„Kasmet minint Laisvės nuo mokesčių dieną, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) primenama, kad mokesčių mokėtojų lėšomis yra išlaikomas visas viešasis sektorius, kad lėšos naudojamos ne tik valdininkams, bet ir mokytojams, policininkams ir t.t. išlaikyti. Pabrėždami, kur ir kieno sprendimu panaudojamos lėšos, politikai ir visuomenė dažnai pamiršta padėkoti ir pagerbti tuos, kurie į biudžetą sumoka visas šias lėšas. Būtų labai simboliška kasmet gegužės 20 d. prisiminti ir pagerbti triūsiantį žmogų, kuris kone pusę savo uždirbtų pajamų sumoka mokesčiais, kuris pluša ne tik kad uždirbtų savo ir šeimos pragyvenimui, bet ir kad išlaikytų viešąjį sektorių. Tikimės, kad Lietuvoje, kur į Atmintinų dienų įstatymą yra įtrauktos tokios dienos kaip Derliaus, Baltų vienybės, Lietuvos energetikų ir Jūros bei Žvejų, atsiras ir Padėkos mokesčių mokėtojui diena,“ – siūlo LLRI ekspertė Kaetana Leontjeva.

Laisvės nuo mokesčių dieną – simbolinė diena metuose, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti viešajam sektoriui ir pradeda dirbti sau. Ji apskaičiuojama pagal santykinės valdžios išlaidų naštos rodiklį, parodantį, kokią žmogaus sukuriamų gėrybių dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus. Pagal naują metodiką šiai dienai apskaičiuoti naudojamos nacionalinio biudžeto ir nebiudžetinių fondų išlaidos, o ne pajamos.

„Keisti metodiką mus paskatino krizės metu neregėtais mastais išaugęs viešojo sektoriaus gyvenimas ne pagal kišenę, kai išaugo biudžeto deficitas ir valstybės skola. Pavyzdžiui, pernai skirtumas tarp viešojo sektoriaus pajamų ir išlaidų sudarė daugiau nei mėnesį – 32 dienas buvo gyvenama skolon. Su analogiška problema susidūrė ir kolegos užsienyje, tad vis daugiau šalių pereina prie Laisvės nuo mokesčių dienos skaičiavimo pagal biudžeto išlaidas,“ – komentuoja K. Leontjeva.

Ji atkreipia dėmesį, kad Lietuvos valdžia nusipelnė pagyrimo už pasiryžimą mažinti deficitą ir karpyti biudžeto išlaidas, dėl ko ši diena šiemet ateina anksčiau nei pernai. „Pernai Laisvės nuo mokesčių diena buvo paminėta birželio 7 d. Palyginti su 2011 m., iš biudžeto ir nebiudžetinių fondų bus išleista apie 750 mln. litų mažiau, o tai išties gera žinia šiandienos ir ateities mokesčių mokėtojams, kurie apmoka visą viešojo sektoriaus išlaidų sąskaitą,“ – pažymi ekspertė.

Kasdien žmonės gali minėti ir Laisvės nuo mokesčių valandą: jeigu žmogus dirba nuo 8 val. ryto ir iki 17 val. vakaro, o pietauja nuo 12 iki 13 val., tuomet pirmąsias tris valandas jis dirba viešajam sektoriui ir tik 11:05 ryto jis pradeda dirbti sau.

Kitose šalyse taip pat skaičiuojama Laisvės nuo mokesčių diena. Prie metodikos pagal valdžios išlaidas perėjusios Jungtinės Amerikos Valstijos šią dieną minėjo savaite anksčiau už Lietuvą – gegužės 14 d., Čekija – birželio 9 d., o Jungtinėje Karalystėje ši diena išaus birželio 23 d.

LLRI duomenys
LLRI duomenys
Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)