aA
Automobilių pardavėjai trina rankomis – prekyba automobiliais dėl baltarusių antplūdžio atsigauna, pajamos vis didėja. O lietuviai pirkėjai nesidžiaugia išaugusiomis kainomis ir laukia liepos 1-osios, kai padidės muitai pirkėjams iš trečiųjų šalių.
Automobilių turgus užplūdo pirkėjai iš Rytų
© DELFI

Senesnis automobilis už didesnę kainą

„Baltarusiai yra lyderiai tarp pirkėjų Kauno turguje. Atvažiuoja dažniausiai antradieniais ir šeštadieniais“, – sako Kauno automobilių turgų valdančios UAB „Varanas“ direktorius Valentinas Naujanis. Pasak jo, automobiliai didžiausiame Lietuvos turguje vidutiniškai pabrango 1 300 Lt. Tam įtakos turėjo Baltarusijos piliečių suaktyvėjimas – jie perka vis daugiau automobilių.
Pasak sostinės Gariūnų automobilių turgaus prekeivių, perkami visi automobiliai iš eilės. Nuo liepos mėnesio didėsiantis į Baltarusiją, Rusiją ir Kazachiją įvežamų naudotų automobilių importo mokestis verčia šių šalių perpardavinėtojus prisipirkti kuo daugiau mašinų.

„Nežiūri nei į metus, nei į būklę. Svarbu, kad važiuoja“, – sako Gariūnuose automobilius pardavinėjantis Jurijus. Pasak vilniečio, su baltarusiais daug lengviau suderėti kainą ir greitai parduoti automobilį. Lietuviai esą labiau priekabesni ir nori didesnių nuolaidų.

O Kauno automobilių turgaus direktorius baltarusius vertina kaip labai atsargius pirkėjus. „Baltarusiai, pirkdami 2001-ųjų ir naujesnius automobilius, kruopščiai juos apžiūri ir įvertina, nes už detales, pagamintas 2000 metais, jie privalės mokėti didesnius muito mokesčius. Dažnai 2001 metų gamybos automobilis parduodamas už mažesnę kainą nei senesnis“, – prekybos Kauno turguje ypatumus atskleidė V.Naujanis.

Pardavėjai nesidžiaugia

Į Lietuvą pirkti automobilių atvyksta ir Kazachijos, Kirgizijos bei Rusijos piliečiai. „Kirgizai ir kazachai nuolat pirko Kauno turguje ir tokio jų suaktyvėjimo, kaip staigus baltarusių antplūdis, nėra“, – sakė V.Naujanis.

Populiariausi tarp Rusijos piliečių yra 3–5 metų senumo automobiliai, pirkėjai iš Vidurinės Azijos graibsto 5–10 metų senumo mašinas. Užsieniečiai labiausiai vertina „Toyota“ ir „Nissan“ automobilius.

Lietuviai nesidžiaugia pirkėjų iš Rytų antplūdžiu ne tik dėl išaugusių kainų, bet ir vis mažėjančios automobilių pasiūlos. Dažnai į turgų tautiečiai vedasi automobilius išmanantį žmogų, kuris ne tik patars, bet dar ir nusiderėti padės. Už tokią paslaugą dažnai mokama nuo 50 iki 150 Lt. Pasak Gariūnų prekeivių, tokių „pagalbininkų“ atsiveda ir baltarusiai, tačiau neteko girdėti, kad būtų tradicija už paslaugą mokėti.

Anksčiau skundęsi dėl mažo pirkimo, naudotų automobilių prekeiviai šiuo metu turėtų būti patenkinti, tačiau V.Naujanis teigia, kad lietuviai nemoka pasidžiaugti sėkme ir vis tiek skundžiasi.

„Pardavimas auga, mašinų perpardavinėtojai krizės jau tikrai nejaučia, tačiau besiskundžiančiųjų yra ir visuomet bus. Vieni net skundžiasi, kad jau ir pinigų per daug kišenėse, nepatenkinti klientų skambučių gausa. Lietuviai nuolat mėgsta skųstis. Jeigu neperka – blogai, jei perka – vis tiek suras ką pasakyti“, – apie prekybininkų nuotaikas kalbėjo kaunietis.

Grūstis pasienyje

Paklaustas, ar po liepos 1-osios sumažės baltarusių, rusų ir pirkėjų iš Vidurinės Azijos šalių, Kauno automobilių turgaus direktorius teigia, kad jų Lietuvoje sumažės gerokai anksčiau. „Jie tiek prisipirks automobilių, kad neturės, kur jų dėti. Gali būti, kad dar iki liepos nustos pirkti. Juk tuos automobilius jiems reikės parduoti savoje rinkoje“, – sakė V.Naujanis.

Kad automobiliai masiškai perkami, matyti ir Lietuvos pasienyje su Baltarusija. Medininkų poste jau trečia savaitė nutįso didžiulė automobilių eilė. „Labai didelės eilės pasienyje su Baltarusija. Jie (baltarusiai) perveža automobilį, pereina sieną ir nuvarinėja jau kitą mašiną. Bet čia jų tiek daug, kad nežinia, kada viskas baigsis“, – sakė pas gimines į kaimyninę šalį važiuojantis Viktoras.

Padėtimi naudojasi ir pasienio kaimuose gyvenantys lietuviai – jų kiemai ir šalimais esančios pievos užgrūstos parengtų per sieną gabenti mašinų.

Baltarusius ir kazachus pakeis lenkai

Gali pasikartoti ir pernykštis scenarijus, kai taip pat žadėta didinti muitus. Kazachai prieš naujus metus stengėsi kuo daugiau nupirkti mašinų, tačiau muitams nepadidėjus, pirkimas sustojo ir vėl atsigavo tik po trijų mėnesių, kai užsieniečiai automobilius pardavė savo krašte.

Dėl liepos 1-ąją didėsiančių muito mokesčių Baltarusijoje ir Kazachstane turgininkai per daug nesuka galvos. Tikimasi, kad jau dabar automobilių prekyba pradėję domėtis lenkai pakeis šiuo metu aktyviausius pirkėjus.

„Lenkai jau dabar apžiūrinėja ir perka 5–10 metų senumo automobilius. Tokie automobiliai populiariausi. Juos noriai perka ir lietuviai, ir lenkai. Prie tokių automobilių susidaro net eilės, jaučiamas jų trūkumas“, – sakė V.Naujanis.

Lietuvos miestai, kuriuose yra automobilių turgūs, vis tik pajus kazachų ir baltarusių pasitraukimą. Kauno turgaus teritorijoje esančiame viešbutyje daugiausia apsistoja Vidurinės Azijos šalių piliečiai. Jie taip pat aktyviai lankosi nebrangiose kavinėse, baruose. Kas naudosis turgaus viešbučio paslaugomis, kai neliks azijiečių? Kazachus pakeisiantiems lenkams į namus kelias neilgas, tad nakvynės paslaugomis jie tikriausiai nesinaudos.

Azijiečių netektį pajus ir Palemono mikrorajono gyventojai. Kaune įsikūrusi automobilių transportavimo įmonė padeda turgaus pirkėjams parsigabenti automobilius į Vidurinę Aziją geležinkeliu. Abipus geležinkelio esančio Palemono gyventojai nesnaudžia ir jau beveik dešimtmetį kazachams teikia nakvynės bei maitinimo paslaugas.

Tiesa, šio verslo klestėjimo metas buvo prieš Lietuvai prisijungiant prie Šengeno erdvės, tuomet palemoniškių kiemuose netilpdavo visų nakvoti norinčių kazachų automobiliai. Nors už nakvynę prašoma vos 20 Lt, kauniečiai patenkinti užsieniečių tvarkingumu ir nenorėtų prarasti šio papildomo verslo.

Baltarusiai perka ir internetu

Populiari prekyba automobiliais ir internetu. Vienos automobilių prekybos svetainės duomenimis, baltarusiai sudaro apie 15 proc. pirkėjų.

„Statistikos, kiek jie nuperka automobilių, neturime, tačiau pastaruoju metu baltarusiai yra daug aktyvesni. Paėjusį rudenį jie sudarė 7–10 procentų lankytojų, dabar jų beveik dvigubai daugiau“, – sakė auto.24bazar.com svetainės savininkai. Svetainėje daugiausia parduodama 1995–
2003 metų gamybos automobilių.

Kadaise garsėjusiame Radviliškio automobilių turguje šiuo metu yra automobilių prekybos aikštelės. Turgaus savininkai užsiima naudotos žemės ūkio technikos prekyba. „Pagrindiniai žemės ūkio technikos pirkėjai yra lietuviai ir latviai. Traktoriai atvežami iš Anglijos, Danijos, Olandijos, Vokietijos, Švedijos, Prancūzijos“, – sakė Mindaugas Monkevičius, UAB „Antaniškiai“ direktoriaus pavaduotojas komercijai.

Nuo liepos 1-osios į Muitų sąjungos šalis įvežamų automobilių importo mokestis kai kuriais atvejais padidės net 12 kartų. Šiuo metu už ne naujesnį nei 3, bet ne senesnį nei 10 metų automobilį, kurio variklio darbinis tūris 1 500 kub. cm, taikomas 0,4 euro (1,38 Lt) už vieną kub. cm mokestis, iš viso – 600 eurų (2 070 Lt). Nuo liepos tarifas šoktelės net iki 3,5 euro (12 Lt), tad iš viso už tokį automobilį teks mokėti net 5 250 eurų (18 tūkst. Lt) importo mokestį.

„Gimtasis kraštas“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Automobilių spalvos taip pat turi madą – pasakė, kuri madingiausia šiemet (3)

Nors garsioji Henrio Fordo frazė, kad klientai gali rinktis bet kokią „Model T“ spalvą, jei tik...

Dėl koronaviruso „Kia“ pratęsė savo automobilių garantiją

„ Kia Motors Corporation“ paskelbė apie „Kia Promise“ – globalios automobilių garantijos...

Kol kiti kalba apie praradimus, „Tesla“ džiūgauja: tokios geros metų pradžios nesitikėjo (18)

„ Tesla “ paskelbė 2020-ųjų metų pirmojo ketvirčio elektromobilių gamybos ir pristatymo...

BMW pardavimai dėl koronaviruso pandemijos sumažėjo penktadaliu (1)

BMW pirmą šių metų ketvirtį pardavė 20,6 proc. mažiau automobilių nei praėjusiais metais...

„Toyota“ papildė verslui skirtų modelių gamą – į Lietuvą atsivežė naujieną (2)

Vos prieš mėnesį šalyje pristatytas naujas keleivinis „ Toyota Proace City Verso“, o kovo...

Top naujienos

Italija skelbia užfiksavusi išgijimų nuo COVID-19 paros rekordą JK per parą nuo koronaviruso mirė rekordinis žmonių skaičius – 938, Prancūzija pratęs karantiną (57)

Italijoje per pastarąją parą užfiksuotas išgijimų nuo COVID-19 rekordas – 2009 žmonių,...

ECB vadovės kreipimąsis: COVID-19 – naujos formos sukrėtimas, anksčiau naudotos taisyklės netinka (69)

Visame pasaulyje valdžios institucijos mobilizuojasi kovai su koronavirusu. COVID-19 – naujos...

Sinoptikai papasakojo, koks oras laukia per Velykas: graži bus tik viena diena (8)

Ketvirtadienį prie Lietuvos artės šaltasis atmosferos frontas. Naktį trumpą lietų jis žada kai...

Nedarbas kasdien didėja: kur buvo daugiausia galimybių įsidarbinti, dabar didžiausia tikimybė būti atleistam (205)

Įvestas karantinas neabejotinai vienaip ar kitaip paveikė Lietuvos verslą – vieni prarado...

Nustebino kainos degalinėje: kodėl kortelių naudotojams už kurą reikia mokėti brangiau? (269)

„Delfi“ sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis išdėstė savo pastebėjimus apie kuro kainas...

Verslininkai: pinigų ir greitų sprendimų reikia dabar, po to bus vėlu (146)

Įpusėjo ketvirta savaitė karantine, šalies verslas susiduria su ypatingais iššūkiais, o...

Veryga valstybės vadovams rekomenduoja kas savaitę tikrintis dėl COVID-19 (200)

Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu.

Pranešė, kur lankėsi užsikrėtę koronavirusu: ėjo į darbus, apsipirkinėjo parduotuvėse, lankėsi vaistinėse (58)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko epidemiologinį tyrimą ir išnagrinėjo, kur...

Baltarusija moka nustebinti: Bresto stadione – „virtualūs“ sirgaliai (1)

Trečiadienį vakare sužaistos Baltarusijos taurės dvejos pusfinalio rungtynės, tačiau dėmesio...

|Maža didelių žinių kaina