Pranešime spaudai rašoma, kad Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registre 2016 m. užregistruotas 461 profesinės ligos atvejis, iš jų 307 atvejai – raumenų ir skeleto sistemos ligos. Šios ligos ne vienus metus Lietuvos profesinių ligų struktūroje sudaro didžiąją dalį – apie 60 proc.

Pastebėta nauja tendencija: per pastaruosius penketą metų daugiau nustatoma ergonominių veiksnių, pavyzdžiui, krovinių pernešimo ir kėlimo, pasikartojančių darbo judesių ar varginančios darbo padėties, sukeltų profesinių ligų, o fizikinių veiksnių, – vibracijos, triukšmo ir kitų, registruojama mažiau.

2016 m. Profesinių ligų valstybės registre užregistruota du kartus daugiau nei 2012 metais ligų atvejų, kuriuos sukėlė ergonominiai veiksniai. 2012 metais šių veiksnių sukeltos ligos sudarė beveik trečdalį visų nustatytų profesinių ligų, o 2016 metais – pusę. Nors profesinės ligos Lietuvoje dažniau nustatomos vyrams, ergonominiai profesinės rizikos veiksniai daugiau ligų sukėlė moterims.

Šalyje beveik visos profesinės ligos nustatomos per vėlai, kai žmogus nebepajėgia dirbti. Per 40 proc. profesinių ligų atvejų specialistai žmogų įvertina tik kaip iš dalies darbingą ar visai nedarbingą. Kadangi tai neretai būna vyresnio amžiaus žmonės, sumažėja jų galimybės persikvalifikuoti. Tad labai svarbu, kad darbdavys užtikrintų, jog darbo vietose būtų atsakingai atliekamas profesinės rizikos vertinimas, o darbuotojai būtų laiku siunčiami profilaktiškai tikrintis sveikatą. Šeimos gydytojai, įtarę, jog sveikatos sutrikimas gali būti susijęs su darbu, asmenį turi siųsti darbo medicinos gydytojo konsultacijai.

Higienos instituto Profesinės sveikatos centro darbuotojai, siekdami Lietuvos įmonėms padėti įvertinti galimą darbuotojų viršutinių galūnių kaulų ir raumenų sistemos pažeidimų riziką, 2017 metų pabaigoje pateiks pagal Jungtinės Karalystės Sveikatos ir saugos tarnybos (angl. Health and Safety Executive) metodiką pritaikytą Viršutinių galūnių pasikartojančių užduočių vertinimo priemonę.

Centro darbuotojai, atsižvelgdami į didelį skeleto ir raumenų sistemos sutrikimų bei profesinių ligų paplitimą tarp Lietuvos darbuotojų, renka informaciją apie sukurtas ir įmonėse pritaikytas darbuotojų fizinio aktyvumo didinimo priemones bei atliktus tyrimus. Visos Lietuvos įmonės, įstaigos, aukštosios mokyklos, kitos tyrimų bei mokymų institucijos, kuriančios ir vykdančios fizinio aktyvumo skatinimo darbo vietose veiklas, kviečiamos pasidalyti savo gerąja patirtimi ir žiniomis. Tam reikia užpildyti trumpą klausimyną, kurį rasite Higienos instituto interneto svetainėje www.hi.lt. Įdomiausios ir novatoriškos patirtys bus pristatytos 2017 m. pabaigoje vyksiančioje konferencijoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės