aA
Perpildytos daugiabučių automobilių stovėjimo aikštelės – galvos skausmas ne vienam vairuojančiam. Norėdami to išvengti žmonės vis dažniau renkasi būstą su požeminiu garažu.
© Bendrovės archyvas

Senesnių, požeminių aikštelių neturinčių, daugiabučių gyventojai taip pat noriai perka ar nuomojasi netoli namų esančius privačius garažus. Transporto priemonių savininkai taip tikisi ne tik išvengti automobilio statymo rūpesčių, bet ir jaustis saugesni dėl savo turto. Deja, modernūs rakinami garažai nebūtinai tai garantuoja. Europos bendrovė „ERGO Insurance“ Lietuvoje perspėja, kad požeminės daugiabučių stovėjimo aikštelės dažnai būna kone tobula vieta vagims, o tokiose patalpose nuostolių patyrę gyventojai dėl žalos atlyginimo kreipiasi nuolat.

Darbuojasi ir smulkūs vagišiai, ir organizuoti nusikaltėliai

Požeminius garažus ir stovėjimo aikšteles pamėgo ir smulkūs, atsitiktinio grobio tykantys vagišiai, ir organizuotos, brangias automobilių dalis medžiojančios nusikaltėlių grupuotės.

„Neretai sėkmingai pasidarbavę vieną kartą vagys nesibaimina į tą patį daugiabučio garažą brautis ir dar kartą, – sako Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas. – Štai neseniai vieno Vilniaus mikrorajono daugiabučio požeminėje aikštelėje vagys per tris mėnesius jau antrą kartą išpjovė prabangių BMW automobilių žibintus. Nuostoliai išties dideli – ir pavogti žibintai brangūs, ir automobiliai stipriai apgadinti, stengiantis kuo greičiau išlupti vertingas dalis“.

Anot R. Bieliausko, šiuo atveju greičiausiai veikė ta pati gerai organizuota grupuotė, kuri tiksliai žinojo, kuriuo metu ir kaip patekti į garažą, kaip likti nepastebėtiems ir ką vogti.

Draudimo bendrovės atstovo teigimu, vertingų automobilių dalių vagystės ir yra didžiausias pavojus, gresiantis transporto priemones požeminiuose garažuose laikantiems savininkams. Dažniausiai jie pasigenda automobilių žibintų, veidrodžių, navigacijos, garso ir vaizdo sistemų, parkavimosi daviklių, apdailos detalių, taip pat automobilių viduje paliktų vertingų daiktų – nešiojamų bei planšetinių kompiuterių, prie bagažinės pritvirtintų dviračių.

Nebijo nei stebėjimo kamerų, nei praeivių

R. Bieliauskas atkreipia dėmesį, kad nuo piktų kėslų požeminiuose garažuose vagių neretai neatbaido net ir geri užraktai ar stebėjimo kameros, nors papildomos apsaugos priemonės vagystės riziką sumažinti gali.

„Motyvuoti vagys sugeba išlaužti net ir modernius užraktus, apeiti požeminių garažų apsaugos sistemas, tad turto neapdraudusiems gyventojams ryte atėjus prie automobilio kartais tenka griebtis už galvos, – sako R. Bieliauskas. – Smulkesni vagys dažnai paprasčiausiai bando laimę – tikrina, ar kas nepaliko atrakintų garažo durų, stengiasi prasmukti į vidų dienos metu ir pasislėpus pratūnoti ligi stovėjimo aikštelėje nebeliks žmonių. Dėl to labai svarbu, kad visi namo gyventojai palaikytų gerus bendruomeniškus santykius, atkreiptų dėmesį į garaže esančius įtartinus asmenis, patikrintų ar įėjimas į vidų nepaliktas atviras, ar gerai veikia užraktai“.

Draudikų atstovo įsitikinimu, požeminėse stovėjimo aikštelėse įrengtos stebėjimo kameros kai kuriais atvejais gali būti naudingos, ypač tuomet, jei jos ne tik įrašinėja, bet ir nuolatos tiesiogiai perduoda patalpų vaizdą apsaugos darbuotojams. Vis dėlto net ir jų įsibrovėliai nebūtinai bijo – vagys paprastai veikia greitai, dengia veidus ir nuostolių pridaro dar iki atvykstant apsaugai.

Taikosi ir į privačius garažus

Eksperto teigimu, daugiabučių požeminiai garažai ir stovėjimo aikštelės yra itin patrauklus taikinys ilgapirščiams, nes juose gausu vietų pasislėpti, daug progų iš anksto nusižiūrėti grobį, naktį juose praktiškai nebūna žmonių, niekas nusikaltimo negali pastebėti pro aplinkinių namų langus. Vis dėlto ne tik bendri daugiabučių ar vieši požeminiai garažai tampa nusikaltėlių taikiniu.

„Nelaukti svečiai mėgsta apsilankyti ir privačiuose garažuose, ypač jei jie yra atokiau nuo savininko namų, juose nėra įrengta signalizacija. Tokio apsilankymo kaina čia gali būti dar didesnė, kadangi neretai savininkai šiose patalpose laiko ne tik automobilius, bet ir kitus daiktus, kurie gali sudominti nusikaltėlius, – įspėja R. Bieliauskas. – Be automobilių ir jų dalių dažniausiai gyventojai privačiuose garažuose po vagių apsilankymo pasigenda dviračių, įvairių įrankių, žoliapjovių, padangų. Be to, į juos atklysta ir lengvo grobio ieškantys metalo vagys“.

Draudimo bendrovės atstovas pabrėžia, kad norint apsaugoti savo turtą garažuose reikėtų pasirūpinti kuo daugiau saugumo priemonių – efektyvia signalizacija, gerais užraktais, stebėjimo kameromis, taip pat bendradarbiauti su kaimynais, apdrausti savo nuosavybę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prietaisų skydelyje įsižiebė lemputė: kada dar važiuoti, o kada geriau sustoti (49)

„Kas? Kodėl? Ką daryti? Tai blogai ar labai blogai?“ – mintyse šiuos ir dar daugiau klausimų...

Paradoksas: automobilių detales vagia rečiau, tačiau patirtos žalos – kur kas didesnės (19)

Keičiasi automobilių vagysčių tendencijos – jų mažėja, tačiau apvagiami transporto...

Seimas ėmėsi pataisų, kad baudos už KET pažeidimus būtų išrašomos automatiškai (10)

Seimas ėmėsi pataisų, kad baudos už specialių įtaisų fiksuotus Kelių eismo taisyklių...

Jei automobilis vis dar su vasarinėmis padangomis – pasikeisti jas jau pavėlavote (213)

Kelių eismo taisyklės nurodo, kad nuo lapkričio 10 dienos visos eisme dalyvaujančios transporto...

Eismo sąlygas sunkina rūkas, vairuotojams – svarbus prašymas (5)

Lietuvoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis yra drėgnų kelių...

Top naujienos

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (84)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (26)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

„Crypto 2.0“ - skaitmeniniai pinigai, už kuriuos pagaliau bus galima įsigyti prekių? (6)

Londono verslo klubas, sukurtas specialiai aktyvistams, padėjusiems pertvarkyti Britanijos rinkimų...

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (198)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

„Apple“ ruošiasi blogesniems laikams, tačiau daugeliui šis planas nepatiks (1)

Pasaulyje, kuriame išmaniųjų telefonų „iPhone“ paklausa ims mažėti, JAV korporacija „...

Mokytojų streikas įsibėgėja: jungiasi dar 10 mokyklų (10)

Dar dešimt mokyklų trečiadienį prisijungs prie besitęsiančio pedagogų streiko dėl šiemet...

Gražiausiais pasaulio vaikais vadinamos mergaitės užaugo: kaip jos atrodo dabar ir kaip susiklostė jų likimai? (4)

Netrūksta pasakų apie nuostabaus grožio vaikus – kai kuriems ir vardai duoti remiantis jų...

Orai: naktys darysis vis šaltesnės (3)

Labai norėtųsi, kad reiškiniai atmosferoje pasikeistų ir savaitgalio orų prognozė...

Rima Kernagienė su komanda lavins vaikų kūrybiškumą: auklėdami dažnai pridarome daugiau žalos nei naudos

„Vaikai supranta kur kas daugiau nei mes, suaugusieji, pastebime“, – neabejoja Rima Kernagienė....

Europos oro uostuose pradedami naudoti melo detektoriai

Kai kurių Europos šalių oro uostuose jau visiškai pasirengta pradėti ypač išmanių melo...