aA
„Energijos skirstymo operatoriui" (ESO) paskelbus, kad galima gauti kompensaciją už dirbamoje žemėje stovinčius elektros stulpus, lietuviai nusprendė nepraleisti progos ir suskubo teikti paraiškas.
© DELFI / Kęstutis Cemnolonskis

Kompensacijos mokamos už ESO nuosavybės teise nepriklausančius elektros energetikos objektus ir (ar) įrenginius, t. y. elektros tinklus, transformatorines ir kt. Paraiškų teikimo terminas nėra nustatytas – galima teikti šiandien, galima po metų ar penkių.

ESO atstovai, analizuodami prašymus, įvardino ir pagrindinę klaidą, kurią daro pinigų siekiantys pareiškėjai – nurodo netikslią banko sąskaitą, o būtina pateikti lietuviško IBAN formato, su 20 simbolių. Kitos klaidos, kurios gali sutrukdyti greitai gauti pinigus, tai netikslūs sklypo duomenys: unikalus sklypo numeris, kadastro numeris, pasitaiko klaidų nurodant sklypo ir kontaktinį adresą.

Vienkartinė išmoka už sklypą

Iki šiol „Energijos skirstymo operatorius“ gavo virš 5 tūkst. prašymų dėl kompensacijų už servitutus. Prašymai priimami, bus nagrinėjami pagal iš Registrų centro gautus duomenis. Apie prašymo statusą ir jo vertinimą teikėjas bus informuotas iki spalio 31 d. – atsakydamas į DELFI klausimus rašo operatorius.

Nors buvo kilusi gana didelė diskusija, kad šios kompensacijos turėtų būti ne vienkartinės, o mokamos nuolat, šiuo metu galiojanti metodika numato tik vienkartines išmokas. Už tuos pačius apribojimus pakartotinai nebus mokama, nepaisant to, kad, pavyzdžiui, pasikeitė savininkas. Kompensacija už vieną sklypą mokama vieną kartą.

Dabar galiojančią tvarką žemių ir miškų savininkai iš peties peikia. Jie sako, kad ši kompensavimo tvarka buvo prastumta buldozeriu, o kompensacijos dažniausiai bus neadekvačiai menkos ir neatlygins savininkų, kurių sklypuose stūkso elektros stulpai, patiriamų nuostolių. Energetikos ministerija teigia, kad kompensacijos bus mokamos elektros energijos vartotojų sąskaita, todėl esą ieškota subalansuoto sprendimo, siekiant išvengti reikšmingo elektros energijos kainos augimo.

Už ką bus mokamos kompensacijos?

Kompensacijas numatoma mokėti už ESO įrengtus ar ketinamus įrengti skirstomuosius tinklus bei kitus elektros įrenginius operatoriui nepriklausančioje žemėje ar kituose nekilnojamuose objektuose. Vienkartinėmis kompensacijomis žadama atlyginti nuostolius, kuriuos žemės savininkai patyrė praradę galimybę naudoti žemės sklypą ar jo dalį pagal paskirtį dėl to, kad juose buvo įrengti elektros stulpai ar kiti energetikos objektai.

Kas gali gauti kompensacijas?

Vienkartinę kompensaciją turi teisę gauti tie žemės ar kitų nekilnojamųjų daiktų savininkai bei valstybinės žemės patikėtinis, kuriems priklausančioje nuosavybėje elektros energetikos objektų ir įrenginių įrengimui, eksploatavimui ir kitokiam naudojimui nustatomas servitutas.

Už kokį laikotarpį teikiamos kompensacijos?

Atkreipiamas dėmesys į tai, kad kompensacijos už praeitį bus mokama tik už tuos apribojimus, kurie atsirado dėl iki 2004 m. liepos 9 d. įrengtų elektros tinklų, kaip tai numatyta LR Elektros energetikos įstatyme (t. y. bus kompensuojama tik už pagal įstatymą nustatytus servitutus).

Tūkstančiai suskubo prašyti kompensacijų už elektros stulpus, tačiau daro kelias klaidas
© DELFI / Kęstutis Cemnolonskis

Vykdant tinklo plėtros projektus žemės savininkams numatoma kompensuoti ne tik už prarastą galimybę naudoti žemės sklypą pagal paskirtį, bet ir už patirtus nuostolius dėl iškirsto miško, sunaikintų pasėlių ar sodinių.

Kaip ir kur pateikti prašymą kompensacijoma gauti?

Elektroninį prašymą galite užpildyti savitarnos svetainėje (identifikacija per elektroninę bankininkystę/ Valdžios vartus) www.gilė.lt. Prašymus galima pradėti teikti nuo 08.01 (pagal numatytus teisės aktų įsigaliojimo terminus).

Kokius dokumentus reikia pateikti?

Elektroninį prašymą pildantis žemės sklypo savininkas (fizinis asmuo, bendraturtis) turi nurodyti vardą, pavardę, gimimo datą, kontaktinius duomenis (adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą, banko pavadinimą ir atsiskaitomosios banko sąskaitos numerį); žemės sklypo adresą, žemės sklypo unikalų numerį ir kadastro numerį.

Elektroninį prašymą pildo juridinis asmuo, šis turi nurodyti teisinę formą, pavadinimą, juridinio asmens kodą, kontaktinius duomenis (adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą, banko pavadinimą, atsiskaitomosios banko sąskaitos numerį), juridiniam asmeniui atstovaujančio asmens pareigas, vardą, pavardę, žemės sklypo adresą; žemės sklypo unikalų numerį ir kadastro numerį.

Jeigu prašymas teikiamas pagal atstovavimą ar savininkas yra bendraturtis (kai patvirtinta žemės naudojimo tvarka), kartu su prašymu pridedamas įgaliojimas, teismo sprendimas ar pan., žemės naudojimo tvarka ir (ar) planas.

Per kiek laiko išmokamos kompensacijos?

Kompensacijos planuojama išmokėti ne vėliau nei per dvejus metus nuo teisingai užpildyto prašymo pateikimo.

Prašymus pateikusiems asmenims ESO iki 2018 m. spalio 31 d. praneš apie suskaičiuotą kompensacijos sumą arba prašymo nagrinėjimo statusą.

Jeigu sklypui nėra įregistruota specialioji žemės naudojimo sąlyga Nekilnojamo turto registre (NTR), prašymo nagrinėjimas bus stabdomas. Specialiosios žemės naudojimo sąlygos įrašymą į NTR'ą gali atlikti pats žemės sklypo savininkas arba ESO:

- Įrašymą organizuoja žemės sklypo savininkas (įrašymo išlaidas padengia pats). Kompensacijos išmokėjimo terminas - 2 mėnesiai nuo pranešimo ESO apie įrašytas specialiąsias žemės naudojimo sąlygas

- Įrašymą organizuoja ESO (įrašymo išlaidas padengs ESO/ kt. atsakinga institucija).

Kompensacijos išmokėjimo terminas - ne anksčiau nei 2019 m. kovo 1 d. Tuo tikslu, savininkas sutinka bendradarbiauti dėl tolimesnių reikiamų procedūrų.

Elektros tinklai
Elektros tinklai
© AP / Scanpix

Nekilnojamojo turto kadastras ir registras

Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre esantis įrašas apie specialiųjų žemės naudojimo sąlygų (elektros linijų apsaugos zonų) taikymą yra būtina sąlyga siekiant tiksliai įvertinti pagal įstatymą nustatyto servituto, už kurį mokama vienkartinė kompensacija, plotą.

Prašymo dėl kompensacijos už servitutą nagrinėjimas bus stabdomas, jeigu Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre nėra įrašytos specialiosios žemės naudojimo sąlygos tarnaujančiajam daiktui (elektros linijų apsaugos zonos). Įrašymą gali organizuoti pats žemės sklypo savininkas arba ESO.

Kur rasti reikiamą informaciją?

Žemės sklypui taikomų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įrašymas į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą atliekamas remiantis Vyriausybės patvirtintų Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų nustatyta tvarka ir sąlygomis.

Norint atlikti specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įrašymo į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą procedūrą, reikalinga padaryti sekančius veiksmus:

Su matininku, nurodytu Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo 11 straipsnyje, sudaryti sutartį dėl dokumentų, nurodytų Nekilnojamojo turto kadastro nuostatų 54 punkte, parengimo;

Matininko parengtus dokumentus, žemės savininko /-ų rašytinį sutikimą dėl specialiųjų žemės sklypo naudojimo sąlygų nustatymo ir prašymą įrašyti naują specialiąją žemės naudojimo sąlygą į Nekilnojamojo turto kadastrą ir Nekilnojamojo turto registrą pateikti Registrų centro teritoriniam klientų aptarnavimo padaliniui;

Registrų centrui įrašius specialiąsias žemės naudojimo sąlygas, pranešti apie tai ESO per savitarnos svetainės „Mano Gilė“ pranešimų skiltį arba el. paštu info@eso.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Sausra laukuose: blogiausia bulvėms ir salotoms, grūdininkai – optimistiškesni (2)

Lietuvoje nesitraukiant karščiams , dėl to kenčia ir žemdirbiai , tačiau dirbamų plotų...

Ūkininkai: prisižaidėme ir jei nesikeisime, po 5 metų žemės ūkio neliks (314)

Lietuvos ūkininkai, su nerimu žvelgiantys į saulėtą dangų, pradeda prisipažinti – žemės...

ES legalu, o pas mus nuodai: „juodosios chemijos“ apyvartoje sukasi milijonai ES reglamentą pritaikė kurti šešėlinę rinką (22)

Lietuvoje vėl paaštrėjo kova tarp oficialių augalų apsaugos priemonių platintojų ir...

Klimato kaita didžiausioms pasaulio įmonėms kainuos iki trilijono dolerių (3)

Per 200 didžiausių pasaulio bendrovių prognozuoja, kad išlaidos, susijusios su klimato kaita ,...

Kiaulių maras komerciniame ūkyje (2)

Naujas afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys patvirtintas dar viename kiaulių ūkyje Marijampolės...

Top naujienos

Jūroje žmonės dažniausiai paskęsta patekę į duobę: gelbėtojas papasakojo, kaip ištrūkti iš jos srovės (20)

Termometro stulpeliams rodant rekordinius karščius, lietuviai traukia prie vandens telkinių ar...

Ganyklose siaubą kelia vilkai: šiemet užpuolė kaip niekad anksti (125)

Įprastai rudenį į bandas įsisukantys vilkai šiemet ūkininkams pateikė staigmeną. Panevėžio...

Pinigai dar ne viskas: į Lietuvą grįžo dirbti už keturiskart mažesnį atlyginimą ir nesigaili (221)

Prieš dvejus su puse metų iš Jungtinės Karalystės į Lietuvą gyventi grįžęs Gytis Kašėta...

„Ryto“ centrui Echodui prieš NBA naujokų biržą – šansas padaryti įspūdį „Bucks“ klubui

LKL vicečempiono Vilniaus „Ryto“ klubo aukštaūgis 21-erių metų Martynas Echodas išvyko...

Mėnuo su „OnePlus 7 Pro”: lietuvių dar neatrastas telefonas sužavėjo daugeliu atžvilgiu (126)

Nors „ OnePlus “ išmaniųjų telefonų prekės ženklas savo krepšelyje jau turi net 11...

Šaltakraujais žudikais tapusių lunatikų istorijos sukrečia: kraupių nusikaltimų aukomis tapo patys artimiausi

Nemažai žmonių miegodami pridaro keistų dalykų. Vieni kuria meno kūrinius, kiti gamina valgį, o...

Po Petrikytės koncerto kilusio skandalo Vitulskienė sulaukė atsako: dabar provokuoja ir net prakeikė vaikus (748)

Pastarieji metai, kai pradėjo veikti verslininkės Erikos Vitulskienės mados namai, žinomai...

Lobis po mūsų kojomis: kokie turtai slypi po žeme? (46)

Naudodami statybines medžiagas arba gerdami paprastą vandenį tikrai retai susimąstome, kad visa...

Panevėžio krepšinio klubo legenda papasakojo, kaip gyvena dabar: kamuolį iškeitė į vilkiko vairą

Visų laikų rezultatyviausias „Lietkabelio“ žaidėjas Paulius Staškūnas šiuo metu varžybas...

Plaukimo meistras atsakė, kokią klaidą darome beveik visi: toks jūsų veiksmas gali baigtis tragiškai (75)

Lietuvą užklupęs karštis reikalauja aukų. Gelbėtojai praneša jau apie 6 skenduolius, tačiau...