Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė ir šeimos gydytoja Jurga Dūdienė sako, kad refliuksas įprastai kyla dėl tarp stemplės ir skrandžio esančio raumens, stemplės rauko, susilpnėjimo – suprastėjus šio raumens susitraukimui, apvirškintas maistas arba skrandžio sultys, žmogui esant alkanam, sugrįžta atgal į stemplę ir savo rūgštingumu dirgina gleivinę.

„Stemplės gleivinės dirginimas yra tik vienas iš simptomų, dažnai įvardinamas kaip „graužia rėmuo“, bet jų gali būti labai įvairių, silpnų ir intensyvių. Pavyzdžiui, vieni silpnesnių simptomų – gerklės perštėjimas, užkimimas, sausas kosulys, kartumo jausmas burnoje, ypač ryte. Stipresni simptomai gali pasireikšti deginimo jausmu už krūtinkaulio, skrandžio skausmais, sunkumais ryjant, kuomet jaučiamas tarsi gniužulas gerklėje, pykinimu ar net vėmimu“, – vardina ji.

Refliuksas

Dažnai šie simptomai kamuoja ne tik pavalgius, bet ir ypač ryškiai jaučiami naktį, paryčiais, nes horizontalioje padėtyje skrandžio turiniui per nekokybiškai funkcionuojantį skrandžio-stemplės rauką patekti į stemplę ir pakilti iki gerklės yra lengviau. Tokiu būdu atsiranda ir užkimimas – nes rūgščiu turiniu yra nuolat pažeidžiamos balso klostės. O kartais rėmens pojūtis pasilenkus žemyn prasideda staiga ir yra toks intensyvus, jog tampa panašus į skausmą, būdingą širdies išeminiam priepuoliui – infarktui.

Sukelia ir valgymas prieš miegą


Sukelti refliuksą gali įvairūs veiksniai, tačiau pastebima, kad bene dažniausiai su juo susiduriama dėl skrandžio išvaržos, dažnų persivalgymų, užsitęsusio streso ar dažno gulėjimo vos pavalgius. Be to, refliuksu dažniau skundžiasi besilaukiančios moterys ir vyresnio amžiaus arba antsvorio turintys asmenys, kadangi jų skrandžius spaudžia kiti organai, todėl nepilnai suvirškintas maistas yra „priverstas“ sugrįžti atgal į stemplę.

Verta priminti ir provokuojančius veiksnius – tai rūkymas, keptas, skrudintas, rūkytas maistas, mėtos ar pipirmėtės (arbata ar kramtomoji guma), kava, retkarčiais medus.

Norintiems suprasti, kas yra refliuksas, „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė pranešime žiniasklaidai siūlo įsivaizduoti, kad skrandis yra kaip balionas.

Giedrė Tautkevičienė

„Jeigu mes jį pilnai arba beveik pilnai pripildysime vandeniu, reikės tik mažo suspaudimo ir vanduo ištrykš per kraštus. Tačiau jeigu vandens balione bus tik pusė, kad ir kiek jį spausime, turinys neišbėgs. Tas pats galioja ir skrandžiui, kuris pripildomas maistu – jeigu žmogus persivalgo, užtenka tik šiek tiek susilenkti, ir skrandžio turinys pradeda kilti iki stemplės“, – pažymi vaistininkė.

Kaip pranešime žiniasklaidai yra sakęs „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis, refliuksas gali atsirasti dėl anatominių ar gyvenimo būdo veiksnių.

„Ligą gali lemti įvairios priežastys, pavyzdžiui, apatinis stemplės rauko nepakankamumas arba diafragmos stemplinės angos skrandžio išvarža – tai anatominiai veiksniai. Visgi dažnai refliuksas atsiranda dėl netinkamų paties žmogaus įpročių, tokių kaip nesubalansuota mityba, alkoholio vartojimas, rūkymas, stresas, antsvoris, vėlyvas valgymas. Šis sutrikimas gali išryškėti ir nėštumo metu“, – vardija vaistininkas.

Svarbu žinoti, kad refliukso atsiradimą gali paskatinti ir tam tikri maisto produktai: citrusiniai vaisiai, mėta, pomidorai, keptas, rūkytas, riebus ir aštrus maistas, saldumynai, šokoladas, svogūnai, gazuoti gėrimai, kava.

Padėti išvengti refliukso gali ir nevalgymas prieš pat miegą. Jeigu to nepavyksta padaryti, tuomet rekomenduojama miegoti ant aukštesnės pagalvės – tai darant svarbu atsiminti, kad pagalvė turėtų būti dedama ne po kaklu, o po mentėmis, nes priešingu atveju gali pasireikšti kaklo ar nugaros skausmai.

Dažnai maišomas su bronchitu


J. Dūdienės teigimu, refliuksas dažnai painiojamas su bronchitu ar peršalimo ligomis dėl panašių simptomų: gerklės skausmo, užkimimo, sauso ir varginančio kosulio.

„Jeigu kyla temperatūra ir gerklės skausmas kamuoja visą dieną, o ne periodiškai, tikėtina, kad tai peršalimas arba gerklės infekcija. Jeigu visos dienos metu pasireiškia kosulys, ko gero, sergate bronchitu. Pagrindinis refliukso simptomas – rėmens graužimas, rūgštaus turinio atpylimas, atsirūgimas, sausas kosčiojimas, ypač ryte, o vėliau vertinama, ar simptomai stiprėja po valgio, miegant ir panašiai“, – pabrėžia gydytoja.

Jeigu profilaktinis gydymas bei provokuojančių veiksnių pašalinimas nepadeda ir įtariate, kad sergate refliuksu, simptomus sušvelninti gali barjerinės apsauginės priemonės – augaliniai preparatai, sudėtyje turintys alginatų. Ši medžiaga sudaro „dangtį“ virš skrandžio ir neleidžia maisto turiniui kilti į viršų, todėl jaučiami simptomai turėtų ilgainiui pranykti.

„Pasireiškiant sausam kosuliui ar gerklės perštėjimui, labai tinka aliejiniai purškalai su šaltalankiu ir medetka. Šios medžiagos mažina uždegiminį procesą ir skatina greitesnį gleivinės gijimą. Jeigu purškalai kelią diskomfortą, galima naudoti pastiles su islandine kerpena, tik svarbu atsiminti, kad jų vartojimas neturėtų būti perteklinis. Pasireiškus skrandžio ar krūtinės skausmams, deginimui už krūtinkaulio rekomenduojama vartoti vaistus, mažinančius skrandžio uždegimą, kuriuos po ištyrimo paskiria gydytojas. Esant ilgalaikiam sausam kosčiojimui, krenkštimui verta kreiptis dėl ištyrimo dar ir todėl, jog šis simptomas gali būti nesusijęs nei su gastroezofaginio refliukso liga, nei su virusine kvėpavimo takų infekcija. Kosčiojimą kartais sukelia ir vaistai, skirti arterinei hipertenzijai gydyti. Tad nuoširdus patarimas – jeigu patiriate nemalonius simptomus ir paprastomis priemonėmis neįveikiate jų patys, kreipkitės į savo šeimos gydytoją“, – pataria J. Dūdienė.

Vaistininkė G. Tautkevičienė priduria, kad refliuksą su peršalimo ligomis, ypač šaltuoju metų periodu, painioja dažnas vaistinės lankytojas.

„Pavyzdžiui, kartą atėjo pacientas, kuris skundėsi kosuliu. Konsultacijos metu paaiškėjo, kad kosulys truko jau savaitę, pacientas naudojo įvairius sirupus ir tabletes jam švelninti, bet norimo efekto nesulaukė. Simptomatika pasirodė panaši į refliukso, tad jį informavau apie galimus simptomus ir pasakiau, kad tai labai primena būtent jo atvejį. Jis su tuo nesutiko ir paprašė sirupo nuo kosulio, kuris jam visada padeda. Po savaitės šis pacientas sugrįžo su šeimos gydytojo išrašytais vaistais refliuksui gydyti“, – prisimena G. Tautkevičienė.

Deimantas Auškalnis

Tą patį pastebi ir vaistininkas D. Auškalnis. Anot jo, neretai į vaistinę užsukę pacientai mano, kad refliukso simptomai yra tik rėmuo ir rūgštus skrandžio turinio atpylimas. Vis dėlto, gali kilti ir netipinių ligos požymių, tokių kaip lėtinis sausas kosulys, pilvo pūtimas, užkimimas, krenkštimas, gerklės skausmas ir perštėjimas. Kai kurie žmonės jaučia ir sunkumą viršutinės pilvo dalies srityje, pasunkėjusį ar skausmingą rijimą, pasireiškia ir blogas burnos kvapas.

Pajutus pirmuosius refliukso simptomus, vaistininkas ragina koreguoti savo mitybą: valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis, rinktis visavertį, tačiau skrandžio neerzinantį maistą, riboti arba visai atsisakyti kitų refliuksą skatinančių veiksnių (negulėti po valgio, pavalgius nesilenkti), taip pat valdyti stresą.

„Jeigu simptomai kartojasi ar tampa sunkesni, rekomenduojama konsultuotis su gastroenterologu. Gydymo trukmė bei medikamentų dozės yra individualios. Gydymas priklauso nuo simptomų pobūdžio, intensyvumo, bendros pacientų fizinės būklės, pakitimų stemplėje. Lengviems simptomams gydyti yra skiriami nereceptiniai antacidiniai vaistai, kurie veiksmingai neutralizuoja skrandžio rūgštį“, – patikslina D. Auškalnis.

Kaip sau padėti?


Kovojant su refliuksu naudinga rinktis maisto papildus, kurių sudėtyje yra magnio alginato – natūraliai iš jūros dumblių išgaunamo elemento. Jis, patekęs į skrandį, sukuria ilgalaikį, fizinį barjerą ir saugo stemplę nuo diskomfortą žmogui sukeliančių simptomų. Stemplės-skrandžio gleivinei naudingas maisto papilduose randamas chondroitino sulfatas, kuris prilimpa prie skrandžio sienelių ir taip jas apsaugo izoliuodamas nuo skrandžio sulčių poveikio.

„Išgirdus refliukso diagnozę, naudingu gali tapti ir alavijas, pasižymintis skrandį apsaugančiomis savybėmis. Alavijas turi mukopolisacharidų – į želė panašios medžiagos, įeinančios į tarpląstelinį jungiamąjį audinį, kurį sudaro plėvelė, sauganti nuo rūgščių ar dirginančių medžiagų. Taip pat teigiamai veikti gali vaistinių ožragių sėklos, kurios turi rūgščią skrandžio terpę palaikančių savybių“, – priduria D. Auškalnis.

Anot jo, labai svarbu suprasti ir tai, kad, kad maisto papildai neatstos subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo – būtent tam pirmiausiai ir ragina skirti dėmesio vaistininkas, sužinojus apie refliuksą.

Įpročiai, kuriuos naudinga puoselėti:


1. Valgykite neskubėdami, skirkite tam laiko.

2. Venkite refliuksą paskatinti galinčių maisto produktų (citrusinių vaisių, mėtų, pomidorų, kepto, rūkyto, riebaus ir aštraus maisto, saldumynų, šokolado, svogūnų, gėrimų su kofeinu).

3. Stenkitės neprigulti po maisto.

4. Venkite didelio fizinio aktyvumo bent pora valandų po maisto.

5. Stenkitės miegoti ant aukštesnės pagalvės.

6. Meskite rūkyti.

7. Valgykite reguliariai ir mažesnėmis porcijomis.

8. Savarankiškai nekoreguokite gydytojo paskirtų vaistų dozių ar vartojimo dažnio.

9. Stenkitės vakarienę valgyti anksčiau.

10. Saikingai vartokite gazuotus bei kofeino turinčius gėrimus, citrusinių vaisių sultis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją