Praėjusiais metais Europoje ir JAV atliktos apklausos rezultatai parodė, kad net 90 proc. žmonių mano, kad darbai darže ar sode padidina laimės jausmą. Beveik tiek pat žmonių nurodė, kad tai sumažina nerimą ir stresą. Įdomu tai, kad net 40 proc. žmonių sakė, kad rūpinimasis augalais jiems suteikia didesnį laimės jausmą nei seksas, rašoma pranešime.

Tačiau ne visa veikla darže ar sode vienodai džiugina žmones. Labiausiai žmonės mėgsta grožėtis savo darbo rezultatais – tą sako daugiau kaip pusė, 56 proc. žmonių. Kiek mažiau nei pusė žmonių labiausiai mėgsta nuimti užsiaugintą derlių, 37 proc. žmonių – rūpintis jau ūgtelėjusiais augalais. Viso labo tik kas trečiam labiausiai patinka sėti ar sodinti augalus.

Net vasarai įsibėgėjus, įgudusių daržininkų laukia dar nemažai sodinimų darbų. Tuo pačiu, norintiems išmėginti gėlių, prieskoninių augalų ar daržovių auginimą kad ir namų balkone, taip pat dar nevėlu tą padaryti.

Itin preciziški įrankiai sėjos darbams

„Fiskars“ atstovė Lietuvoje Inga Derenkaitė sako, tam, kad sėja ir sodinimas teiktų didžiausią pasitenkinimą, kad būtų išvengta fizinio nuovargio, kojų kelių, nugaros ar rankų skausmų, visų pirma reikėtų pasirinkti tinkamus darbo įrankius.

„Vėlyvosios morkos, cukinijos ir moliūgai, ridikėliai ar juodieji ridikai, įvairios salotos ir krapai – sodinti visus šiuos augalus šiuo metu yra tikrai tinkamas metas. Taip šviežių daržovių turėsite ne tik po kelių savaičių, bet ir atėjus rudeniui. Žinoma, sėklų įterpimas į žemę gali būti varginantis darbas, tačiau su tam skirtais šiuolaikiniais įrankiais dirbti daug paprasčiau“, – teigia I. Derenkaitė.

Norintiems apsėti didesnius žemės plotelius, I. Derenkaitė pataria naudoti universalius rankinius barstytuvus, kuriais lengva reguliuoti dozavimą. Su tokiu barstytuvu taip pat sėkmingai galima atlikti ir kitus daržo darbus, pavyzdžiui, paskleisti tris skirtingus – birių, šiurkščių ir smulkių grūdelių – sėjos terpės sluoksnius. Be to, barstytuvu galima ir tręšti, o žiemą – žvyru pabarstyti takelius.

Tiems, kas nori užsiveisti vieną ar kelias lysves namuose, patariama naudoti rankinį sodinimo įrankį. Įsmeigus jį į žemę, pro viršų įmetamos sėklos. Jis itin tinka preciziškam sodinimui, kai sėklas reikia įterpti į optimalų gylį – tą leidžia padaryti įrankio šone esanti skalė.

„Toks įrankis tinka ne tik sėjimui, bet ir jaunų daigų ar mažesnių svogūnėlių sodinimui. Darbas su juo vyksta daug sparčiau. Šią karštą vasarą nepamirškite saugoti ir savęs, ir augalų – dirbkite vidudienio karščiams nuslūgus, o žemę, į kurią sodinote, gausiai palaistykite“, – pasakoja „Fiskars“ atstovė I. Derenkaitė.

Atsisveikinkite su ropojimu keturiomis

Specialistė taip pat pataria jau dabar ruoštis artėjančiam gėlių, kurios pražys kitą pavasarį, sodinimui. Nuo rugpjūčio sodinami narcizų, snieguolių, tulpių, krokų, jurginų, hiacintų, vilkdalgių ir kitų gėlių svogūnėliai. Pasak I. Derenkaitės, jeigu anksčiau svogūnėlius reikėjo sodinti tiesiogine prasme vaikštant keturiomis po lysves, dabar tai padaryti galima tiesiog stovint.

„Svogūnėlių sodinimui palengvinti skirtas įrankis turi ilgą tuščiavidurį kotą. Įsmeigę tokį įrankį į žemę, pro jo viršų įmesite svogūnėlį ir beliks jį užberti dirvožemiu. Jokio klaupimosi ar lenkimosi, o ir darbas atliktas itin greitai“, – šiuolaikinių sodo įrankių privalumus vardina I. Derenkaitė.

Anot jos, viena tokio sodintuvo serija pavadinta stilizuotu anglišku žodžiu, kurį galima iššifruoti kaip „tikslumas“.

„Tai išties turi labai daug prasmių. Aštriu kaip peilis sodintuvo antgaliu sodinsite tiksliai ten, kur norite, ir taip pat tiksliai nusistatysite gylį, kuriame turi atsirasti jūsų sodinamas augalo svogūnėlis. Be to, kiek įgudę, su sodintuvu galėsite ir matuoti rekomenduojamus sodinimo tarpus tarp skirtingų gėlių svogūnėlių“, – pasakoja I. Derenkaitė.

Vertikalus sodintuvas taip pravers ir kitiems sodo bei daržo darbams kone visus metus, pavyzdžiui, medžių, pomidorų, agurkų ar kitų sodinukų įterpimui į žemę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Susiję straipsniai
Top naujienos