aA
Jau gerų dvidešimt metų Lietuvos gatvėmis rieda vadinami vakarietiški automobiliai. Tačiau tie, kam šiandien daugiau kaip 40, puikiai prisimena sovietinius automobilius, kuriuose jie užaugo, su kuriais važiavo į pirmąjį pasimatymą.
Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

Gūdžiais sovietinės okupacijos metais gatvėse tebuvo kelių markių, tikrai saugumu bei komfortu nepasižyminčių, automobilių. Šiandien Lietuvoje yra ne vienas senovinių automobilių kolekcionierius, kai kurie jų susibūrę į klubus. Kažkam patinka Amerikoje pagaminti automobiliai, kažkam – Vakarų Europoje, o štai „Moskvič klubas“ domisi senais, sovietinių laikų vidutinės klasės automobiliais.

Metai bėga, ir jei mes norime turėti ateitį, tiesiog privalome prisiminti praeitį. Taip, tai nėra patogūs ar prabangūs automobiliai, bet juk mūsų tėvai jais važinėjo ir šiandien tikrai malonu pravažiuoti per miestą tvarkingu senutėliu „Moskvič“ automobiliu.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

Šiais laikais tikriausiai mažai kas žino, kad šios markės automobilius gaminusi gamykla savo veiklą pradėjo dar prieš antrąjį pasaulinį karą, 1930 m. lapkričio mėnesį. Gamyklos statybose dalyvavo „Ford“ koncernas, todėl tais pačiais metais nuo Maskvos automobilių gamyklos konvejerio pirmieji nuriedėjo „Ford Air Ford AA“ modelių automobiliai.

Pirmuosius trejus gamyklos veikimo metus buvo gaminami tiek „Ford“ lengvieji, tiek tos pačios markės krovininiai automobiliai. Tada Kremliuje buvo priimtas sprendimas gamyklos valdymą perduoti Gorkio automobilių gamyklai ir čia buvo pradėti gaminti GAZ markės automobiliai.

Tik 1939 m. gamyklai suteikiamas savarankiškas statusas ir jau po metų pradedamas gaminti „Moskvič KIM“ automobilis. Pirmojo pasaulinio karo metu gamykla buvo perorientuota į karinės technikos gamybą. Pasibaigus karui Sovietų Sąjungos vadovybė priėmė sprendimą gražinti gamyklai lengvųjų automobilių gamyklos statusą ir po dvejų metų čia buvo pagamintas pirmasis mažalitražis lengvasis automobilis „Moskvič 400“, kuris buvo gaminamas „Opel Kadet“ automobilio pagrindu.

Deja, šiandien pirmąjį „Moskvič“ tikrai nepaprasta išvysti, tačiau šio klubo nariai yra surinkę plačią šios markės automobilių kolekciją. Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį gegužės savaitgalį Lietuvos „Moskvič“ klubas rinkosi atidaryti šiltojo sezono, susitikti su kolegomis, pabendrauti ir smagiai praleisti laiką bei parodyti jaunimui, kas tai yra „Moskvič“ automobilis.

Šiais metais į lietuvių organizuotą renginį atvažiavo ir kolegos iš Latvijos „Moskvič“ klubo. Renginio vietos pasirinkimą lėmė Marijampolės miesto savivaldybės geranoriškas kvietimas sudalyvauti miesto šventėje. Šventėje „Moskvič“ buvo ne viena išskirtinė transporto priemonė, čia dalyvavo ir gerokai senesnių, nemotorinių Lietuviškų transporto priemonių „Vežimų klubas“. Senos sovietinės technikos gerbėjai apžiūrėję miestą, dalyvavo mugėje, pasirodė patys ir pažiūrėjo į kitus. Čia visus šventės dalyvius pavaišino Lietuvos Respublikos kariuomenė kareiviška koše.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

„Po šventės „Moskvič“ kolona pajudėjo į Vilkaviškio krašto muziejų – dvarą. Apžiūrėję nuostabią vietą ir nusifotografavę iš bokšto patraukėme į Basanavičiaus gimtinę, kur turėjome progą ne tik apžiūrėti muziejų, bet ir pamatyti, kaip suvalkiečiai gamina tradicinius patiekalus.

Vėliau užsukome į kaimyninę Lenkiją, kur aplankėme trijų valstybių sankirtos vietą. Pakeliavę ir apžiūrėję visus numatytus objektus atvykome į poilsiavietę prie Vištyčio ežero. Ten laukė linksma vakarinė dalis – vietoje verdama sriuba, maudynės, važiavimas „atvirkščiais“ dviračiais ir kitos atrakcijos.

Mūsų kolegos iš Latvijos suorganizavo loteriją, kurioje visi laimėjo „Moskvič“ automobiliams naudingų daiktų. „Moskvič“ – tai nėra tiesiog senas automobilis, tai gyvenimo būdas, laisvalaikio praleidimas ir gerų emocijų ateities darbams pasisėmimas“, – pasakojo „Moskvyčininkų“ renginio organizatorius Gintaras Maksimavičius.

Klubo nariai nusiteikę kuo daugiau jaunimo supažindinti su kadaise gatvėmis riedėjusiomis, o šiandien tik kolekcionierių vertinamomis transporto priemonėmis. Visi kam įdomi gūdžiais sovietiniais laikais pagaminta, tuo metu kaip ganėtinai prabangus automobilis vertinta, technika vadinama „Moskvič“, klubo veiklą gali sekti socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/maskoliai/?fref=ts

Na, o artimiausiu laiku gyvai pačiupinėti vieną kitą „Moskvič“ automobilį bus galima birželio 17-18 dienomis „Žemaitijos ralis 2016“ renginio metu Kelmės miesto centre.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas
N40 vyrų autoklubas
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Startuoja virtualus ralis, skirtas profesionaliems lenktynininkams

Karantino laikotarpiu visam sporto pasauliui stabtelėjus susidurta su iššūkiu , kuo pakeisti šiuo...

Benediktas Vanagas pasidalino įtarimais: paslaptingas Dakaro ralio virusas buvo COVID-19 (11)

Šių metų Dakaro ralio dalyvis iš Ispanijos Jesús Calleja prakalbo apie koronavirusą Dakare....

Benediktas Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį (2)

Lenktynininkas Benediktas Vanagas pranešė gerbėjams ilgai lauktą naujieną – galima pamatyti...

„Dynami:t Energy“ komanda atsinaujino: garaže – lenktynėms paruoštas „Porsche“ (3)

Nors žiedinių lenktynių sezonas Lietuvoje dar neprasidėjo, o ir dėl šalyje paskelbto karantino...

Dėl koronaviruso atšaukiamas Pasaulio ralio-kroso čempionato etapas Barselonoje (1)

Likus kiek daugiau nei mėnesiui iki 2020 metų Pasaulio ralio kroso čempionato starto, dėl...

Top naujienos

Veryga atkirto jo naktinį sprendimą sukritikavusiems politikams: naktį reikia miegoti papildyta 14.21 (41)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį nuotolinėje spaudos konferencijoje...

Skvernelis: Velykų savaitgalį bus ribojamas patekimas į visus šalies miestus (492)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis feisbuke informavo, kaip dėl koronaviruso grėsmės bus...

Visi pasirinkimai, kuriais per karantiną gali pasinaudoti darbuotojas: kas labiau apsimoka (35)

Dėl šiuo metu verslo patiriamų sunkumų ne visuomet pavyksta rasti tinkamiausią sprendimą tiek...

Lietuva skolinasi 1,5 mlrd. eurų koronaviruso krizės įveikimui (147)

Šiaurės investicijų bankas (ŠIB) skolina Lietuvai 400 mln. eurų, kurie bus naudojami ekonomikos...

Iš Lietuvos pareigūnų – kreipimasis į SAM: prašo tirti visus, bet atsakymo jokio (36)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ir šalies policija prašo leisti dėl koronaviruso...

Ekspertai siūlo atsisakyti brandos egzaminų: į aukštąsias stotų su pažymių vidurkiais ministerija apsispręs šią savaitę (25)

Edukologijos mokslininkai, švietimo ekspertai siūlo karantino sąlygomis įprastinės brandos...

Gyvai / Piniginiai reikalai. Prekių judėjimas užsivėrus pasauliui – nusidriekusios eilės ir vairuotojų darbas

Pirmajame pokalbyje su „SME Finance“ patarėju ekonomikai Aleksandru Izgorodinu aptarsime...

Maisto pristatymo į namus programėlių apžvalga: pastebėjimai apie kiekvieną iš jų ir vertinimas (1)

Nors karantinas priverstinai uždarė visų barų, gastropub’ų ir restoranų duris, tačiau mylimu...

|Maža didelių žinių kaina