Kita banga per vadinamojo VP dešimtuko įmones esą nusirito prieš gerą savaitę. Bendrovės savininkai pirmiausia išretino vidutinę vadovų grandį. Vėliau darbo neteko ir aptarnavimo sferos bei kiti žemesnio rango darbuotojai.

"Jokių priekaištų darbdaviams neturiu. Manau, kad bet kuris įmonės vadovas būtų taip pasielgęs. Kai pradėjo sunkėti projektų įgyvendinimo sąlygos užsienyje, strigti Lietuvoje vykdomi darbai, jie nusprendė mažinti sąnaudas. Kitaip bendrovė būtų įstumta į nuostolius. Be to, galima buvo nuspėti, kas mūsų laukia. Kai aplinkui pradedami "šaudyti" aukščiausio lygio vadovai, tai kažkaip pradedi jausti, kad ir tau netrukus ateis laikas", – atviravo buvęs "Akropolio" darbuotojas.

Iki šiol iš bendrovės esą iš viso atleista apie 10 proc. personalo. Tačiau iki balandžio per "Akropolius" gali nusiristi dar viena atleidimų banga.

"Kovo mėnesį baigiamas vienas projektas. Paskui vėl atsiras nereikalingų žmonių – statybininkų, projektų vadovų, nes tolesnės plėtros bendrovė nenumato. Seniai žinojau, kad taip gali nutikti, nes "Akropoliai" statomi iš skolintų pinigų, vieni projektai dengia kitus. Kai bankai pradėjo smaugti verslą, mūsų vadovai pradėjo taupyti", – dienraščiui pasakojo viena buvusių "Akropolio" vidutinės grandies vadovių.

Anot jos, toks likimas laukia ne tik Lietuvoje dirbančių žmonių – neva įšaldomi projektai Rygoje (Latvija), Sofijoje (Bulgarija) ir Narvoje (Estija). Esą ten formuoti pradėtos vadovų komandos taip pat jau atleistos.

Optimizuoja veiklą

Bendrovės "Akropolis LT" vadovai pripažįsta, kad sunkėjanti ekonominė padėtis privertė imtis įvairiausių priemonių. Viena jų – veiklos optimizavimas.

"Dabartinė šalies ekonominė padėtis verčia visą verslą ieškoti sprendimų, kurie padėtų optimizuoti veiklą. Tam stengiamasi geriau panaudoti turimus žmogiškuosius išteklius, ieškoma kitų sprendimų. Sausį bendrovėje "Akropolis LT" buvo pertvarkytas darbų organizavimas, po jo, šalių susitarimu, įmonę paliko 18 darbuotojų. Viena šio sprendimų priežasčių yra tai, kad 2008 m. investuotojams iš Vokietijos buvo parduotas Kauno "Akropolis", kurio valdymą perėmė kita bendrovė", – pripažino bendrovės "Akropolis LT" direktorius Vidas Daugėla.

Tačiau jis patikino, kad jokie bendrovės projektai iš esmės nėra stabdomi. Visi tiek Lietuvoje, tiek užsienyje įgyvendinami "Akropolio" projektai šiuo metu yra projektuojami ir derinami su atsakingomis institucijomis.

"Projektai nesustabdyti, toliau atliekami reikalingi pasiruošimo darbai, o dėl tolesnio jų plėtojimo bus apsisprendžiama kiekvienu konkrečiu atveju atskirai, atsižvelgiant į ekonominę padėtį nekilnojamojo turto rinkoje ir bankų finansavimo politiką", – sakė V.Daugėla.

Sunku net "Maximoms"

Buvę "Akropolio" darbuotojai tikino, kad išlaidas sumažinti bando ir tiems patiems savininkams priklausantys "Maximos" bei "Eurovaistinių" prekybos tinklai. Esą rajonuose jau planuojama uždaryti kai kurias parduotuves, mažinamas personalo skaičius. Parduotuvių "Maxima" darbuotojai pripažino, kad su kai kuriais kolegomis teko atsisveikinti. Tiesa, jie pabrėžė, kad prekybos tinkle nuolat buvo nemaža darbuotojų kaita. Dabar tiesiog nebepriimami nauji darbuotojai.

Sakalas Gorodeckis, "Maximos grupės" personalo valdymo centro direktorius, patvirtino, kad grupės įmonėse darbuotojų sumažėjo. Tačiau jis pridūrė, kad tai – ne masinis etatų mažinimas, o tik bandymas taikytis prie naujų sąlygų ir sušvelninti ekonomikos smūgį įmonei.

"Sunkmetis palietė visą Lietuvos ūkį, visas įmones. "Maximos grupė" – ne išimtis. Mes jau pernai vasarą matėme, kad vyksta negeri dalykai, ir jau tada pradėjome peržiūrėti veiklos procesus. Masinių atleidimų niekada nebuvo, bet jei kelis postus galima sujungti į vieną ar atsisakyti kokių paslaugų, mes taip ir darome. Kiti darbuotojai patys išeina, nes yra natūrali kaita. Be to, beveik visi mūsų projektai dabar užšaldyti, o plėtra – visiškai sustojusi. Dėl to nebereikia naujų žmonių", – kalbėjo S.Gorodeckis.

S.Gorodeckis taip pat užsiminė, kad imtasi ir kitų taupymo priemonių – vadovams ir administracijos darbuotojams šiemet iki 15 proc. sumažinti atlyginimai, o praėjusių metų pabaigoje atsisakyta premijų. Jis pabrėžė, kad žemesnės grandies darbuotojų atlyginimai nesikeitė, tačiau jei ekonominė padėtis šalyje nesitaisys, gali būti svarstoma sumažinti visų įmonės darbuotojų atlyginimus.