aA
Jau gerų dvidešimt metų Lietuvos gatvėmis rieda vadinami vakarietiški automobiliai. Tačiau tie, kam šiandien daugiau kaip 40, puikiai prisimena sovietinius automobilius, kuriuose jie užaugo, su kuriais važiavo į pirmąjį pasimatymą.
Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

Gūdžiais sovietinės okupacijos metais gatvėse tebuvo kelių markių, tikrai saugumu bei komfortu nepasižyminčių, automobilių. Šiandien Lietuvoje yra ne vienas senovinių automobilių kolekcionierius, kai kurie jų susibūrę į klubus. Kažkam patinka Amerikoje pagaminti automobiliai, kažkam – Vakarų Europoje, o štai „Moskvič klubas“ domisi senais, sovietinių laikų vidutinės klasės automobiliais.

Metai bėga, ir jei mes norime turėti ateitį, tiesiog privalome prisiminti praeitį. Taip, tai nėra patogūs ar prabangūs automobiliai, bet juk mūsų tėvai jais važinėjo ir šiandien tikrai malonu pravažiuoti per miestą tvarkingu senutėliu „Moskvič“ automobiliu.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

Šiais laikais tikriausiai mažai kas žino, kad šios markės automobilius gaminusi gamykla savo veiklą pradėjo dar prieš antrąjį pasaulinį karą, 1930 m. lapkričio mėnesį. Gamyklos statybose dalyvavo „Ford“ koncernas, todėl tais pačiais metais nuo Maskvos automobilių gamyklos konvejerio pirmieji nuriedėjo „Ford Air Ford AA“ modelių automobiliai.

Pirmuosius trejus gamyklos veikimo metus buvo gaminami tiek „Ford“ lengvieji, tiek tos pačios markės krovininiai automobiliai. Tada Kremliuje buvo priimtas sprendimas gamyklos valdymą perduoti Gorkio automobilių gamyklai ir čia buvo pradėti gaminti GAZ markės automobiliai.

Tik 1939 m. gamyklai suteikiamas savarankiškas statusas ir jau po metų pradedamas gaminti „Moskvič KIM“ automobilis. Pirmojo pasaulinio karo metu gamykla buvo perorientuota į karinės technikos gamybą. Pasibaigus karui Sovietų Sąjungos vadovybė priėmė sprendimą gražinti gamyklai lengvųjų automobilių gamyklos statusą ir po dvejų metų čia buvo pagamintas pirmasis mažalitražis lengvasis automobilis „Moskvič 400“, kuris buvo gaminamas „Opel Kadet“ automobilio pagrindu.

Deja, šiandien pirmąjį „Moskvič“ tikrai nepaprasta išvysti, tačiau šio klubo nariai yra surinkę plačią šios markės automobilių kolekciją. Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį gegužės savaitgalį Lietuvos „Moskvič“ klubas rinkosi atidaryti šiltojo sezono, susitikti su kolegomis, pabendrauti ir smagiai praleisti laiką bei parodyti jaunimui, kas tai yra „Moskvič“ automobilis.

Šiais metais į lietuvių organizuotą renginį atvažiavo ir kolegos iš Latvijos „Moskvič“ klubo. Renginio vietos pasirinkimą lėmė Marijampolės miesto savivaldybės geranoriškas kvietimas sudalyvauti miesto šventėje. Šventėje „Moskvič“ buvo ne viena išskirtinė transporto priemonė, čia dalyvavo ir gerokai senesnių, nemotorinių Lietuviškų transporto priemonių „Vežimų klubas“. Senos sovietinės technikos gerbėjai apžiūrėję miestą, dalyvavo mugėje, pasirodė patys ir pažiūrėjo į kitus. Čia visus šventės dalyvius pavaišino Lietuvos Respublikos kariuomenė kareiviška koše.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas

„Po šventės „Moskvič“ kolona pajudėjo į Vilkaviškio krašto muziejų – dvarą. Apžiūrėję nuostabią vietą ir nusifotografavę iš bokšto patraukėme į Basanavičiaus gimtinę, kur turėjome progą ne tik apžiūrėti muziejų, bet ir pamatyti, kaip suvalkiečiai gamina tradicinius patiekalus.

Vėliau užsukome į kaimyninę Lenkiją, kur aplankėme trijų valstybių sankirtos vietą. Pakeliavę ir apžiūrėję visus numatytus objektus atvykome į poilsiavietę prie Vištyčio ežero. Ten laukė linksma vakarinė dalis – vietoje verdama sriuba, maudynės, važiavimas „atvirkščiais“ dviračiais ir kitos atrakcijos.

Mūsų kolegos iš Latvijos suorganizavo loteriją, kurioje visi laimėjo „Moskvič“ automobiliams naudingų daiktų. „Moskvič“ – tai nėra tiesiog senas automobilis, tai gyvenimo būdas, laisvalaikio praleidimas ir gerų emocijų ateities darbams pasisėmimas“, – pasakojo „Moskvyčininkų“ renginio organizatorius Gintaras Maksimavičius.

Klubo nariai nusiteikę kuo daugiau jaunimo supažindinti su kadaise gatvėmis riedėjusiomis, o šiandien tik kolekcionierių vertinamomis transporto priemonėmis. Visi kam įdomi gūdžiais sovietiniais laikais pagaminta, tuo metu kaip ganėtinai prabangus automobilis vertinta, technika vadinama „Moskvič“, klubo veiklą gali sekti socialiniame tinkle: https://www.facebook.com/maskoliai/?fref=ts

Na, o artimiausiu laiku gyvai pačiupinėti vieną kitą „Moskvič“ automobilį bus galima birželio 17-18 dienomis „Žemaitijos ralis 2016“ renginio metu Kelmės miesto centre.

Kas „Moskvič“ yra šiandien?
© N40 vyrų autoklubas
N40 vyrų autoklubas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Iron Wolf Parts Drift Cup“ serijos dalyviai pasidalijo pirmuosius sezono taškus

Praėjusį savaitgalį Marijampolė tapo Lietuvos šoninio slydimo sostine. Čia įkurtoje naujoje...

Istorinių automobilių vairuotojų „Press ralyje“ laukia staigmenos: prireiks ir įgūdžių ir tikslumo (2)

Paskutinį gegužės penktadienį Vilniuje startuos vienas laukiamiausių benzingalvių renginių –...

Renaldo Šeinausko sugrįžimas į ralį: į naują automobilį sės su nauju šturmanu

Lenktynininkas Renaldas Šeinauskas po pertraukos karjeroje vėl grįžta į ralio trasas. Dėl...

Rekordinis dalyvių skaičius pirmajame „Rotax Max Lithuania Challenge powered by Spark Energy“ etape (4)

Šiandien Vilniuje, Plytinės kartodrome, startavo „ Rotax Max Lithuania Challenge powered by Spark...

Neįtikėtinas darbų sąrašas: iki „Press ralio“ reikia spėti ne tik sukonstruoti automobilį, bet ir susituokti

Panevėžietis žurnalistas Tomas Markelevičius pažįstamas kone visai Lietuvai. Daugelis ne kartą...

Top naujienos

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (59)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Šimonytė: laisvesnio karantino sąraše iki mokslo metų pabaigos gali nelikti nė vienos savivaldybės kas keistųsi po gegužės 24 dienos (22)

Sąraše savivaldybių, kuriose gali būti taikomi šiek tiek švelnesni karantino reikalavimai, nuo...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Vyriausybės: premjerės Ingridos Šimonytės komentaras (2)

Nuotolinė spaudos konferencija vyks šiandien po Vyriausybės pasitarimo ir posėdžio (pasitarimo ir...

Po šaudynių mokykloje sukrėsta visa Rusija: skelbiama, kad mokytoja užstojo vaikus nuo šaulio (127)

Prie mokyklos Rusijoje, kur užpuolikas nušovė devynis žmones, trečiadienį – oficialiai...

Švedų epidemiologas parengė griežtas rekomendacijas vasarai bei įžvalgas dėl probleminių vakcinų laikosi kitokios strategijos dėl vaikų (108)

Švedų specialistai džiaugiasi, kad dėl pažengusios vakcinacijos šalyje sumažėjo užsikrėtimo...

Finansų rinką šokiravo ministerijos pasiūlymai: vadino absurdu, pačiu liūdniausiu posėdžiu (168)

Finansų ministerijos užmojis panaikinti GPM lengvatą investiciniam gyvybės draudimui ir III...

Spaudos konferencijoje „The Roop“ perdavė ypatingus žodžius Australijos atstovei ir atsakė į šmaikštų pastebėjimą iš Lenkijos (14)

Trečiadienį Nyderlandų „Ahoy“ arenoje įvyko jau antroji atstovų Lietuvai „Eurovizijoje“...

Pristatė paramos planą žemės ūkiui – paaiškėjo, kas liko už borto papildyta ŽŪM komentaru (21)

Kaimo reikalų komitete buvo pristatytas Žemės ūkio ministerijos parengtas Ekonomikos gaivinimo ir...

Milijardus dolerių atsiėjusios skyrybos arba kas nutinka, kai širdis nugali protą

Nepraėjus nė valandai po to, kai šį sausį Jeffas Bezosas ir jo žmona paskelbė apie skyrybas,...

Naujausia situacijos apžvalga: geras tendencijas stabdo situacija viename regione (44)

Gegužės 11 d. Lietuvoje imunitetą nuo COVID–19 jau turi beveik milijonas žmonių ir skiepijimo...