aA
Žiniasklaida dažnai tampa paskutine institucija, kurios pagalbos šaukiasi nebežinantys, kur daugiau kreiptis, nes visos oficialios institucijos jau aplankytos. Panašiai šiuo metu jaučiasi Benediktinių gatvėje gyvenanti jauna kauniečių pora, įteikusi portalo „Kas vyksta Kaune“ redakcijai kreipimąsi į Kauno miesto merą.
Stogas Kaune
© R. Tenio nuotr.

Jau lapkričio pradžia, o jų bute, kuriame drauge su pora gyvena ir mažametė vyro dukra, vis dar nėra šildymo, o visą lietingą vasarą ir rudenį dėl kiauro stogo buto sienomis nuolat bėga vanduo. Galimybės sutvarkyti stogą gyventojai neturi, nes viršutiniame aukšte esantis butas, kurį dengia visiškai kiauras stogas, priklauso miesto savivaldybei, o jame jau trečią dešimtmetį gyvena „neiškraustomas“ asmuo.

Vaizdas vertas milijono

Vienu iš prestižinių Kauno individualių gyvenamųjų namų rajonų laikomas Žaliakalnis ypatingas ne tik mažo miestelio ramybę spinduliuojančia atmosfera, bet ir čia esančio nekilnojamojo turto kainomis. Po miesto centro ir senamiesčio, būstai Žaliakalnyje, ypač – senojoje jo dalyje aplink Pelėdų (anksčiau – Ąžuolų kalną) – vieni brangiausių Kaune.

Viena gražiausių ir jaukiausių nuo kalno į papėdėje stūksantį Benediktinių vienuolyną vedanti Benediktinių gatvelė išskirtinė dar ir tuo, kad iš joje esančių namų terasų atsiveria su niekuo nesulyginamos Kauno panoramos. Gatvėje stovi ir keli namai, kurie neabejotinai patektų į brangiausių Kauno individualių namų sąrašą.

Viena tokių kvapą užimančių panoramų atsiveria ir iš Benediktinių gatvelės įkalnės pradžioje esančio 45-ojo namo viršutinių butų langų. Neabejotinai, pačiais gražiausiais rudenėjančio Kauno vaizdais grožėtis tenka keturių aukštų namo viršuje esančio mansardinio buto gyventojams, tiksliau, vienam gyventojui – Mykolui Stalnioniui. O prabangą gyventi šiame bute kaunietis nusipelnė tikrai ne savo darbu ar paveldėjo iš giminaičių – Benediktinių g. 45-7 būstas yra Kauno miesto savivaldybės nuosavybė.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakcijai pateiktoje medžiagoje matyti, kad būsto nuomos sutarties daug metų šis vyras neturėjo, todėl nemokėjo ir už nuomą, o sprendimą iškeldinti M. Stalnionį iš buto esančio Benediktinių 45-7, Kaunas, nesuteikiant kito gyvenamo ploto, teisėja L.Daukšienė priėmė dar 1997 metais. Vėliau naujų iškeldinimo sprendimų ir jų atšaukimų buvo daugybė, bet visi jie, nenurodant spendimo pagrindo, mistiškai sužlugdavo įsikišus Kauno miesto savivaldybės administracijai, kuri toleravo šio buto eksploataciją, nors ne kartą gavo raštus iš namą administruojančių įmonių, kad butas – avarinės būklės ir gyvenimas jame kelia grėsmę kitų namo gyventojų turtui ir saugumui.

Nugyventas butas tapo avariniu

Nors būstas visiškai susidėvėjo ir tapo avariniu, nes daugelį metų nebuvo tvarkytas, šį būstą neaišku kokiais pagrindais užėmęs gyventojas ir toliau atsisako išsikeldinti ar tvarkytis. Spalio pabaigoje ši situacija jau tapo tragiška, nes dėl avarinės stogo, elektros instaliacijos ir dūmtraukio situacijos, šiame name vis dar neįjungtas šildymas. O per kiaurą stogą tekantis vanduo kenkia ne tik po avariniu būstu esančių gyventojų turtui, bet ir gadina viso namo būklę.

Dar rugsėjo mėnesį Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos specialistai atliko patikrinimą minėtame bute ir fiksavo 6 grubius pažeidimus, kuriuos įpareigojo pašalinti iki lapkričio 2-osios. Kaimynų teigimu, per šį laikotarpį jokie šio būsto tvarkymo darbai nevyko, todėl lieka neaišku, ar iki žiemos speigų jų namas bus pradėtas šildyti. Teoriškai, šio buto tvarkymų turėtų užsiimti tikroji savininkė – miesto savaivaldybė.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai paprašė pakomentuoti susidariusią situaciją Kauno savivaldybės atstovus, tačiau oficialaus atsakymo iki penktadienio darbo dienos pabaigos nesulaukėme.

Patvirtino, kad būtina tvarkyti stogą ir dūmtraukius

Benediktinių gatvės 45-ojo namo administratoriaus bendrovės „Kauno centro būstas“ direktorė Jurgita Jurevičiūtė-Balčiūnaitienė portalui patvirtino, kad šio namo stogo būklė yra išties blogos būklės.

„Stogas pralaidus vandeniui, dalis stogo dar gegužės mėnesį buvo nuplėštas vėjo, tad reikalingas kapitalinis stogo, lietaus surinkimo sistemos, kaminų remontas“, – teigė J. Jurevičiūtė – Balčiūnienė.

Atstovė patvirtino, kad itin kritinis ir savivaldybei priklausančio buto stovis. „Savivaldybės bute situacija išties bloga: atsivėrusios skylės ties dūmtraukiu. Dėl įvykusio šalto vandens stovo trūkimo perdangoje, minėtame bute nėra vandens. Reikalingas viso stovo keitimas, bet vienas iš bendraturčių, per kurio patalpas praeina stovo dalis, nesutinka, kad būtų vykdomi darbai, arba, jeigu jie bus vykdomi, reikalauja kompensacijos“, – komentavo „Kauno centro būsto“ direktorė.

„Kauno centro būstas“ yra paruošęs raštą savivaldybei, kaip patalpų savininkei, kad imtųsi veiksmų, nes savivaldybės nuomininkas kūrenasi malkomis, o dėl nesutvarkyto dūmtraukio, tai kelia didelę gaisro tikimybę. „Nepaisant savivaldybės atsakymo, kai tik leis oro sąlygos, bus atliekami dūmtraukių remonto darbai“, – žadėjo J. Jurevičiūtė – Balčiūnienė.

Galimybė pasipelnyti

Jeigu miesto savivaldybė šiandien sumanytų parduoti šį aprašomą butą, tikėtina, kad pirmas eilėje jį įsigyti būtų M. Stalnionis. Portalo žurnalistei pavyko trumpai pasikalbėti su pačiu aprašomu herojumi. Reportažo dieną jis sėdėjo savo automobilyje prie namo, o pakalbintas skubėjo skambinti, neva, savo giminaičiui. Vyras neatrodė nei išsigandęs, nei sunerimęs, atvirkšiai – elgėsi arogantiškai ir davė suprasti, kad turi rimtų „pažinčių“ miesto savivaldybėje. Paprašytas aprodyti savo butą, nesutiko. Į klausimą, ar ketina kraustytis kitur, atsakymo vengė.

Vyro kaimynai aprodė minėto buto prieigas, šalia esančią palėpę. Pro palaikius stogo langus buvo galima pamatyti, kad namo stogas – visiškai kiauras. Per palėpės perdangose esančias skyles galėjai žvilgterėti ir į savivaldybės būstą, o pačioje apleistoje, nesutvarkytoje palėpėje buvo patiestas ir nešvarus išgulėtas čiužinys, ant kurio, pasak kaimynų, kartais pernakvoja M. Stalnionio svečiai.

Gana tvarkingos laiptinės viršuje buvo juntamas rūkalų ir neprižiūrėto būsto tvaikas, pasak kaimynų, savivaldybei priklausančiame bute jau kuris laikas neveikia vanduo, yra tik kanalizacija, o jiems patiems yra tekę matyti, kad per lietų visame bute būna išdėliota daugybė indų, skirtų surinkti per stogą tekantį vandenį.

Tokio apleisto būsto pardavimo kaina neturėtų būti itin didelė, tačiau jį sutvarkius – pakiltų kelis kartus. Kad šis gyventojas gali siekti būtent tokio plano – įsigyti pusvelčiui pats ar per artimus giminaičius valstybei priklausantį būstą ir vėliau iš to pasipelnyti – įsitikinusi ir į portalą kreipusis pora, kuri tapo savotiška šio galimai rezgamo plano įkaite.

Susidaro toks įspūdis, kad savivaldybei priklausančiame būste gyvenantis asmuo siekia maksimaliai „nugyventi“ turimą turtą, tačiau tokia jo taktika tapo žalinga kaimynams, kurie patiria ne tik moralinę, bet ir turtinę žalą – nuolat sienomis tekantis vanduo gadina ne vien kaimyninį butą, bet ir visą pastatą.

Atkakliai laikosi savo plano

M. Stalnionio atkaklumas gyventi bute, kuris jam nepriklauso ir drąsa nepaisyti jokių įspėjimų išties įkvepianti.

2002 m. gruodžio 12 d. meras Giedrius Donatas Ašmys kreipėsi į Antstolių kontorą prie Kauno miesto apylinkės teismo dėl M. Stalnionio iškeldinimo iš buto, esančio Benediktinių 45 – 7, Kaunas. Iškeldinimo turėjo būti įvykdytas iki 2004 m. balandžio 1 d., priežasčių šiam prašymui meras nenurodė.

Praėjus metams po neįvydyto prievartinio iškeldinimo 2005 m. balandžio 1 d. anstoliui Robertui Vaitkevičiui buvo pateikta vykdymui nauja nutartis.

2008 m. M. Stalnionis vis dar gyveno Benediktinių 45-7. 2008 m. gegužės 27 d. „City service“ atlikto buto apžiūrą, kurios metu buvo nustatyta, kad butui reikalingas remontas, stogas yra kiauras ir per jį bėga vanduo, nesandarūs langai.

2009 m. vasario 9 d. Kauno miesto savivaldybės administracijos turto valdymo departamento gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja Kristina Kuprienė informavo, jog gyvenamosios patalpos Benediktinių 45-7, Kaunas nuomos sutartis nesudaryta, o asmenų deklaravusių gyvenamą vietą šiuo adresu nėra.

2009 m. kovo 5 d. „City service“ socialinio būsto nuomos administravimo skyriaus vadovė Ona Revuckaitė nustatė, kad bute Benediktinių 45-7, Kaunas vis gi gyvena M. Stalnionis, tačiau nuomos sutarties neturi.

2009 m. kovo 20 d. Kauno miesto savivaldybės administracijos turto valdymo departamento gyvenamojo fondo administravimo skyriaus vedėja Kristina Kuprienė kreipėsi į Kauno miesto savivaldybės administracijos teisės skyrių su užklausa informuoti, ar buvo priimtas teismo sprendimas, bei dėl vykdymo eigos dėl iškeldinimo M. Stalnionio iš Benediktių 45 – 7, Kaunas.

Praėjo dar ketveri metai, o M. Stalnionis toliau tebegyveno Benediktių g. 45 – 7
2013 m. gruodžio 12 d. namo Benediktinių 45, Kaunas gyventojai kreipėsi į Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorių, prašydami imtis veiksmų dėl buto stovio Benediktinių 45-7, Kaunas.

2014 m. sausio 14 d. M. Stalnionis gavo raginimą iš savivaldybės įmonės „Kauno komunalinis butų ūkis“ apleisti būstą per tris dienas dėl be teisinio pagrindo gyvenimo Kauno miesto savivaldybės nuosavybėje. Žinoma, kad M. Stalnionis nepasirašo raginimo ir niekur nesikrausto.

2014 m. lapkričio 10 d. M. Stalnionis kreipiasi į merą Andrių Kupčinską prašydamas jo neiškeldinti ir sudaryti nuomos sutartį. Priimtas neigiamas sprendimas.

2014 m. rugpjūčio 27 d. vėl pradedamas vykdyti priverstinio M. Stalnionio iškeldinimo procesas.

Tačiau 2015 m. rugpjūčio 10 d., jau pradėjus miestui vadovauti V. Matijošaičiui vis gi nutariama sudaryti nuomos sutartį su M. Stalnioniu. Jis įpareigojo savo giminaitį atstovauti jį dėl turto pirkimo.

2015 m. spalio 30 d. „Kauno komunalinis butų ūkis“ dar kartą konstatuoja, kad visos buto konstrukcijos – elektros instaliacija, vandentiekis ir nuotekų vamzdynai, santechninė įranga ir krosnis yra visiškai susidėvėję ir avarinės būklės. Todėl butą remontuoti ekonomiškai netikslinga.
2016 m. balandžio 14 d. Kauno miesto savivaldybė sudaro nuomos sutartį su M. Stalnioniu, pagrindas nenurodytas.

Vyras trečią dešimtmetį vienas gyvena apie 60 kv. metrų ploto bute.

Daugiau skaitykite čia.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Interjero dizainerė parodė, kaip įrengė sau butą už 20 tūkst. eurų: tokie sprendimai ne kiekvienam lietuviui priimtini (74)

Vilniaus Lazdynėlių rajone įsikūrusi „Interjero dialogo“ komandos narė Paulina Biežytė...

Dizainerė pataria: trys paprasti ir taupūs būdai atnaujinti namus

Nors visiems tinkančios taisyklės, kaip dažnai turėtume atnaujinti namus, nėra, po tam tikro...

Pasistatė rąstinį namą Vilniuje: tokių interjero sprendimų retai kur pavyks pamatyti (18)

Rąstinis namas su į vidų pereinančiu rąstų sienų interjeru kaime jau nieko nestebina. Tačiau...

Daug iššūkių turintį būstą pavertė natūralumo šedevru: žvilgtelėkite, kaip atrodo senamiesčio apartamentai (11)

Šis būstas įsigytas dar jį tik statant Vilniaus senamiestyje. Šeimininkė, gyvenanti intensyvų,...

Vyriško lofto interjeras: pamokantis pavyzdys, kaip kokybiškai išnaudoti erdvę (9)

Užduotis: sukurti subtilų, tačiau charakteringą dizainą 65 kv. metrų loftui, kuris skirtas...

Top naujienos

Daužo į šipulius Kremliaus melus: detaliai išnarpliojo visą Donbaso išlaikymo schemą (329)

Jungtinėje Karalystėje veikiantis Karališkasis jungtinių paslaugų institutas (Royal United...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (16)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...

Orai: ciklonas atneša lietų ir perkūnijas (2)

Sekmadienio naktį orai išliks mažai debesuoti ir sausi. Pūs nestiprus nepastovios krypties oras....

Kalėjimų sistemai – negailestingas smūgis: siūlo prisiimti atsakomybę už kiekvieną kalinį išsakyk savo nuomonę! (166)

Valdžios ketinimai neįkalinti nusikaltėlių, gali atsisukti prieš pačią valstybę – daugybę...

Vilniaus rajone per avariją prispaustas vairuotojas, žmogus žuvo (7)

Vėlų šeštadienio vakarą į Vilniaus rajone esantį Totorinės kaime skubėjo medikai, policija ir...

Pirmajai poniai aksesuarą kūrusi menininkė pasakė, kokių reikalavimų sulaukė (184)

Pripažinimą pelniusi stiklo menininkė panevėžietė Indrė Stulgaitė-Kriukienė savo kūrybinį...

Skanesni šaltibarščiai nei įprasti: valgys ir užsieniečiai (112)

Šaltibarščiai – kone kiekvienos vasaros maisto hitas. Šį patiekalą pamėgę daugelis...

Paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas Didžiosios Britanijos tanklaivio užėmimas (75)

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota akimirka, kuomet Irano revoliucinė gvardija Hormūzo...

43 taškus pelnę Lietuvos 18-mečiai nepasipriešino suomiams (31)

Kontrolinių rungtynių ciklą tęsianti Lietuvos jaunių vaikinų rinktinė patyrė pralaimėjimą,...

Dėl didžiulės avarijos uždarytas kelias Ukmergė-Jonava-Kaunas, nukentėjo 9 žmonės papildyta (197)

Liepos 20 d. apie 19 val. 22 min. Ukmergės rajone susidūrė trys lengvieji automobiliai. Policijos...