„Aš tikiuosi, kad kitą kartą, kai socialiniuose tinkluose pamatysite gražias nuotraukas, atliktas po plastinės operacijos, ar žiūrėsite televizijos laidas apie plastinę chirurgiją, išlaikysite kritiškumą, susidarysite savo argumentuotą nuomonę, o ne priimsite tą, kurią jums galbūt bando įpiršti“ Noriu, kad suprastumėte, jog nuotrauka socialiniuose tinkluose visiškai neatspindi nufotografuoto paciento patirties ir tikrai negali atsakyti, kokia patirtis laukia būtent jūsų“, – pabrėžia medikas.

Tad kokius klausimus būtina užduoti plastikos chirurgui konsultacijos metu? Kaip nepasimesti informacijos gausoje? Kas atsakingas už nerealių lūkesčių formavimą? Apie visą tai chirurgas ir sutiko papasakoti.

Karolis Varkalys

Socialiniuose tinkluose – stipriai pagražinta realybė

Pagrindinė K. Varkalio profesinė domėjimosi sritis yra kūno kontūravimo operacijos. Jis teigia, kad plastinė chirurgija jau daugybę metų yra apipinta įvairiausių mitų.

„Šiandien kiekvienas iš mūsų nors kažkiek gyvename socialiniuose tinkluose. O plastinės operacijos – tema, kuri internete yra pateikiama per asmeninį patyrimą. Nuomonę apie plastinę chirurgiją formuoja ne tik socialiniai tinklai, tačiau ir televizijos laidos, dienraščiai, žurnalai. Net ir patys chirurgai savo socialiniuose tinkluose dalijasi tik savo geriausiais rezultatais, o televizijos laidose nekalba apie nepasisekusius ir nesėkmingus ar komplikuotus atvejus“, – teigia pašnekovas.

Tačiau tai, anot jo, nėra nieko blogo. Juk plastikos chirurgų tikslas – paskatinti ryžtis operacijai bei parodyti, kad tinkamai parinkta ir atlikta plastinė operacija gali reikšmingai pagerinti kūno formas bei gyvenimo kokybę.

Kiekvienas operacijos rezultatas yra unikalus

Gydytojas K. Varkalys teigia, kad kiekvieno paciento rezultatas po operacijos yra skirtingas. Tą nulemia žmogaus unikalios genetiškai determinuotos anatominės ypatybės. Todėl vertinant išvystą nuotraukų lyginimą prieš ir po operacijos svarbu suprasti, kad tai, kas tiko vienam žmogui, nebūtinai tiks kitam.

„Juk egzistuoja skirtingos, tačiau absoliučiai anatomiškai normalios figūros. Natūralu, kad atlikus tą pačią procedūrą skirtingos figūros žmonėms mes gausime visiškai skirtingus rezultatus. Pavyzdžiui, jei žmogus turi kiek kvadratiškesnę figūrą, po operacijos jis turbūt neturės trokštamos smėlio laikrodžio tipo figūros“, – pavyzdžiu dalijasi specialistas.

Jis pabrėžia, kad plastinė chirurgija negali pakeisti žmogaus kaulų struktūros, klubų, krūtinės ląstos pločio ar liemens ilgio.

„Kitas pavyzdys – pilvo plastinės operacijos. Terminas – labai konkretus, tačiau po juo slepiasi daug skirtingų procedūrų. Gali skirtis pjūvių įlinkiai, pacientams su aukštesniu kūno masės indeksu dažnai kombinuojamos yra ir riebalų nusiurbimo procedūros. O pacientai, kurie numeta labai didelį kiekį svorio, turi odos laisvumą ne tik pilvo apačioje, bet ir pilvo viršutinėje dalyje. Tokiais atvejais yra atliekama vertikali pilvo plastika. Pilvo plastinė operacija pagimdžiusiai moteriai ir pilvo plastinė operacija pagimdžiusiai ir netekusiai daug svorio bus visiškai skirtinga“, – nurodo K. Varkalys.

Todėl svarbu įsidėmėti, kad kiekvienas rezultatas – unikalus. Rezultatus reikėtų vertinti po operacijos, tačiau svarbu nepamiršti, kokį pokytį operacija suteikė žmogui, kokią situaciją tas žmogus norėjo išspręsti.

Karolis Varkalys

Gudrybės formuojant pacientų lūkesčius

Gydytojas K. Varkalys įsitikinęs, kad į socialinių tinklų pinkles patekti yra labai paprasta. Juk dažniausiai viešumai pateikiami yra tik patys geriausi darbai, o nuotraukos – ypač kontrastingos, sukuriančios stiprų įspūdžio efektą, kuris lyg pasąmoningai „programuoja“ operaciją atlikti būtent šioje klinikoje ir būtent pas šį chirurgą.

„Kartais pasitelkiamos smulkios, mažai kam pastebimos gudrybės, kuriomis sustiprinamas kontrastas. Todėl tik nuotraukos socialiniuose tinkluose negali tapti pagrindiniu argumentu priimant sprendimą operuotis“, – pabrėžia pašnekovas.

Jis teigia, kad neretai plastikos chirurgai, besidalindami savo darbų rezultatais socialiniuose tinkluose, naudoja ir nuotraukas patobulinančias programėles.

„Net ir įgudusi akis ne visada gali pamatyti, kad kažkas buvo padaryta“, – nurodo medikas.

Lūkesčiai ir realybė: kaip nenusivilti?

Prieš priimant sprendimą operuotis pacientai privalo labai aiškiai su savo gydytoju aptarti, kokio rezultato galima tikėtis ir ar operacijos lūkesčiai yra realūs.

„Pasirinkite specialistą, kuriuo pasitikite ir vadovaukitės jo rekomendacijomis. Aš suprantu, kad ne visada yra lengva per trumpą laiką pasirinkti tinkamą specialistą, įvertinti jo kompetenciją bei patirtį. Tačiau pasikliaukite ir nuojauta bei ryšiu, kurį pavyksta užmegzti konsultacijos metu“, – pataria specialistas.

Jei reikia, medikas rekomenduoja, išklausykite antros, trečios ar net ketvirtos nuomonės. Visada verta, jei yra poreikis, pasikonsultuoti su daugiau specialistų.

„Nėra blogai, kai pacientai rodo nuotraukas, kokio rezultato tikisi. Tačiau nereikia įsižeisti išgirdus, jog operacijos lūkestis paprasčiausiai yra nerealus. Su gydytoju diskutuokite, ko galite tikėtis, išsiaiškinkite, kokių papildomų procedūrų jums gali reikėti prieš ar po operacijos, siekiant geriausio rezultato“, – nurodo K. Varkalys.

Konsultacijos su plastinės chirurgijos gydytoju metu užduoti teisingus klausimus: kaip pasikeis mano kūnas po operacijos? Ar operacijos nauda yra didesnė nei galima rizika? Kaip pasikeis mano kasdienybė pirmomis paromis po operacijos? Kada aš galėsiu grįžti į savo įprastą rutiną ir kada galėsiu džiaugtis savo galutiniu rezultatu?

Pataria sau užduoti esminius klausimus

K. Varkalys pabrėžia, kad pacientai privalo suprasti, kad plastinė chirurgija negali garantuoti šimtu procentu idealaus kūno.

„Bet plastinė chirurgija jums gali garantuoti reikšmingą pokytį, kuris gali pagerinti gyvenimo kokybę“, – teigia pašnekovas.

Anot jo, visada reikia išlaikyti kritiškumą vertinant prieš ir po operacijos atliktas nuotraukas, taip pat niekada nepriimti sprendimų vadovaujantis kitų žmonių patirtimi. Svarbu įsiklausyti į savo kūną ir atsakyti į tris pagrindinius klausimus: ar ši plastinė operacija tikrai man yra reikalinga ir ar ji pagerins mano gyvenimo kokybę? Ar mano operacijos lūkestis yra realus? Ar šią operaciją darausi dėl savęs, o gal seku kažkieno kito sėkmingu pavyzdžiu?

„Yra labai daug laimingų žmonių po plastinių operacijų. Nereikia operacijų bijoti. Tačiau reikia būti pasiruošusiems ir žinoti, kas jūsų gali laukti“, – sako „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.

„Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo K. Varkalio pranešimas: