Pasitaiko labai karčių situacijų

Automobilio įsigijimas užsienio rinkose – gana dažna praktika lietuviams, todėl ir istorijų apie apgavystes ar nusivylimus gausu.

„Pirkti automobilį iš asmens užsienyje ne visada saugu. Tai patvirtina nemalonios patirtys, su kuriomis susiduria lietuviai. Viena tokių, kai mūsų šalies pilietis įsigijęs naudotą automobilį iš užsieniečio, kitoje šalyje buvo sustabdytas policijos, nes jo pirkinys pasirodo esą vogtas. Tai bene karčiausia patirtis, kokia gali nutikti perkant automobilį iš pavienio asmens užsienyje“, – sako „Longo LT“ vadovas P. Valiukėnas.

Jis priduria, kad su apgavystės atvejais įsigyjant automobilį iš užsienio gali susidurti kiekvienas. Kartais yla iš maišo išlenda po ilgesnio naudojimosi automobiliu, bet neretai po sudaryto sandorio registruojant automobilį „Regitroje“.

„Dažniausiai problemos apie įsigytą automobilį paaiškėja jį registruojant. Būtent tada žmogus gali išgirsti, kad šios konkrečios transporto priemonės dokumentai yra ieškomi arba kad jis areštuotas ir jau yra prasidėjęs ikiteisminis tyrimas“, – dar vieną nemalonią situaciją perkant automobilį iš užsienio pardavėjo įvardija automobilių ekspertas.

Tačiau bene dažniausiai problemų kyla dėl automobilio gedimų ar paaiškėjus, kad transporto priemonė buvo daužta, tačiau jokiuose dokumentuose apie tai nebuvo užfiksuota.

„Nesąžiningi perpardavinėtojai neretai slepia automobilio gedimus arba neatskleidžia jo istorijos, jei šis buvo nukentėjęs avarinėje situacijoje. Šalia to dokumentuose nebūna palikto ir kontakto, kaip susisiekti su pardavėju, arba jis būna nurodytas neteisingas. Tokiu atveju pirkėjas beveik netenka galios pardavėjui pateikti pretenzijų, kad šis kompensuotų nuostolius“, – įspėja P. Valiukėnas ir priduria, kad prieš sudarant sandorį pravartu būtų atlikti automobilio patikrą pas oficialių automobilio prekės ženklo atstovą – būtent jis su specialia technika ir priemonėmis gali pasakyti daugiau apie tikrąją automobilio būklę.

Sertifikuotiems pardavėjams gelbsti patikimi partneriai

Sertifikuoti naudotų automobilių pardavėjai Lietuvoje, turintys oficialias įmones ir sąžiningai vystantys tokių automobilių prekybos verslą, turi įsivedę saugiklius, kaip išvengti panašių apgavysčių.

Pasak „Longo LT“ vadovo P. Valiukėno, svarbiausia yra patikimas partnerių tinklas: „Svarbiausia ir sunkiausia užduotis – rasti patikimus partnerius. Tad įprastai sertifikuoti pardavėjai vykdo ne automobilių, o partnerių atranką. Geri partneriai užtikrina, kad naudoti automobiliai nebus pristatyti su užslėptais defektais ar kitomis problemomis“.

Automobilių ekspertas kaip vieną saugiausių ir patikimiausių šalių pirkti automobilius išskiria Nyderlandus. Pastarojoje veikia griežtai reglamentuotas ridos registras. Tai sistema, kuri suteikia visą informaciją apie buvusius automobilio savininkus ir jo ridą. Nyderlanduose taip pat yra išduodamas Nacionalinio automobilio paso (NAP) sertifikatas, kuriame nurodyta detali informacija apie transporto priemonę nuo jos pagaminimo.

Nyderlandai turi įvedę ne vieną sistemą, kurioje galima sužinoti išsamią ir patikimą informaciją apie automobilį ir jo istoriją. O NAP – kokybės garantiją užtikrinantį dokumentą, gali suteikti kiekvienas sertifikuotas automobilių pardavėjas Lietuvoje, jei transporto priemonė buvo parvaryta iš Nyderlandų“, – pažymi automobilių ekspertas.

Perkant automobilį iš Nyderlandų, ar kitų šalių, sertifikuoti automobilių pardavėjai informaciją tikrina visuose viešai prieinamuose šaltiniuos, pavyzdžiui vogtų automobilių registrą ar kitas duomenų bazes priklausomai nuo šalies iš kurios perkamas automobilis. Vienose šalyse ši informacija prieinama lengviau, kitose sunkiau.

„Pravartu naudoti du ar daugiau šaltinių tikrinant automobilį, taip bus galima palyginti informaciją. Taip pat įvertinti partnerių pateikiamas nepriklausomas ataskaitas. Per kuo daugiau šaltinių bus patikrintas automobilis, tuo didesnė tikimybė ir savisauga, kad sertifikuotas padavėjas nesudarys sandorio su nesąžiningais perpardavinėtojais“, – tikina P. Valiukėnas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją