aA
Būsto klausimais lietuviai stipriai skiriasi nuo Vakarų pasaulio šalių. Lietuvoje didžioji dalis gyventojų turi nuosavą būstą ir tik labai nedidelė dalis jį nuomojasi. Ekspertai sako, kad Vakaruose būstą nuomotis ir jį dažnai keisti yra įprastas ir normalus dalykas, tačiau pas mus dar iš senosios kartos yra perduotas ir stipriai įsišaknijęs įsitikinimas, kad būtina turėti savo kampelį.
© DELFI / Andrius Ufartas

Nuomos ir paskolos įmokos beveik susilyginusios

NT ekspertas Mantas Mikočiūnas „Live Dinner“ laidoje įvardijo, kad Vilniaus mieste apie 75 proc. gyventojų turi savo nuosavą būstą, o likę 25 proc. būstą nuomojasi. Tarp besinuomojančių daugiausia yra jaunimo, vyresni žmonės visgi labiau linkę turėti savo nuosavą būstą.

„Tai ateina iš to, kad jų tėvai turėjo, jų seneliai turėjo. Yra įprotis, kultūra tokia. Susiformavęs saugumo barjeras – žmogus jaučiasi saugiai, kai turi nuosavą būstą. Vakarų kapitalistiniame pasaulyje yra visiškai normalu ir įprasta nuomotis netgi visą gyvenimą, neturėti nuosavo būsto arba turėti, bet investicinį“, – aiškino M. Mikočiūnas.

Pasak jo, Vilniuje dviejų kambarių buto nuoma šiuo metu vidutiniškai kainuoja panašiai, kiek ir būsto paskolos įmoka.

„Grubiai skaičiuojant, jeigu būstas kainuoja apie 100 tūkst. eurų, tai jo nuoma bus apie 500 eurų, kas sudaro 5-6 proc. metinės grąžos. Kiek bankui reikės mokėti, galima irgi nesunkiai paskaičiuoti. Jeigu palūkanas imsime 2,5 proc., tai nuo tokios sumos palūkanos bus 250 eurų ir dar panašiai tiek pat sudarys kredito įmoka. Tai iš viso bus 400-500 eurų, priklausomai nuo kreditingumo“, – teigė M. Mikočiūnas ir pridūrė, kad banko paskolai kol kas mokama mažiau nei už būsto nuomą, tačiau klausimas, kiek laiko tai dar truks.

Anot jo, daugelis žmonių tai ir akcentuoja – kodėl reikia kažkam mokėti už būstą, jeigu už paskolą tektų susimokėti mažiau. M. Mikočiūnas atkreipė dėmesį, kad taip gali būti ne visada ir po kelerių metų už paskolą gali tekti mokėti daugiau negu už nuomą.

Nuomą galima bet kada nutraukti, o kreditą teks mokėti tol, kol bus atsiskaityta su banku. „Nėra taip paprasta imti ir pakeisti savo gyvenimo sąlygas“, – sakė NT ekspertas.

Ekspertai atsakė į klausimą, kas geriau – pirkti ar nuomotis būstą
© DELFI / Andrius Ufartas

Nuomotis patogiau, tačiau nesaugiau

Pasak pašnekovo, nuomotis būstą, laiko sąnaudų atžvilgiu, yra paprasčiau ir greičiau. Nuomojami būstai dažnai būna ne tik pilnai įrengti, bet netgi ir su indais, patalyne bei buitiniais prietaisais – galima atvažiuoti ir iškart gyventi. Nereikia rūpintis būsto įrengimu, interjeru bei kitais dalykais, kurie neatsiejami perkant nuosavą būstą.

„Jeigu nuomojiesi būstą, tikėtina, kad kelis metus pragyvenęs, jį nudėvi. Už tai dažniausiai atsakingi būsto savininkai. Remontą visą laiką daro savininkai. Jeigu tau nepatiko, nugyvenai tą butą, nudėvėjai – susikrovei daiktus ir išvažiavai kitur“, – nuomojamo būsto privalumus vardijo ekspertas.

Jis taip pat paminėjo, kad nuomotis būstą verta tiems, kurie nenori ar negali fiziškai prisirišti prie vienos vietos, o darbo reikalais nuolat ją keičia. Turint nuosavą nekilnojamąjį turtą (NT), tai gali kelti stresą: ką daryti su būstu, juk paskolą vis tiek reikia mokėti.

Kaip vieną iš pagrindinių nuomos minusų M. Mikočiūnas įvardija emocinę būseną – namai, kuriuose apsistojama, yra laikini ir bet kokie jų pagražinimai ar pagerinimai atliekami ne sau.

Nuomojantis butą taip pat kankins nežinia, ar savininkas nenuspręs iškraustyti savo nuomininko anksčiau laiko.

„Užtikrintumo nebuvimas, baimė, rizika, kad manęs vieną dieną paprašys išsikraustyti. Vieniems tai nekelia jokio streso ir viskas tvarkoje, jie nemato problemos. Kitiems tai yra nesaugumo jausmas“, – kalbėjo M. Mikočiūnas.

Lofto interjeras
Lofto interjeras
© Asmeninio albumo nuotr.

Priežastis turėti būstą remiasi emocijomis

Jis pastebėjo, kad juridiškai nuomininkas turėtų turėti tokias pačias teises, kaip ir būsto savininkas, tačiau įprastai taip nebūna, tiksliau, žmonės taip nesijaučia.

Anot eksperto, nuomininkai bute dažniausiai nesijaučia drąsiai, nedalyvauja namo, bendruomenės gyvenime, nes nesijaučia kaip pilnaverčiai gyventojai.

Turėti nuosavą būstą emociškai yra geresnis jausmas, nes žmonės tuomet tikrai jaučiasi esantys namie. Viskas, kas daroma nuosavame būste, daroma sau ir kaip investicija į ateitį. M. Mikočiūno nuomone, pagrindinė priežastis, kodėl žmonės perka namus, yra psichologinis suvokimas, kad tai yra namai.

Lietuviai prisirišę prie savo turto

Arūnas Pranevičius, bendrovės „Capital Smart“ brokeris, taip pat pasidalino savo įžvalgomis. Jis irgi įsitikinęs, kad lietuvių troškimas turėti savo turtą atėjo iš senesnių kartų, kurioms labai svarbu turėti nuosavą būstą.

„Vyresni žmonės savo bute pragyvena 20-30 metų ar daugiau metų. Pakankamai sėsliai žmonės gyvena ir nelabai linkę keisti gyvenamą vietą“, – sakė brokeris.

Anot jo, vykstant pas klientus dažnai pastebima, jog pasikeitus šeimyninei situacijai erdviame būste likęs vienas vyresnio amžiaus asmuo keisti gyvenamos vietos nesiryžta, nes jaučia jam sentimentus ir yra prisirišęs prie turto.

Tačiau jauni žmonės prie NT nelinkę prisirišti ir į gyvenamosios vietos pokyčius žvelgia daug paprasčiau. Pasak A. Pranevičiaus, iš Vakarų šalių jau po truputį ateina tendencija, kad nepaisant to, ar žmogus būstą nuomojasi, ar turi įsigijęs, nebijo jo keisti, jeigu tam yra poreikis.

Ekspertai atsakė į klausimą, kas geriau – pirkti ar nuomotis būstą
© DELFI / Andrius Ufartas

Nuosavą būstą turėti naudingiau

Jis įvardija, kad nuomos privalumas yra tas, jog pagyvenęs metus, žmogus gali keisti savo gyvenamąją vietą kaip jam patogiau. Nuomininkai prie vienos vietos dažniausiai neprisiriša.

„Kitas dalykas – jam (nuomininkui – DELFI) atkrenta rūpestis dėl buto atnaujinimo, nes nereikia kas kelis metus atlikti kosmetinio remonto. Jis tiesiog pagyvena tame bute ir galbūt po metų išeina į kitą, naujesnį, geresnėje vietoje“, – aiškino A. Pranevičius.

Pasak pašnekovo, daugelis akcentuoja, jog pinigai, kuriuos gyventojai moka už nuomą, atitenka savininkui ir tai yra pinigų išmetimas į balą. Taip sako nuosavo būsto šalininkai.

„Jeigu lygintume su nuosavu turtu, tai dauguma vis tiek perka su būsto paskola, vadinasi jie bent jau moka panašią arba mažesnę sumą bankui. Tai yra paskolos grąžinimas plius palūkanos. Šiai dienai, nors ir brangsta skolinimasis, tokio paties būsto nuomos mokestis yra didesnis nei būtų mokama banko paskola. Prie šito skaičiavimo reiktų atsižvelgti į tai, kad žmogus prieš pirkdamas turtą turi turėti mažiausiai 15 proc. nuosavų lėšų“, – tvirtino pašnekovas ir pridūrė, kad nuosavą turtą vis dėlto turėti yra naudingiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
2.6719

Pašilaičiai pasipildys dar daugiau butų: įvardijo, kiek kainuos (5)

Nekilnojamojo turto bendrovė „Omberg“ toliau plečia vystomų projektų portfelį –...

Vilniuje toliau auga aukštesnės klasės būsto pardavimai (3)

Vilniuje ir toliau fiksuojamas aukštesnės klasės nuperkamo būsto dalies augimas. Per pirmuosius...

Ekspertai: šis NT rinkos rodiklis atsakys, ar pigs būstas Lietuvoje (78)

Ekonomikos klasika teigia, kad kainos laisvoje rinkoje, iš esmės, priklauso nuo paklausos ir...

Nerijus Mačiulis: NT kainos toliau didės (48)

Būsto įperkamumas Vilniuje sumušė eilinį rekordą, Kaune jis toliau nuosekliai augo, o...

NT ekspertas perspėjo imančius būsto paskolą: kas nulems, kad jos negausite (49)

Jau kurį laiką kalbama apie tai, kad rekordiškai žemų palūkanų era baigiasi – jos jau po...

Top naujienos

Protestas Gruzijoje: 10 tūkst. žmonių bandė šturmuoti parlamentą policija panaudojo gumines kulkas ir vandens patrankas (334)

Gruzijoje ketvirtadienio vakarą apie 5 tūkst. žmonių susirinko į protestą prieš Rusijos...

80 proc. širdies ligų galima išvengti ir kardiologė pataria, kaip tai padaryti: vieno dalyko turite atsisakyti iškart (74)

Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra daugiau nei 56 proc. DELFI laidoje „...

Atviras pokalbis su Agne Jagelavičiūte: visur, kur buvo galima tiesiog laimėti – aš pralaimėjau (147)

„Gal yra žmonių, kuriems kažkas gyvenime pasisekė ir galbūt sėkmė egzistuoja, bet savo...

Apie nuslėptą „bachūro“ praeitį Pravieniškėse prabilusiam kauniečiui – kalinių egzekucija (144)

Pravieniškių pataisos namus valdžiusiems Kauno nusikaltėliams įsiteikti norėjęs kalinys manė,...

Sabonis – gandų sūkuryje: gali būti iškeistas į aukštą naujokų biržos šaukimą (33)

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Brukline įvyks NBA naujokų birža. Savo pavardes joje...

Pasakė, kokių orų tikėtis per Jonines: galimi du scenarijai (4)

Penktadienio dieną per Lietuvą keliaus šaltasis atmosferos frontas, kuris stums labai šiltą ir...

Vyro išpažintis: mergina ruošė man vakarienę, o aš tuo metu mylėjausi su kita (66)

„Mano mergina ruošė man šventinę vakarienę, o aš tuo metu buvau jai neištikimas. Esu...

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus (21)

Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo...

30-metį glumina kolegių mėtomos užuominos: neprasidėčiau su jomis dėl vienos priežasties (221)

Man labai patiko naujas ir labai atmosferą įkaitinęs straipsnis apie vyrų ieškančias moteris...

Į Marakešo stiliaus vakarėlį susirinkusios garsenybės stebino savo įspūdingais kostiumais (73)

Ketvirtadienio vakarą „Relais & Châteaux Stikliai " kiemelyje vyko tradicija jau tapęs...