aA
Seimo kaimo reikalų komitete svarstyta kaip gelbėti į sunkią padėtį patekusius paukštynus ir kiaulių auginimo įmones bei daržininkystės ir sodininkystės sektorių. Žemės ūkio ministerija pranešė, kad paramos dydžiai bus įvardinti kitą trečiadienį Vyriausybės posėdyje.
ŽŪM žada nukentėjusiems ūkininkams paramą: sumų kol kas neįvardija
© Organizatorių nuotr.

Paukštininkai ir kiaulininkai, patiriantys nuostolius dėl kritusių kainų ir lenkų gamintojų spaudimo, prašė 20 mln. eurų paramos.

Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai, kaip teigia, informavo Lietuvos ūkininkus, iš kurių superka užaugintus mėsinius viščiukus, jog nuo gegužės nutraukia bendradarbiavimo sutartis ir stabdo paukščių supirkimą. Pasak jų, tokį sprendimą lėmė tai, kad nukentėjo pandemijos metu, tačiau nesulaukia valstybės paramos, rašoma bendrovių pranešime.

„Situacija puikiai žinoma. Dėl paramos kiaulininkystės ir paukštininkystės sektoriuje premjerės prašymu kitą trečiadienį turėtų patvirtintas pagalbos paketas, dabar vyksta derinimas su Finansų ministerija. Šią savaitę jį pristatysime socialiniams partneriams“, – posėdyje sakė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir pabrėžė, jog bus ir atskiras paramos paketas, kurį administruos Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ir pastebėjo, kad kol nesudėlioti konkretūs kriterijai komentuoti anksti.

Ekonomikos ir inovacijų viceministras, nors ir žadėjo dalyvauti, nuotoliniame posėdyje nedalyvavo, nors buvo kviestas. Praeitame posėdyje ministerijos taip pat niekas neatstovavo. Straipsniui jau pasirodžius, Ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėja Skaistė Barauskienė atsiuntė paaiškinimą:

„Ekonomikos ir inovacijų viceministro Vincas Jurgučio referentė Seimo Kaimo reikalų komiteto biuro patarėją informavo, kad viceministras negali sudalyvauti posėdyje, kadangi dalyvavo tuo metu vykusiame Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje. Taip pat referentė informavo, kad dėl to Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje dalyvaus Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ES investicijų koordinavimo departamento vadovė Rita Armonienė. Taip pat šiame posėdyje dalyvavo ir ekonomikos ir inovacijų ministrės patarėja Ieva Valeškaitė. Posėdžio metu pasisakyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovų nebuvo prašoma."

Vytautas Tėvelis, Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas sakė, kad sektorius laukia paramos.

„Mus neramina tai, kad šios paramos lubos bus susietos su sumokėtais gyventojų pajamų ir pelno mokesčių dydžiais, tačiau sektorius nėra labai pelningas ir parama bus susieta su vienų metų mokesčiais. Tačiau mes mokėjome dešimtmečius ir lubų pagal vienus metus taikyti negalima. Šiuo metu problema tik didėja ir laukiame pagalbos“, – aiškino asociacijos vadovas.

Darius Gudačiauskas
Darius Gudačiauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų generalinis direktorius Darius Gudačiauskas sako, kad diskusijose buvo nuspręsta apriboti paramą ir tai reiškia, kad smulkieji ūkininkai, įskaitant ir Jono Jagmino kooperatyvus iškrenta iš šios schemos, o tai neteisinga, nors šie ūkiai tiekia trečdalį perdirbamos produkcijos. Net „KG Group“ paukštynai, per metus mokantys 5 mln. eurų mokesčių pagal parengtus dokumentus, kuriuose bus daug ribojimų, neišgelbės visos augintojų ekosistemos, nors kitos šalys taip daro. Paukštynai, patyrė daugiau nei 10 mln. eurų apyvartos mažėjimą galėtų gauti 20 proc. šios paramos, nors dabar mums prognozuojama parama 1,7 mln. eurų, nors pagal ES komunikatą galėtume gauti dar 2 mln. eurų daugiau. Jei uždarysime bent vieną iš savo fabrikų, problemos bus didžiulės. Teks atleisti 760 žmonių.

„Mūsų darbuotojai šoke dėl sprendimo lėtumo ir ribojimų, kuriuos taiko Lietuva, nors EK nereikalauja“, – sakė D. Gudačiauskas.

Algis Baravykas, Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos vadovas sakė, jog džiaugiasi, kad šią savaitę kažkas paaiškės, tačiau neaišku, kas turi paaiškėti. Jis pastebėjo, kad latviai paramą šiems sektoriams jau skyrė ir suderino su EK, o mes jau atsiliekame.

„Nežinome kaip bus sprendžiama problema, nes paramos schema neaiški ir vieniems ji bus reikšminga, kitiems, jei tai susietos įmonės, nepasiekiama“, – analizavo A. Baravykas.

Paulius Lukševičius, žemės ūkio viceministras pastebėjo, kad lėšas skiria Finansų ministerija ir lėšos bus paimtos iš Vidaus reikalų ministerijos, tačiau straipsniui jau pasirodžius patikslino, kad Paukštienos ir kiaulienos sektoriams galima parama gali būti skiriama iš valstybės rezervo, bet ne iš VRM asignavimų.

„Nė vienam ekonomikos sektoriuje didelės įmonės nėra remiamos. Jos skolinasi lengvatinėmis sąlygomis. Ypatingai tos, kurios turi stiprias kontroliuojančias bendroves, kaip „KG Group“. Apie sumas net nekalbėsiu, nes matau, kad iš ŽŪM nuteka informacija. Apie sumą kalbėsiu tik tada, kai ji bus mūsų sąskaitoje, kai bus patvirtintos Vyriausybėje sąlygos, kalbėsime apie sąlygas“, – dėliojo viceministras.

Paulius Lukševičius
Paulius Lukševičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Jis pabrėžia, kad gali užtrukti iki pusantro mėnesio kol EK ratifikuos paramos schemą.

Andrius Vyšniauskas, Seimo narys, klausė, kaip nutinka, kad jei skaičiuojame visos grupės pelną, ji pelninga, tačiau valstybė turi gelbėti atskirą verslo šaką. Kitas aspektas – „KG Group“ šiuo metu parduodama „Linas Agro Group“ ir parama lems didesnę paramos kainą, nors keliant problemą apie tai nebuvo kalbėta.

„Matykime ūkininkus ir darbuotojus, bet nesikiškime į verslo tarpusavio santykius“, – tvirtino A. Vyšniauskas.

D. Gudačiauskas sakė, kad galima pagrindinio akcininko pasikeitimas nekeičia vertės grandinės ir visos gamybos grandinės, kuri dabar kenčia. Dabar Lietuvos konkurencijos taryba dar nėra davusi leidimo parduoti įmonę. Dabar svarbu išlaikyti ūkininkus, kuriuos patys įkalbinėjome auginti viščiukus. Jie ėmė paskolas, kūrė verslas. Kitas dalykas tai darbuotojai, kuriems rajonas neturi ką pasiūlyti. Verslui spręsti šią problemą paprasta – išeitinėms reikia dviejų milijonų eurų.

A. Vyšniauskas atkirto, kad parama gali neišgelbėti šių sektorių, nes problemos kyla dėl konkurencijos tarptautinėse rinkose ir bėdas reikia spręsti sistemiškai.

Kęstutis Mažeika, Seimo narys, stebėjosi, kad valdantiesiems atstovaujantis A. Vyšniauskas bėdas mato tik pačiame sektoriuje. Kitas dalykas – paprastai medžiaga posėdžiui turi būti paruošta iš anksto, nors dabar niekas net nematė kokių priemonių planuojama imtis, nors sektorius išgyvena sunkias dienas ir šviesos tunelio gale nematyti.

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė, sakė, kad nors apie paramą paukštynams jau kalbama, tačiau nieko negirdėti apie paramą daržovių augintojams, nors viešbučių ir restoranų sektorius dar neatsigavo. Mažieji ūkiai iš sandėlių produkciją naikina, didesni sugebėjo už minimalią kainą išvežti į Ukrainą. Bulves pardavinėjo po 8 ct. už kilogramą. Jiems svarbi parama netekus 30 proc. pajamų, nes vidutinė daržovių kaina pernai krito 35 proc.

P. Lukševičius sakė, kad situacija žinoma ir kai bus išspręstas klausimas dėl paramos kiaulių ir vištų augintojams, bus imtasi ir daržovių augintojų.

ŽŪM žada nukentėjusiems ūkininkams paramą: sumų kol kas neįvardija
© Bendrovės archyvas

Kaip rašoma praeitą savaitę išplatintame „KG Group“ įmonės pranešime, valstybės pagalbos nesulaukiantys paukštynai informuoja ūkininkus apie mažinamas gamybas ir nutraukiamą bendradarbiavimą, svarsto uždaryti Kaišiadorių paukštyną.

Informuojama, kad dėl pandemijos milijoninius nuostolius skaičiuojantis paukštininkystės sektorius nesulaukia valstybės pagalbos ir jau praneša apie planuojamas mažinti paukštienos gamybos apimtis. Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynai šiandien informavo Lietuvos ūkininkus, iš kurių superka užaugintus mėsinius viščiukus, jog nuo gegužės nutraukia bendradarbiavimo sutartis ir stabdo paukščių supirkimą.

Taip pat artimiausiu metu planuoja priimti sprendimą dėl vienos savo gamyklos – Kaišiadorių paukštyno – uždarymo. Paukštininkystės atstovai tvirtina, kad premjerė Ingrida Šimonytė, žiniasklaidoje teigusi, jog gilinasi į pandemijos pasekmes šiam sektoriui, iki šiol jokio įsitraukimo į šį klausimą nepademonstravo.

„Pernai buvęs Žemės ūkio ministras, sužinojęs apie paukštininkystės problemas, iškart išreiškė norą apsilankyti mūsų gamyklose ir realiai pamatyti gamybos užkulisius. Šiemet paukštininkystės gamybos pramonė iškart „nurašyta“, kai tuo tarpu nė vienas naujosios valdžios atstovas, įskaitant ir premjerę, nė nesiteikė pas mus apsilankyti. Tad apie kokį gilinimąsi kalbame?“, – sako Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų generalinis direktorius Darius Gudačiauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
1.4286

Ūkininkai sunerimo – veterinarus ketinama perduoti iš Vyriausybės ministerijos žinion

LR ŽŪR nariai aptarė daug prieštaringų vertinimų sulaukusį LR Seimo TS LKD frakcijai...

Pienininkystė – ar dar įmanoma išgelbėti? (65)

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) rengia Lietuvos pieno sektoriaus plėtros strategiją. Kol kas...

Prasideda sezoninių darbuotojų paieška, bet regionuose pasiūlymų dar maža (24)

Kėdainių rajone nedarbo lygis šiek tiek mažėja. Daugiau kaip 19 proc. siekusi bedarbystė kiek...

Šiltnamių plėvelės žala gali prilygti biocheminiam ginklui (4)

Pavasaris yra šiltnamių tvarkymo metas, kai vienas iš sunkesnių klausimų gali būti: kur dėti...

Sėklų pardavėjai šiemet tikisi geros prekybos: žmonės sodino ir sodins (1)

Sodo ir daržo prekių bei sėklų prekybininkai sako, kad koronaviruso krizė jiems pakenkė...

Top naujienos

Galimybių pasas turėtų atsirasti netrukus: tikimasi, galios net po pirmos kai kurių vakcinų dozės (228)

Ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės teigimu, kad būtų įgyvendintas...

Prie „Achemos“ – darbuotojų protestas: duoti pažadai dėl atlyginimų didinimo neišsipildė įmonė: tai pavienių asmenų chuliganiškas elgesys (120)

Antradienio rytą prie „Achemos“ darbuotojai prie įmonės administracinio pastato Jonavoje...

Po Maskvos „rekomendacijų“ JAV ambasadorius palieka Rusiją šalys lieka be diplomatinių misijų vadovų (25)

JAV ambasadorius Rusijoje Johnas Sullivanas šią savaitę sugrįš į Vašingtoną...

Dalis dvyliktokų sukilo prieš sprendimą grąžinti juos į mokyklas: nenorime rizikuoti (172)

Balandžio 15 d. Vyriausybė nusprendė, kad abiturientai nuo gegužės 3-iosios galės grįžti į...

„Real“ bosas gina Superlygą: norime išgelbėti futbolą, nes 2024 metais jau būsime mirę (18)

Madrido „Real“ prezidentas ir naujosios futbolo Superlygos vadovas Florentino Perezas gina...

Povilas ir Asta vestuves šventė karantino įkarštyje: pasidalijo patarimais, kurie pravers planuojantiems šventę (3)

Jau antrus metus pradėjęs karantinas ne vienai porai jaukia didžiosios gyvenimo šventės planus....

Buvęs Estijos prezidentas siūlo uždrausti rusams įvažiuoti į ES: gana (396)

Buvęs Estijos prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas įsitikinęs, kad Rusijos elgesys nepalieka Europos...

Įspėja automobilių perpardavinėtojus: taip, kaip buvo, nebebus (782)

Nuo gegužės 1 dienos visi Lietuvoje parduodami automobiliai privalės turėti savininko deklaravimo...

Eugenijaus Ostapenko skrodimo išvadas gavusi jo mama – apie dainininko sveikatos bėdas: vaistus gėrė maišais, turėjo invalidumą (28)

Praėjusią savaitę Lietuvą pasiekė liūdna žinia – mirė atlikėjas, dainų kūrėjas,...

Chemikė paaiškino, ar pagrįstai baiminamės šio prieštaringiausiai vertinamo ingrediento, naudojamo plaukų priežiūros produktuose

Silikonai yra labai populiarūs, bet neabejotinai vieni prieštaringiausiai vertinamų ingredientų,...