Turbūt visi esame turėję tokią situaciją, kada teko paskolinti šiek tiek pinigų bendraklasiui, kad galėtų nusipirkti bandelę mokykloje, arba užmokėti už draugą bare. Ilgainiui tos skolos atrodo nereikšmingos ir draugui apie jas nebeprimename, bet tam tikra nuoskauda vis dėlto išlieka. Taigi mes, suaugusieji, gyvenime dažnai vengiame skolinti ne tik draugams, bet ir artimiesiems.
Skolintis iš draugų ir giminių yra ankstesnių laikų reliktas, kai žmonės vengė bankų, o galimybės skolintis buvo gerokai apribotos. Skolintis iš draugų ir giminių taip pat nėra malonu, tačiau su didžiausia dilema visgi susiduria skolintojai.
Nenorą skolinti artimiesiems ir giminaičiams labiausiai lemia galima rizika, kad pinigai nebus grąžinti, ir abejonės, jog dėl sudėtingo pinigų grąžinimo proceso tarpusavio santykiai gali negrįžtamai pasikeisti. Skolinant artimiesiems ir draugams sunku atlikti tinkamą finansinę analizę ir įsitikinti, kad skolinti yra saugu, be to, nėra labai malonu pasakyti, kad nepritari savo draugo verslo idėjai ar didesniam jo pirkiniui.
Yra situacijų, kai žmogui iš tiesų reikalinga skubi finansinė parama, todėl dauguma mūsų esame labiau linkę paskolinti pinigų toms situacijoms, kurios susijusios su pragyvenimu ar sveikata.
„Mes visada sakome: nori išsaugoti santykius – geriau skolinkis iš RATO. Finansinės įstaigos gali labai greitai priimti sprendimą dėl paskolos ir netgi sulaikyti nuo neatsakingo skolinimosi“, – tikina RATO kredito unijos administracijos vadovas Vladislav Jančis.
Prieš skolinant – svarbus klausimas
Skolinimas artimiesiems yra labai susijęs ir su tarpusavio santykių psichologija. Neretai norint suprasti savo santykį su draugais ar giminaičiais verta savęs paklausti: ar paskolinčiau jam pinigų? Atsakymas į šį klausimą padeda įvertinti pasitikėjimo lygį žmogumi ir pažiūrėti į tarpusavio santykius nešališkai iš šono. Neigiamą atsakymą gali lydėti didelis nepasitenkinimas kitu žmogumi, todėl žmonės nuolat sugalvoja priežasčių pasiteisinti, teigdami, kad šiuo metu neturi lėšų arba kad visi pinigai yra investuoti. Tad jei Jums kilo poreikis pasiskolinti ir Jums buvo atsakyta pasiteisinant panašiomis priežastimis, greičiausiai priklausote nepatikimų pažįstamų ratui.
„Iš tiesų sunku priimti teisingą finansinį sprendimą skolinti, nes, atrodo, pažįsti žmogų, bet jį gali gaubti paslaptys, pavyzdžiui, nesaikingas lošimas ar nesėkmingos operacijos kriptovaliutomis“, – įspėja V. Jančis.
Bet kuriuo atveju, jei nuspręsite skolinti draugui ar giminaičiui, pasirūpinkite rašytine paskolos sutartimi, atlikite mokėjimo pavedimą ir padėkite skolininkui nustatyti protingą paskolos grąžinimo terminą. Visgi kartais geriausia pagalba gali būti artimojo pasiūlymas kreiptis į tinkamą finansinę įstaigą ir bendro finansinio išprusimo didinimas.
Skolinkite ir skolinkitės atsakingai.