Įrašu, kurį paskelbė „Facebook“ paskyroje, vyras leido pasidalinti ir su Delfi skaitytojais.

Chebra, jau viskas, jau visi žino, kad nupy... gabalą nuo rusų.

Taip nutinka. Gal netyčia (tikimybė, kad žemėje atsiras gyvybė irgi labai maža, bet atsirado).

Pasiremdamas kito žinomo dainų vagies, Deivydo Zvonkaus patirtimi, galiu pasakyti, kad netyčia taip nuimti vis tik neįmanoma. Todėl drąsiai teigiu, kad gabalą pavogėt. Atitinka didžioji dalis harmonijos ir melodijos. Šimtaprocentinis plagiatas.

Bet tai ne priežastis jus teisti, maišyti su šūdais. Nes jauni, durni, nepagalvojot ir turit daug laiko pasitaisyti.

Bet priežastis rimtai pagalvoti apie jūsų moralinį dugną yra tai, kad plagiatas iki šiol „Youtube“. Tai, kad iki šiol jūs patys save nurodot muzikos AUTORIAIS.

Išimkit dainą, finita la commedia. Tai bus protingas ir doras žingsnis. Nes dabar atrodot kaip pigūs mulkiai, kuriems peržiūros svarbiau už bet ką. Už autorinę teisę, karą, padorumą.

Jums gyventi ir kurti čia“, – rašė Stano.

Delfi primena, kad antradienį pasklidus žiniai, kad garsus atlikėjos Adrianos Ramonaitės-Adrinos ir grupės „Hypocrite“ kūrinys „Ko tau reikia“ galimai yra sukurtas pagal Rusijoje išleistą kūrinio atitikmenį „Позвони“ (liet. Paskambink), atliekamą atlikėjų DJ Smash ir Nivesta, populiarios radijo stotys suskubo dainą šalinti iš savo grojaraščių.

Kaip teigė „M.A.M.A. TOP 40“ grojaraščio vyriausiasis redaktorius Eimantas Rimkaus, tai analogų neturinti situacija.

„Kūriniui „Ko Tau Reikia“ kopiant vis į aukštesnes grojaraščio pozicijas, neabejotinai klausytojai skyrė vis daugiau dėmesio, dėl šios priežasties sulaukus pastebėjimų – ėmėme analizuoti jį. Rezultatai išties šokiravo – jau vykstant neišprovokuotam aktyviam Rusijos karui Ukrainoje.

Būtent priešiškoje šalyje, Rusijoje, buvo išleistas atlikėjų DJ Smash ir Nivesta kūrinys „Позвони“ (liet. Paskambink). 2023 metų gegužės 5 dieną atlikėja Adrina kartu su grupe „Hypocrite“ išleido lietuviškąjį atitikmenį „Ko Tau Reikia“. Negalime likti abejingi ir nereaguoti į susidariusią situaciją. Dėl šios priežasties ir nesulaukus autorių paaiškinimo, esame priversti užkirsti kelią šio rusiško atitikmens propagavimui ir konkuravimui su autorinėmis Lietuvos atlikėjų dainomis“, – teigia redaktorius.

DJ Smash ir Nivesta „Позвони“:

Adrina ir „Hypocrite“ – „Ko tau reikia“:

Populiarų kūrinį dažnai buvo galima išgirsti skambantį ir įvairiose radijo stotyse. Tiesa, Delfi susisiekė su „Radiocentro“ programų direktoriumi Gediminu Žygeliu, kuris tvirtino, kad radijo stotis šios dainos ištrauką dar gegužės mėnesį sugrojo tik du kartus.

„Nes turėjome rubriką, kurios metu pristatydavome klausomiausias lietuviškas „Youtube“ dainas. Šios dainos neturime savo duomenų bazėje ir jos negrosime“, – teigė G. Žygelis.

„RC“ grupės rinkodaros vadovas Saulius Zakarka patikslino, kad kitos „RC“ grupės radijo stotys „Zip Fm“, „Relax Fm“ pasitvirtinus įtarimams dainą iš savo grojaraščių jau pašalino.

Delfi susisiekė ir su „Powerhitradio“ programų direktoriumi Sauliumi Baniuliu, kuris pažymėjo, kad daina „Ko tau reikia“ transliuojama nebuvo.

„Todėl mums šis klausimas nekelia jokių nemalonių emocijų ir papildomų pastangų kasdieninėje muzikos grojaraščio sudarymo rutinoje“, – sakė S. Baniulis.

Radijo stoties „Lietus“ muzikos redaktorius Marijus Berenis informavo, kad radijo stotis „Lietus“ šios dainos taip pat nebetransluoja.

Delfi bandė susisiekti su atlikėja Adrina ir grupės „Hypocrite“ nariu Edgaru Bechteriu, tačiau nesėkmingai. Kai bus gautas jų komentaras, straipsnį papildysime.

Gali grėsti administracinė atsakomybė

Delfi dėl šios situacijos komentaro kreipėsi ir į asociacijos LATGA direktorę Laurą Baškevičienę, kuri teigė, kad esant teisiniam ginčui tik teismo paskirti ekspertai gali nustatyti kūrinio plagijavimo faktą.

Anot jos, LATGA tokių ekspertizių neatlieka, tik registruoja duomenis apie kūrinių autorius, autorinio atlyginimo pasidalinimą tarp bendraautorių, kuriuos pateikia kūrinį registruojantis autorius. Jis ir prisiima atsakomybę dėl pateikiamos informacijos teisingumo. Tai nurodyta tiek LATGA narystės sutartyse, tiek kūrinių registravimo svetainėje.

„Mes apie šį galimą kūrinio plagijavimo atvejį sužinojome iš viešosios erdvės. Kilus abejonėms dėl kūrinio autorystės duomenų patikimumo, save dainos autoriais kūrinio registracijoje įvardijusių mūsų narių paprašėme patikslinti, kas yra kūrinio „Ko tau reikia“ autoriai, ir tuo atveju, jeigu tai nėra originalus kūrinys, o tik nauja jo aranžuotė su lietuvišku tekstu, paprašėme pateikti dokumentus, patvirtinančius teisės turėtojų sutikimą dėl tokio kūrinio pakeitimo.

Jeigu ir buvo susitarta dėl lietuviškos versijos kūrimo, registruojant vis tiek turėjo būti nurodyti originalios kūrinio versijos autoriai. Tiesa, nebūtinai minima rusiška daina yra originali – kaip visi žinome, Rusijos atlikėjai mėgsta ir patys plagijuoti užsienio šalių kūrinius“, – Delfi sakė L. Baškevičienė.

Ji pridūrė, kad autoriams iš Rusijos atlyginimas už kūrinio naudojimą bet kokiu atveju nebūtų renkamas, nes LATGA yra sustabdę bendradarbiavimą tarptautinių sutarčių pagrindu su šia šalimi agresore dar 2022 m. kovą.

„Kol tikslinamės informaciją dėl kūrinio autorystės ir registracijos, atsakyti, kaip bus paskirstytas už šio kūrinio naudojimą priskaičiuotas autorinis atlyginimas, negalime“, – komentavo moteris.

Ji teigė, kad plagiato sąvokos LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas nepateikia. Tačiau bendrąja prasme plagiatas yra suprantamas kaip svetimo autorių teisių objekto ar jo dalies neteisėtos kopijos padarymas ir pateikimas kaip savo. Iš esmės plagiatą galima apibrėžti kaip autorių teisių objekto autorystės (visos ar dalies) pasisavinimą pažeidžiant tiek turtines, tiek neturtines autoriaus teises.

„Kadangi plagijavimas yra ne tik autoriaus turtinių teisių (jas autorius gali būti patikėjęs kolektyviai administruoti kokiai nors organizacijai), bet ir asmeninių neturtinių teisių pažeidimas, tik pats autorius turi teisę spręsti, kokių veiksmų imsis pažeidimui pašalinti.

Kilus ginčui dėl autorystės, autorius gali kreiptis į teismą. Teismas paprastai paskiria ekspertizę, kurios metu atitinkamos meno srities ekspertai padės nustatyti, ar kūrinys buvo nukopijuotas.

Originalaus kūrinio autorius, kurio teisės buvo pažeistos, gali reikalauti atlyginti turtinę ar neturtinę žalą, paskelbti apie pažeidimą spaudoje ar sumokėti kompensaciją. Taip pat už neteisėtą kūrinio atgaminimą ar viešą paskelbimą gali grėsti administracinė atsakomybė: bauda nuo 280 iki 600 eurų (Administracinių nusižengimų kodekso 122 str.), o už autorystės pasi­savinimą – netgi baudžiamoji atsakomybė (Baudžiamojo kodekso 191 str.)“, – pažymėjo L. Baškevičienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)