aA
Ūkininkus ginti stoja vis daugiau politikų. Vienas iš jų konservatorius Kazys Starkevičius, savo feisbuko puslapyje paskelbęs gana ilgą analizę, kaip šiandien gyvena žemdirbiai.
Kazys Starkevičius
Kazys Starkevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

„Išbuožinimas, jei kas neprisimena, yra toks aktas, kai iš neva labai pasiturinčių ūkininkų atimama žemė, gamybos priemonės ir/arba produkcija. Ją su malonumu taikė bolševikai, varydami visus į kolūkius. Dar įvairūs okupantai mėgdavo apdėti ūkininkus visokiomis pyliavomis. Dabar šias praktikas, tik kitaip įpakuotas, bando taikyti valdantieji", – rašo politikas ir aiškina kodėl taip mano.

Valdantieji parengė nelauktą kalėdinę „dovanėlę“ žemdirbiams, pateikdami Seimui svarstyti mokestinių įstatymų projektų paketą, kurių esmė – maksimaliai padidinti mokesčių naštą žemdirbiams.

Vienas iš skaudžiausių, palies virš 10 tūkst. smulkiųjų ūkininkų – Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) naujos redakcijos įstatymo projektas. Jeigu jis Seime bus priimtas, mažiausieji ūkininkai, kurių veikla siekia iki 2 EDV, mokės 3 kartus didesnį PSD mokestį negu moka dabar.

Vienas iš skaudžiausių, palies virš 10 tūkst. smulkiųjų ūkininkų – Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) naujos redakcijos įstatymo projektas. Jeigu jis Seime bus priimtas, mažiausieji ūkininkai, kurių veikla siekia iki 2 EDV, mokės 3 kartus didesnį PSD mokestį negu moka dabar. Pvz.: Ūkininkas turintis 10 ha žemės, 1 karvę ar deklaruoja 2 ha kviečių, per metus mokėjęs 156 eurus PSD mokestį, dabar turės mokėti 464,88 eurų. Prekinės produkcijos smulkieji negamina, parduoti neturi ko, ūkelyje išauginta produkcija suvartojama jo paties šeimos. Kyla klausimas, iš kur smulkus ūkininkas paims beveik pusę tūkstančio eurų sumokėti šį mokestį, jau vien akcizo padidinimas gazoliui pagal Prezidentūros pateiktą projektą 146 eurai 1 hektarui, jo 10 ha ūkiui duos 100 eurų nuostolį, o kiti numatomi didinti mokesčiai duos dar didesnį neigiamą balansą.

Šis mokestis ne vienintelis, žemdirbių laukia daugiau staigmenų, viena iš jų - žemės ūkio paskirties žemės mokesčio padidinimas. Valstiečiai siūlo 0,35 koeficientą, kuris naudojamas žemės mokesčiui apskaičiuoti, padidinti iki 0,50, reiškia žemės mokestis bus beveik dvigubai didesnis negu dabar.

Dabar taikomas koeficientas yra nuo 0,01 iki 4 proc., kadangi konkretų žemės mokestį nustato savivaldybės pagal vietos sąlygas, tai gal leiskime jiems ir toliau spręsti dėl mokesčio dydžio konkrečioje savivaldybėje. Daug kas aiškina, kad kitose ES valstybėse šis mokestis yra ženkliai didesnis. Tai netiesa, pvz. Nyderlanduose, Prancūzijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje tokio mokesčio iš viso nėra, o Estijoje – 0,3-0,7, Turkijoje – 0,35, Australijoje – 0,1-0,5, Čekijoje 0,25-0,75, Slovakijoje 0,25.Tai nėra lengvata, o kiekvienos valstybės priimtas tam tikras mokesčio dydis.

Stabilumo žemės ūkiui nesuteikia ir planuojamas akcizo žymėtam gazoliui, naudojamo žemės ūkyje, padidinimas nuo 56 eurų už toną iki 81. Tai 25 eurais arba 50 proc. padidinimas. Turint galvoje, kad bendras akcizas gazoliams didinamas dar 25 eurais už toną, reiškia žemės ūkiui padidėjimas jau 100 eurų arba 150 proc. Pasekmes tokio gazolio pabrangimo aiškios – padidės žemės ūkio produkcijos savikaina, brangs žaliavos, didės maisto produktų kainos parduotuvėse, dėl to labiausiai nukentės smulkieji ūkininkai, kurie ir šiuo metu jau vos išgyvena", – dėsto Seimo narys.

Didinama Socialinio draudimo įmokų bazė, kurią privalo taikyti kiekvienas draudėjas, nuo 48 iki 60 šalies vidutinių darbo užmokesčių.

„Visi šie mokesčių pakeitimai, tai dar vienas „valstiečių“ smūgis žemdirbiams, kurie protestuodami prieš planus didinti mokesčius ėmė savo laukuose statyti žalius kryžius, jie supranta, kad nauja mokestinė našta visiškai sužlugdytų smulkiuosius ūkius", – rašo K. Starkevičius.

Nekilnojamojo turto mokesčio žemiausias tarifas didinamas nuo 0,3 iki 0,5 procento, fiziniams asmenims priklausiančio turto apmokestinamoji vertė mažinama nuo 220
tūkst. iki 100 tūkst. eurų.

Visi šie mokesčių pakeitimai, tai dar vienas „valstiečių“ smūgis žemdirbiams, kurie protestuodami prieš planus didinti mokesčius ėmė savo laukuose statyti žalius kryžius, jie supranta, kad nauja mokestinė našta visiškai sužlugdytų smulkiuosius ūkius", – rašo K. Starkevičius.

Rezultatas bus, aišku, ne kolūkių sukūrimas, bet vis vien – ūkininkų nuvarymas nuo žemės ir dvarponių bei kumečių sistemos sukūrimas arba žemdirbių išvarymas samdytis prekybos centrų kasininkais. Na dar kažkam paskata emigruoti. Juk laisvo ir oraus ūkininkų sluoksnio valdantiesiems visai nereikia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(49 žmonės įvertino)
4.0000

Navickas pasakė, nuo ko priklausys tiesioginių išmokų ribojimo efektas (9)

Daliai Seimo narių siūlant iki 150 tūkst. eurų riboti tiesiogines išmokas stambiesiems...

Pristatė paramos planą žemės ūkiui – paaiškėjo, kas liko už borto papildyta ŽŪM komentaru (45)

Kaimo reikalų komitete buvo pristatytas Žemės ūkio ministerijos parengtas Ekonomikos gaivinimo ir...

Kėdainiuose jau skinamos braškės – kaina įspūdinga (63)

Pirmosiomis gegužės dienomis Kėdainių rajono ūkininkai jau skina pirmąsias šiltnamiuose...

Mėsos produktų gamintojams – įtarimai dėl šešėlinės prekybos ir mokesčių vengimo (1)

Marijampolės mėsos gaminių gamybos įmonės vadovams – įtarimai produkciją pardavinėjus be...

Bus sertifikuojami naujokai, norintys ūkininkauti ekologiškai

Pakeitus Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ekologinis...

Top naujienos

Po vasariškos kaitros laukia nesibaigiantis lietus: nuo savaitės vidurio keisis ir temperatūra (21)

Kol kas gegužė labai permaininga, mat pirmąją savaitę vyravo ganėtinai šaltoki orai, sulaukėme...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Rytų Europoje lyderiaujančios kompanijos bedrasavininkas Blandis – apie chaosą žaliavų rinkoje, ypatingą kataklizmų pranašą ir savo gentį

Jeigu dabar studijuočiau ekonomiką, šias verslininko mintis skaityčiau kaip vadovėlines tiesas,...

Geras žinias keičia blogos: išskyrė vieną miestą, kur situacija dėl COVID-19 tik prastėja (2)

Vilniaus ir Kauno apskrityse COVID-19 pacientams gydyti skirtų lovų užimtumas po truputį...

Ministrė turi gerų naujienų: pensijos kitąmet augs sparčiau (206)

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė žada, kad kitąmet visos pensijos augs labiau nei numatyta...

Čaplinskas turi patarimų besiskiepijantiems: kokio termino laikytis ir kada planuoti trečią skiepą (204)

Išgąstis ir sprendimas nesiskiepyti antrąja „ Astra Zeneca “ doze turėtų savo kainą. Tokie...

Zuoko namas Užupyje parduotas už 3,3 mln. eurų: ieškosis naujos vietos gyventi (371)

Agnės ir Artūro Zuoko šeimos namas Užupyje, Užupio g. 30, buvo parduotas balandžio 23 dieną....

„Britiškoji“ atmaina toliau plinta: Lietuvoje užfiksuoti 728 nauji atvejai ir 12 Anykščiuose aptiktos atmainos atvejų (48)

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija ( NVSPL ), koordinuojanti koronaviruso...

Černobylyje fiksuojamas neutronų srauto padidėjimas: perspėja apie galimą nevaldomą branduolinę reakciją ir sprogimą (52)

Černobylio atominės elektrinės administracija informuoja apie padidėjusį neutronų srauto...

Kauno Botanikos sode – seniai regėtas grožis: pasigrožėti reginiu vyksta net ir iš tolimiausių Lietuvos miestų

Kauno Botanikos sodo tulpių ekspozicijoje žiedų sprogimas. Botanikai pastebi, kad įkaitus orui,...

Geriausias Beno Afflecko draugas pakomentavo gandus apie jo romaną su ką tik išsiskyrusia Jennifer Lopez

Jau kelias dienas internetas ūžia nuo gandų, jog 51 metų dainininkė ir aktorė Jennifer Lopez...