aA
Vėstantis oras, norime to ar nenorime, primena apie artėjantį šildymo sezoną. Daugiabučių gyventojai ima sukti galvą, kiek gi teks pakloti už šilumą namuose, o individualių namų gyventojai – ar gerą šildymo sistemą pasirinko. Kitą galvos skausmą dėl šildymo sistemų turi gyventojai, kurie tik šiais metais ėmėsi rengti savo namo projektą, nes, kaip žinia, nuo naujųjų metų įsigaliojo nauji pastato energinės klasės reikalavimai. Pastatas turi atitikti A++ energinę klasę. Kokių šilumos šaltinių alternatyvų šiandien yra, kurios iš jų draugiškiausios aplinkai, o kurios pigiausios?

Paskaičiavo, kiek kainuoja įvairūs šildymo būdai

Šildymo sezono pradžia visuomet primena apie išlaidas, o jo pabaiga – nuostolius ir padarytas klaidas. Tai ypač supranta nuosavų namų gyventojai, kurie turėjo priimti sprendimą, kuo šildyti savo namus. Jų sprendimui įtakos turi ne tik skaičiavimai, kas labiau apsimoka, bet ir kas galima: šilumos šaltinį reikia rinktis pagal tai, kokią energinę klasę turi atitikti pastatas. Nuo šių metų A++. Apie šildymo sistemų alternatyvas naujoje Delfi TV laidos „Delfi Rytas“ rubrikoje „Žaliai“ papasakojo Vilniaus Gedimino technikos universiteto Aplinkos inžinerijos fakulteto Pastatų energetikos katedros doc. dr. Kęstutis Valančius. Pirmiausia, pasak jo, žmogus turi rinktis tokį šilumos šaltinis, kuris jam patogus.

„Žiūrint, kur stovi namas ir kokie tinklai iki jo ateina. Tai, sakyčiau, pirmiausia yra patogumas, o paskui jau pigumas. Paprastai pastate visuomet turi būti elektra. Tuomet – dujų ir šilumos tinklai. Šiandien šilumos tinklai yra „žali“, šildymui naudojamas biokuras ir kaina nėra didelė. Realiai šilumos tinklų ir kai kuriais atvejais šilumos siurblių kainos, ko gero, bus mažiausios. Tai jeigu gyventojas turi galimybę pasijungti prie šilumos tinklų, manau, tai yra geriausias variantas ir mažai galvos skausmo. Jeigu yra dujos – galvos skausmo irgi mažai“, – pasakoja mokslininkas.

Ekspertas palygino įvairių šilumos būdų kainas: išskyrė, kuo šildytis pigiausia
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jis tęsia, kad blogiausia, kai namuose yra tik elektra, nes šildymas elektra yra brangus malonumas. Elektros kilovatvalandė kainuoja apie 15 centų, o šilumos – nesiekia 5 centų.

Mokslininko teigimu, jeigu nėra tinklų ir nėra galimybės prie jų prisijungti, galimos šildymo alternatyvos yra kietojo kuro katilai, šilumos siurbliai (gruntiniai, oro, vandens), kurie veikia elektra. Tačiau K. Valančius pabrėžia, kad ne visos šilumos šaltinių alternatyvos yra draugiškos aplinkai ir juo labiau atitinka atsinaujinančio šaltinio sąvoką.

„Kūrenant dujas, daug taršos nėra, tačiau pats kuras nėra „žalias“, nes jis nėra priskiriamas atsinaujinantiems energijos šaltiniams. Vilniaus miestas nori uždrausti anglį ir durpių briketus, nes tai irgi nėra atsinaujinantis kuras, bet malkos ir medžio granulės – biokuras, atsinaujinantis šaltinis, nors deginant malkas į aplinką išsiskiria Co2, smalkės ir t.t. Bet šaltinis ir atsinaujinantis ir ne toks taršus kaip anglis, kuri degimo metu išskiria net kancerogenus. Tai mano požiūriu, anglis reikia uždrausti“, – aiškina ekspertas.

Ekspertas palygino įvairių šilumos būdų kainas: išskyrė, kuo šildytis pigiausia
© DELFI / Kiril Čachovskij

Renkantis, kuo šildyti savo namą, be abejonės, skaičiuojama ir kas labiau apsimoka. Tačiau K. Valančius primena, kad skaičiuojant, koks šilumos šaltinis atneš mažiausias sąskaitas, reikėtų nepamiršti, kiek kainuos jį įsirengti.

„Apsimoka ar ne, reikėtų skaičiuoti, kiek investavai ir kiek moki. Aš mėgstu lyginti su automobiliais: gali nusipirkti pigų, seną automobilį, bet jis vartos daug dyzelio,gali nusipirkti brangų automobilį ir važinėti pigiau. Tai čia reikia atsižvelgti, ką pirksi – katilą, šilumos siurblį ir kiek tau kainuos kilovatvalandė šilumos. Kaip ir sakiau, šilumos tinklų kaina yra viena mažiausių, be to, tinklų įsirengimas nėra brangus. Kiti šildymo būdai – granulinis katilas. Kaina svyruoja nuo granulių kainos ir būna 5-6 centai, dujų kaina irgi apie 6-7 centus, bet vargu mažiau nei su granuliniu katilu“, – vardija K. Valančius.

Šilumos siurbliai, kurie pastaruoju metu buvo populiarus naujakurių pasirinkimas, pašnekovo teigimu, vis tik nėra pats efektyviausias pasirinkimas.

„Orinio šilumos siurblio efektyvumas, sakyčiau, galėtų būti apie 2. Tai padalinkime elektros kainą iš 2, gauname 7-8 centus. Tai reiškia, kad ta šilumos kilovatvalandė kainuotų apie 7 centus. Jį lengviau įsirengti nei kokį gruntinį šildymą, bet jo efektyvumas yra didesnis, jau šiluma kainuotų apie 4 centus. Bet yra niuansas, kad Lietuvoje yra projektas „Saulės parkai“, kai gyventojai gali įsigyti nutolusią saulės elektrinę. Aš pats turiu saulės elektrinę ir pagal mano paskaičiavimą elektra iš saulės man kainuoja ne 15 centrų, o 8 centus. Reiškia, galima tiesiogiai šildytis elektra, jeigu aš ją pasigaminu iš saulės. Tai tokiu atveju logiška pagalvoti, kad jei aš turėčiau orinį šilumos siurblį, šiluma man jau galėtų kainuoti apie 4 centus“, – skaičiuoja pašnekovas.

Šilumos siurbliai
Šilumos siurbliai
© Shutterstock

Ką rinktis A++ namui?

Elektra iš saulės energijos ir aplinkai draugiški šilumos šaltiniai svarbūs ne tik ekologijos, bet ir norint, kad jūsų planuojamam namui būtų išduotas statybos leidimas: nuo šių metų statomi pastatai turi atitikti A++ energinę klasę.

„Pastatas turi pasigaminti jam reikalingos energijos daugiau atsinaujinančios nei neatsinaujinančios. Tai jeigu name yra elektra ir šilumos siurblys, reiškia, kad visa energija gaunama iš tinklo, elektrinė. Jeigu daugiau nėra jokių šaltinių, atsinaujinančios energijos yra tik 15 proc. Reiškia, kad tokiu atveju reikia įsigyti kokią saulės elektrinę, kad būtų padengta dar 40 proc. energijos vartojimo. Kad būtų galima tiksliai parinkti šilumos šaltinius, reikia skaičiuoti. Bet kas įdomiausia, kad pagal dabartinį STR, A++ klasę galima pasiekti pasistačius granulinį biokuro katilą ir jau nereikia saulės elektrinės. Netgi pastatui prisijungus prie šilumos tinklų, galima pasiekti A++ klasę“, – vardija pašnekovas.

K. Valančius sako, kad kiekvienas pastatas yra skirtingas ir kad jis pasiektų A++ energetinę klasę, gali reikti skirtingų šilumos šaltinių. Kiekvienu atveju sertifikavimo sistema paskaičiuoja, kokio dar šilumos šaltinio pastatui reikia, kad jis atitiktų reikalavimus. Pašnekovas sako, kad neretai tam užtenka ir vieno, šiuolaikiško, automatizuoto, granulinio biokuro katilo. Kita vertus, jis reikalauja priežiūros.

Kaip šildyti savo namus, kiekviena naujakurys nusprendžia individualiai, žinoma, vadovaudamasis reikalavimais ir skaičiuodamas, kuris šilumos šaltinis jam leis daugiausiai sutaupyti. Aišku, čia reikėtų nepamiršti ir dar vieno aspekto: draugiškumo aplinkai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
2.3671

Dažniausios rąstinių namų šeimininkų klaidos: šie ženklai rodo, kad teks patuštinti piniginę (21)

Tikrai dažnas lietuvis yra pasvajojęs apie rąstinę sodybą. Toks būstas tikrai jaukus ir gali...

Ant lietuvių namų stogų – nuodinga danga, tačiau už jos atsikratymą reikia susimokėti (110)

2016 metais suskaičiuota, kad Lietuvoje yra apie 1 milijoną tonų asbesto gaminių, išleistų į...

Statybų sektoriaus revoliucija: pastatyti tokį namą reikia 12 valandų, o jo kaina nesiekia 9 tūkst. eurų (172)

Daugelį Afrikos regionų yra ištikusi būstų sektoriaus krizė. Vien Nigerijoje užregistruotas 17...

Svarstomi pokyčiai, kurie sukeltų tikrą revoliuciją: pastatai pasikeistų neatpažįstamai (32)

Europos Komisija siekia, kad iki 2050 m. Europa taptų neutrali klimatui. 2018 m. lapkritį Europos...

Top naujienos

Užsienyje bijo lietuvių: matydami, kiek pas mus sergančių ir antivakserių – liepia tirtis papildomai (451)

Iš stipriai sergančios Lietuvos žmonės plūsta žiemoti į saulėtą ir mažai koronaviruso...

Po rekordinių viruso skaičių svarsto, ką daryti su kitais ligoniais: pagalbos gali tekti vykti ir į kitą miestą

Dėl kovidinių pacientų kemšantis ligoninėms, svarstoma, kaip išlaikyti pagalbą ir kitomis...

Verslo „liudytojas“ per mėnesį sumoka apie 10 eurų, kai darbuotojas – 260 eurų: ar kiti metai gali būti paskutiniai? (63)

Vienas verslo liudijimo turėtojas per mėnesį vidutiniškai sumoka apie 10 eurų gyventojo pajamų...

Po provokuojančių nuogybių ant podiumo – ekstravagantiškų mados stebėtojų pasirodymas užkulisiuose (4)

Štai nugriaudėjo dar viena „ Mados infekcija “. Naujininkų simboliu tapusiame pastate,...

Rusija grąžino į Lietuvą Klaipėdos rajono merą ir du verslininkus skelbiamos visų sulaikytųjų tapatybės (271)

Rusijos pareigūnai sekmadienio vakarą grąžino į Lietuvą dėl sienos pažeidimo Kuršių mariose...

Dailius Dargis | D+

Šokiruojantys Kauno gaujos veiksmai: po žvėriško aštuoniolikmetės nužudymo vado autoritetas sumenko net tarp gangsterių

Šiame pasakojime – pasivaikščiojimai po Kauną konkrečiais adresais, kur prieš du...

Moteris, apie kurią iki šiol pasakojamos legendos: jos rankose buvo Lietuvos likimas unikalūs archyviniai kadrai

Marcelė Kubiliūtė iki šiol laikoma viena paslaptingiausių Lietuvos asmenybių – įžengusi...

Kalbino Daiva Žeimytė-Bilienė, parengė Laura Tarandaitė | D+

Bilotaitė: Lukašenkos režimas yra baudžiamas, todėl jis ieško būdų mums atkeršyti (5)

Informaciją, jog dalis iš Baltarusijos atvykusių migrantų priklauso vienai ar kitai teroristinei...

Kelmės ir Trakų rajonų merų rinkimai įvyko sklandžiai, skaičiuojami rinkėjų balsai Petkevičienė: Trakų aktyvumas nustebino (5)

Renkant merus Kelmės ir Trakų rajonų savivaldybėse antrasis turas įvyko be didesnių pažeidimų...