„Man, Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentei ir ypač kaip Povilo Vanago mamai, labai skaudu, plyšta širdis ir neramu dėl mano vaikų priimto sprendimo. Nuoširdžiai atsiprašau tų žmonių, kuriuos tai įskaudino ir nuvylė.

Tačiau, savo suaugusiems vaikams negaliu nurodinėti ar kaip kitaip įsakyti, nors bandžiau argumentuotai, diskusijų bei ilgų ginčų būdu perteikti savo aiškią ir nedviprasmišką poziciją šiuo klausimu.

Ši tragedija visus mus užklupo labai netikėtai. Prasidėjus karui, Povilas ir Margarita nedelsiant grįžo į Lietuvą. Tvirtai reiškė paramą Ukrainai ir jos žmonėms.

Noriu priminti, kad Povilas nuo 18 metų gyvena Maskvoje, tad 34 metus jis ir jo žmona Margarita kūrė savo ateitį ne Lietuvoje. Ten liko jų namai, draugai, jau 20 metų pradėti darbai, projektai.

Suprantu, kad nėra lengva taip staiga viską mesti ir išvykti, kardinaliai pakeisti savo gyvenimą. Turbūt būtent šios aplinkybės ir nulėmė jų sprendimą.

Nesiruošiu jų teisinti, jie – suaugę žmonės, tad už savo veiksmus yra atsakingi patys.

Tikiuosi, kad Povilo ir Margaritos sprendimas nebus tapatinamas su Lietuvos čiuožimo federacija ir jos sportininkais, nes aktyvią sportinę dailiojo čiuožimo karjerą Povilas ir Margarita baigė prieš 16 metų ir nėra niekaip susiję su Lietuvos čiuožimo federacijos veikla. Federacija atsiriboja nuo šių ir kitų buvusių sportininkų veiksmų šio karo kontekste“, – išplatintame pranešime, kurį gavo Delfi, teigė L. Vanagienė.

Lietuvos olimpinis komitetas sako tokio akibrokšto iš sportininkų taip pat nesitikėjęs.

„Jie seniai yra baigę karjerą. Nei olimpinis komitetas, nei federacija su jais jokio ryšio neturi. Kaip ir sakiau, negaliu nei jų suprasti, nei pateisinti, nei vertinti. Iš tikrųjų esame šoke“, – teigė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.

Maskvoje gyvenančiai M. Drobiazko 1992-aisiais išimties tvarka buvo suteikta Lietuvos pilietybė. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas sako, kad dalyvavimas Kremliaus organizuojamame ledo šou yra spjūvis Lietuvai į veidą bei jos vertybes.

„Jei žmogus negerbia tos šalies, kuri jam išimties tvarka padovanojo dovaną – pilietybę, tai, manau, dovanotojas turi teisę diskutuoti ir galvoti, ar nereikėtų teisinio mechanizmo tai dovanai susigrąžinti“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Nors kol kas teisinio pagrindo atimti iš M. Drobiazko pilietybę nėra, tačiau tokią diskusiją palaikytų Švietimo, mokslo ir sporto ministrė.

„Tapo labai liūdna ir apmaudu. Šie praeityje Lietuvą tikrai garsinę sportininkai buvo pavyzdys mūsų jaunimui, todėl man tikrai nesuprantama ir nepriimtinas toks sprendimas“, – komentavo Jurgita Šiugždinienė.

Karjeros viršūnę M. Drobiazko ir P. Vanagas pasiekė 2000-aisiais, tapę Europos ir pasaulio čempionato bronzos medalininkais. Tais pačiais metais jiedu buvo apdovanoti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu.

Pora arčiausiai olimpinės pakilos buvo 2002-aisiais Solt Leik Sityje, kuomet liko penkti. Tai – iki šiol aukščiausias Lietuvos pasiekimas žiemos olimpiadose.

Svarstoma, kad iš sportininkų reikėtų atimti ir valstybinį apdovanojimą.

Paaiškinimo iš pačių sportininkų poros visuomenė kol kas nesulaukia. Delfi bandė susisiekti su P. Vanagu, tačiau kol kas to padaryti nepavyko.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)