aA
Nors jau galima džiaugtis, jog dienos ėmė ilgėti, negalima pamiršti tamsoje tykančių pavojų. Neretai būtent sutemus vairuotojams nepavyksta išvengti susidūrimų su laukiniais žvėrimis, o nemažai tokių atvejų baigiasi tragiškai.
Perspėjimas apie gyvūnus kelyje
Perspėjimas apie gyvūnus kelyje
© DELFI / Ainis Gurevičius

Tam, kad tokių eismo įvykių pavyktų išvengti, vairuotojai, visų pirma, turėtų būti atidesni ir daugiau dėmesio skirti kelio ženklams. Nors saugaus eismo ekspertai dažnai akcentuoja, kad vairuotojai turėtų paisyti ne tik leistino, bet ir saugaus greičio, nereikėtų pamiršti, kad kai kuriuose kelio ruožuose sumažinti greitį reikėtų ne dėl slidaus kelio, sniego, ar lietaus, tačiau ir dėl laukinių žvėrių. Šis pavojus gali tykoti net ir esant idealioms eismo sąlygoms.

Svarbiausias patarimas

Važiuodami lėčiau, vairuotojai turės daugiau laiko, per kurį galės pastebėti šalia kelio ar ant jo esantį žvėrį. Tais atvejais, kai kelyje sutinkate laukinį gyvūną, reikėtų nepanikuoti, sumažinti greitį ir visiškai sustoti. Reikėtų vengti artėti prie žvėries ar bandyti jį nubaidyti naudojant garsinį signalą, mat ir vienu, ir kitu atveju žvėris gali išsigąsti ir pradėti bėgti bet kuria kryptimi.

Atminkite, kad nulėkti nuo kelio arba susidurti su kitomis transporto priemonėmis ne mažiau pavojinga, negu kliudyti gyvūną. Todėl stebėkite priešpriešinį eismą, ar galite išvažiuoti į priešpriešinio eismo juostą ir ar arti už jūsų dideliu greičiu nevažiuoja kitos mašinos. Svarbiausias patarimas, sumažinantis susidūrimų su gyvūnais tikimybę – temstant ir naktį važiuokite lėčiau, vairuokite atidžiai, išlikite budrūs, ypač važiuojant miškingomis vietomis.

Net ir tada, kai laukinis žvėris nuo kelio pasitraukia, vairuotojai neturėtų skubėti pajudėti iš vietos. Stirnos neretai keliauja būriais, todėl krūmuose ar miške gali būti daugiau gyvūnų, kurie, pajudėjus automobiliui, gali iššokti į kelią.

Laukiniai gyvūnai
Laukiniai gyvūnai
© DELFI / Rimas Pocius

Kaip apvažiuoti gyvūną

Kai įvažiuojate į ruožą, kuriame yra įspėjamieji ženklai apie laukinius žvėris, būkite atidūs – stebėkite automobilio veidrodėlius, sekite tai, kas vyksta ne tik prieš jūsų, tačiau ir prieš priekyje esantį automobilį. Tokiame kelio ruože reikėtų laikytis didesnio atstumo nuo priekyje esančių automobilių, mat jiems pradėjus staiga stabdyti, galima nespėti išvengti avarijos.

Jei gyvūnas iššoko staiga, vairuotojai turėtų nebijoti stipriau paspausti stabdžio pedalą. Tiesa, reikėtų vengti slydimo, todėl persistengti nereikėtų, o automobiliuose su ABS sistema vairuotojai turėtų pamėginti manevruoti, tai yra – apvažiuoti kliūtį stabdydami.

Jeigu sustoti visiškai nepavyksta, vairuotojai turėtų mėginti apvažiuoti ant kelio stovintį gyvūną. Tą reikėtų daryti iš priešingos pusės nei yra pasisukęs žvėris, t. y. jį apvažiuoti iš galo.

Nepamiršti saugumo elementų

Tada, kai susidūrimo su žvėrimi išvengti nepavyksta, vairuotojas ir keleiviai pirmiausia, turėtų patikrinti ar yra nukentėjusių, ir, jei reikia, kuo skubiau apie tai pranešti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Vairuotojai praranda budrumą: sausame kelyje pamiršta apie tykančius pavojus
© DELFI / Orestas Gurevičius

Jeigu yra galimybė, vairuotojas turėtų įjungti automobilio avarinės šviesos signalizaciją ir, dar neišlipęs iš automobilio, apsirengti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.

Tik pasirūpinęs savo saugumu, vairuotojas apie eismo įvykio vietą turėtų įspėti kitus eismo dalyvius ir pastatyti avarinio sustojimo ženklą. Šis įspėjamasis ženklas mieste turėtų būti pastatytas ne mažiau nei už 25 metrų nuo sustojusio automobilio, o užmiestyje – ne arčiau nei už 50 metrų.

Jei gyvūną partrenkėte

Jei žmonės nenukenčia, dar nereiškia, kad apie įvykį nereikia pranešti tarnyboms. Kelyje paliktas partrenktas žvėris gali tapti grėsme kitiems vairuotojams. Dėl šios priežasties su žvėrimi susidūręs žmogus apie įvykį turėtų pranešti bendruoju pagalbos telefonu, arba Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriui (tel. 85 273 2995).

Įspėję kitus vairuotojus bei apie įvykį pranešę reikiamoms tarnyboms, žmonės pagalbos turėtų laukti automobilyje. Tais atvejais, kai žmonės būna nukentėję ar prispausti, sužalojimų išvengę ekipažo keleiviai neturėtų bandyti patys išvaduoti artimųjų, mat tai gali lemti dar didesnius sužeidimus ar žalą sveikatai.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.5000

Gerinti eismo saugumą kviečia kartu

Lietuvos saugaus eismo strategija – didinti saugumą šalies keliuose. Šios strategijos prioritetai...

Lietuvos miestų gatvėse gali atsirasti naujų šviesoforų: bus skirti tik vienai kategorijai

Nuo birželio 1 d. įsigaliojus Kelių eismo taisyklių (KET) pakeitimams, miestuose gali atsirasti...

Kelininkai: eismo sąlygas sunkins lietus

Šeštadienio rytą Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia yra sausos, vietomis...

Verslas PliusKarolis Birgilas

Eksperimentas nustebino: važiuojant lėčiau pavyko sutaupyti, tačiau tokia strategija suveiks ne su visais automobiliais (4)

Prasidėjus degalų kainų raliui vairuotojai dažniau atkreipia dėmesį į patarimus, kaip važiuoti...

Draudikai perspėja apie liūdnus vasaros rekordus (2)

Nuolat girdime apie klimato kaitą ir tai jau įrodo konkretūs skaičiai Lietuvoje. „Lietuvos...

Top naujienos

Klimatologas pateikė naują prognozę: kitą savaitę – džiuginantys pokyčiai

„Dienos trukmė artėja prie 17 valandų, o intensyvesnės šilumos gauname tik labai...

Degalų pigimo kol kas neprognozuoja: poveikį turės vienas sprendimas

Aukštos degalų kainos trauktis nesiruošia. Jeigu Europos Sąjunga patvirtins sankcijas...

Delfi PliusEglė Gatelytė

Po Scholzo kalbos apie Putiną – nusivylimas ir kritika: visiška nesėkmė Kremlių pamalonino skambiu titulu (11)

„Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas karo Ukrainoje nelaimės“, – ketvirtadienį Davose...

Pocius: „Ignitis“ elgsena jau kurį laiką kėlė įtarimų

Energetikos rinkos reguliuotojo vadovas Renatas Pocius teigia, jog valstybės valdomos bendrovės...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos perima strateginio Ukrainos miesto kontrolę, smogta karinei bazei Baltarusijoje – nerimą keliantys ženklai

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pripažino, kad Rusijos pajėgos padarė pažangą Donecko srityje...

NATO PA prezidentas: Putinas to nesitikėjo (9)

Rusijos pradėto karo Ukrainoje akivaizdoje NATO šalys parodė vienybę, kurios režimo vadovas...

Verslas PliusK. Oanh Ha

Antro turtingiausio ruso jachta sugrįžo: kelionės kryptis nežinoma

150 mln. JAV dolerių vertės itin prabangi superjachta, siejama su antru turtingiausiu Rusijos...

Kyjivo gyventoja prisimena kovas su diversantais: naktimis visai šalia namų girdėdavome, kaip šaudoma iš automatų

Kyjivo gyventoja Svetlana sako, kad pirmąją karo dieną dar svarstė apie išvykimą iš sostinės,...

LVŽS nepasirašys susitarimo dėl užsienio politikos atnaujinta (6)

Penktadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba nepritarė...