Idėją įkurti avilius ant pastatų stogų įgyvendino verslo centrus valdanti Švedijos nekilnojamojo turto bendrovė „Eastnine“, bendradarbiaudama su miesto bitininkų pionieriais Lietuvoje „Urbanbee.lt“.

Bites aplankė ir Europos Komisijos viceprezidentas

„Suprasdami, kad suteikę bitėms savo verslo centrų stogus galime joms padėti išgyventi ir daugintis, nė nedvejodami prisijungėme prie šios gražios programos. Įrengti aviliai yra tvarūs, ekologiški, rankų darbo. Tai visiškai sutampa su mūsų kompanijos ilgalaike tvarumo strategija. Taip pat mums, kaip pastatų savininkams ir valdytojams, svarbu kurti nuomininkų bendruomenę ir šviesti jaunąją kartą. Planuojame mūsų pastatų nuomininkams bei jų atžaloms vykdyti edukacines programas apie bites ir jų teikiamą naudą“, – komentuoja verslo centrų direktorė Rūta Narutavičė.

Po du avilius ant kiekvieno verslo centro stogo įkūrusios „Urbanbee.lt“ vadovas Paulius Chockevičius įvardija ir šių bičių gyvenviečių išskirtinumą – šiuo metu ant „Vertas“ stogo įrengtų avilių vieta yra aukščiausia Lietuvoje.

Minint Pasaulinę aplinkos saugos dieną, aplankyti ant „Vertas“ verslo centro stogo globojamų bičių atvyko Vilniuje viešintys Europos Komisijos vykdomasis pirmininkės pavaduotojas Fransas Timmermansas, atsakingas už Žaliąjį kursą, ir Virginijus Sinkevičius, Europos Komisijos narys, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę, kartu su komanda.

Miestų pastatų stogai – itin palanki vieta bitėms

„Dar dažnai išgirstame nuostabos, kai sakome, kad miestai yra palanki terpė gyventi bitėms. Tai yra tikra tiesa. Čia nevykdoma žemės ūkio veikla, kuri neretai tręšiama vabzdžiams kenkiančiomis trąšomis ar pesticidais. Be to, nepamirškime, kad bitės anksčiau gyvendavo aukštai, medžių drevėse, tiesiog žmonės dėl patogumo jas nuleido ant žemės. Tad pastatų stogai miesto bitėms yra labai tinkama vieta gyventi ir rinkti medų, nes jie yra aukštai, o sausa, šviesi, su vėjo užuovėja vieta atkuria natūralią bičių buveinę. Tuo tarpu išgyventi drėgnoje vietoje bitėms itin sudėtinga, tuomet jų imunitetas silpsta ir jos suserga įvairiomis ligomis“, – pasakoja P. Chockevičius.

Jis taip pat papildo, kad avilių įkūrimas urbanistinėje aplinkoje yra naudingas miestams ir jų gyventojams.

„Bitės, apdulkindamos augalus, daro miestus žalesnius. Tokiu būdu gaminama daugiau deguonies, tad turime švaresnį orą. Gyventojai ne tik gali vartoti miesto medų, bet kartu tampa atsparesni žiedadulkių alergijoms. Na, ir, žinoma, tai puiki galimybė plėstis tvarioms, ekologiškoms ir sąmoningoms bendruomenėms“, – bičių auginimo miestuose privalumus vardija pašnekovas ir papildo, kad siekiant užtikrinti sklandų bičių gyvenimą aviliuose, šiuos reikia aplankyti ir pasirūpinti tinkamomis sąlygomis bent kartą per kelias savaites.

Tiesa, kol kas miesto bitininkystė, anot P. Chockevičiaus, Lietuvoje žengia tik pirmuosius žingsnius. Tuo tarpu Londone, Paryžiuje, Niujorke, Berlyne ir kituose dideliuose miestuose aviliai jau senokai keliami ant stogų. Pavyzdžiui, miesto bitės dūzgia virš Bekingemo rūmų Londone ar Whitney meno muziejaus Niujorke.

Įmonės kviečiamos įkurti savo avilius

Anot „Eastnine“ Klientų patirčių specialistės Giedrės Žūkaitės-Jefimovienės, prie šios iniciatyvos bus kviečiama prisijungti ir verslo centruose įsikūrusias įmones: „Ant stogų vietos dar tikrai yra, tad įmonės gali drąsiai statyti daugiau avilių ir juos prižiūrėti bei globoti.“

Kiekvienų metų rudenį, rugsėjo 26 dieną, bendrovė planuoja minėti Pasaulinę aplinkos ir sveikatos dieną, kuomet bičių suneštas medus bus dovanojamas verslo centrų nuomininkams. „Taip bitės galės atsidėkoti visiems jas globojusiems ir įsileidusiems į kaimynystę“, – sako G. Žūkaitė-Jefimovienė.

P. Chockevičius papildo, kad sunešto medaus derlius priklausys nuo orų sąlygų, kurias kol kas sunku prognozuoti, bet galima tikėtis, kad šilta ir saulėta vasara bus palanki gausesniam medunešiui.