„Doktorantūroje tyrinėju veidus, jų įvairias proporcijas, grožio rodiklius. Mane net vaikystėje jau lydėjo įvairūs hobiai, kuriems reikia kruopštumo, pavyzdžiui – dažymas, klijavimas. Todėl rankų kruopštumas ir grožis man niekada nebuvo svetimi. Nenuostabu, kad ir pasirinkti specialybę man nebuvo sudėtinga“, – teigia medikas.

Jis pasakoja apie grožio standartus, operacijų metu liekančių randų skirtumus bei pacientų pageidavimus, kurie kartais neatitinka paties chirurgo estetinio suvokimo.

Grožio standartus diktuoja laikmetis


Kas yra grožis? Tai – labai subjektyvus dalykas. Grožio suvokimas priklauso ne tik nuo kultūrų, šalių, tačiau ir nuo laikmečio.

„Pavyzdžiui, kadaise, kai žmonės gyveno nepritekliuje, buvo labai gražus stambus kūno sudėjimas. Vėliau laikai keitėsi. Dabar galbūt gražesnis yra smulkus kūno sudėjimas. Pavyzdžiui, žiūrint istoriškai, europiečiams patraukli kūno vieta visada buvo krūtinė“, – teigia J. Tutkus.

Tačiau, anot jo, kitose pasaulio šalyse viskas skiriasi ir krūtų grožis yra suvokiamas subjektyviai. Pavyzdžiui, Europoje, jei krūtys yra kūgio formos, jos laikomos deformuotomis. Tokiu atveju jos operuojamos, jas „iškleidžiant“ bei išlyginant.

„Tačiau, pavyzdžiui, Brazilijoje, egzistuoja net implantai, kurie sukuria tokią kūgio formą. Na, o Afrikoje moterys apskritai nenešioja liemenėlių, krūtys ten nėra laikomos intymiu objektu. Todėl, galima teigti, jog grožis yra labai subjektyvus bei įvairus. Mes turime begalę galimybių, kurios leidžia pasiekti norimo grožio“, – pabrėžia chirurgas.

„Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Jonas Tutkus

Patraukliausios krūties polių proporcijos: ar tokios egzistuoja?


P. Mallucci – chirurgas, kuris yra atlikęs labai daug rimtų studijų. J. Tutkus pasakoja, kad šio gydytojo viename atliktame tyrime net 87 proc. atsakovų, kurie buvo iš įvairių šalių bei kultūrų, teigė, kad gražiausia krūtis yra tokia, kuomet ties speneliu yra nubrėžta tokia tarsi plokštuma. Idealiu atveju virš plokštumos krūties turi būti 45 proc. tūrio, po šia plokštuma – 55 proc. tūrio.

„Taip pat, nuo šios plokštumos spenelis idealiu atveju turėtų būti pakilęs į viršų maždaug 20 laipsnių. Tačiau vien todėl, kad tai pasakė dauguma, nereiškia, kad gražu tai turėtų būti ir jums“, – aiškina pašnekovas.

Grožis dažnai slypi jaunystės proporcijose


Nagrinėjant kitas kūno vietas, gali atrasti dar įdomesnių dalykų. Pavyzdžiui, plastinėje chirurgijoje egzistuoja viršutinės lūpos pakėlimo operacija. Jos metu išpjaunamas odos ruoželis po nosimi ir tokiu būdu pakyla viršutinė lūpa, sutrumpėja atstumas nuo lūpos iki nosies pagrindo.

„Doktorantūros tyrimuose aš atradau, kad tas atstumas, kokį po operacijos paliekame pacientams, yra praktiškai identiškas 10 metų amžiaus vaikams“, – sako didžiausio plastinės chirurgijos centro Baltijos šalyse „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Jonas Tutkus.

Anot jo, tai reiškia, kad grožis slypi jaunystės proporcijose.

„Žinoma, norisi sulėtinti senėjimą, tačiau tą padaryti natūraliai. Taip yra todėl, kad tendencijos žengia natūralumo kryptimi, nors svarbiausia – ko nori pacientas“, – pabrėžia J. Tutkus.

Randų ilgio įtaka pooperaciniam rezultatui


Plastikos chirurgijoje egzistuoja daugybė metodikų. J. Tutkus sako, kad su pacientais pats visada pakalba apie randų ilgį, visai nesvarbu, kokia kūno vieta yra operuojama.

Medikas paaiškina, kad jeigu randas yra trumpas, žaizdos gis geriau, rando nesimatys po rūbais. Tačiau formos neretai gali būti ne pačios tobuliausios. Visgi plastinės chirurgijos gydytojas pabrėžia, jog teisingo varianto, kuris tiktų absoliučiai visiems, nėra.

„Kalbant apie krūtis, yra keli standartiniai pakėlimo arba mažinimo būdai. Randas gali būti inkaro formos, čiulpinuko arba spurgos formos. Inkaro forma – dažniausias pjūvis, kuriuo galima pakelti ar sumažinti bet kokią krūtį. Tačiau minusas tas, kad aplink visur lieka randas. Jei pacientei tai netrukdo, galima išgauti patį geriausią rezultatą“, – nurodo J. Tutkus.

Čiulpinuko formos pjūviu galima sumažinti vidutiniškai nukarusią krūtį. Tokiu būdu yra išvengiama rando po krūtimi.

„Mažiausias pjūvis – spurgos formos. Tuomet randas lieka tik aplink spenelį, tačiau taip galima sumažinti tik nežymiai nukarusią krūtį“, – paaiškina medikas.

„Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Jonas Tutkus

Renkantis pjūvio būdą, svarbu įvertinti, kokių krūtų pacientė tikisi. Šiuo metu vis labiau populiarėja natūralumas.

Šiuolaikinių operacijų tendencijos


Gydytojas J. Tutkus sako, kad plastinės chirurgijos srityje egzistuoja įvairios metodikos, kurios nuolat peržiūrimos bei tobulinamos.

„Dabar pacientai turi labai daug pasirinkimo. Su jais mes kalbame apie tos pačios kūno dalies operacijos galimybes. Taip pat labai intensyviai tobulėja ir aparatai, naudojami implantai“, – nurodo pašnekovas.

Anot jo, labai sparčiai tobulėja ir mokslas, susijęs su riebalų tyrinėjimu.

„Nusiurbti riebalai specialiu būdu gali būti apdorojami ir tada suleidžiami į odą arba po oda, gali būti naudojami tiek odos atjauninimui, tiek tūrio užpildymui. Visos metodikos išgryninamos ir tokiu būdu tobulėja“, – pabrėžia chirurgas.

Pacientų norai ir gydytojo estetinė filosofija. Kas svarbiau?


J. Tutkus įsitikinęs – edukuotas pacientas yra tobulas pacientas.

„Tai yra žmogus, kuris pasiryžo operacijai savo noru, jis prisiima atsakomybę, žino, ko nori. Ir svarbiausia, kad jo norai neprasilenkia su Hipokrato priesaika, kuria vadovaudamiesi pacientui negalime pakenkti“, – akcentuoja medikas.

Kiekvienas pacientas yra išskirtinis ir individualus. Todėl visai normalu, kad ir kiekvienas gydymo planas taip pat yra individualus.

„Todėl kviečiu atvykti ir padiskutuoti su keliais gydytojais apie estetiką, pasirinkimo galimybes ir grožio filosofiją. Taip bus galima drauge priimti tinkamiausią sprendimą“, – teigia J. Tutkus.

„Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Jono Tutkaus pranešimas: