aA
Pavasarį, smogus pirmajai karantino bangai, pieno perdirbėjai prakalbo, kad dingo rinkos ir tuo pačiu sustojo eksportas. Ūkininkams buvo drastiškai nurėžtos supirkimo kainos.
Pienas
Pienas
© Shutterstock

Visgi Žemės ūkio ministerijos siūlomo 120 mln. paramos plano, pagal kurį pinigai turėjo atitekti perdirbėjams, kad šie palaikytų supirkimo kainas, gamyklų vadovai atsisakė. Motyvavo tuo, jog šis planas prieštarautų Europos Sąjungos teisei.

Tačiau rudeniop, kai laikas skaičiuoti viščiukus, aišku, jog sunkumai buvo laikini ir tiek perdirbėjai, tiek ūkininkai dirba pelningai.

„Ūkininkams per karantiną kainos buvo sumažintos, tačiau perdirbėjai uždirbo. Pas mus pritrūko politinės valios ir dalis mūsų praradimų buvo kompensuota iš nacionalinio biudžeto. Visų nuostolių tai nepadengė. Dabar ateina žiema, pieno mažėja ir kaina tradiciškai padidėja“, – aiškina asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkas Jonas Kuzminskas.

Išgelbėjo lenkai

J. Kuzminskas sako, kad jo kooperatyvas vasaros pradžioje patyrė didžiulių nuostolių, nes savo sąskaita ūkininkams palaikė kainą, o dabar veža pieną į Lenkiją, „skolas išsilaižė“ ir metus baigs su nedideliu pelnu. Pirmas pandemijos etapas, kai visas verslas sustojo, nuostoliai buvo dideli. Dabar tokių drąstiškų priemonių valstybės nesiima ir poveikis švelnesnis. Ekonomika atsigauna.

„Kai buvo kainų dugnas mokėjo 21 ct/kg, dabar 26,5 ct/kg už bazinių rodiklių pieną pieninės kieme. Didelė parama buvo kompensacija. Tačiau nutiko kaip visada – kai ūkininkai gavo paramą, perdirbėjai sumažino paramą ir ji atiteko gamykloms, kurios skaičiuoja milijoninį pelną“, – niuansus aiškina J. Kuzminskas.

Jis vardina ir pirmo pusmečio perdirbėjų pelnus: „Žemaitijos pienas“ 5,98 mln. EUR, „Vilkyškių pieninė“ 1,2 mln. EUR, „Rokiškio sūris“ 2,13 mln. EUR, „Pieno žvaigždės“ 3,3 mln. EUR.

Ūkininkams už balandį ir gegužę dėl pandemijos sukeltų pasekmių valstybė kompensavo 18,5 mln. Eur. Už karvę išmokėta 77,8 euro. Už birželį, liepą, rugpjūtį kompensacija 19,2 mln. EUR, už karvę išmokėta po 88 eurus.

Tačiau kaip bus toliau niekas nesiima prognozuoti. J. Kuzminskas prisimena, kad kai vienoje iš gamyklų užsikrėtė žmonės ir teko staiga sustabdyti gamybą, jų paprašė pieną nukreipti kitur, o tai nėra paprasta. Visas sektorius veikė geranoriškai ir žaliavą nupirko.

Traukiasi mažieji

Perdirbėjai savo ruožtu taip pat kalba, kad padėtis stabilu. Nors statistika rodo, kad ūkių sparčiai mažėja, tačiau traukiasi smulkieji. Nebėra ir masinio bandų pardavimo lenkams, kas buvo vasaros pradžioje.

„Smulkiausi ūkiai traukiasi. Tai natūralu. Vyresnio amžiaus žmonės parduoda karves. Taip vyksta net Nyderlanduose, kur parduodamos 50–70 karvių bandos. Prognozuojama, kad tokių ūkių ten mažės 30 proc. Didesni efektyvesni. Kalbant apie produktų rinkas, jos iki galo dar neatsigavo. Kiekiu eksportas auga, tačiau kainomis dar nepasivijo tų, kurios buvo prieš karantiną. Jei antra banga ES neįsisiūbuos, tikimės atsigaus viešbučių ir restoranų verslas. Šio segmento kritimas ir mus nusmukdė“, – aiškina Egidijus Simonis, asociacijos „Pieno centras“, vienijančios perdirbėjus, vadovas.

Jis sako, kad lietuviškas vidutinis ūkis per dvejus metus padidėjo nuo 8 iki 12,6 karvės. Tai didelis žingsnis, tačiau išsilaiko tik efektyviausi.

Egidijus Simonis
Egidijus Simonis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Trūksta šeimos ūkių

„Mes prašome, kad plėstųsi šeimos ūkiai, jie lengvesnėmis sąlygomis galėtų statyti fermas, įsigyti įrangą. Eefektyviausias ūkis, Europos, mokslininkų skaičiavimu, 200–250 karvių. Lietuvoje 50–80 karvių jau efektyvūs, jų vidutinis metinis primilžis virš 10 t, kai Lietuvos vidurkis 5,8 t. Jie gali išgyventi užsidirbti ir plėstis “, – dėsto E. Simonis ir įvardina, kas šeimos ūkiams trukdo plėstis – nebėra žemės, karvės laikomos gyvenvietėse, kur naujų fermų nepastatysi, ar senų nepadidinsi.

„Pieno centro“ duomenimis, Estijoje 550 fermų ir jie primelžia pusę to kiekio, kiek Lietuvoje. Vidutinis ūkis ten 160 karvių. Pas mus kol kas optimalu 20–30 karvių. Perdirbėjai viliasi, kad pas mus pieno kiekis didės bent 2 kartus ir tikina, kad jau dabar stambiems ūkiams mokama tokia pat kaina, kaip ir kolegoms Vakarų Europoje.

„Lenkams, latviams, kur kaina žemesnė nei pas mus, parduoti pieną apsimoka, mūsiškiai žemdirbiai sako, kad dirba nuostolingai. Jie tiesiog žaidžia statistika ir prašo daugiau paramos. Matome, kad per paskutinius penkis metus 65 proc. žaliavos perkame iš stambių ūkių, kurie melžia 1,4 t per dieną. Tai apie 70 karvių“, – aiškina E. Simonis ir tikina, kad esmė pačio ūkio efektyvumas. Airijoje 140 karvių ūkyje dirba 2 žmonės, pas mus virš 10.

J. Kuzminskas sako, kad kai buvo skirta parama, masiškai karvės į Lenkiją nebeparduodamos, nes tai buvo ne tik lėšos, bet ir psichologinis palaikymas. Be to, padėjo tai, kad Žemės ūkio ministerija anksčiau išmokėjo susietą paramą už gyvulius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.6000

Skubiai audines išnaikinusioje Danijoje – makabriški vaizdai: gyvūnų maitos pradėjo veržtis iš po žemės (4)

Danijos kailinių žvėrelių fermose skubiai išnaikinus audines, kilus susirūpinimui dėl mutavusio...

Bankų finansavimas ūkininkams šiemet buvo 15 proc. didesnis

Per tris šių metų ketvirčius ūkininkams suteiktas finansavimas buvo beveik 15 proc. didesnis nei...

Miniataitė apie ūkininkus: moduliacija bus, kokie ūkiai gali sulaukti didžiausios paramos (29)

Premjerė Ingrida Šimonytė oficialiai pranešė, kad į žemės ūkio ministrės pareigas siūlys...

Miniataitė apie savo kandidatūrą į žemės ūkio ministrės postą: tikrai buvo netikėta (10)

Kandidatė į žemės ūkio ministres, buvusi Žemės ūkio ministerijos kanclerė Dalia Miniataitė...

Į žemės ūkio ministres siūloma Miniataitė – apie svarbiausius darbus (46)

Premjerė Ingrida Šimonytė oficialiai pranešė, kad į žemės ūkio ministrės pareigas siūlys...

Top naujienos

Vieną dieną kartu žaisime futbolą danguje, Diego: jautri draugų ir varžovų reakcija į Maradonos mirtį (75)

Nors Argentinos futbolo dievukas Diego Armando Maradona jau keletą dešimtmečių negalėjo...

Saulės pasiilgę lietuviai „šluoja“ keliones į Maldyvus: vilioja ne tik saugus poilsis, bet ir stipriai sumažėjusios kainos (139)

Atslenkant žiemai lietuviai nepaisydami pandemijos vėl ima galvoti, kaip ištrūkti ten, kur...

Diena bus sausa ir vėsi: formuosis plikledis (1)

Ketvirtadienis išauš vėsokas, bet sausas . Pirmoje dienos pusėje šalies pietiniuose ir...

Mirė futbolo legenda Diego Maradona Argentinoje – trijų dienų gedulas (492)

Argentinos žiniasklaida paskelbė, kad mirė vienas garsiausių visų laikų pasaulio futbolininkų...

Siunčiami į COVID-19 sergančiųjų namus medikai neslepia pykčio: ne tik nėra prasmės, bet ir didžiulė rizika (332)

Prieš dvi savaites Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, jog kiekviena savivaldybė...

Dužusias olimpines svajones ir teisėjų vagystes užglaistė sėkmė Rusijoje: dabar mums absoliučiai ramu (36)

„Draugai klausė, kaip reikia vadinti žmones, kurie nugali olimpinius čempionus? Tada mes...

Prancūzai pusdienį pasitreniravo taikyti naujas taisykles po „Brexit“ – Kente iškart nutįso 8 kilometrų vilkikų eilė (35)

Kente antradienį netikėtai susidarė aštuonis kilometrus besidriekianti vilkikų eilė. Taip nutiko...

Apklausa: dirbančios moterys paaukštinimo turi prašyti pačios, priešingai nei vyrai (105)

Finansų pasaulyje dirbančios moterys pareigomis pakeliamos daug rečiau nei vyrai , nebent jos...

Orijaus kelionės. Vienas įspūdingiausių dvarų Lietuvoje, kurį pastatė ne grafai ar karaliai, o senolis iš Lentvario (3)

Nuvykęs į Lentvarį Orijus gyvenamųjų namų rajone, šiek tiek panašiame į kolektyvinius sodus,...

Žieminis rapsas – saugus būdas sukaupti ir išsaugoti azotą sėjomainoje (4)

Žieminio rapso pasėlių plotus Lietuvoje lemia žieminių javų pjūties darbai bei žieminio rapso...

|Maža didelių žinių kaina