Šie spinduliai, kai jais pernelyg piktnaudžiaujama, gali būti pražūtingi, nes sukelia odos vėžį. Todėl labai svarbu saugoti save, saikingai degintis, tepti odą apsauginiais kremais ne tik būnant paplūdimyje, bet ir lauke dirbant ar saulėtą dieną vaikščiojant. Mitu profesorė vadina kalbas, kad tokie kremai sukelia odos vėžį, – jie nuo jo saugo.

Jos žodžiais tariant, dirbtiniai šviesos šaltiniai – soliariumas, kvarcas – blogiau nei saulė, nes jie – trumpabangiai ir gana stipriai nudegina odą. Po tokio „pasideginimo“ pakitusi odos ląstelė lengvai gali sukelti vėžį. Tai įrodyta eksperimentais, bandymus atliekant su gyvūnais. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, 18-mečiai ir vyresni asmenys soliariume gali apsilankyti tik kartą per savaitę (ne daugiau nei 50 kartų per metus). Vaikams soliariumai – tabu.

ELTA primena, kad šios savaitės pradžioje Europoje buvo minima Melanomos diena. Tai, anot profesorės, – pavojingas mirtį sukeliantis odos navikas, dažnai – juodos spalvos. Melanoma turi savo „pamėgtas“ lokalizacijas. Vyrams jos – pečių srityje, moterims – ant kojų, bendra melanomos lokalizacija abiem lytims – ant skalpo.

„Matyt, ne atsitiktinai dabar, kai klimatas šiltėja, daugelyje šalių moterų mada vėl diktuoja ilgesnius sijonus ir sukneles. Pasaulio moterys nori prisidengti kojas, ir ta tendencija, saugant moterų sveikatą, labai gera. Tačiau į savo apgamus būtinai turėtų atkreipti dėmesį tiek moterys, tiek vyrai, nes netaisyklingos konfigūracijos apgamas, „pasirinkęs“ navikui būdingą lokalizaciją, nieko gero nežada. Neretai tokį darinį išoperavus, nustatoma melanoma“, – aiškina Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė.

Pasaulyje, prof. S. Valiukevičienės duomenimis, 100 tūkstančių baltaodžių gyventojų kasmet nustatoma 50 naujų odos vėžio atvejų. Pagal sergamumo duomenis, Lietuvoje odos vėžys pirmauja (melanoma čia nepatenka).

Iš praktikos ji gali patvirtinti, – nors odos vėžiu vidutiniškai dažniausiai serga 70–75 metų žmonės, į jos vadovaujamą kliniką ateina ir 30-mečių, susirgusių odos karcinoma (vėžiu) ar melanoma. Darinys, plius žaizdelė – ženklai, kad delsti negalima, – reikia kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

„(...) Tiek odos karcinomai, tiek melanomai gydyti labai svarbi ankstyva diagnostika. Geriausia, kai ji neinvazinė (atliekama ne chirurginiu būdu). Dermatologijoje pastaraisiais dešimtmečiais įvykdėme tikrą perversmą. Itin išpopuliarėjo vaizdinė odos vėžio diagnostika, naudojami optiniai, ultragarsiniai, lazerinės mikroskopijos tyrimo metodai, kompiuterinė tomografija. Naujos technologijos mums padeda kuo anksčiau diagnozuoti onkologinę ligą. Ir galime pasidžiaugti, kad dalis šių technologijų bei medicinos prietaisų sukurta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkams bendradarbiaujant su kolegomis iš kitų mūsų šalies bei užsienio universitetų, taip pat – su verslo įmonėmis“, – pabrėžia prof. S. Valiukevičienė.

Pasak jos, reikėtų atkreipti dėmesį ir į lūpų pažeidimus, saulės sukeltą lūpų uždegimą. Taip pat – į ilgai negyjančias žaizdas burnoje. Rūkoriams ir alkoholio mėgėjams gali vystytis burnos gleivinės karcinoma, nors saulės spinduliai tų vietų nepasiekia.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės