Iššūkis – ne suorganizuoti, o viską aplankyti

„Ruošiant šventę, ypatingai jubiliejinę, mes turėjome labai dideles, bet labai gražias ambicijas. Miesto šventės programą sudaro net 4 savaitgaliai – iš viso – net 63 renginiai. Mums nebuvo labai sudėtinga juos paruošti, sudėtinga bus šventės svečiams visus numatytus renginius aplankyti, – šypsosi režisierė Asta.

„Šiemet miesto šventės šūkis LAIKAS Į KĖDAINIUS! Šis šūkis yra skirtas ne tik pasaulio kėdainiečiams arba lietuviams, šitas šūkis yra skirtas ir mūsų kėdainiečiams. Norėjosi pasakyti: laikas į Kėdainius! Pažiūrėkite, koks nuostabus mūsų miestas, prisiminkite jo istoriją, tą ir mes padėsime padaryti. Pirmasis savaitgalis nuskambėjo džiazo muzikos ritmais. Antrasis – buvo skirtas vaikams ir jaunimui. Trečią savaitgalį skyrėme sportui ir aktyviam laisvalaikiui su šeima, na, o ateinantis savaitgalis, rugsėjo 9–11 d., vainikuos visą Kėdainių miesto šventę. Jis bus skirtas miesto istorijai pažinti gan netradiciniais būdais.“

Apie Kėdainius, Radvilas ir… sriubas!

Vienas ryškiausių jubiliejinės miesto šventės renginių – kultūros istorijos festivalis „Radviliada 2022“ – Kėdainiuose šiais metais vyks jau 8–ąjį kartą. Apie festivalio programą ir ko tikėtis jo lankytojams, pasakoja Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis.


„Radviliada“ yra apie senąją istoriją, apie labai senus laikus. Tokio žanro atlikėjų, tyrinėtojų, įvairių sričių specialistų nėra daug, todėl šis festivalis yra ne vietinio lygmens, bet tarptautinio. Be atlikėjų, istorikų iš Lietuvos, šiemet festivalyje taip pat bus atlikėjai iš Latvijos, Estijos ir netgi Olandijos. Laukia tikrai intensyvi programa – iš viso „Radviliada“ truks 7 dienas, iš jų – 6 Kėdainiuose, o vieną dieną netgi persikels už Kėdainių rajono ribų, į dar vienas buvusias, senas kunigaikščių Radvilų valdas Svėdasuose, Anykščių rajone. Bus trylika renginių, iš jų – 11 Kėdainiuose: muzikos, garso, šokio ir judesio vyksmų, kuriuose ir toks renginys kaip „Ko nesusapnavo Radvilos“. Jis buvo rodomas tris kartus, dalyvavo net 45 kėdainiečiai savanoriai. Pirmą kartą mūsų festivalis taip masiškai, gausiai ir aktyviai įtraukia gausų būrį kėdainiečių, į savo miesto šventės metu vykstančio senovinio, istorijos ir kultūros festivalio dalyvavimą ir labai tuo džiaugiuosi. Festivalio programoje svečių laukė ir klasikinės bei elektroninės muzikos su šviesų efektais koncertas „RADVILOS.eleKtRONIKOS“. Taip pat laukia labai įdomi profesorių Aivo Ragausko, Raimondos Ragauskienės ir Deimanto Karvelio diskusija „Jonušas II Radvila ir Ukraina“. Ji bus šiek tiek nevienareikšmė, ir kiek kitokia, nei esame įpratę girdėti dabar, apie mūsų istoriją ir mūsų vaidmenį Ukrainos istorijoje. Garuos pamirštos Radvilų sriubos ir čia, bene geriausias Lietuvos kulinarinio paveldo tyrinėtojas, profesorius Rimvydas Laužikas su savo žmona sugrąžins į Radvilų laikotarpį per skonį ir kvapą. Bus proga paragauti Radvilų laikotarpio sriubų, o toliau vėlgi pasirodymus surengs atlikėjai iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, Nyderlandų. Radviliadą pabaigsime Svedasuose, ten tikimės atidengti atminimo ženklą kunigaikščių Radvilų dvarvietėje, surengti diskusiją ir pamatyti Anykštėnų senovinio šokio kolektyvą „Baltoji pavana“. Tad labai kviečiame visus dalyvauti, bus tikrai ko paklausyti ir ką aplankyti.


Miesto jubiliejus – nepamirštant protėvių bei tradicijų

Kėdainių jubiliejaus šventėje bus galima pamatyti ir išgirsti ne tik istorinio, bet ir folklorinio pobūdžio renginių. Vienas iš jų – V respublikinis vaikų ir jaunimo folkloro festivalis „KLEKETYNĖ“.


„Laikai keičiasi, vaikams jau darosi nebeįdomu dainuoti bobučių dainas, todėl mūsų uždavinys yra kasmet pritraukti, priminti apie tai, kad reikia būtų lietuviais, priminti apie mūsų senolių palikimą. Labai džiugu, kad Lietuvoje vis dar yra jaunimo ir vaikų folkloro kolektyvų. Tiesa, jau darosi sunkoka juos surinkti čia, į Lietuvos širdį – Kėdainius. Šiemet „Kleketynę“ pradėsime dalyvių eisena – prisistatysime, pasivaikščiosime, padainuosime, o vėliau laukia ir festivalio dalyvių koncertas Knypavos Rinkos aikštėje. Galima sakyti, kad kolektyvai suvažiuoja, praktiškai, iš visos Lietuvos: 7 rajonai, 11 kolektyvų, 165 dalyviai. Turėsime čia ir liaudiškų veiklų – vaikai galės ir birbynę nendrinę pasidaryti, ir pasižiūrėti, kaip gaminamas smuikas, ir dar daug visokių medinių pažaidimų, atrakcijų, varžybų bus“, – pasakoja festivalio režisierė, Kėdainių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Gustytė.

Visus kėdainiečius kviečia sugrįžti į gimtąjį miestą

Nuo pat 1981 m. Kėdainiuose vykstanti kraštiečių šventė „Būkite sugrįžtančiais paukščiais“ ir šiemet kviečia visus kėdainiečius prisiminti savo gimtąjį miestą. Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė ir kraštiečių šventės organizatorė Virginija Grigorjevienė teigia, jog sukviesti kraštiečius iš visos Lietuvos yra labai didelė atsakomybė.

Tai buvo idėja, jau anapilin išėjusios direktorės Janinos Matulienės, tokia šventė. Ir pirmoji šventė įvyko 1981 metais. Ji vykdavo kas 3–4 metus. Dabar labai didelė atsakomybė bibliotekai sukviesti kraštiečius iš visos Lietuvos, susirinkti, pasiklausyti ir koncertų, kurie bus dovanojami žymių kraštiečių, ir sudalyvauti diskusijoje „Kėdainių nūdiena ir ateitis“. Labai laukiame visų, kviečiame ir žurnalistus, ir aktorius, rašytojus, verslininkus, teisininkus. Turėtų klegėti visas bibliotekos kiemelis. Kviečiame visus, atvykite pasiklausyti ir pasižiūrėti!


Tai tik maža dalis renginių, kurie laukia Kėdainių miesto šventės lankytojų paskutinį šventės savaitgalį, rugsėjo 9-11 dienomis. Šiemet miestas švenčia 650 metų jubiliejų, tad ir šventė vyksta ypatingai didelė. LAIKAS Į KĖDAINIUS! – kviečia šventės rengėjai. Čia ir Kauno miesto simfoninio orkestro, kartu su solistais Ona Kolobovaite ir Tomu Pavilioniu, Dainoto Varno, Monique bei Marijono Mikutavičiaus su gyvo garso grupe koncertai. Miesto šventės lankytojų laukia ir rekordinė, 20 tūkst. tušinukų paroda, daugybė muzikinių pasirodymų, diskusijų, veiklų ir edukacijų. Kiekvienas ras ką pamatyti, išgirsti ar paragauti.

Visa šventės programa:


Pažymėti
Dalintis
Nuomonės