Jei naujovė pasiteisins, plės teritorijos ribas

Šiam tikslui paskirtas 0,5 ha žemės sklypas, esantis Rokų seniūnijoje, Vainatrakio kaime, per 300 metrų nutolęs nuo ten esančių žmonių kapinių. „Manau, kad pradiniam etapui tai – pakankamo dydžio teritorija. Suformavome žemės sklypą taip, kad, jei ši naujovė pasiteisins, galėtumėme praplėsti jo ribas. Tačiau iš pradžių norime įsitikinti, ar tokios paskirties kapinės sulauks kauniečių dėmesio. Kvartalas – aptvertas, turi vartelius, yra galimybė įvažiuoti“, – pasakoja Kauno miesto savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna.

Paklaustas apie numanomus lūkesčius, susijusius su naujos paskirties kapinių populiarėjimu ir palaipsniu įsišaknijimu kauniečių sąmonėje, pašnekovas viliasi, jog bėgant laikui tai taps tradicija, nes gyvūnas kaip ir žmogus yra gyvas sutvėrimas ir turi būti deramai palaidotas, t.y. vadovaujantis numatyta tvarka, tam tikroje vietoje.

„Gyvūnų gaišenos yra tam tikrų ligų pernešėjos, todėl jos neturėtų būti užkasamos urbanizuotoje teritorijoje – vaikų žaidimų aikštelėse, pakelėse ar kitur, o priešingai – laidojamos specialiai pastarajam tikslui skirtoje vietoje. Vainatrakyje esančiose naminių gyvūnų kapinėse suteikiama galimybė laidoti augintinio gaišeną arba urną su pelenais, kai pateikiamas dokumentas, patvirtinantis naminio gyvūno gaišenos sudeginimą patvirtintame krematoriume“, – sako R. Čėsna.

Naminių gyvūnų užkasimo ir kapaviečių statinių reikalavimuose numatytos išimtys, skelbiančios, jog užkrečiamosiomis spongiforminėmis encefalopatijomis užsikrėtusių naminių gyvūnų gaišenos negali būti užkasamos, jos turi būti perdirbamos 1 kategorijos šalutinių gyvūninių produktų perdirbimo įmonėje.

Trys kapaviečių augintiniams dydžiai

Kauniečiai, panorėję laidoti savo netektą augintinį, dėl oficialaus leidimo tai padaryti pirmiausiai turėtų kreiptis į „Kapinių priežiūrą“ adresu Savanorių prospektas 347 (106 kab.) bei į Vainatrakio kapinių vedėją, kurį galima sutikti darbo vietoje – Vainatrakio kapinėse. Tokiu būdu bus paskirta laidojimo vieta, laikas bei išdėstytos kitos su šiuo klausimu susijusios subtilybės, paaiškina „Kapinių priežiūros“ direktorius.

Individualios ar grupinės kapavietės šiose kapinėse skirstomos pagal dydžius. Nuo pastarojo aspekto priklauso duobės iškasimo ir užkasimo paslaugos kaina. Į mažo dydžio, t.y. ne didesnę kaip 1 kv. m (ilgis – 1 m, plotis – 1 m) kapavietę gali būti laidojamos naminių gyvūnų gaišenos, sveriančios 0-20 kg. Į vidutinio dydžio – ne didesnę kaip 1,25 kv. m (ilgis – 1,25 m, plotis – 1 m), gali būti laidojamos naminių gyvūnų gaišenos, sveriančios 20-40 kg. O į didelio dydžio individualią ar grupinę ne didesnę kaip 1,65 kv. m (ilgis – 1,5 m, plotis – 1,1 m), gali būti laidojamos naminių gyvūnų gaišenos, sveriančios 40 kg. ir daugiau.

Kaina skiriasi priklausomai nuo pasirinkimo

„Duobės iškasimas ir smulkaus gyvūno užkasimas mažo dydžio kapavietėje kainuoja 50 eurų, vidutinio dydžio kapavietėje – 60 eurų, o didelio dydžio kapavietėje – 70 eurų. Tam, kad pavyktų išvengti chaotiško laidojimo, atsižvelgiant į kapaviečių dydžius, naminių gyvūnų kapinėse, Vainatrakyje, yra suformuoti trys atskiri kvartalai“, – kalbėjo R. Čėsna.

Pasak jo, laidojamo augintinio savininkas turi teisę rinktis norimo dydžio kapavietę. Tai yra, jei, pavyzdžiui, laidojama papūgėlė, bet asmuo žino, jog turės ar turi dar vieną didesnį naminį gyvūną, jis gali pasirinkti didesnio dydžio kapavietę tam, kad ateityje netektų užkasti augintinių gaišenų skirtingose kapavietėse, paaiškina „Kapinių priežiūros“ direktorius. Tačiau grupinėje kapavietėje gali būti užkasamos ne daugiau kaip dvi gaišenos ir neribotas skaičius urnų su pelenais, rašoma kvartalo įrengimo ir laidojimo vietų tvarkymo taisyklėse.

Laidoti biologiškai nesuyrančiose talpyklose – draudžiama

„Vienintelis apribojimas naujosiose kapinėse yra tas, jog draudžiama naminių gyvūnų gaišenas laidoti irstančiuose krepšiuose, polietileniniuose maišuose ar kitose panašios paskirties priemonėse, kurios nesuyra. Gaišena ar urna su pelenais gali būti užkasama tik sandarioje, greičiau biologiškai suyrančioje talpykloje. Pavyzdžiui, kartotiniame karste, savaime suyrančios celiuliozės maiše, ekologiškoje kapsulėje bei panašiai“. Tai numatyta naminių gyvūnų užkasimo ir kapaviečių statinių reikalavimuose“, – pabrėžia R. Čėsna.

Užkasus gaišeną, kapavietei suteikiamas numeris. Šis numeris, gyvūno duomenys, gaišenos užkasimo data, informacija apie fizinį ar juridinį asmenį (ne jaunesnį kaip 16 m.), atsakingą už gyvūno augintinio kapavietės priežiūrą, įrašomi į Gyvūnų gaišenų užkasimo registrą, skelbiama kvartalo įrengimo ir laidojimo vietų tvarkymo taisyklėse.

Specialūs reikalavimai kapavietėje esantiems statiniams

Taip pat pažymima, kad užkasus gyvūno gaišeną ar urną su pelenais, turi būti pastatytas duobės vietą žymintis ženklas ar paminklas – ne aukštesnis kaip 0,6 m nuo žemės paviršiaus (įskaitant cokolio aukštį), taip pat gali būti įrengtas antkapis, kurio plotas negali viršyti kapavietės ploto, ir kapavietės tvorelė – ne aukštesnė kaip 0,3 m.

Prieš statant ir (ar) rekonstruojant paminklus, antkapius ir kitus statinius, reikia raštu suderinti su kapinių prižiūrėtoju kapavietės statinių schemą. Joje turi būti nurodyti pagrindiniai kapavietės ir statinių matmenys, kapavietės duomenys (kvartalas, eilė, duobės numeris), – skelbiama naminių gyvūnų užkasimo ir kapaviečių statinių reikalavimuose.

Paklaustas, ar naminių gyvūnų savininkai gali rezervuoti kapavietes, kuriose ateityje laidos savo augintinius,„Kapinių priežiūros“ direktorius pažymi, kad gyvūnų kapinės veikia viešųjų kapinių o ne investicinio kvartalo, kur galima rezervuoti kapavietes iš anksto, principu. Todėl komerciniai sandėriai čia negalimi.