Augant degalų kainoms, daug kalbama apie jų taupymą ir mažesnę aplinkos taršą. Tačiau lietuviai neskuba keisti vairavimo įpročių. Apklausa parodė, kad taupiai vairuoti ir važinėti degalus taupančiais automobiliais aktualu vos dešimtadaliui Lietuvos piliečių.
© Shutterstock nuotr.

Rinkos tyrimų bendrovė „GfK CR Baltic“ liepos mėn. atliko tyrimą apie Lietuvos piliečių ekologijos suvokimą ir ekologišką gyvenimo būdą. Respondentų teirautasi, ar jie taupo degalus taikydami ekologiško vairavimo principus.

„Nors degalų kainos auga ir nuolat kalbama apie jų taupymą bei mažesnę aplinkos taršą, automobiliai, kuriuos vis dar renkasi lietuviai, ir vairavimo įpročiai bei kultūra – toli gražu ne degalų taupymo ir taršos mažinimo atspindys, – teigia tyrimą atlikusios bendrovės „GfK CR Baltic“ Lietuvos padalinio vadovas Andrius Norkevičius. – Tik šiek tiek mažiau nei dešimtadalis (8 proc.) stengiasi taikyti ekologiško vairavimo principus. Šie apklaustieji – daugiausia labai dideles pajamas gaunantys žmonės, kurie yra labiau išprusę, domisi naujovėmis ir noriai jas priima. Tai daugiau aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės, kurie galbūt mąsto ne tiek apie degalų taupymą, kiek apie svarbesnius ir pasaulietiškesnius dalykus – gamtos išsaugojimą, taršos mažinimą ir pan.“

„GfK CR Baltic“ vadovas pasakoja, kad atlikus kokybinę tyrimo dalį paaiškėjo, jog ekologiškas vairavimas daugeliui nesuvokiamas dalykas.

„Didžioji dalis interviu dalyvavusių lietuvių teigė, kad ekologiškai vairuoti įmanoma tik su ekologiškais automobiliais, – teigia A.Norkevičius. – Apklaustieji nesieja ekologiško vairavimo su atitinkamais vairavimo principais ir veiksmais. Jiems atrodo, kad ekologiškai važiuoti galima tik vairuojant ekologiškas transporto priemones. Tačiau ir važinėti degalus taupančiais automobiliais aktualu tik dešimtadaliui apklaustųjų. Tik 4 proc. mano, kad vairuotojų paruošimo programą reikėtų papildyti ekologiško vairavimo kursu,“ – pasakoja tyrimą atlikusios bendrovės vadovas.

Kad ekologišką vairavimą lietuviai daugiausiai sieja tik su ekologiškais automobiliais, patvirtina ir ekologiško vairavimo mokymų UAB „Ecodriving LT“ lektorius Vitoldas Milius.

„Vairuoti ekologiškai su ekologišku automobiliu – pagirtinas, tačiau ne kiekvienam prieinamas sprendimas. Ekologiškai ir ekonomiškai vairuoti galima su bet kokiu automobiliu, – pasakoja V.Milius. – Racionalus vairavimo būdas, neatliekant jokių nereikalingų veiksmų, iš anksto prognozuojant galimas situacijas ir planuojant maršrutą – tai pagrindiniai ekologiško vairavimo principai. Be to, vengiant nereikalingo pedalų – akceleratoriaus ir stabdžių – spaudymo ir neigiamų emocijų, vairuojama ne tik saugiau, bet ir mandagiau.“

Penktadalis apklausoje dalyvavusių respondentų mano, kad Lietuvos gyventojai įsigytų kuo naujesnes ir aplinką mažiau teršiančias transporto priemones, jei atsakingos institucijos skatintų tai daryti.

„Lietuviai degalus taupo tik tuo atveju, jei turi tiesioginės įtakos jų kišenei, – pasakoja V.Milius. – Kadangi Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos valstybių, kurioje dar nėra reglamentuoto СO2 išmetimo ir patys gyventojai nemoka mokesčių už taršą, rinktis paprastesnius, ekonomiškesnius ir mažiau taršius automobilius nėra prasmės. Todėl lietuviai kol kas renkasi automobilius neatsižvelgdami į šį kriterijų. Vis dėlto taupiai lietuviai važiuoti moka, ypač kelyje Vilnius-Kaunas-Klaipėda galime stebėti, kad važiuojančių maksimaliu leistinu greičiu yra gerokai mažiau nei tų, kurie važiuoja pastoviu ir taupesniu greičiu – 90–100km/h. Tai paaiškinama, nes degalai kainuoja ir jei neskubi, tikrai gali jų sutaupyti,“ – teigia V.Milius.

Šių metų konkurso „Moku važiuoti taupiai!“ ir jo finalinio etapo „Ekoralis 2011“ nugalėtojas, tituluotas Lietuvos 2011-ųjų taupiausiu vairuotoju, vilnietis Artūras Žukas pasakoja, kad ekologiškai vairuoti stengiasi jau ketvirtus metus ir rezultatus pastebi labai ženklius.

„Dar prieš kelerius metus vairavau visai kitaip ir stengiausi išnaudoti visas vairuojamų automobilių galimybes bei dalyvaudavau visai kitokiose varžybose, pavyzdžiui, automobilių drage (traukos lenktynėse), – pasakoja A.Žukas. – Kai tik pradėjo brangti degalai, supratau, kad mano užsiėmimas – betikslis. Tuomet ir pradėjau vairuoti kitaip – siekti, kad važiuojant bet kuriuo automobiliu sąnaudos būtų kuo mažesnės, nors vairavau ir ne pačius silpniausius automobilius. Ekonomiškai vairuoti geriausiai sekasi mieste. Tai tarsi žaidimas, kuris labai užkrečia, nes stengiesi kuo mažiau stabdyti ar nestabdyti automobilio iki visiško sustojimo, nes automobilio pagreitėjimo metu iki reikiamo greičio yra sunaudojama daugiausiai degalų.“

A.Žukas sutinka, kad ekologiškai vairuojant tausojamas ir automobilis, be to, toks važiavimas saugesnis, o kiekvienas vizitas į degalinę – šventė, kurios reikia laukti mėnesį ar net du.

„Manau, lietuviai dar nelabai žino ir yra išbandę, kad važiuodamas net ir galingu automobiliu, bet naudodamas tam tikrus principus, degalų sąnaudas gali sumažinti iki 20-30 proc. be itin didelių pastangų, – teigia A.Žukas. – Kasdien važinėju daugiau nei dešimties metų senumo Audi A6, su 1.9 TDI varikliu, ir sąnaudos kasdienėmis sąlygomis siekia 4–5 litrus dyzelino.“

Apklausoje internetu dalyvavo 1277 Lietuvos gyventojai, kurių amžius – nuo 18 iki 75 metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Specialisto patarimai: ką privalu žinoti artėjant vasarinių padangų sezonui (31)

Nors vasarinių padangų sezonas dar neprasidėjo, tačiau besidominčiųjų, kokias padangas...

5 naudingi pratimai, padėsiantys sumažinti įtampą vairuojant

Artėjant „Moterų raliui“, šio automobilių sporto renginio krikštą jau gavusios merginos turi...

Pavojus gyvybei, kurio negirdime (1)

Ar kada nors dėdamiesi ausines ar kalbėdami telefonu judrioje, triukšmingoje gatvėje, ar...

Po žiemos – galvos skausmas visos Europos vairuotojams (1)

Po žiemos keliuose atsivėrusios duobės yra ne tik Lietuvos, bet viso pasaulio vairuotojų...

Draudikai išvardino, kurių automobilių savininkai patiria didžiausius nuostolius dėl duobių (9)

Automobilio smūgis į duobę kasmet kainuoja vis brangiau, rodo didžiausios ne gyvybės draudimo...

Top naujienos

Sparčiai augantis turistų skaičius verslininkų nedžiugina: jaučiasi kaip sovietinėje realybėje (37)

Praėjusiais metais turistų skaičius Klaipėdoje didėjo. Nors tai turėtų džiuginti regioną,...

Kas slepiasi už pigiausio skrydžio iš Vilniaus oro uosto kainos

20 eurų – tiek kainavo lėktuvo bilietai į Gdanską ir atgal. Šiuo metu tai pati pigiausia...

Marijono Mikutavičiaus mylimoji Ieva Daugirdaitė – apie gyvenimo prieskonius ir meilei nereikalingus klausimus (97)

Ievos Daugirdaitės interviu per pastaruosiu kelerius metus greičiausiai būtų galima...

Lietuvos rusai balsuoja: dauguma čia gyvenančių renkasi Putiną Rusijos ambasadoje Vilniuje pasirodė ir Kirkorovas (302)

Šimtai Lietuvos rusų sekmadienį balsuoja Rusijos prezidento rinkimuose. Juos, neabejojama, laimės...

Perspėja neapsigauti internetiniais skelbimais – už 30 eurų žada tai, ko joks medikas dar nesugeba (11)

Į Google paieškos langą įvedę klausimą „kaip mesti gerti“, gausite daugiau kaip 100...

Rusai eina prie balsadėžių: renka prezidentą nuolat pildoma (1922)

Sekmadienį, kovo 18 dieną, Rusija renka prezidentą. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai – prieš...

Stephenas Hawkingas: šių laikų genijaus gyvenimas (3)

Kovo 14 dieną baigėsi vieno iš žinomiausių šiuolaikinio mokslo vardų, fizikos teoretiko ir...

Užkalnis valgė Šiauliuose: ir čia valdo emigrantų maistas (191)

Per šį mėnesį, kurį praleidau Lietuvoje tarp kelionių, buvo labai daug visko: nuo...

Policijoje veikė nusikalstamas susivienijimas: metų seklį prokuroras prašo įkalinti 18 metų (279)

Generalinė prokuratūra siūlo įkalinti buvusius Šiaulių kriminalinės policijos skyrių vadovus...

Analitikas paaiškino, kokią žinutę siunčia būsimas D. Trumpo susitikimas su Baltijos šalių prezidentais (175)

Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą reikėtų vertinti pagal darbus, o ne kalbas, sako...