aA
Gal prieš trejetą metų Nemira ir Vytautas Statulevičiai įsigijo seną ir apleistą sodybą Tervydžių kaime (Jūžintų sen.). Žolėm ir brūzgynais apaugusioje sodyboje viskas, kas vertingesnio, jau buvo išnešta.
Rankinių kolekcija Rokiškyje
Rankinių kolekcija Rokiškyje
© Gimtasis Rokiškis

Vienintelis dalykas, už ko užkliuvo naujosios šeimininkės akis, buvo užmiršta ir gerai išsilaikiusi rankinė – atkeliavusi tarsi iš jos jaunystės laikų: megzta, su meniškom medinėm rankenom.

„Pagailėjau išmesti, galvoju – tegul lieka, nes ir aš panašią jaunystėje turėjau. Pirkdavom medines rankenas turguj ir megzdavom iš specialių storų „knatų“. Tik kam ją panaudosiu, tikrai neįsivaizdavau“, – prisimena N. Statulevičienė.

Kolekcijos pradžia

Gal senoji rankinė ir toliau sodyboj būtų sau tyliai kur dulkėjusi, kol galiausiai sudūlėjusi, jei ne keistas atsitiktinumas. Iki tol rankinėmis nesidomėjusi, bibliotekininke dirbanti Nemira dėvėtais rūbais prekiaujančioje parduotuvėje pastebėjo neįtikėtiną rankinę iš tikrų vinilinių plokštelių. Neatsilaikė ir nusipirko, nors minties apie rankinių kolekcionavimą dar neturėjo.

„O paskui ir prasidėjo – viena, kita rankinė – jos tarsi pačios ėmė surasti mane. Pradėjau ir aš jų ieškoti. Jeigu nuvažiuoju kur į kitą miestą, tuoj skubu į „humanas“. Taip po truputį ėmė kauptis tikra kolekcija“, – rankinių atsiradimo istoriją jos gyvenime pasakoja Nemira.

Iš pradžių rankines kabindavo ant sienos troboj, tačiau Statulevičių sūnūs, kurie labiausiai ir norėjo sodybos, mamos ėmė prašyti, kad paslėptų tas rankines kur toliau nuo akių – prieš draugus jiems nesmagu dėl tokių eksponatų.

„Tuomet nusprendžiau, kad rankines imsiu kaupti atskiroje sodybos patalpoje – buvusiame sandėliuke. Šeima padėjo jį suremontuoti, įrengė rankinėm kablius ir kabyklas, taip atsirado rankinių kambarys – dabar jame sukabinta apie 230 įvairiausių eksponatų. Tik elektros kol kas čia nėra“, – pasakoja Nemira.

Rankinių kambario lobiai

Tai išgirdę, skubame kol nesutemo į rankinių kambarį. Svečius Nemira pasitinka skambindama unikalia rankine-varpeliu. Ir pirmiausia veda prie muzikinės kolekcijos, kurią kol kas sudaro šešios rankinės, galinčios pretenduoti į šią temą. Tai ir minėtoji rankinė iš vinilinių plokštelių, rankinė-radijas, rankinė-televizorius, rankinė su Elvio Preslio atvaizdu. Jas keičia kailinė tema – rankinės iš kailio. Šalia puikuojasi prašmatni vakarinė kolekcija. Šios kolekcijos rankines pažįstamos mėgsta skolintis įvairioms progoms – mergvakariams, vestuvėms.

Nemira veda toliau ir rodo megztų bei veltų rankinių kolekciją. Linksmiausia šios kolekcijos rankinė akį džiugina daugybe spalvingų vilnonių burbuliukų. „Čia daug rankų darbo, nors yra ir su gamyklinėmis etiketėmis“, – pastebi Nemira.

Ypač egzotiška keliauninkių tema. Tai rankinės, į mūsų šalį įvairiais būdais atkeliavusios iš Indijos, Turkijos, Jeruzalės, kitų tolimų kraštų. Nemira rodo vieną iš mylimiausių rankinių – vadinamąjį arbatos rinkiko krepšį. Apžiūrime ir bičių spiečių primenantį krepšį, sunku pasakyti, iš ko nupintą, lyg ir virvių ar specialių siūlų... Šioje kolekcijoje daug rankinių iš šiaudų, nendrių, medžio, virvučių. Puošyba irgi unikali – kriauklelėmis, karoliukais. Viena rankinė pagaminta net iš tūkstančio karoliukų ir, atrodo, visai nauja. O ir jų raštai egzotiški.

O įvairovė nesibaigia: delninukės, rankinės su „matrioškom“, drugeliais, rožėm ir lelijom, rankinė-batelis, dvispalvė rankinė-chameleonas, kurią gali derinti prie nuotaikos ir aprangos. Atskirą temą sudaro džinsai – persiūti ir įgavę rankinių pavidalą jie gyvena naują gyvenimą.

Rankinę sau čia rastų ir rokeriai, ir lėlės Barbės – joms yra tokių mažų puošnių rankinių, kurios paskęsta žmogaus delne. Yra ir rankinių-auskarų, jais pasipuošęs... paršelis. Viską sunku išvardinti, reikia pamatyti savo akimis. O pabaigai Nemira demonstruoja rankinę-telefoną, kurią užtiko vėlgi „Humanoj“. Šios rankinės rankena – tikras senovinis telefono ragelis, netgi laidas vietą rado.
„Savo svečiams siūlau pažaisti žaidimą ir surasti mažiausią, šilčiausią, spalvingiausią ir t. t. rankinę. Atspėjusius apdovanoju įvairiais prizais“, – sako lankytojams įvairių edukacinių programų sugalvojanti Nemira.

Trys atrankos kriterijai

Nemira juokauja, kad yra ir viena vienintelė rankinė vyrams. Ji glaudžiasi ne rankinių kambaryje, o iškilmingai pūpso troboj ant stalo. Nes tai – rankinė-butelis. Jame šeimininkai laiko stipresniuosius gėrimus svečiams sušildyti.

Nemira sako, kad savo surinktų rankinių istorijos nežino – neįmanoma jos atsekti, be to, ne tai jai svarbiausia. Ją labiausia domina rankinės paskirtis ir iš ko ji padaryta. „O renkuosi rankines atsižvelgdama į tris kriterijus: medžiagą, tekstūrą ir formą. Visos jos turi būti įdomios ir netradicinės. Žinoma, nedažnai pasitaiko, kad rankinė atitiktų visus tris kriterijus, kartais būna įdomesnė jos forma, kartais tekstūra ar medžiaga“, – pastebi kolekcininkė.
Rankinių Nemira ieško labai įvairiai – specialiuose interneto tinklalapiuose, feisbuke, jau minėtoje „Humanoje“, kartais gauna dovanų. „Vis daugiau žmonių žino, kad kolekcionuoju rankines, todėl, žiūrėk, ir padovanoja kokią įdomybę“, – sako Nemira.

Siuntinys su rankine – tikros Kalėdos

Mums besisvečiuojant Statulevičių sodyboje, Nemira mosteli ranka į krūvelę dar neišpakuotų rankinių. „Vyras ką tik atvežė. Buvau užsakiusi jas internetu. Kiekvieną kartą gavus siuntinį, jį išpakuoti man – tikros Kalėdos. Laukiu šio momento, džiaugiuosi, jaudinuosi“, – emocijų neslėpė Nemira, prisipažindama, kad ją užbūrė kolekcionavimo dvasia, nors nieko tokio neplanavo...
Dabar Nemira džiaugiasi galėdama su rankinių kambario lobiais supažindinti kitus. „Kai pasiūlau apžiūrėti kolekciją, kai kas iš pradžių purtosi, esą nenori žiūrėti tų bobučių „ridikiulių“, dvelkiančių naftalinu, nes galvoja, kad aš kaupiu tas senas rankines, dar iš sovietinių laikų, kai buvo turbūt tik dviejų spalvų – juodos ir rudos. Kai pamato, negali atsistebėti ir sako, kad šios kolekcijos žaismingumas ir spalvingumas kelia nuotaiką. Ir man smagu suteikti kitam džiaugsmą“, – pasakoja Nemira.

Planai

Jokių grandiozinių planų Nemira ir Vytautas Statulevičiai su rankinėmis nesieja. Nors rankinės – Nemiros pomėgis, tačiau Vytautas ne tik tam neprieštarauja, bet ir visokeriopai padeda. „Kai kas man pataria – parsivežkite šią kolekciją į savo namus Bajoruose. Ten jau yra „Lėlių muziejus“, labai derės šalia ir „Rankinių muziejus“. Be to, Bajorų kaimas – turistinio maršruto iš Rokiškio į Ilzenbergo dvarą kelyje, todėl čia užsuktų daug daugiau turistų. Tačiau žinau, kad mano rankinių vieta – Tervydžių kaimo sodyboje. Ten, kur viskas ir prasidėjo. Ten ir liks rankinių kambarys“, – įsitikinusi Nemira.

Plačiau skaitykite grokiskis.lt

„Gimtasis Rokiškis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

4 gudrybės, kaip atnaujinti namus, neišleidžiant nė cento

Jei jūsų namams reikia atsinaujinti, nebūtina išsitraukti kreditinės kortelės. Geriau...

Interjero dizainerė įrengė gamta ir ramybe alsuojančius namus: užburia subtili elegancija ir jaukumas (3)

Gyventi svajonių namuose trokšta kiekvienas. Interjero architektūros studijos „Nous“...

Ko šiandien biuruose nori juose dirbantys darbuotojai: nuotoliniai susitikimai gulomis, instagraminiai kambariai ir kitos tendencijos

Pastaruoju metu vis labiau nyksta skirtis tarp namų ir biurų interjerų. Pandemijos paskatinti bent...

Penkios 2022 metų interjero tendencijos, kurios mūsų namuose įsitvirtino ilgam

Kviečiame kartu su mumis nepagailėti plojimų 2022 metų dizaino tendencijų superžvaigždėms....

Interjero dizainerė kuria išskirtinius interjero projektus: senus butus prikelia naujam gyvenimui pasakė, kas kainuoja brangiausiai

Didelė dalis būsto pirkėjų renkasi naujos statybos butus, nes manoma, kad juos įrengti yra...

Top naujienos

Nuo Egipto pavargę lietuviai traukia nauja kryptimi: pasinerti į jūrą nesušlapus, klausyti muzikos po vandeniu ir išbandyti jėgas dykumoje

Ilgus metus populiariausios lietuvių atostogų vietos Egiptas ir Turkija turi naują konkurentą. Po...

Maksimas Butčenka

Ukrainiečių žurnalistė apie pasibaisėtiną okupantų elgesį: moters iš Chersono istorijos nepamiršiu niekada (5)

Ukrainietė žurnalistė Julija Zabelina ne kartą susidūrė su pasibaisėtina Rusijos karo su...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Lietuvės skandalingajame „OnlyFans“: kas jos, ką siūlo savo gerbėjams ir kiek uždirba

Mokamoje turinio dalijimosi platformoje „ OnlyFans “ galima rasti ne vieną kūrėją iš...

Skvernelis įvertino skandalą apie galimai klastojamas bylas: čia yra milžiniški įrankiai, lyg koks branduolinis ginklas (16)

Antradienį buvęs Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnas Algimantas Martinkus pranešė,...

Vytautė Merkytė

Lietuvoje kasmet randami senoviniai lobiai: viduramžių milijonieriaus paslėptą turtą aptiko paprastas traktoristas

Bent kartą per metus užsienio žiniasklaidoje nuskamba istorija , kad koks nors laimingas žmogelis...

Prasidėjo prekyba pirmosiomis pavasario gėlėmis: už jas šiemet teks mokėti daugiau (3)

Gėlėmis prekiaujantys smulkieji verslininkai sako jau pajutę, kad žmonės taupo ir pinigų...

Toma Miknevičienė

Anūkų laukiantiems lietuviams siūlo atnaujinti žinias: vienokios rekomendacijos buvo tada, o kitokios dabar (1)

Šeimoje gimus mažyliui, ypač pirmajam, naujus vaidmenis gauna ne tik kūdikio tėvai, bet ir...

Transliacija / Ką žmonės dirba visą dieną? Ar apsilankymas gyvūnų SPA padės Stonkui apsispręsti dėl augintinio namuose? Mantas tikisi, kad jo mylimoji Gelminė šios laidos nežiūrės

Apsilankęs gyvūnų SPA salone Mantas Stonkus susimąstė apie šunį, kurio namuose nori visi,...

„Luminor“ klientams už kai kurias paslaugas teks mokėti daugiau, kiti bankai pokyčių kol kas neplanuoja (4)

„Luminor“ bankas klientams pranešė nuo pavasario didinantis kai kurių paslaugų įkainius, be...

„Gyvos“ eilės dėl talonų – ne tik prie Klaipėdos ligoninės: papasakojo, kas dėjosi prie privačios poliklinikos (4)

Pasklidus žiniai, kad prie Klaipėdos universiteto ligoninės „Jūrininkų ligoninės“ filialo...