkytojai/dideliu-gabaritu-stambiagabariciu-atlieku-surinkimo-aiksteles-lietuvoje
- Gyventojai turi galimybę surinkimo aikštelėse atiduoti tam tikrą savivaldybės nustatytą kiekį atliekų be papildomo mokesčio. Jeigu aikštelėje norima palikti didesnį nei savivaldybės nustatytą nemokamai priimamą atliekų kiekį, tuomet reikia už paslaugą sumokėti.
- Gyventojai taip pat gali kreiptis į atliekas surenkančias ir tvarkančias įmones, tik už paslaugas gali reikėti sumokėti jų nustatytą mokestį.
- Prieš perduodant atliekas būtina įsitikinti, ar jas priima teisėtas atliekų tvarkytojas, kuris privalo būti įsiregistravęs Atliekų tvarkytojų valstybiniame registre (toliau – ATVR) ir turėti teisę tvarkyti tokios rūšies atliekas, kurias ketinama perduoti. Taip pat atliekų tvarkytojas privalo pateikti galutinį atliekų sutvarkymą patvirtinančius dokumentus (priėmimo aktą ar PVM sąskaitą faktūrą).
Įmones, tvarkančias atliekas, galima rasti ATVR.
Pasiplaukiojimas kateriu Dusios ežere baigėsi bauda: įspėja, kokio galingumo varikliai leidžiami
Alytaus valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „Poilsiauk atsakingai“ Metelių regioninio parko...
Lūžusias „Ekrano“ užtvankos konstrukcijas imasi tirti ekspertai: tikisi išsiaiškinti, kas sukėlė avariją
Sulūžęs Panevėžio „Ekrano“ užtvankos skydas rugpjūčio 4 dieną sėkmingai nuimtas ir jį...
„Ekrano“ užtvankos avarija parodė, ko galima laukti ir kitose Lietuvos vietose: pasekmių neišvengsime
Antradienį įvykusi „Ekrano“ marių užtvankos avarija, kuri ant kojų sukėlė tarnybas ir...
Sveikiname konkurso „Viskas, ką turiu žinoti apie gamtos išteklius“ laimėtojus!
Baigėsi konkursas apie darnų vystymąsi, atėjo laikas išrinkti laimėtojus.
Ragina susitvarkyti privačius miškus: pasakė, kaip iš to užsidirbti
Išaugusios net ir prastos kokybės medienos kainos, didžiulė biokuro paklausa ir artėjantis...
Top naujienos
Karą Ukrainoje pralaimintis Putinas gali ryžtis panaudoti cheminį ginklą?
Ar Rusijos kariuomenei Ukrainoje susiduriant su vis didesniais sunkumais Vladimiras Putinas gali...
Radikaliai keičiasi Kremliaus santykiai su dar viena šalimi: tai Putino perspėjimas (1)
Po tris dešimtmečius aktyviai puoselėtų draugiškų santykių įtampa dėl Rusijos prezidento...
400 tūkst. Lietuvos gyventojų gresia baudos: ieško išeičių (5)
Prezidentūra siūlo ne tik atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, bet ir...
Užkalnis valgė Nidoje taip brangiai, kad sumokėti teko Ingai Valinskienei (2)
Kiekviena apžvalga visada būna geresnė, jei būna paminėtos garsenybės ir elito atstovai. Todėl...
Nakties danguje ties Biržais – NSO? Meteorų lietų stebėjęs fotografas tokio vaizdo dar nebuvo regėjęs – objektas skriejo tris minutes (1)
Įvairius gamtos reiškinius fiksuojantis Sky Chasers LT narys Tadas naktį iš penktadienį į...
Karas Ukrainoje. Ukraina sunaikino tris okupantų bazes ir tris amunicijos sandėlius Kadyrovas: į Donbasą vyksta nauja savanorių grupė
Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...
Prabilo apie Šimonytės nenorą judinti ministrus: pradėjus klibinti, gali viskas pradėti klibėti (1)
Orai ir politika – amžinos pokalbių temos praktiškai visose pasaulio šalyse. Lietuvoje numatomi...
Uogienės ir konservuotos daržovės negali stovėti per amžius: kiek laiko saugoti žiemos atsargas ir ką daryti, jei produkto kraštelį aptraukė pelėsis
Baigiantis vasarai, lietuvių virtuvėse ima rikiuotis uogienėmis ir konservuotomis daržovėmis...
Ar į skandalus įsivėlusioms žvaigždėms yra kelias atgal? Specialistė stebisi, ko daugelis garsenybių nepadarė iki šiol
Povilo Vanago su Margarita Drobiazko , „Naisių vasaros“ festivalyje sutikusių dainuoti...
Saugumas pasaulyje byra į šipulius: gresia ir branduolinė katastrofa, ir karas tarp JAV ir Kinijos (10)
Per pasaulį ritasi ginkluotų konfliktų banga – karas jau vyksta ne tik Ukrainoje , bet kraujas...