Jungtinė Lietuvos žurnalistų autoklubo narių ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Automobilių inžinerijos katedros mokslininkų komanda patikrino, kiek efektyvios šiųmetiniame konkurse „Lietuvos metų automobilis 2019“ dalyvaujančių mašinų stabdymo sistemos.

Reakcijos laikas kinta

Koks ilgas bus automobilio stabdymo, kelias priklauso ne tik nuo stabdžių diskų dydžio bei medžiagų, iš kurių pagamintos stabdžių trinkelės, sudėties, automobilio aerodinamikos, padangų, kelio dangos, bet ir vairuotojo elgsenos. Šiame bandyme daug kintamųjų buvo suvienodinti: visi automobiliai turėjo vienodas naujas žiemines „Continental“ padangas, o visus vairavo vienas žmogus – „Lietuvos metų automobilio 2019“ rinkimų komisijos narys Renaldas Gabartas.

Reakcija yra ypatingai svarbi kalbant apie eismo saugumą. Visuomet prireikia šiek tiek laiko, kol kliūtį pamatęs žmogus supranta, jog jos neapvažiuos, ji pati nepasitrauks į šalį ir reikia trūks plyš sustoti. Tai vadinama reakcijos laiku, kuris skiriasi priklausomai nuo žmogaus amžiaus, savijautos ir to, ką jis vairuodamas veikia.

Jei, tarkim, naršo internete, kalba telefonu ar valgo sumuštinį, jo reakcija neišvengiamai bus ne standartinė 1 sekundė, bet kur kas lėtesnė. Tai reiškia, kad kol bus paspaustas stabdžių pedalas ir jie pradės veikti, automobilis nuriedės gerokai toliau. Tas pats atsitiks, jei netaisyklinga sėdėsena prie vairo prireikus neleis maksimalia jėga nuspausti stabdžių paminos.

Todėl atliekant stabdžių sistemų efektyvumo tyrimą, reakcijos laikas nebuvo matuojamas – visas dėmesys sutelktas įsibėgėjimui iki maždaug 90-95 km/val. greičio (siekiant tikslumo apie visų automobilių judėjimo greitį sprendėme pagal GPS prietaisų parodymus), lygios asfalto atkarpos parinkimui ir stabdymui maksimalia jėga. Tai buvo kartojama 4-5 kartus su kiekvienu automobiliu užtvertame kelio ruože tarp Grūto ir Viečiūnų gyvenviečių.

Matuojamas ne stabdymo kelias

Kas yra kas, VGTU Automobilių inžinerijos katedros docentas dr. Vidas Žuraulis sprendė fiksuodamas pagreitį matuojančio prietaiso „XL-Meter Pro“ parodymus. Šiuo aparatu buvo matuojama stabdymo kelio ilgis, stabdymo trukmė ir lėtėjimo pagreitis. Be to, prie automobilio stiklo tvirtinamas įrenginys fiksavo tikslų greitį, kuriuo buvo judama prieš pradedant stabdyti.

Vidas Žuraulis, VGTU Automobilių inžinerijos katedros docentas

Komentuodamas eksperimento rezultatus VGTU atstovas akcentavo, kad jie iš esmės atitiko turėtus lūkesčius.

„Sausas asfaltas ir maždaug 7 laipsnių šiluma šįkart leido pademonstruoti kiek geresnius rodiklius nei pernai (2017-ųjų lapkritį analogiškas testas vyko ant drėgno asfalto ir esant 5 laipsniais žemesnei oro temperatūrai), tačiau fizikos dėsniai dėl to nepasikeitė: masyvesnį automobilį sustabdyti reikia kur kas daugiau pastangų. Todėl rinkimuose dalyvaujančių „B“ segmento hečbekų ar kompaktinės klasės miesto visureigių stabdymo kelias buvo toks pat geras, kaip ir milžiniškus 21 – 22 colių diametro ratus mūvinčių, todėl didesnį kontaktinį plotą su kelio danga turinčių automobilių“, – pastebėjo dr. V. Žuraulis.

Beje, kaip tik todėl inžinieriai labai tiksliai nurodo, kokias padangas kiekvienas konkretus automobilis turėtų mūvėti, nes bet kokios improvizacijos – tiek mažesnės ir siauresnė, tiek didesnės ir platesnės padangos – gali suklaidinti stabdžių sistemos darbą kontroliuojančią elektroniką, o drauge komplikuoti galimybes laiku sustoti.

Geriausias – pigiausias

Šįkart „stabdžių egzaminą“ geriausiai išlaikiusiu buvo pripažintas mažiausią bazinę kainą turintis rinkimų dalyvis – „Dacia Duster“. Judant maždaug 95 km/val. greičiu jo stabdymo kelias siekė „standartinius“ 37-38 metrus, tačiau lėtėjimo pagreitis buvo pats didžiausias – 10,32 metrai per sekundę kvadratu. Būtent šį rodiklį mokslininkai laiko svarbiausiu vertinimo kriterijumi, leidžiančiu palyginti skirtingų techninių charakteristikų automobilius.

"Metų automobilio 2019" stabdymo efektyvumo bandymas

Antrą geriausią rezultatą – 10,25 metrus per sekundę kvadratu – pademonstravo BMW X5, o trečią – 10,22 metrus per sekundę kvadratu – „Suzuki Swift Sport“. Sunkiausia sustoti buvo masyvias baterijas besivežiojantiems elektromobiliams „Nissan e-NV200“ bei „Jaguar I-Pace“. Jų rezultatai atitinkamai buvo 8,11 ir 8,59 metrai per sekundę kvadratu, o stabdymo kelio ilgis – 43,28 m ir 41,07 m. Iš bandymuose dalyvavusių automobilių 40 metrų erdvės visiškam sustojimui nepakako 8 modeliams.

Testuojamus automobilius vairavęs Lietuvos žurnalistų autoklubo narys Renaldas Gabartas taip pat atkreipė dėmesį, kad keletas mašinų ekstremalaus stabdymo metu neišlaikė tiesios judėjimo trajektorijos. T. y. kairės ir dešinės pusės ratai stabdė šiek tiek skirtinga jėga. Tikėtina, kad ilgesnės eksploatacijos metu toks disbalansas dėl ne vienodai besidėvinčių trinkelių išryškėtų dar labiau. Šiuos dalykus rekomenduojama pasitikrinti bent kartą metuose, nelaukiant privalomosios techninės apžiūros termino pabaigos.

Bandymo rezultatai

 • Audi A6 – 8,86 metrai per sekundę kvadratu
 • Audi A7 – 9,95 metrai per sekundę kvadratu
 • Audi Q8 – 9,62 metrai per sekundę kvadratu
 • BMW X2 – 9,06 metrai per sekundę kvadratu
 • BMW X4 – 9,42 metrai per sekundę kvadratu
 • BMW X5 – 10,25 metrai per sekundę kvadratu
 • Citroen Berlingo – 9,20 metrai per sekundę kvadratu
 • Dacia Duster – 10,32 metrai per sekundę kvadratu
 • Ford Focus – 9,43 metrai per sekundę kvadratu
 • Honda Civic – 8,99 metrai per sekundę kvadratu
 • Honda CR-V – 9,17 metrai per sekundę kvadratu
 • Jaguar I-Pace – 8,59 metrai per sekundę kvadratu
 • Kia Ceed SW – 8,93 metrai per sekundę kvadratu
 • Kia Optima – 9,51 metrai per sekundę kvadratu
 • Kia Sportage – 9,55 metrai per sekundę kvadratu
 • Mazda 6 – 9,53 metrai per sekundę kvadratu
 • Mercedes-Benz A-Class – 9,21 metrai per sekundę kvadratu
 • Mercedes-Benz C-Class – 9,58 metrai per sekundę kvadratu
 • Nissan e-NV200 – 8,11 metrai per sekundę kvadratu
 • Nissan Leaf – 9,05 metrai per sekundę kvadratu
 • Peugeot 508 – 8,80 metrai per sekundę kvadratu
 • Peugeot Rifter – 9,05 metrai per sekundę kvadratu
 • Seat Arona – 9,06 metrai per sekundę kvadratu
 • SsangYong Rexton – 8,88 metrai per sekundę kvadratu
 • Subaru XV – 9,45 metrai per sekundę kvadratu
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos