aA
Ar eidami pirkti maisto nešatės su savimi krepšelį su tuščiais buteliais ar gėrimų skardinėmis? O galbūt kaupiate juos namo garaže ir automobili, į taromatą vežate pilną bagažinę? Ar žinote, kur keliauja surinktos vienkartinės gėrimų pakuotės? Pats laikas pasikalbėti apie užstato sistemą Lietuvoje ir sužinoti įdomių dalykų.
Toma Šokelė
Toma Šokelė
© Asmeninio albumo nuotr.

Užstato sistemos veikla šalyje rūpinasi Lietuvos gėrimų gamintojų, importuotojų bei pardavėjų įsteigta ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD). Paruošiau klausimų, o USAD vadovas Gintaras Varnas pasidalino aktualiais bei įdomiais atsakymais.

– Sakykite, kaip veikia užstato grąžinimo sistema?

– Užstato sistema Lietuvoje veikia daugiau negu 5 metus ir per šį laiką jau surinkta daugiau negu 3 milijardai vienkartinių pakuočių. Visoje Lietuvoje veikia apie 3 tūkst. užstato surinkimo vietų, užtikrinančių, kad gėrimų pakuotės yra surenkamos, perdirbamos ir tampa vertinga antrine žaliava.  Sklandų sistemos darbą užtikrina USAD bendradarbiavimas su prekybininkais, kurių darbuotojai atsakingai rūpinasi taromatais ir kitomis surinkimo vietomis. Duomenys rodo, kad USAD kasmet surenka 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių.

– Kokie vienkartinių pakuočių grąžinimo bei rūšiavimo privalumai?

– Rūšiavimas yra vienas iš žiedinės ekonomikos principų, kuris leidžia suskirstyti atliekas ir jas perdirbti. Vienkartinės gėrimų pakuotės gali lengvai virsti antrine žaliava. Pavyzdžiui, stiklas ir aliuminis gali būti perdirbami neribotą skaičių kartų, o dėl to jų kokybė nesuprastėja. Negana to, gaminant iš antrinių žaliavų sutaupoma daug energijos, vandens ir kitų išteklių. Kur kas mažesnės ir CO2 emisijos, lyginant su gamyba iš pirminių žaliavų. Taip aplinka apsaugoma nuo gėrimų pakuočių atliekų, o perdirbant surinktas užstato pakuotes jos virsta aukštos kokybės antrine žaliava, iš kurios vėl gaminami nauji produktai.

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Asmeninio albumo nuotr.

– Pas mus užstato grąžinimo sistema atkeliavo 2016 metais. Kas buvo pirmieji pasaulyje ar Europoje, kurie sumanė tokią sistemą?

– Įstatymų tvarką, numatančią užstatą už grąžintus butelius, pirmoji sukūrė ir paskelbė Švedija 1884 metais, nors kitose šalyse ir anksčiau (XVIII amžiaus pabaigoje) užfiksuoti neformalūs verslo ir visuomenės susitarimai, pavyzdžiui, dalis mineralinio vandens pardavėjų Airijoje ir Škotijoje atsilygindavo už tuziną grąžintų tuščių butelių. Antai į švedų kaimynę Suomiją depozito sistema atkeliavo kartu su olimpinėmis žaidynėmis 1952 metų vasarą. Sporto šventės proga šalyje pirmą kartą pradėta prekiauti „Coca-Cola“ stikliniuose buteliuose, kuriuos buvo galima grąžinti už užstatą.

Skaičiuojama, kad Europoje užstato sistemą naudoja Lietuva ir dar 9-10 valstybių, tokių kaip Švedija, Norvegija, Estija, Suomija, Vokietija. JAV panašią sistemą taiko 10 Valstijų, taip pat dalis Australijos valstijų ir beveik visa Kanada.

Plastikas
Plastikas
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kur iškeliauja ir kas nutinka su grąžinta tara? Ką galima pagaminti iš perdirbtų vienkartinių pakuočių?

– Užstato pakuotės iš taromatų ir surinkimo vietų keliauja į USAD skaičiavimo centrą Vilniuje.  Gyventojų grąžinamas stiklo pakuotes perdirba bendrovės „Kauno stiklas“ ir „Panevėžio stiklas“. Supresuotos aliuminio skardinės gabenamos į tarptautinės bendrovės „Novelis“ perdirbimo gamyklą Vokietijoje. Perdirbtos stiklo ir metalo pakuotės vėl virsta naujomis gėrimų pakuotėmis ar kitais gaminiais. PET plastiko pakuotės taip pat labai paklausi bei vertinga antrinė žaliava. Supresuotos pakuotės iš USAD skaičiavimo centro dabar keliauja į netoliese esančią „Greentech Baltic“ PET perdirbimo gamyklą. Ten paruošti PET dribsniai toliau naudojami naujų pakuočių, sintetinio pluošto, sutvirtinimo juostų ir kitų plastikinių gaminių gamybai.

– Iki šiol nesuprantu, kaip taromatas atpažįsta pakuotes. Taip pat esu susidūrusi su nesklandumais, kai pakuotės taromatas nenori priimti. Ar galėtumėte pakomentuoti plačiau?

– Taromatai tikrina pakuotes ne tik pagal brūkšninį kodą, bet ir pagal formą, medžiagą, svorį. Pakuočių brūkšniniai kodai į sistemą suvedami pagal gamintojo ar importuotojo pateiktą informaciją pakuotės registravimui. Patikra vyksta keliais etapais, tad visi sistemoje suvesti kodai yra teisingi ir suvesti tinkamai. Užstato pakuotes galima priduoti bet kurioje parduotuvėje, jei ji pagal teisės aktus privalo rinkti pakuotes, nepriklausomai nuo to, kur buvo įsigytas gėrimas. Jeigu kyla problemų dėl pakuotės grąžinimo, pirmiausia derėtų kreiptis į parduotuvę, kuri aptarnauja taromatą. Suprantama, kad kartais pasitaiko techninių nesklandumų, bet tai nėra dažna problema – kiekvienas atvejis yra išsprendžiamas operatyviai. Taromatų techninė būklė yra stebima internetu realiuoju laiku ir jei iškyla nesklandumų, techniniai specialistai nedelsiant važiuoja šalinti gedimų.

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Asmeninio albumo nuotr.

PET pakuotės gali keisti formą, ypač be kamštelio ar esant šaltoms oro sąlygoms. Jei pakuotės forma yra pasikeitusi, rekomenduojama atsukti PET pakuotės kamštelį ir įleisti oro, kad pakuotė atgautų pradinę savo formą ir galėtų būti priduota į taromatą.

– Kalbant apie tvarumą, kuri iš gėrimų pakuočių yra tvariausia? Ar verčiausia rinktis stiklinę tarą?

– Tvarumas susideda iš daugybės įvairių veiksnių, kuriuos atskirai apskaičiuoti yra sudėtinga. Pavyzdžiui, galbūt vienas produktas gaminamas Italijoje ir iš ten atkeliauja į parduotuvę, o kitas atvežamas tiesiog iš Varėnos. Tad tvarumą lemia ne tik pakuotė, bet ir paties gėrimo gamyba, logistika, sandėliavimas, pardavimas ir kiti procesai. Verta pasidomėti mėgstamo vandens gėrimo gamintojo pasiekimais ir tikslais tvarumo srityje. Galbūt jis jau yra įdiegęs atitinkamus standartus ir sertifikatais įrodo, kad jo veikla yra klimatui neutrali, o pakuotė gaminama iš 100 proc. perdirbtų žaliavų?

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Asmeninio albumo nuotr.

– Taip pat papasakokite, prašau, apie „Grąžinti verta“ iniciatyvą bei depozito skaičius, statistiką Lietuvoje ar Europoje.

– Europos šalyse veikiančios užstato sistemos turi tam tikrų skirtumų, tačiau dėl vieno ekspertai sutaria: užstato sistema yra pats efektyviausias sprendimas, padedantis spręsti vienkartinių gėrimų pakuočių atliekų tvarkymo ir perdirbimo klausimus ir siekti ES vienkartinių plastikų (angl. „Single-use plastic“ ) direktyvos tikslų. Dėl to Lietuvos pavyzdžiu seka ir kitos valstybės, tarkim, kaimynė Latvija, kur užstato sistema turėtų pradėti veikti kitąmet.

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Asmeninio albumo nuotr.

USAD duomenimis, Lietuvos gyventojai pernai grąžino beveik 612,7 mln. į rinką išleistų vienkartinių užstato pakuočių. Taigi beveik 11,4 tūkst. tonų PET plastiko, daugiau kaip 9,2 tūkst. tonų stiklo ir per 4 tūkst. tonų aliuminio virto aukštos kokybės žaliavomis naujiems gaminiams. Šiemet pakuočių grąžinimo rodikliai išlieka panašūs į pernykščius, kai buvo surinkta per 91 procentą visų į rinką išleistų užstato pakuočių. Svarbu pažymėti, kad didelę įtaką sistemos rezultatams daro augantis visuomenės ekologinis sąmoningumas. USAD nuolat organizuoja švietimo kampanijas ir edukacines pramogas, į kurias įsitraukia tūkstančiai Lietuvos gyventojų. Visuomenės nuomonės tyrimai rodo, kad absoliuti dauguma Lietuvos žmonių pripažįsta, jog užstato sistema yra reikalinga ir yra patenkinti jos funkcionalumu.

Plastiko perdirbimas
Plastiko perdirbimas
© Asmeninio albumo nuotr.

#SUSITVARKYK ir viskas bus gerai!

Ankstesnius mano straipsnius apie paprastą namų priežiūrą galite perskaityti paspaudę ČIA.

Daugiau Tomos Šokelės patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.7273

Štai kodėl naujai nupirktus drabužius vis tik reikia skalbti: nė neįsivaizduojate, kiek visko juose galima rasti (23)

Kai drabužius perkame iš antrų rankų, visiškai suprantama, kad juos turime išskalbti ir tik...

Gartraukių asortimentas maloniai stebina: patarimai, kaip išsirinkti labiausiai atitinkantį poreikius (2)

Buitinė technika yra toks pirkinys, kurį renkantis norisi mažiausiai suklysti. Taip pat norisi,...

Vietą namuose užimančios atliekos, kurias sandėliuojame kiekvienas: štai, kur jos nukeliauja, kai jų atsikratome (5)

Ar eidami pirkti maisto nešatės su savimi krepšelį su tuščiais buteliais ar gėrimų...

Šiandien kaitlenčių pasirinkimas apsuka galvą: kaip išsirinkti tinkamiausią savo namams (8)

Kai ieškojome kaitlentės į savo namus, puikiai žinojau, kad rinksimės indukcinę, juodą, su...

Kaip išsirinkti vejos robotą: parametrai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti (114)

Vienas šios vasaros labiausiai lauktų prietaisų namuose, tiksliau namų kieme - vejos robotas ....

Top naujienos

Lietuvos migrantų stovyklose – vis daugiau asmeninių dramų (190)

Migrantų stovyklose – dramos ir susitikimai. Pas nelegaliai Lietuvos sieną kirtusius migrantus...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė. Košmaras Vaginų gatvėje: šiurpūs merginų prisiminimai iš vizitų pas ginekologus (3)

Atvožti Pandoros skrynią. Sujudinti širšių lizdą. Praverti skardinę su kirminais. Nė nežinau,...

Užkalnis. Šimonytei reikės pastatyti paminklą (493)

Dėmesio – toliau tekste bus aptartas premjerės ir ministrės apsirengimas Dubajuje iš mano, kaip...

Prieš mačą su „Žalgiriu“ – čempionų agonija Atėnuose: Atamanas nesulaukė pabaigos CSKA sustabdytas Prancūzijoje (6)

Košmariška sezono pradžia Eurolygos nugalėtojų titulą ginančiam Stambulo „Anadolu Efes“...

Putinas nurodė padidinti dujų tiekimą į Europą (272)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį nurodė energetikos milžinei „Gazprom“...

Sumaištis dėl galimybių paso nesibaigia: skundas veja skundą, logikos nesupranta nei verslininkai, nei piliečiai (554)

Sumaištis dėl Galimybių paso nesibaigia. Mažesnės vaistinės dabar gali aptarnauti tik po vieną...

Įnirtingame lyderių susirėmime be aikštės vidurio lemtingas buvo penktas įvartis 90+5 minutę (14)

Vilniaus „Žalgiris“ ir Marijampolės „Sūduva“ sukūrė įspūdingą šventę žiūrovams,...

Po ilgos pauzės atsiveria slidinėjimo kurortai, tačiau įsileis ne visus: kokie ribojimai galios ir ką reikia žinoti norintiems keliauti? (16)

Nors praėjusią žiemą keli slidinėjimo kurortai veikė, daugelis jų buvo uždaryti dėl visą...

Dažyti, dekoruoti ar tapetuoti? Ekspertai – apie sienų apdailos būdus ir kaip išsirinkti tinkamiausią (9)

Namų interjeras šiandien įgauna vis didesnę svarbą. Spalvų, medžiagų pasirinkimai nėra tik...