„Didieji Lietuvos bankai orientuoti į didžiuosius verslus, tad smulkusis verslas priverstas ieškoti finansavimo alternatyvų. Bankai vengia skolinti, nes laiko smulkų verslą rizikingesniu. Kita priežastis – bankai prašo užstato, o tam tikro sektoriaus dalyviai to neturi“, – sako naujasis „CapitalBox“ Lietuvos regiono vadovas, kuris prieš tai ėjo pareigas tokiose finansinėse institucijose kaip „Citadele“, „BigBank“ ir „SEB“.

Anot jo, didieji bankai negali pasiūlyti lankstumo – jie dažnai prašo labai standartizuoto užstato ir suteikia paskolas labai standartizuotoms įmonėms pagal aiškiai apibrėžtas taisykles. Dėl šios priežasties 50 proc. verslų užsikrečia atmetimo nuotaika ir net nebando teikti paraiškų paskolai.
„Atėjęs į „CapitalBox“, matau daug potencialo augti – esame jau žinomi pasaulio mastu ir priklausome stambiai grupei, o Lietuvoje esama daug nepaliestos rinkos, net nežinančios apie galimybes pasiskolinti“, – sako L. Akucevičius.
Dėl ko dažniausiai skolinasi lietuviškos įmonės?
„99 proc. įmonių mūsų šalyje yra vidutiniškos ir smulkios bendrovės – praktiškai kiekviena įmonė, į kurią dursime pirštu, yra mūsų potencialus klientas“, – pastebi jis.
L. Akucevičius atskleidė, dėl kokių priežasčių dažniausiai pinigus skolinasi mažas ir smulkus verslas.
„Gana dažna paskolos priežastis susijusi su apyvartinių lėšų finansavimu. Atsiranda poreikis skolintis, jeigu įmonė su tiekėjais turi atsiskaityti greičiau nei su ja atsiskaito pirkėjai. Kitas poreikis gali būti susijęs su plėtra – reikia priimti naujus darbuotojus, finansuoti viešųjų ryšių kampaniją, galbūt užsipirkti daugiau atsargų. Kreipiamasi ir dėl ilgalaikio finansavimo, kai prašoma paskolinti įrangos atnaujinimui ar naujų patalpų įsigijimui“, – sako „CapitalBox“ Lietuvos regiono vadovas.
Paskola be turto įkeitimo gali būti suteikiama per dieną
Platformos paslaugos apima dvi rūšis: paskolas be turto įkeitimo, laiduojant akcininkui arba vadovui, ir paskolas su turto įkeitimu.
„Nuo kitų skiriamės savo lankstumu, optimizuotais sprendimais ir greičiu. Stengiamės adaptuoti savo pasiūlymą prie kliento poreikio, pateikti jį kaip įmanoma greičiau – kad klientas reikiamą finansavimą gautų čia ir dabar, o ne po mėnesio ar dviejų“, – teigia L. Akucevičius.
Jis priduria, kad paskolos be turto įkeitimo, kai nereikia atlikti specialaus vertinimo, gali būti suteikiamos ir tą pačią dieną.
„Verslo finansavimui labai svarbus kliento noras bendradarbiauti ir teikti informaciją. Kalbant apie NT įkeitimą, susiduriame su tokiais laiko „valgytojais“ kaip notarai, nes reikia paruošti sutartis, jas pasirašyti, be to, kalbame apie didesnes sumas, kurioms reikia ilgesnio vertinimo“, – teigia jis.
„CapitalBox“ nuo kitų finansinių institucijų išsiskiria lankstumu ir greičiu. „Esant poreikiui, klientui įmoka gali būti atidėta, grafikas išdėliojamas pagal sezoniškumą, palūkanos atidedamos kažkuriam laikotarpiui. Taip pat turime daug optimizuotų procesų, leidžiančių greitai įvertinti pirminę informaciją“, – teigia L. Akucevičius.
Sąlygos nustatomos individualiai
Anot Lietuvos regiono vadovo, teikiant paraišką paskolai, svarbu realistiškai įvertinti savo galimybes, o šiuo klausimu padėti gali finansiniai partneriai. Paskolos sąlygos klientams nustatomos individualiai, atsižvelgiant į verslo finansinę būklę ir rizikas. Galutines sąlygas nulemia daugybė dedamųjų, tokių kaip kliento įsiskolinimai, finansinė būklė, buvusi kredito istorija, vėlavimai ir t.t.
„Dažniausiai į mus kreipiasi fiziniai asmenys, valdantys antrąjį ar trečiąjį savo „kūdikį“, kuriuo be galo tiki. Mūsų neigiamas atsakymas nereiškia, kad įmonė netinkamai dirba, kad ji yra nuostolinga, ar turi blogą kredito istoriją – ne, toks atsakymas reiškia, kad tuo metu įmonė tiesiog nėra pajėgi prisiimti tokių finansinių įsipareigojimų. Apie sprendimą informuojame skambučiu – vertiname asmeninį kontaktą, nes finansai yra jautri tema“, – sako L. Akucevičius.
Jis priduria, kad net ir neigiamą atsakymą išgirdę klientai specialistų yra nušviečiami, kaip derėtų elgtis toliau. Pavyzdžiui, informuojami, jog turi per didelį įsiskolinimą ir pirmiausia reikėtų padengti kai kurias skolas, atlikti kitus namų darbus.
„Namų darbus atlieka abi pusės – tiek klientas, tiek jį įvertinanti finansinė institucija“, – sako „CapitalBox“ Lietuvos regiono vadovas.
Kreipiasi ir kepyklėlės, ir lašišų auginimo fermos
Anot jo, dėl paskolų besikreipiančių klientų ratas yra itin įvairus. „Nors daugiausiai į mus kreipiasi prekybos, statybų įmonės, ūkininkai, sulaukiame ir kepyklėlių, ir grožio centrų užklausų. Klientų sąraše turime ir lašišų auginimo fermą, taip pat – restoranų. Žmonės turėtų nebijoti kreiptis dėl paskolos – nesvarbu, koks bebūtų verslas, skatiname bandyti ir teikti paraišką.“
Iš visų Lietuvos įmonių, kurios per pastaruosius 1,5 metų kreipėsi į „CapitalBox“ dėl paskolos, 30 proc. sudarė didmeninės ir mažmeninės prekybos bendrovės, lygiai po penktadalį – statybų verslas bei paslaugų ir gamybos įmonės, 15 proc. – konsultacine veikla užsiimančios kompanijos, 6 proc. – transporto paslaugas teikiančios bendrovės.
„CapitalBox“ 2015-aisiais pradėjo veikti kaip „Multitude Group“ padalinys, o vėliau išaugo į savarankišką ir atskirą įmonę, sėkmingai siūlančią paslaugas penkiose rinkose – Suomijoje, Švedijoje, Danijoje, Nyderlanduose ir Lietuvoje.