aA
Yra kelios daiktų atsikratymo dingstys. Viena yra išmesti nebeveikiančius daiktus, pavyzdžiui, kai kas nors nepataisomai sugenda arba nulūžta detalė. Kas kita atsikratyti daiktų, kurių laikas praėjo, tarkime, nebemadingų drabužių arba su praėjusiomis šventėmis susijusių daiktų. Lengva atsisakyti daiktų, kai tam yra gera priežastis. Daug sunkiau, kai rimtos dingsties nėra, rašoma knygoje „Tvarkingų namų stebuklas“.
Shutterstock nuotrauka
© Shutterstock

DELFI Būstas publikuoja ištrauką iš leidyklos „Vaga“ knygos „Tvarkingų namų stebuklas“.

Ekspertai yra pasiūlę įvairius matus, padedančius nustatyti, kada laikas išmesti daiktus, su kuriais sunku išsiskirti. Jie siūlo „išmesti viską, ko nenaudojote bent metus“ arba „jei negalite apsispręsti, sukraukite daiktus į dėžes ir peržiūrėkite jų turinį po šešių mėnesių“. Visgi kai tik nukreipsite dėmesį į kaip atsirinkti, ką išmesti, gerokai nuklysite nuo savo kelio. Iškils nemenka grėsmė nebaigti tvarkytis. Vienu gyvenimo metu aš pati buvau tapusi „atliekų konteineriu“.

Penkiolikos atradusi knygą Atsikratymo menas, susitelkiau į klausimą, kaip atsikratyti daiktų, ir vis daugiau pastangų skyriau šiam klausimui išnarplioti. Visą laiką ieškojau naujų erdvių eksperimentuoti, ar tai būtų mano brolių kambariai, ar viešos sandėliavimo patalpos mokykloje. Mano galva buvo kimšte prikimšta tvarkymosi patarimų ir aš buvau įsitikinusi (deja, klaidingai), kad galiu sutvarkyti bet kokią patalpą.

Tuo metu mano svarbiausias tikslas buvo išmesti kuo daugiau daiktų. Tam taikiau įvairius atrankos kriterijus, apie kuriuos buvau prisiskaičiusi knygose. Bandžiau išmesti drabužius, kurių nebuvau apsivilkusi dvejus metus, išmesti vieną daiktą kaskart, kai įsigydavau ką nors naujo, ar išmesti viską, dėl ko nesijaučiau užtikrinta. Per mėnesį išmečiau 30 šiukšlių maišų. Bet nors ir tvarkiausi, nė vienas kambarys namuose neatrodė tvarkingesnis.

Tiesą sakant, pastebėjau, kad, norėdama numalšinti įtampą, eidavau apsipirkti, taigi turimų daiktų kiekio sumažinti nepavyko. Namuose visą laiką jaučiausi įsitempusi, nuolat ieškodavau ko nors nereikalingo, ką galėčiau išmesti. Radusi nenaudojamą daiktą, tarsi kerštaudama griebdavau jį ir mesdavau į šiukšliadėžę. Nenuostabu, kad ilgainiui tapau irzli ir nervinga, negalėjau atsipalaiduoti net savo pačios namuose. Vieną dieną po pamokų kaip paprastai vos pravėrusi kambario duris buvau nusiteikusi pradėti švarintis. Bet pamačius suverstą kambarį nusviro rankos. „

Daugiau nebenoriu tvarkytis!“ – sušukau. Atsisėdusi vidury kambario panirau į apmąstymus. Trejus metus praleidau tvarkydama ir mėtydama daiktus, bet mano kambarys taip ir liko apgrioztas. Kas man galėtų paaiškinti, kodėl mano kambarys netvarkingas, nors šitaip stengiuosi! Nors neištariau to garsiai, viduje surikau iš visų jėgų.

Namų tvarkymas
Namų tvarkymas
© Shutterstock

Staiga išgirdau balsą. „Pažvelk atidžiau į tai, ką turi.“ Ką tuo nori pasakyti? Kiekvieną dieną tik ir užsiimu tuo, kad atidžiai apžiūriu viską, ką turiu, taip atidžiai, kad mano žvilgsnis galėtų išdeginti skyles. Ištartiems žodžiams tebeskambant galvoje greit užmigau vidury kambario, ten, kur sėdėjau. Jei būčiau buvusi išmintingesnė, dar prieš pakrinkant nervams būčiau supratusi, kad sutelkdama visą dėmesį į išmetamus daiktus tegali pasijusti dar nelaimingesnė. Kodėl? Nes turime atsirinkti, ką norime pasilikti, o ne ką išmesti. Pabudusi jau žinojau, ką balsas mano galvoje norėjo man pasakyti. Pažvelk atidžiau į tai, ką turi. Buvau taip susitelkusi į tai, ką išmesti, į kovą prieš mane supančius nepageidaujamus daiktus, kad visiškai pamiršau vertinti mėgstamus daiktus, kuriuos norėjau turėti.

Ši patirtis pastūmėjo prieiti prie išvados, kad geriausias būdas atsirinkti, ką pasilaikyti ir ką išmesti – tai paimti kiekvieną daiktą į rankas ir savęs paklausti: „Ar jis man teikia džiaugsmą?“ Jei taip, pasilikti jį. Jei ne, išmesti. Tai ne tik pats paprasčiausias, bet ir tiksliausias atrankos kriterijus. Galite suabejoti tokio neaiškaus kriterijaus veiksmingumu, bet svarbiausia pačiupinėti kiekvieną daiktą. Nepakanka vos atvėrus spintos duris ir permetus drabužius žvilgsniu nutarti, kad viskas joje jums kelia džiaugsmą. Kiekvieną drabužį paimkite į rankas. Jūsų kūnas reaguoja į liečiamą audinį. Ir į kiekvieną reaguoja skirtingai. Pasitikėkite manimi ir išbandykite.

Neatsitiktinai pasirinkau tokį metodą. Pagaliau kokia tvarkymosi prasmė? Jei susitvarkius aplinka ir supantys daiktai neteiks mums džiugesio, nematau jokios prasmės. Taigi geriausias atrankos kriterijus, sprendžiant, ką pasilaikyti, o ko atsisakyti, yra paklausti, ar tai, ką pasiliksite, leis jums pasijausti laimingesniam, ar tai teiks jums džiaugsmo. Ar jaučiatės laimingi dėvėdami drabužius, kurie neteikia jums malonumo? Ar džiaugiatės, kai jus supa krūvos neperskaitytų knygų, kurios nė kiek nejaudina jūsų širdies? Ar manote, kad turėjimas daiktų, kurių žinote, kad niekada nepanaudosite, gali atnešti jums laimę? Atsakymai į visus šiuos klausimus yra neigiami.

Dabar pamėginkite įsivaizduoti save gyvenant apsuptą tik džiaugsmą keliančių daiktų. Ar tai nėra jūsų svajonių gyvenimas? Pasilikite tik širdžiai mielus daiktus. Tada pakelkite inkarą ir atsisveikinkite su visu likusiu. Tai padarę, įkvėpsite naujos gyvybės savo gyvenimui ir pradėsite gyventi naujai.

Tvarkingų namų stebuklas
Tvarkingų namų stebuklas
© Bendrovės archyvas
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.5909

Kad atostogų neapkartintų nemalonios žinios: ką būtina atlikti prieš išvykstant iš namų (1)

Vasaros sezonas tampa rimtu iššūkiu daugiabučius prižiūrinčioms bendrovėms – skaičiuojama,...

Blogiausias kada nors girdėtas patarimas: taip jūs niekada nesiliausite tvarkęsi (17)

Ką galėtume pasakyti apie patarimą tvarkytis kasdien po truputį? Nors skamba įtikinamai,...

Pažėrė idėjų, kaip atnaujinti seną sodybą: pasikeis neatpažįstamai (51)

Nebūtina griauti senos sodybos ir jos vietoje statyti naujos. Galbūt pavyks paprastesniu būdu...

Pasmerkiate save nesėkmei dar net nepradėję: kaip iš tiesų reikia atsikratyti daiktų pertekliaus? (11)

Atsikratyti daiktų prieš tai gerai visko neapgalvojus taip pat būtų savęs pasmerkimas nesėkmei...

Kokius daiktus išmesti? Nuspręsti padės atsakymas į vieną klausimą (14)

Yra kelios daiktų atsikratymo dingstys. Viena yra išmesti nebeveikiančius daiktus, pavyzdžiui, kai...

Top naujienos

Bakas: Skvernelis yra Seimo valdančiųjų partijų lyderių įkaitas (37)

Praėjusią savaitę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų ( LVŽS ) frakcijos durimis Seime trenkęs...

Milžinų keliais Šiaurės Airijoje keliavę lietuviai: sunku patikėti, kad tai sukūrė gamta (3)

Pirmoje pasakojimo apie Šiaurės Airiją dalyje pasakojau, kad šią Jungtinės Karalystės...

Žiniasklaida: „Swedbank“ susijęs su cheminio ginklo programa Sirijoje, mini ir Lietuvą (12)

„Swedbank“ minimas dar vienoje skandalingoje istorijoje. Žiniasklaidoje rašoma, kad bankas...

Patarėjai prisiminimus apie darbą su Grybauskaite išliejo feisbuke (263)

Dešimt metų Lietuvai vadovavusi Dalia Grybauskaitė penktadienį perdavė naujajam prezidentui...

Nausėda turi konkrečių pasiūlymų dėl moterų į ministrų postus žada susitikti su valdančiaisiais

Prezidentas Gitanas Nausėda ketina šią savaitę susitikti su valdančiųjų partijų atstovais...

Europos Parlamentas išrinko Ursulą von der Leyen naująja Europos Komisijos vadove (78)

Vokiečių politikė Ursula von der Leyen antradienį užsitikrino Europos Parlamento palaikymą ir...

Kodėl Merkel vis nevalingai dreba: lietuvių gydytoja turi savo spėjimą (110)

Visa Europa jau kurį laiką svarsto, kodėl dreba Vokietijos kanclerė Angela Merke l. Užsienio...

Prieš 30 metų išvyko į Sibirą ir grįžo su 120 lietuvių karstų: palaikus vyniojo į drobules ir dėjo į mažas dėžutes (52)

Artėjant liepos 17 dienai, kada „ Misija Sibiras ‘19“ komanda išvyks į Kazachstaną,...

Vos 13 sulaukusi Ingos Paksaitės-Stumbrienės dukra Estela tapo žinomo žurnalo rubrikos redaktore (44)

Naujausias „Verdu ir kepu" žurnalas sulaukė žaismingo pastiprinimo savo komandoje – nuolatinę...