„Turbūt daugelis mūsų kartkartėmis pakeliame akis į dangų paspoksoti į žvaigždes, galbūt pažįstame Didžiųjų Grįžulo Ratų žvaigždyną ar kartais itin ryškiai danguje nušvintantį Merkurijų, Venerą, Marsą, Jupiterį ar Saturną. Kai stebiu naktinį dangų, sau keliu egzistencinius klausimus – iš kur mes atsiradome? Ar kosmose esame vieninteliai? Tad kviečiu tai patirti kiekvieną. Stebėdami žvaigždes kartu galime aptarti vieną ar kitą matomą dangaus kūną, žvaigždyną. Tikiu, kad ne vieną Ignalinos gyventoją ši edukacinė zona paskatins labiau domėtis kosmosu, o gal net įkurti žvaigždžių stebėjimo būrelį. Laikas gamtoje ir edukacinė veikla taip pat turi teigiamos įtakos psichinei sveikatai ir savijautai, gali padėti sumažinti stresą ir atnešti ramybės jausmą“, – teigia šios socialinio projekto #Bendranoriai iniciatyvos ambasadorė, mokslo žurnalistė Goda Raibytė–Aleksa.

Bendranoriai.

Anot jos, Ignalinos miestas ir apylinkės yra itin palanki vietovė vietos gyventojams stebėti naktinį dangų, kadangi šviesos taršos lygis, kuris yra itin svarbus žvaigždžių stebėtojams, yra mažas. Iniciatyvos ambasadorė sako tikinti idėja, kad mokslas ir pramogos gali būti suderinami, o instaliacijos atidarymui neatsitiktinai parinktas ir laikas – rugpjūčio vidurys, kadangi šiuo metu danguje įprastai galime stebėti įspūdingą meteorų lietų.

„Mes visi turime ypatingą ryšį su žvaigždėmis, nes tai – mokslinis faktas, kad esame sudaryti iš žvaigždžių dulkių. Kiekvienas deguonies atomas plaučiuose, anglis raumenyse, kalcis kauluose, geležis kraujyje – kadaise gimė žvaigždėse. Gyvavimo pabaigoje sprogus žvaigždėms, susidarę minėti elementai pasklido kosmose, kol pamažu jungėsi į molekules ir virto… mumis! Taigi, tyrinėdami kosmosą, kartu iš dalies tyrinėjame ir save. Man tai yra labai romantiška ir galinga mintis!“ – dalijasi G. Raibytė–Aleksa, renginyje plačiau papasakosianti apie savo ryšį su žvaigždynais ir kosmosu.

Dangus. iStock nuotr.

Taip pat kartu atsakysime į įdomius klausimus apie dangų ir su vaikais gaminsime simbolinius teleskopus. Beje, erdvė žvaigždžių stebėjimui parinkta ne tik dėl „švaraus“ nuo šviesos dangaus – šalia ir grilių zona, gyventojų mėgstamas paplūdimys, automobilių stovėjimo aikštelė.

Žvaigždėlapius visiems metų laikams parengė Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto, Molėtų observatorijos astronomas Saulius Lovčikas.

„Vadinamieji krintančių žvaigždžių lietūs vyksta rugpjūčio, lapkričio ir gruodžio mėnesiais. Rugpjūčio 12-13 dienomis nutinka Persėidų meteorų srauto maksimumas – per valandą žybteli vidutiniškai apie 60 meteorų. Jį sukelia iš Swift-Tuttle kometos branduolio išlėkusios dalelės – meteoroidai. Ši kometa buvo atrasta 1862 metais ir prie Saulės sugrįžta kas 133 metus. Persėidų meteorų lietus geriausiai matysis po vidurnakčio. Reiškinį patariu stebėti keliese ir garsiai komentuoti pamatytą blyksnį – taip tiesiog įdomiau“, – pataria astronomas.

Žvaigždynai. Frederik de Wit/Wikipedia nuotr

Žvaigždžių žemėlapiai Ignalinoje – socialinio projekto #Bendranoriai dalis. Pirmos trys jo iniciatyvos pristatytos Birštone, Pasvalyje ir Lazdijuose.

Pastarojo miesto Nepriklausomybės aikštėje pastatyta gerų emocijų veidrodžių alėja kviečia išsirinkti tai dienai tinkamą palinkėjimą, nusifotografuoti ir nuotrauka bei emocijomis pasidalinti su kitais. Aikštėje įrengti veidrodžiai su palinkėjimais „Šiandien bus gera diena!“, „Šiandien atrodau fantastiškai“, „Mūsų pažintis mane įkvepia“ ir pan. Iniciatyvą globoja aktorė Ineta Stasiulytė.

Birštone esančiame Žvėrinčiaus take atidarytas harmonijos sodas, o jo pristatymo metu jogos mokytoja parodė pratimų, kurie padeda sukurti harmoniją tarp kūno ir proto. Šis sodas skirtas atsipalaidavimui, meditacijai ar kitoms sveikatingumo praktikoms. Iniciatyvos ambasadorė – fotografė ir socialinių projektų kūrėja Neringa Rekašiūtė.

Bendranoriai.

Pasvaliečiai nuo šiol gali mėgautis riedlenčių parku, kuris virto turbūt didžiausia paruoštuke Lietuvoje. Idėjos autorė visuomenininkė Luka Lesauskaitė ragina „kalimą“ iškeisti į žinių ir pramogų sąjungą.

Remiantis šiomis gerosiomis praktikomis, miestų gyventojai kviečiami burtis savose bendruomenėse ir skirtingas idėjas pritaikyti lokaliai.