aA
Lietuvos Respublikos Konstitucija kiekvienam Lietuvos piliečiui užtikrina teisę į gyvenamąjį patalpą. Parama jaunoms šeimoms, norinčioms įsigyti būstą, tapo viena iš trijų šimtmečio idėjų Lietuvai. Vis dėlto jaunas žmogus vis dar mieliau renkasi kambarį pas Galiną iš Fabijoniškių, o ne investicijas į savarankišką gyvenimą ir nuosavą būstą. Kokios gali būti to priežastys ir kokias galimybes iš tiesų turi jaunas žmogus?
Kur gyvens jaunas žmogus – kambaryje pas Galiną iš Fabijoniškių ar nuosavame būste?
© DELFI / Andrius Ufartas

Viena iš priežasčių, kodėl kambarys sostinės mikrorajone yra geresnė alternatyva nei nuosavas būstas yra paramos ribojimas. Vyriausybės nustatytos paramos sąlygos yra orientuotos į regionų plėtrą, todėl jaunas žmogus, nusprendęs kurti savarankišką gyvenimą ir norintis investuoti į nuosavą būstą bet kuriame iš didžiųjų Lietuvos miestų, to padaryti paprasčiausiai negalės.

Galima sutikti, kad būsto statybos ar paieška regione yra ne tik paprastesnis, bet ir pigesnis procesas. Tačiau tendencijos rodo, kad piliečiai, o ypač jauni žmonės, dažniau renkasi keltis į tankiau apgyvendintas savivaldybes dėl lengvesnių įsidarbinimo, platesnių paslaugų ir užimtumo galimybių.

Neretai pradėję studijuoti didžiuosiuose šalies miestuose piliečiai čia susiranda darbus, dalis imasi savo verslų ir kurias naujas darbo vietas. Vis tik tai neužtikrina pakankamos gyvenimo kokybės, kadangi didžiuosiuose miestuose įsigyti būstą yra ganėtinai sudėtinga, be to, susiduriama su finansiniais sunkumais, nes miestuose būstai brangesni.

Dėl gyventojų įpročių dalis regionuose esančių būstų lieka neužpildyti ir neatlieka savo paskirties bei nekuria pridėtinės vertės gyventojams. Todėl nepaisant augančio poreikio įsigyti būstą valstybės kuriami įrankiai būsto klausimais visapusiškai neišpildo piliečių poreikių.

Kitas svarbus aspektas yra amžiaus ribojimas, su kuriuo susiduria jaunas žmogus, norintis įsigyti ar nuomoti būstą, pasinaudojant valstybės teikiamomis lengvatomis. Dabartinis reguliavimas numato, kad kiekvienas iš sutuoktinių ar asmenų, sudariusių registruotos partnerystės sutartį, privalo būti ne vyresni nei 36 metų.

Gali atrodyti, kad amžiaus riba yra ganėtinai lanksti, tačiau teisiniame reguliavime nėra atsižvelgiama į tai, kad sutuoktinių ar partnerių amžius gali skirtis. Galiojantys teisės aktai apriboja žmogaus pasirinkimo laisvę ir įpareigoja ne tik sukurti šeimą ar sudaryti partnerystę iki atitinkamo amžiaus, bet ir pasirinkti partnerį, kuris atitinka įstatymo numatytas amžiaus ribas.

Galiausiai, neretai jaunam žmogui paprasčiausiai trūksta žinių apie tai, kokiomis lengvatomis jis gali naudotis siekiant įsigyti ar nuomoti būstą, kokią paramą teikia valstybė. Lietuvoje susiduriama su mažu jaunų asmenų ir visuomenės finansiniu raštingumu, todėl net ir norintieji investuoti į asmeninį būstą negali priimti jų poreikius geriausiai atitinkančio finansinio sprendimo.

Atsižvelgiant į anksčiau išdėstytas priežastis Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT) – didžiausia skėtinė jaunimo organizacijų sąjunga – priėmė poziciją dėl būsto nuomos ar įsigijimo jauniems asmenims Lietuvoje.

Šioje pozicijoje išdėstytos rekomendacijos, dėl kurių susitarė beveik septynios dešimtys Lietuvos jaunimo organizacijų. Jauni žmonės numatė, kaip būtų galima spręsti problemas, su kuriomis susiduria jaunas asmuo, siekiantis pasinaudoti valstybės teikiama parama būsto nuomai ar įsigijimui.

Vienas iš galimų sprendimų – suteikti lygias galimybes visiems jauniems asmenims renkantis būstą. Regionų plėtra yra reikalinga, ypač atsižvelgiant į Lietuvos demografinius rodiklius, tačiau tai negali būti ribojantis veiksnys tais atvejais, kai kalbama apie Konstitucijoje įtvirtinta teisę į gyvenamąją patalpą. Todėl teikiant subsidijas turėtų būti atsižvelgiama į jauno žmogaus poreikius, o lengvatinės sąlygos taikomos ne tik tiems asmenims, kurie renkasi būstą regione, bet ir tiems, kurie siekia nuomotis ar įsigyti būstą didžiuosiuose miestuose.

Taip pat lankstus požiūris į sutuoktinių ar partnerių amžių padidintų asmenų galimybę investuoti į būstą pasinaudojant valstybės teikiama parama. Nors jauno žmogaus sąvoka negali būti begalinė ir turėtų būti taikomi apribojimai, taikant lengvatinės nuomos ar būsto įsigijimo sąlygas turtėtų būti atsižvelgiama, kad tik vienas iš asmenų atitiktų šiuo metu taikoma ribojimą – 36 metų amžiaus ribą.

Tačiau tam, kad būtų įgyvendintos ankstesnės rekomendacijos, svarbu užtikrinti ne tik nuolatinį jaunų asmenų informavimą apie valstybės teikiamą paramą. Būtina sudaryti galimybes piliečiams nuolatos konsultuotis dėl subsidijos paraiškos teikimo ar dėl vėlesnių paskolos mokėjimo etapų. Tokių konsultacijų įgalinimas prisidės prie finansinio raštingumo gerinimo šalyje bei padės priimti apgalvotus bei piliečių poreikius atliepiančius finansinius sprendimus.

Trumpai tariant, populiaru sakyti, kad jaunimas – mūsų ateitis. Tačiau ir jaunam žmogui turi būti užtikrinta galimybė susikurti ateitį ir ją kurti ten, kur norisi – nesvarbu, ar tai regionas, ar sostinės senamiesčio mikrorajonas. Lygių galimybių užtikrinimas ir lengvatinių sąlygų pritaikomumas šiandienos aktualijoms yra pirmas žingsnis, kuris paskatins jaunus žmones investuoti į savo būstą ir išsikraustyti iš Galinos kambario Fabijoniškėse.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.7143

Lietuvos NT projektai varžysis dėl geriausio titulo: labiausiai patikusį rinks ir gyventojai

Prasideda geriausių NT projektų konkursas „Už darnią plėtrą“ , kurį jau 15 metus...

Tyrimas atskleidė, kokio būsto šiandien ieško lietuviai (1)

Kiekvienas norime, kad mūsų namai būtų jaukūs. Tačiau namų jaukumas – subjektyvus kriterijus,...

Naujakuriai renkasi kitokį būstą: tai, kas ankščiau buvo vertinama kaip trūkumas, šiandien yra privalumas

Pirmas arba paskutinis aukštas, kampinis butas – tai pirkėjų akimis nebėra trūkumai ieškant...

Pasipylė nepavydėtinos nuomininkų istorijos: už nuomą nemoka pusę metų arba užgrobia butą be jokių nuomos sutarčių (1)

Kaistant būsto nuomos rinkai, pasigirsta vis daugiau istorijų apie nemokius, svetimą nuosavybę...

Kadaise prabangų sovietmečio sveikatingumo kompleksą miesto širdyje užsimojo paversti butais: planuoja apgyvendinti ukrainiečius

Keliskart daugiau darbuotojų sovietmečiu turėjusi šilumos tiekėja „Panevėžio energija“...

Top naujienos

Netikėtas akibrokštas propagandinėje rusų laidoje apie karą Ukrainoje: kodėl tai pateko į eterį?

Žymaus Rusijos karo analitiko Michailo Chodarionoko propagandinėje rusų televizijoje išsakytą...

Laukia dar vienas maisto kainų šuolis: svarstoma, ar žmonės galės mokėti tokią aukštą kainą (3)

Maisto produktai ir toliau brangs, prognozuoja ekspertai. Pasak jų, dar vienas kainų šuolis laukia...

Nuo liepos – pokyčiai bedarbiams: kas gali likti be sveikatos draudimo

Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlytiems teisės aktų...

Britų žvalgyba: Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai, jiems bus labai sunku (1)

Rusijos karinėje vadovybėje – pokyčiai. Apie tai savo kasdienėje apžvalgoje rašo britų...

Tomas Janonis. Garsiojo Gulbinų kvartalo paslaptis: kodėl mūsų valstybėje tai galėjo įvykti?

Garsusis Gulbinų kvartalas daugelio sąmonėje jau turbūt tapo neaiškių susitarimų ir neskaidrumo...

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Seimo nariai darbą pradėjo vilkėdami tradiciniais ukrainiečių kostiumais – švenčiama vyšyvankos diena Su nuotraukų galerija (1)

Gegužės 19-ąja minima tradicinio ukrainiečių apdaro diena. Šia proga daugelis politikų...

Berniukas iš Afrikos 10-to gimtadienio proga sulaukė neįtikėtinos dovanos: jam priklausantis turtas vertinamas milžiniška suma

Turtingiausiu Afrikos vaiku pramintas Mompha jaunesnysis gimtadienio proga gavo pasakiškai brangų...

Parlamentarui Matijošaičiui – Puidoko kaltinimai Seimo viešbutyje „keliant orgijas“ (7)

Seimo narys Mindaugas Puidokas ketvirtadienį rytinio Seimo posėdžio metu kreipėsi į parlamentą...