aA
Jauki, saugi ir patogi namų aplinka yra svarbi gerai psichologinei savijautai bei ugdo teigiamus socialinius įgūdžius. Todėl, pasak Vilniaus miesto savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ specialistų, kad ir valstybės gyventojams skiriami būstai patogumais neturi nusileisti privatiems butams.
Socialiniai būstai
Socialiniai būstai
© Organizacijos nuotr.

Saugi ir jauki namų aplinka reikalinga kiekvienam

Kalbėdama apie jaukios ir saugios namų aplinkos svarbą tinklaraščio „Namų terapija“ autorė, knygos „Namų psichologija“ bendraautorė, psichologė psichoterapeutė Irma Skruibienė sako, kad namų erdvė suteikia saugumą būti savimi, jaustis savo aplinkos, o tuo pačiu ir savo gyvenimo šeimininkais.

„Namai yra ta vieta, kur galime nusimesti socialines kaukes ir būti tokiais, kokiais norime būti, kur nereikia atitikti aplinkos keliamų lūkesčių. Natūralu, kad kurdami namus gilinamės į praktinius dalykus, namų funkcionalumą. Tai išties svarbu. Tačiau namai nėra tik mus supančios sienos, langai, baldai ar tarpusavyje derančios spalvos. Juose mes išgyvename ir patiriame emocijas, pojūčius bei esame santykyje su savimi bei kitais“, – pranešime spaudai dėsto I. Skruibienė.

Pašnekovė taip pat pažymi, kad psichologai, tiriantys tai, kaip aplinka veikia mūsų emocijas, mąstymą ir elgesį, yra atradę, kad žmogui yra svarbios vietos, kurios suteikia prieglobstį, ir tuo pačiu atveria perspektyvą, leidžia pasijausti jaukiai ir saugiai. Tokią atmosferą namuose gali sukurti baldų išdėstymas ar interjero detalės, primenančios buvimo gamtoje jausmą.

Pasiteiravus, ar gerėjanti socialinių būstų aplinka gali paskatinti ne tik teigiamas jų gyventojų emocijas, bet ir keisti visuomenės požiūrį į šiuos būstus, psichologė psichoterapeutė sako, kad visuomenėje augantis įvairovės priėmimas yra labai pozityvi patirtis. „Kuo labiau priimamas skirtingumas, tuo didesnis sutelktumas visuomenėje. Moksliniai tyrimai patvirtina, kad tokioje visuomenėje žmonės jaučiasi laimingesni“, – teigia I. Skruibienė.

Socialiniai būstai
Socialiniai būstai
© Organizacijos nuotr.


Kokybiškas būstas skatina socialinę integraciją

Šiai nuomonei pritaria ir architektas Andrius Bakšys, kuris baigiamajame magistro studijų darbe analizavo socialinio būsto plėtrą sostinėje. Remdamasis gerosiomis Vakarų Europos šalių patirtimis pašnekovas teigia, kad įsigyjant ar atnaujinant socialinius būstus nederėtų laikytis tik formalaus problemos sprendimo principo, t. y. „užtikrinti būtiną stogą virš galvos“. Socialiniai būstai savo kokybe turi nesiskirti nuo privačių butų, o norint išvengti socialinių problemų ateityje, būstų plėtra mieste turi būti vykdoma tolygiai.

„Kiekviena namų statybai ar įsigijimui pasirinkta vieta diktuoja savą architektūros kalbą. Tačiau dažnai nutinka taip, kad centrinėse miesto dalyse taikomi brangesni sprendimai, o labiau nutolusiose vietose pasitelkiama ekonominės klasės architektūra. Tai nėra teisinga, nes galime sukurti problemą, kad nelabai patraukliose miesto vietose turėsime ne itin geros architektūros, nekokybiškus būstus. Tokiu būdu tarsi iš anksto apribotume savo misiją iki to, kad čia įsikūrusiems žmonės suteiktume namus, tačiau jie gyventų prastomis sąlygomis,“ – dėsto architektas.

A. Bakšys pažymi, kad tyrimai rodo, jog kokybiška gyvenomoji erdvė ženkliai paskatina socialinio būsto laukiančių žmonių integraciją. Pasak jo, užsienyje netgi taikoma praktika, kai vietoj „socialinio būsto“ vartojama „valstybinio būsto“ sąvoka. Tokie namai užtikrinami visiems piliečiams, neišskiriant socialinių grupių. Kartu nusikratoma ir išankstinių nusistatymų, kad šiuose butuose gyvenantiems žmonėms mažiau sekasi ir jiems reikalinga pagalba.

„Tinkamas būstas tinkamoje aplinkoje yra vienas iš svarbiausių momentų žmogaus gyvenime, veikiantis gyventojo psichologiją, mąstymą bei požiūrį. Paramą gaunantiems asmenims reikia suteikti galimybę būti pilnaverčiais visuomenės nariais. Socialiniai būstai neturi būti vizualiai atpažįstami kaip turintys negatyvų atspalvį, todėl būtina pašalinti bet kokias „skurdo architektūros“ užuomazgas.

Socialinio būsto suteikimą galima vertinti kaip pagrindinę priemonę, užtikrinančią ir ginančią žmogaus teises bei mažinančią nelygybę arba socialinę atskirtį. Kitaip tariant – socialinis būstas yra investicija į žmones, stiprias bendruomenes ir bendrą valstybės ateitį. Todėl reikia siekti, kad šiems būstams taikomi kokybės kriterijai ne dar labiau paskatintų, bet mažintų dažnai primetamus neigiamus stereotipus“, – mintimis dalijasi architektas A. Bakšys.

Nuolat įsigyjami nauji būstai

Vilniuje paramą apsirūpinti būstais teikia ir jų plėtrą užtikrina savivaldybės įmonė „Vilniaus miesto būstas“. Iš viso įmonė administruoja 3500 Vilniaus miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančių būstų. Kiekvienu atveju įmonė stengiasi parinkti tinkamiausią paramos būstui formą, kuo operatyviau suteikti paslaugas ir efektyviai valdyti bei plėsti patikėtą turtą.

Kalbėdamas apie naujai perkamus socialinius būstus įmonės direktorius Tadas Balsevičius pasakoja, kad pagal įstaigos strategijoje numatytas gaires, šiuo metu įsigyjami ne senesni nei 1961 m. statybos butai. Tačiau prioritetas skiriamas naujesniems, energetiškai naudingesniems, po 2000 m. statytiems namams. Perkami geros būklės, papildomų investicijų nereikalaujantys, dažniausiai 1–2 kambarių butai. Planuojama, kad iki 2024 m. bus įsigyti 400 naujų butų.

„Norime gyventojams užtikrinti kuo geresnes sąlygas, todėl neperkame butų su bendro naudojimo patalpomis, mediniuose ir karkasiniuose namuose, palėpėse ir cokoliniuose aukštuose. Taip pat labai svarbu, kad siekdami didinti socialinių būstų nuomininkų integraciją į visuomenę ir norėdami išvengti didelio šių būstų susitelkimo vienoje vietoje, naujus butus perkame įvairiuose Vilniaus mikrorajonuose“, – teigia T. Balsevičius. Jis papildo, kad seni centrinėse miesto dalyse turimi būstai yra parduodami tam, kad būtų galima įsigyti kokybiškesnius naujus butus kitose miesto vietose.

Prieš naujiesiems šeimininkams įsikeliant į SĮ „Vilniaus miesto būstas“ jau administruojamus butus, jie yra suremontuojami. T. Balsevičius sako, kad įmonės atstovai atlieka būstų apžiūrą, įvertina reikalingus remonto darbus bei apskaičiuoja galimą jų kainą. Atliekant remontą, keliami aukšti, tačiau nepertekliniai reikalavimai. Patalpų remonto darbai apima lubų, sienų, grindų dangų, vidaus santechnikos bei elektros tinklų atnaujinimą, sanitarinių prietaisų keitimą.

Socialiniai būstai
Socialiniai būstai
© Organizacijos nuotr.

Savo namais rūpinasi ir gyventojai

Pašnekovas džiaugiasi, kad ir patys socialinių būstų nuomininkai vis labiau stengiasi prižiūrėti savo namus bei investuoja į jų remontą. „Žmonės stengiasi tausoti būstus. Turime atvejų kai asmenys socialiniame bute gyvena 2–3 m. ir jį grąžina puikios kokybės.

Žinoma, susiduriame ir su požiūriu, kai žmonės galvoja, jog kadangi būstas jiems nepriklauso, todėl ir jį tausoti nėra taip svarbu. Tačiau su šiais gyventojais daug dirbame. Kiekvieną savivaldybės ar socialinį būstą aplankome bent kartą per metus, nustatome tam tikras užduotis, kaip žmonės turėtų prižiūrėti būstus pagal sutartyje nustatytus reikalavimus. Jei nuomininkai neturi namų atnaujinimui reikalingų lėšų, kreipiamės į Vilniaus miesto socialinės paramos centrą dėl pagalbos suteikimo, t. y. vienkartinės išmokos skyrimo arba medžiagų pirkimo.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
2.2857
Verslas PliusJustina Maciūnaitė

Visapusiškai atsiperkančios investicijos į būstą: interjeras, kuris gali ir uždirbti

Kad mūsų požiūris į namus pasikeitė – nepaneigsime. Norime, kad jie būtų įrengti...

Interjero dizainerė dalinasi gudrybėmis, kaip sutaupyti įsirengiant tvarius namus

Tyrimai rodo, kad tvarumu šalies gyventojai rūpinasi vis įvairesnėse kasdienio gyvenimo sferose...

Klaida, dėl kurios naujakurių svajonės greitai apsigyventi naujuose namuose gali subliūkšti

NT kainoms augant, pirkėjams tenka pasukti galvą, kaip sukaupti reikiamo dydžio pradinį įnašą...

Delfi PliusJustina Maciūnaitė

Kaip užsidirbti įsirengiant namus: atkreipkite dėmesį į perkamus baldus (1)

Tradiciškai žinoma, kad užsidirbti iš įrengto būsto galima tik jį išnuomojus. Tačiau...

Jau ne vienerius metus kaime netoli Vilniaus gyvenanti Rūta Lukoševičiūtė-Daudienė: ko daugiau reikia? (1)

TV projektų prodiuserė, žurnalistė, dainų tekstų autorė Rūta Lukoševičiūtė -Daudienė...

Top naujienos

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Istoriko įžvalga: Putinas daro tai, ko net neįmanoma įsivaizduoti (3)

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje , jo eiga ir pabaiga po gegužės 9-osios minėjimo Maskvoje...

Mados ekspertė įvertino „Eurovizijos“ dalyvių stilių: nuo blogiausių iki geriausių įvaizdžių

„Eurovizija“ – ne tik muzikos, bet ir teatro, šokio, mados renginys. Visapusiškas šou ....

Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO papildyta (23)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! Ukraina atrėmė Rusijos bandymą pasiųsti karius į Sumų sritį

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

Sinoptikų prognozės priverčia aiktelėti: antradienį galima sulaukti ir sniego (1)

Šiandien, antradienį, Lietuvos orus lems iš šiaurės besileidžiantis šaltasis atmosferos...

Filipinų salose su vyru atostogavusi Laura: vietinėms moterims buvo nesvarbu, kad esu šalia, – darė viską, kad jį suviliotų (5)

Neretai jaunavedžiai vyksta į Filipinus savo medaus mėnesio praleisti. Įstabių tropikų salų...

Delfi PliusSniego pilys

Kaip SSRS „nebuvo“ korupcijos: už kyšį tapdavo milicijos viršininku ar ministru, o iš vogto aukso gaminosi virdulius su Brežnevo atvaizdu

Vienas stalinizmo laikų mitų – teisingas teismas. Korupcija milicijoje, teismuose buvo neretas...

Tik vienu žalgiriečiu nenusivylęs Maksvytis: nėra ką slėpti, mus sutriuškino

Dar vienoje Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“ ) pusfinalio serijoje – lygybė. Visiškai...

Čanakui pamokyto „Žalgirio“ reakcija neįdomi, svarbiau – žaidėjų poilsis

Rekordinio palaikymo tribūnose sulaukęs Panevėžio „Lietkabelis“ savo sirgalius pradžiugino...